Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sve više posla na moru

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Goran Flauder
Offline
Ukupno postova: 195
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2008. 11:00 
Naslov:  Sve više posla na moru
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Želite li ovog ljeta na more, pa još ondje štogod i zaraditi, sada je vrijeme odluke. Tamošnji poslodavci od Zavoda za zapošljavanje već traže sezonske radnike, a do 15. svibnja iz Područne službe Osijek na obalu i otoke otputovalo je 600-tinjak pretežno kuhara, konobara i pomoćnog osoblja. Radno iskustvo i znanje barem jednog stranog jezika, podrazumijeva se, pa sa Zavoda pozivaju sve zainteresirane da im se jave, bez obzira na to jesu li u njihovoj evidenciji nezaposlenih.

Polazak na more čeka još 500-tinjak nezaposlenih, a takav odljev radne snage prijašnjih se godina bilježio tek polovicom lipnja. To znači da se trend povećanja zapošljavanja radnika iz Osječko-baranjske županije nastavlja, jer od 2003. godine, kada je pet posto od ukupno zaposlenih preko Biroa posao pronašlo na Jadranu, 2007. godine takvih je bilo čak 11 posto. Konkretno – 1.543 osobe!

Uobičajeno najveća potražnja za radnicima je u lipnju, pa nema puno vremena za razmišljanje.

Na Sajmu ponuđeno 1.158 radnih mjesta

Beba Madunović i Alka Ivanišević iz Područne službe HZZZ-a, novinarima su danas izložile mnoštvo zanimljivih statističkih podataka o prvom Sajmu poslova održanom prije mjesec dana u Osijeku i kretanjima nezaposlenosti u travnju.

Tako je na Sajmu programe zapošljavanja izlagalo 37 poslodavaca i 19 partnera, a među njima je 34 poslodavca predstavilo 1.158 slobodnih radnih mjesta. Štandove im je obišlo 2.200 posjetitelja. Od 656 njih koji su popunili upitnik, 52 posto bili su nezaposleni, a po 20 posto učenici i studenti.

Najviše su traženi radnici ugostiteljske struke (34 posto), graditeljske (18 posto), metalske (16 posto) i industrijsko-prerađivačke (10 posto). Poslodavci su zaprimili 2.608 pismenih prijava za posao, a s 246 kandidata namjeravaju ponovno kontaktirati.

Poduzetnici u Osječko-baranjskoj županiji zaposlili su putem poticajnih mjera i sufinanciranja zapošljavanja posljednje dvije godine više od 1.300 osoba.



Mjesečno je 89 nezaposlenih manje

Područna služba Osijek bilježila je krajem travnja 26.669 nezaposlenih, što je 754 manje nego u ožujku i 2.276 manje nego u travnju prošle godine. Od početka godina nezaposlenost se smanjivala prosječno za 89 osoba mjesečno. Ipak, Zavodu se prijavilo 1.232 nezaposlenih, od kojih je 64 posto došlo iz radnog odnosa, a 32 posto iz neaktivnosti. S evidencije je skinuto 1.986 osoba, najviše zbog zapošljavanja (76 posto).

U odnosu na lanjski travanj, broj nezaposlenih smanjen je za 8 posto. Među njima je 11 posto muškaraca i samo 6 posto žena, čime se nastavlja trend sporijeg zapošljavanja žena, kojih je među nezaposlenima u osječkoj službi 62 posto. Najviše je nezaposlenih sa završenom trogodišnjom srednjom školom (34 posto), potom sa završenom četverogodišnjom (27 posto) i osnovnom školom (26 posto), a najmanje fakultetski obrazovanih (3 posto) i s višom školom (2 posto). Na Zavodu je čak 2.063 osobe bez ikakve škole ili s nezavršenom osnovnom školom.

I dalje se najteže zapošljavaju stariji od pedeset godina, koji čine četvrtinu ukupno nezaposlenih. Nezaposlenost se, u odnosu na isto razdoblje lani, povećala samo u najstarijoj skupini, iznad 55 godina. Od onih koji su pronašli posao, 61 posto ih je na to čekalo duže od godinu dana, a među njima je 64 posto žena. Visokoobrazovani su najčešće nakratko nezaposleni, a najduže posao čekaju oni bez škole, ili s nezavršenom osnovnom školom.

Autor: Goran Flauder

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Luna26
Offline
Avatar

Ukupno postova: 36
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.05.2008. 11:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

normalno je da tamošnje lijeno dalmatinsko stanovništvo jednostavno neće raditi...stoga rezultira takovom potražnjom djelatnika..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
manijak
Offline
Ukupno postova: 52
Lokacija: zimbabwe
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2008. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... ima nešto u tom, doduše Dalmatinci su u ovoj priči poslodavci, a Slavonci i Baranjci šljakeri!

_________________
Ave Caesar imperator, morituri te salutant
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2008. 8:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stereotipi. Pa vidio bi ja kako bi vi radili kad je +40 u hladu.
Nek' ima posla za ljude ako im se dobro plati. U sezoni ima u Dalmaciji 10x više ljudi nego inače i normalno je da se zaposli 10x više da ih opsluže.

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.05.2008. 14:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a nebih se složila s vama kolegice (mvarga)

prošlo ljeto sam doživjela da se tipu ne da raditi u hladovini cetine i to sam treba prčkati po laptopu(karte i pržiti cd sa slikama raftinga)
not so nice

itd
previše je pšrimjera

naravno da takav iznenadni priljev stanovništa zahtijev ai priljev radne snage, a kako smo mi turstički nerazvijeni, postajemo njihovi kinezi
ruku na dupe, koliko puta doživite da vas njihovi studoši poslužuju, oni u većini slučajeva banče po otocima

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.05.2008. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prije nekoliko godina sam imala prilike raditi u Istri i kvarneru, nije to tak jednostavno al pri tom ne mislim na obujam posla vec na ljude s kojima radis. ne bih htjela nikog uvrijediti al istrijani su katastrofa, zaludjni italijom i forsiraju neki jezik koji je sve samo ne hrvatski. Uzasno teski za tim, beskompromisni i umisljeni ( cast iznimkama naravno) i misle da smo mi slavonci niza vrsta Hrvata.
EEEEEEEE vi ste mi neki Hrvati. statistike kazu da 48 posto stanovnistva su srbi koji se skrivaju iza talijanskih imena, ima talijana,slovenaca a najmanje Hrvata. I zamislite oni meni ..."ma vi slavonci ste nista..."
Ostavili su me na miru kad sam im rekla ako mi jos jednom dignu tlak da cu zvat tatu i njegove PTS-piovce(koji su bili u ratu) koji ce bacit bombu prvo na auto a onda na kucu.

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: