Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ex chatedra: I krumpir proizveden u egipatskoj pustinji jeftiniji je od domaćeg!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Boris Antunović
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.05.2008. 14:00 
Naslov:  Ex chatedra: I krumpir proizveden u egipatskoj pustinji jeft
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stručnjaci za prehranu odlučili među svjetskom populacijom provesti anketu. Tražili su odgovor na pitanje: „Kakvo je vaše mišljenje o nestašici hrane u ostalim dijelovima svijeta?“.

Anketa se završila katastrofalno. U Africi nisu znali što je hrana, u zapadnoj Europi što je nestašica, u istočnoj Europi što je osobno mišljenje, a u Americi nisu znali što je ostatak svijeta.

Tako, otprilike, glasi šala koja, otkako smo izloženi stalnim poskupljenjima hrane, sve više nalikuje stvarnosti. Kako bi Hrvati odgovorili na anketno pitanje?

Svakako, dobro znamo što je hrana. Imamo Bogom dane uvjete za proizvodnju hrane s okusom, mirisom i bojom. Imamo svega za kupiti, iako uglavnom iz uvoza. Za mišljenje nas se baš i ne pita – to ne pripada našoj političkoj kulturi – pa nas tu i tamo iznenade prosvjedi poput onog srednjoškolaca i studenata. Dobro znamo i što je ostatak svijeta; odande dobivamo većinu namirnica.

Domaće je domaće

Dio života proveo sam na studiju u Rimu. Živio sam sâm i morao sam si povremeno kuhati. Opskrbljivao sam se namirnicama u obližnjim prodajnim centrima i kao bivši vojnik-kuhar uglavnom sam pripremao variva i juhe, kako bih želudac spasio od sendviča.

No, niti uz kilograme luka i mrkve juha mi nije imala okus one koju sam jeo kod kuće. Odlučio sam pokušati s trostruko skupljim povrćem što se nudilo u odvojenim hladnjacima s oznakom domaće i ekološki proizvedeno… Razlika je bila dramatična!

I u „našim“ prodajnim centrima pronaći ćete domaće povrće pravog okusa i mirisa, a trgovci vas za to neće oderati tako da se toga sjetite pri svakom zalogaju. Ali, do kada će tako biti?

Hoćemo li i mi skupo plaćati domaću hranu nakon što uđemo u EU? Ili ćemo je samo skupo prodavati na zapadnom tržištu, gdje su se u utrci za profitom tradicijske vrijednosti hrane često stavljale u drugi plan. Presudno je i tko će biti vlasnici zemljišta u Hrvatskoj, koje se još može kupiti za desetinu cijene onoga u zemljama EU-a.

Prirodne potencijale imamo, a ekonomski analitičari tvrde da možemo proizvoditi hranu za dvadeset milijuna ljudi! Ali uz navodnjavanje, hladnjače, strategiju, usmjeravanje na poljoprivredne kulture koje zahtijevaju više rada i proizvodnju za poznatog i sigurnog kupca.

Nagovještaji katastrofe

Hrvatska danas ima približno milijun hektara neobrađenog zemljišta. I što sada? Naplatit ćemo za to velike kazne, kako stoji u prijedlogu Zakona o poljoprivrednom zemljištu? Umjesto stimuliranja konkurentnih proizvođača hrane novcem iz pretpristupnih fondova, odrapit ćemo „lijene poljoprivrednike“ koji odbijaju ponuđene programe, ili barem prodati zemljište.

Zbog lošeg upravljanja sredstvima iz fondova EU-a, Hrvatskoj je lani zamrznuto 130 milijuna eura! Mljekari iz Osječko-baranjske županije predvidjeli su kako će zbog divljanja cijena goriva i repromaterijala za sjetvu, propasti 70 posto farmera. Svinjogojska proizvodnja spašava se vatrogasnim mjerama interventnog otkupa 17.000 svinja viška u četiri istočnoslavonske županije.

Riblje ministarstvo

Koliko su naša ministarstva samodovoljna, vidi se i iz njihovih naziva. Nadao sam se da će barem termin hrana postati dio imena jednoga od njih, kako je to običaj u razvijenim zemljama koje su davno shvatile značaj hrane za opću dobrobit. Ili riječ potrošač. U Njemačkoj imaju Ministarstvo za hranu, poljoprivredu i zaštitu potrošača. Švedska ima Ministarstvo za poljoprivredu, hranu i ribarstvo, Francuska Ministarstvo za poljoprivredu, hranu i ruralni razvoj…

Iz naziva našeg Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja proizlazi da ribarstvo, kao grana proizvodnje hrane, ima veću važnost od hrane u cjelini i od potrošača. Od mesa najčešće jedemo perad i svinjetinu, znatno manje govedinu, teletinu rijetko, a potrošnja ribe prilično nam je mala. Za razliku od Švedske i Norveške, izvoz ribe i ribljih prerađevina čini tek jedan posto ukupnog hrvatskog izvoza.

No, bogati smo brojem ministarstava. Tu nam proizvodnja raste, dobro nagnojena koalicijskim apetitima. Kao i uvoz hrane, koji je 2007. godine dostigao rekordnih 2,15 milijarde dolara – 16,4 posto više nego godine prije. Istodobno, prema Državnom zavodu za statistiku pokrivenost uvezenih roba izvezenima u prva tri mjeseca ove godine bila je 44,9 posto, a u ožujku je pala na samo 42,2 posto.

Krumpir iz zemlje faraona

Vodno je gospodarstvo jedan od temelja razvoja poljoprivrede, pa iako smo po navodnjavanim površinama na pretposljednjemu mjestu u Europi (ispred Albanije), taj je sektor izdvojen iz Ministarstva poljoprivrede i premješten u repni dio Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva. Iz „vodnoga“ je ispalo i „a“, što na svoj način pokazuje odmak od hrvatske tradicije. Da Osječko-baranjska županija ne prednjači po novim navodnjavanim površinama u Hrvatskoj, vjerojatno bi nas prestigla i Albanija.

Neki dan sam kupovao mladi krumpir u jednom od osječkih trgovačkih centara. Čitam, zemlja podrijetla: Egipat. Nema uzgojenog u Hrvatskoj. Cijena 5,99 kn s PDV-om. Pitam se, kako se Egipćaninu isplati proizvesti i brodom prevesti krumpir u Hrvatsku po toliko niskoj cijeni, da u niti šest kuna za kilogram još stane zarada trgovačke kuće i porez državi? A 97 posto površine Egipta je pustinja!

Tajna je u navodnjavanju. Većina poljoprivrednih površina navodnjava se iz rijeka, podzemnih voda i svih mogućih izvora, a njih je malo. Nisu, kao Hrvatska, među prvih deset u svijetu po bogatstvu vodnih resursa i nemaju ih dvadeset puta više nego što im je potrebno, kao što imamo mi.

Ipak, danas je pustinjska zemlja Egipat u top ten po proizvodnji naranči i limuna, a hvata zalet i u proizvodnji bresaka, banana, jagoda i grožđa. Parcele im nisu usitnjene kao naše, pomislit ćete. Naprotiv! Posjedi su još manji od hrvatskih (2,7 hektara) i u prosjeku iznose – 0,7 ha!

Autor: Doc.dr.sc. Boris Antunović

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.05.2008. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam oduvijek mislio da ovi kanali oko naših polja služe sa navodnjavanje a ne samo za drenažu vode...čudim se što kod nas to ne funkcionira al znajući kako sve kod nas ide, očito se tu ne mogu maznit neki veliki novci (ili još nitko nije probao)...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.05.2008. 9:08 
Naslov:  Re: Ex chatedra: I krumpir proizveden u egipatskoj pustinji
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Žalosno je sve to što se nama događa, a ne smijem si ni pokušati zamisliti kuda sve to vodi. Pretprošli vikend sam konačno uhvatila priliku da odem na tržnicu (gdje je u današnje vrijeme također upitno porijeklo voća i povrća), ali sam se vratila praznih ruku jer cijene nisu bile normalne. Onda sam otišla kupiti uvozno smeće po duplo nižoj cijeni u trgovački centar. Sramota kako nas se ciljano uništava, ali neću sad o tome, naživcirala sam se još dok sam čitala članak.

_________________
Always remember you're unique, just like everyone else.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.05.2008. 10:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i zašto je to čudno, zašto se vi sad zgražate pa to nije ništa novo, to je činjenica i još jedna stvar koju možemo zahvaliti našim krasnim vladajućim glavonjama otkako je RH jer su svi do sad koji su bili na vlasti bili sposobni samo uništiti i opljačkati postojeće, tajkunizirati, podijeliti otkaze, jednom riječju upropastiti, jedna regija koja bi praktički mogla sama hraniti pola europe propada, naravno da govorim o ovoj zadnjoj rupi na svirali pod imenom slavonija, uvozi se sve jer je jeftinije uvesti i naravno netko ima koristi od tog uvoza, a to nismo mi građani, pa njima očito nije u cilju stvoriti državu koja može biti konkurentna i jaka, nego nedonošče koje ovisi o svima jer to njima tako paše, jeftinije im je uvesti sve od igala do lokomotiva iako sve to možemo proizvoditi sami, ja samo čekam dan kada će odsjeći slavoniju i baranju i reći eto vi se sada pripojite kome hoćete nama ne trebate, pod nama mislim na zagreb i obalu jer je vladajućima očito samo stalo do toga, ja ne mogu vjerovati da oni mogu biti toliko glupavi i misliti da jedna turistička sezona može držati državu u pogonu cijelu godinu, da se oni čupaju na visoke cijene argumentima tipa "dolaze nam turisti moramo sve poskupiti jer će švabo i čeh kupiti tu kod nas", a nisu svjesni da u toj državi pored njihovih debelih, dobro plaćenih, lopovskih guzica živi još 4 000 000+ stanovnika koji moraju jesti svaki dan, da smo mi ti koji pune državni proračun, da smo mi ti koji trebaju radna mjesta i mjesta za odmor koja su, budimo iskreni skoro pa skuplja od ibize, ali njih boli briga jer državne jasle su divne, kožna fotelja udobna kao i državnim novcem kupljeni novi audi A8, mercedes ili BMW s vozačem.
glavni cilj je odraditi obećano, ulazak u EU, da se ne kaže da vlada u zadnja dva vladanja nije ništa napravila, a to što su na putu do tog cilja pogazili i uništili sve štose uništiti dalo neće biti važno jer nakon ulaska nema više van, a onda će proraditi europski bič, svi koji su nas do sad porobljavali odradili su to pošteno, i turci i mađari i talijani/švabe čizmom su zgazili i rekli "daj vamo", EU to čini perfidno i iz prikrajka, a kad uđemo bit će kasno
NAJEBALI SMO!!!!!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.05.2008. 11:45 
Naslov:  Re: Ex chatedra: I krumpir proizveden u egipatskoj pustinji
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U pravu si, najebali smo.

_________________
Always remember you're unique, just like everyone else.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.05.2008. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="Monstrum"]
ja samo čekam dan kada će odsjeći slavoniju i baranju i reći eto vi se sada pripojite kome hoćete nama ne trebate,

mozda to ne bi bilo ni lose da imamo vlast koja bi to znala iskoristiti...hranili bi cijelu regiju i slabo bi se turisti najeli bez nas....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.05.2008. 12:16 
Naslov:  Re: Ex chatedra: I krumpir proizveden u egipatskoj pustinji
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anyway, ja si jos uvijek mogu priustiti trznicu i pretvorila sam to u subotnji ritual. A sada postaje jos zanimljivije sa ovom akcijom 'S njive na trzcniu' (valjda se tako sluzbeno zove) i tetice sa zutim pregacama i stolnjacima... bas me zanima da li im zbog toga raste promet!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mikro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 500
Lokacija: Osijek VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.05.2008. 18:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neznam što bih na ovo mogao reć?Lokalpatriota sam i volim primjerice prvo kupovati sve što je Osječko a onda normalno sve što je Hrvatsko.Prvenstveno kupujem domače kad sam zaposlen jerbo svi znamo da je domače skuplje.Kada neradim kupujem sve što je jeftinije a to je sve izvana.Ja mislim da im neće narasti promet oni koji su kupovali prije od nakupaca kupovat će i dalje!!!!!Tako je to kod nas.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: