Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Alergičari zatočeni u kućama zbog “mećave” peluda topole

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.05.2008. 18:31 
Naslov:  Alergičari zatočeni u kućama zbog “mećave” peluda topole
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Protekli je tjedan za velik broj alegičara bio u znaku peluda topole, što je kod mnogih izazvalo respiratorne tegobe. Najviše onih kod kojih je pelud topole prouzročio teškoće jest u Gradskoj četvrti Retfala te u središtu grada čiji stanovnici, kako kažu, zbog topole posljednjih dana ne izlaze iz kua.

- Do sada nisam imala problema s peludom topole, ali ove je godine grozno. Ne može se normalno hodati ulicom, ni preko dana otvoriti prozor te prozračiti kuću. Svi kišemo i imamo glavobolje , požalila nam se Retfalčanka iz Petefijeve ulice.

Kako objašnjavaju alergolozi, cvjetanje korova, trava i stabala ovoga je proljeća uranilo te je pojačanog karaktera zbog izuzetno blage zime, što je, s obzirom na to da je topola na području Osijeka izrazito zastupljena, rezultiralo "mećavom" peluda u zraku.

- Topola je drvo koje je na osječkom području jako zastupljeno budući da brzo raste pa je nekada bilo zgodno njome ozelenjavati grad. To se svakako najbolje vidi u Strossmayerovoj ulici, gdje ih je najviše te je, sukladno tomu, u tom dijelu grada i najviše peluda. Na žalost onih kod kojih pelud stvara tegobe ovakva bi situacija trebala potrajati još mjesec dana, objašnjava dr. Nela Šustić, s Odijela za kožne i spolne bolesti Kliničke bolnice Osijek, te dodaje kako je zbog povećane koncentracije peluda veći broj Osječana potražio pomoć zbog alergijskih reakcija.

- Kada počne sezona alergija, kod nas je uvijek gužva tako da je nemoguće procijeniti točnu brojku ljudi koji imaju tegobe zbog topole, no iz godine u godinu sve ih je više. Naime, svake godine imamo sve veći broj novih pacijenta, s obzirom na to da bilježimo sve veću tendenciju pojave alergijskih reakcija na pelud u kasnijoj životnoj dobi, kaže dr. Šustić.

Za one koji su se prvi put “susreli” s alergijskim reakcijama na pelud topole "na snazi" su često ponavljani savjeti koje bi trebali poslušati kako bi i u sezoni alergija na pelud mogli održavati dnevnu rutinu.

- Za alergičare je bitno da prate peludni semafor i klimatske prilike, posebice jačinu i smjer vjetra. Na taj se način mogu orijentirati u koje doba dana prozračivati prostorije i obavljati svakodnevne aktivnosti koje uključuju izlazak iz kuće. Također preporučam i uzimanje propisanih lijekova za alergije, naglašava dr. Šustić.

Prorjeđivanje drvoreda topola za sada nije moguće

Zbog visoke koncentracije peluda topole, brojni su građani proteklih dana predlagali prorjeđivanje drvored topola u pojedinim dijelovima grada. No, kako doznajemo iz Grada, takvi prijedlozi neće biti usvojeni ako drveće nije izravna prijetnja za život građana ili njihova materijalna dobra. Kako doznajemo od Zdravka Peke, predsjednika Odbora za zaštitu okoliša pri Gradskom poglavarstvu, prijedlozi građana o uklanjanju drveća bit će uzeti u obzir pri izradi tzv. zelenog katastra koji bi za područje grada Osijeka trebao biti izrađen na osnovi studije koja će obuhvatiti ispitivanje kvalitete svih osječka stabla.

Autorica: Ivana Kukić/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kyx
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1524
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.05.2008. 19:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uff eo ja sam na tabletama.
Belodin pomaze! oko 35 kn. 14 tableta!

_________________
osijek031.com smile "jebo babu, i baba je fina, i u babi ima vitamina" op sa sa osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bart
Offline
Ukupno postova: 9
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2008. 22:25 
Naslov:  Re: Alergičari zatočeni u kućama zbog “mećave” peluda topole
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa posjecite to da ne muči alergičare više,pomalo,i nestat će...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.05.2008. 22:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne vidim u cem je problem. odselite u juzne krajeve. tam nema topole.


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daddylonglegs
Offline
Avatar

Ukupno postova: 78
Lokacija: Os
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.05.2008. 22:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da, sigurno je rjesenje odseliti se...
ili jos bolje posjeci stabla Zbunj, zbunj osijek031.com smile
I ja kazem Beliodin, pa dok ne situacija ne smiri uzimat tablete

_________________
clavus clavo extruditur
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bentena
Offline
Avatar

Ukupno postova: 224
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2008. 0:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tabletice Telfast.Djeluju.No,treba vam recept i dijagnoza..A kad je bas frka onda vam treba i neki nazalni sprej ...Flixonase se kod mene pokazao ucinkovit...kakva sjeca drva...izmedju kisika i par dana topole...nije tesko izabrati.E,sad oko ambrozije bi se vec mogli dogovoriti...za istrebljenje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lukko
Offline
Ukupno postova: 127
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2008. 12:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam za prirodnu desenzibilizaciju, barem sam tako prestao biti alergican na topolu i na jos neka slicna sr.nj. Ima jos jedan nacin lijecenja alergije no ne mogu se sjetiti kako se zove.. ak se budem sjetio javim. Sigurno rijesava problem alergije. No nikako se ne mogu rijesiti alergije na ambroziju. Pokusao sam tim psiholoskim smirivanjem al radi samo na jedan dan ili par sati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Avi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 204
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2008. 13:35 
Naslov:  Re: Alergičari zatočeni u kućama zbog “mećave” peluda topole
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja skoro umrla neki dan, misla da cu se razboljet, a ono ta glupa alergija.
Sad cu isprobati sve te tabletice. XD

_________________
ε(●̮̮̃•̃)з ε(●̮̮̃•̃)з ε(●̮̮̃•̃)з
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lukko
Offline
Ukupno postova: 127
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2008. 17:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najbolje tabletic su definitivno bile Dihalar, no ukinuli su ih prije nekih 7-8 godina. Odlicne tabletic, nakon sto ih popijes narednih par sati nemas nikakve brige. Al doslovce sve brige nestanu i to ne samo one alergijske.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: