Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prosvjed protiv državne mature!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
ucenik
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.04.2008. 17:07 
Naslov:  Prosvjed protiv državne mature!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U ponedjeljak 28.4.2008. u 7:30 ispred GIMNAZIJE prosvjed protiv državne mature. Dođite u što većem broju. Sve srednje škole se pozivaju na sudjelovanje. Nitko ne može dobit neopravdani ili ukor po zakonu. Prosvjed je organiziran i prijavljen policiji tako da nitko neće snosit posljedice. Sloboda govora nam omogućuje da izrazimo svoje mišljenje. A to nije zakonski kažnjivo.

Jedino što se ne smije raditi je NERED.

RAZLOZI
1. Priča o nacionalnim ispitima i maturi počela je prije tri godine i još se ništa ne zna za sigurno. Naša budućnost ovisi o tome, a do kraja trećeg razreda nemamo pojma što bismo zapravo trebali znati i na koji način učiti.
2. Pravilnik je trebao biti donesen prije našega upisa u prvi razred kako bismo od početka znali što očekivati. Ovako smo pokusni kunići i na nama se iskušava novi sustav i načini ispitivanja.
3. Izbor jednoga ili dva predmeta je apsurdan jer u potpunosti onemogućava šire mogućnosti za daljnji upis na fakultet. Osobi koja želi probati upisati FER i Filozofski to je onemogućeno jer je očito da ti fakulteti neće tražiti ni približno iste predmete.
4. Probna matura ove godine uopće nema smisla jer mi i dalje nismo dobili nikakvu informaciju o tome koji fakulteti traže koje predmete tako da do same mature nećemo znati kako izgleda ispit iz tih predmeta.
5. Centar za vanjsko vrednovanje se ponaša kao da nema veze sa školstvom pa su tako ove godine državna natjecanja iz hrvatskog i eko-kviz bili u vrijeme pisanja eseja koji, usput, nose 50, odnosno 60% testa. Apsurd je vidljiv.
6. Uopće nismo sigurni da će fakulteti priznavati državnu maturu. Po svemu sudeći, ostat će kod prijamnih jer na tome zarađuju i nemaju namjeru od toga odustati.
7. Matura je i vrednovanje profesora koje je jednako neobjektivno kao i vrednovanje učenika. Bez ikakvih informacija svi se zajedno trudimo nešto naučiti, a po prethodnim iskustvima vidimo da to uopće ne mora biti ono što se traži na nacionalnima. Ne znamo što je obavezno gradivo, nemamo određene iste udžbenike, katalog znanja obećan u prvom razredu još nismo dobili.
8. Pošto ne živimo u Zagrebu, povratne informacije nikada ne dobijemo na vrijeme jer se prvo ispravljaju svi testovi iz Zagreba. Što nam vrijede rezultati koje dobijemo u 9. mjesecu ako su nam prijamni prošli u 7.?
9. Uopće nije usklađen program svih gimnazija u Hrvatskoj:neke rade po sistemu dvojezične nastave, neke imaju dodatne vježbe iz prirodnih predmeta i sl., dok neke ostaju na šturom obrađivanju gradiva. Po kojem sistemu mi svi možemo pisati iste testove kad radimo u toliko različitim uvjetima?
10. Informacije cure. Učenici iz nekih škola su vrlo približno znali kako će izgledati testovi u prvom razredu i kakva će biti tema eseja u trećem razredu.
11. Sustav po kojemu gimnazijalci i učenici iz tehničkih i strukovnih škola nakon položene državne mature imaju istu priliku za upis na bilo koji fakultet (ako uzmemo da će fakulteti priznavati maturu kao jedino mjerilo za upis) nije pravedan, programi nisu jednaki.
12. Svjesni smo da se sve ovo požurivanje državne mature događa zato da bi se što prije ispunio jedan od uvjeta za ulazak u EU, ali nije u redu da se praktički žrtvuje cijela jedna generacija. I Slovenija se za ovakav sustav pripremala 10 godina.
13. Profesori su nam rekli kako će za prolaz na državnoj maturi biti potrebno imati 60% točno riješenog ispita. Zanima nas po kojem to kriteriju? Po rezultatima nacionalnih ispita, matematika je jedan od najgore riješenih ispita. Uzimali bi 60% za prolaz, a postotak riješenosti u Hrvatskoj nije ni blizu tome.
14. Mi u 5. mjesecu u trećem razredu još ne znamo hoće li nam matematika biti izborna ili obavezna.
15. Prije tri godine rečeno je da ce se u našoj generaciji matura provoditi samo u gimnazijama sto je bio razlog zbog kojega su se neki učenici upisivali u druge škole da bi na kraju ove godine saznali da ce i oni imati istu maturu. To ih je stavilo u puno lošiji položaj jer bi se u jednoj i pol godini trebali pripremiti za maturu. Također ni približno ne znaju kako ce izgledati za razliku od nas, koji smo barem imali nacionalne.


DOĐITE

c/p sa vt online portala (foruma)

Pozivamo vas da u svom gradu održite prosvjed isti dan kada i mi. Nadamo se velikom odazivu. Hvala,

virovitičani

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.04.2008. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ispred koje gimnazije?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.04.2008. 17:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kakav neočekivan trend, pobune klinčadije po školama. To je samo dokaz da su se izgubili kriteriji i autoritet. Još ćemo pasti na to da konzultiramo maloljetnike o tome što je za njih dobro! U moje vrijeme frcali su šamari, i sve je bilo u redu.

Inače, državna matura je jedini način da se izjednače šanse za upis na fakultet. Ili možda školarci ne shvaćaju da se neće upisati na fakultet zbog navale seoskih 5.0 kandidata, iz jedine škole u mjestu, u kojemu su svi nastavnici i učenici nužno i susjedi (ako ne i rodbina). Apsurd, da se osječki srednjoškolci solidariziraju sa virovitičkim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mikro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 500
Lokacija: Osijek VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.04.2008. 18:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Oni još neshvaćaju što ih čeka u životu te da je ŽIVOT OKRUTAN.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bondgirl
Offline
Avatar

Ukupno postova: 163
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.04.2008. 18:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): › Kakav neočekivan trend, pobune klinčadije po školama. To je samo dokaz da su se izgubili kriteriji i autoritet. Još ćemo pasti na to da konzultiramo maloljetnike o tome što je za njih dobro! U moje vrijeme frcali su šamari, i sve je bilo u redu.

Inače, državna matura je jedini način da se izjednače šanse za upis na fakultet. Ili možda školarci ne shvaćaju da se neće upisati na fakultet zbog navale seoskih 5.0 kandidata, iz jedine škole u mjestu, u kojemu su svi nastavnici i učenici nužno i susjedi (ako ne i rodbina). Apsurd, da se osječki srednjoškolci solidariziraju sa virovitičkim.


Slažem se da je u zadnje vrijeme bilo pobuna zbog svega i svačega i neke su od njih doista neopravdane jer su se djeca bunila zbog koječega. Međutim, prosvjed oko državne mature mi se i ne čini suludim jer tu doista ima puno propusta.Baš kao i ostalo projekti velebajnog Primorca, i ovaj je pun propusta i nedorečenosti.
Slažem se da treba postojati nekakav tip vrednovanja učeničkih postignuća radi što ravnopravnijih mogućnosti upisa na fakultet,ali ovaj je projekt još u povojima i čini mi se da će biti spo sistemu, prvi se mačići u vodu bacaju.
U ovom slučaju dajem zeleno svijetlo i osječkim i inim srednjoškolcima što su se usuglasili i okupili da izbore svoja prava. Ili da se barem i njihovo mišljenje čuje!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.04.2008. 18:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa sve što ova vlada napravi nevalja jel vi ljudi niste svjesni toga, nek se idu klinci žalit ak im ne paše, svi se žale nek se žale i oni Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.04.2008. 20:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): › Kakav neočekivan trend, pobune klinčadije po školama. To je samo dokaz da su se izgubili kriteriji i autoritet. Još ćemo pasti na to da konzultiramo maloljetnike o tome što je za njih dobro! U moje vrijeme frcali su šamari, i sve je bilo u redu.

Inače, državna matura je jedini način da se izjednače šanse za upis na fakultet. Ili možda školarci ne shvaćaju da se neće upisati na fakultet zbog navale seoskih 5.0 kandidata, iz jedine škole u mjestu, u kojemu su svi nastavnici i učenici nužno i susjedi (ako ne i rodbina). Apsurd, da se osječki srednjoškolci solidariziraju sa virovitičkim.

mladež je obično uvijek bila ta koja je pokretala stvari, a tvoje je vrijeme sudeći po rakciji očito prošlo. imaju pravo da se bune što ne žele biti pokusni kunići niti žele biti zaključavani u učionicama. upravo su oni kojima bi ti udijelio šamar oni koji će uplaćivati i u tvoj i moj i u naš mirovinski fond. tko ako ne oni; kada ako ne sada?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goopa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 45
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.04.2008. 20:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što vas još čeka, niste ni jednom nogom kročili u život....

_________________
Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono što se može objasniti!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ucenik
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.04.2008. 21:15 
Naslov:  Re: Prosvjed protiv državne mature!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PISE: PROSVJED ISPRED GIMNAZIJE (U VIROVITICI)

MOLIM VAS DA NAM SE PRIDRUZITE! MINISTARSTVO SE VISE BOJI UCENIKA NEG PROFESORA. ORGANIZIRAJTE PROSVJED ISTI DAN NEK SE CUJE ZA VAS! NEMOJTE SAM SUTIT I BIT STRPANI U KAVEZE. AKO NISTE SKUZILI MI SMO POKUSNI KUNICI. A PO TEZINI PROBNE DRZAVNE MATURE POSTOTAK PROLAZNOSTI CE BITI 40% U CIJELOJ HRVATSKOJ!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kugla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 467
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.04.2008. 22:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Predlažem učenje... Puno učenja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.04.2008. 6:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ucenik je napisao/la: ›
Naša budućnost ovisi o tome, a do kraja trećeg razreda nemamo pojma što bismo zapravo trebali znati i na koji način učiti.


Zaboga, kako ste uopće došli do trećeg razreda ako ne znate na koji način učiti?!

ucenik je napisao/la: ›
Izbor jednoga ili dva predmeta je apsurdan jer u potpunosti onemogućava šire mogućnosti za daljnji upis na fakultet. Osobi koja želi probati upisati FER i Filozofski to je onemogućeno jer je očito da ti fakulteti neće tražiti ni približno iste predmete.


AFAIK - nemoguće je redovito studiranje na dva fakulteta istovremeno. A žemske na filozofskom mogu gledat FER-ovci bez beda - samo prijeđu cestu... Ili se upišeš na FSB...

ucenik je napisao/la: ›
Probna matura ove godine uopće nema smisla jer mi i dalje nismo dobili nikakvu informaciju o tome koji fakulteti traže koje predmete tako da do same mature nećemo znati kako izgleda ispit iz tih predmeta.


Odi na fakultet i pitaj koji se predmeti boduju za pojedine studije. Nikada niste polagali ispit iz matematike ili nekog predmeta? E, upravo će tako izgledati i ovaj. Džizs...

ucenik je napisao/la: ›
Uopće nije usklađen program svih gimnazija u Hrvatskoj:neke rade po sistemu dvojezične nastave, neke imaju dodatne vježbe iz prirodnih predmeta i sl., dok neke ostaju na šturom obrađivanju gradiva. Po kojem sistemu mi svi možemo pisati iste testove kad radimo u toliko različitim uvjetima?


FYI, postoje različiti gimnazijski programi i ti su usklađeni.

ucenik je napisao/la: ›
Informacije cure. Učenici iz nekih škola su vrlo približno znali kako će izgledati testovi u prvom razredu i kakva će biti tema eseja u trećem razredu.


Zbog ovog ćete isto prosvjedovati?

ucenik je napisao/la: ›
Profesori su nam rekli kako će za prolaz na državnoj maturi biti potrebno imati 60% točno riješenog ispita. Zanima nas po kojem to kriteriju?


Po kriteriju točno riješenih pitanja/zadataka.

ucenik je napisao/la: ›
Po rezultatima nacionalnih ispita, matematika je jedan od najgore riješenih ispita. Uzimali bi 60% za prolaz, a postotak riješenosti u Hrvatskoj nije ni blizu tome.


Glupost jedne generacije ne smije biti povod za snižavanje kriterija drugoj...

ucenik je napisao/la: ›
Pozivamo vas da u svom gradu održite prosvjed isti dan kada i mi. Nadamo se velikom odazivu.


I ja; interventne policije...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.04.2008. 9:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svebor je napisao/la: ›

mladež je obično uvijek bila ta koja je pokretala stvari, a tvoje je vrijeme sudeći po rakciji očito prošlo. imaju pravo da se bune što ne žele biti pokusni kunići niti žele biti zaključavani u učionicama. upravo su oni kojima bi ti udijelio šamar oni koji će uplaćivati i u tvoj i moj i u naš mirovinski fond. tko ako ne oni; kada ako ne sada?!
[de-evilized]


Osim što si vjerojatno jedan od ovih nedoraslih mladaca, još si i prostak. Zar ne primjećuješ da je obrazovni sustav i u tvom slučaju podbacio, te da su radikalne promjene nužne?

No da nešto napišem i o sadržaju. Kakva je to mladež, gdje, i kada pokretala koje stvari? Bio bih sretan da mi odgovoriš. Naravno, ovdje mislim na djecu ispod 18 godina. Nemaju pravo da se bune. To pravo imaju njihovi roditelji. Da li će biti pokusni kunići, vidjet ćemo, no svi smo mi jednom bili pokusni kunići. Ako budeš imao vremena, prouči Šuvarov obrazovni model, i bit će ti jasno. Ovo danas je mala šala, zapravo ništa, u usporedbi s onim što su prolazile starije generacije. O promjenama 90' ne treba trošiti riječi. DA li je bilo kome tada palo na pamet da protestira ispred škole? Nije, jer je tada još postojao autoritet nastavnika i roditelja - stoga, od ove mlađarije ne očekujem da spašava mirovinski sustav Hrvatske, ionako dovoljnmo uplaćujem i sam svaki mjesec.

Kako reče forumaš iznad, očekujem veliki odaziv interventne policije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Avi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 204
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.04.2008. 14:14 
Naslov:  Re: Prosvjed protiv državne mature!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova drzava je u totalnom ku... nek se bune, tak i treba, ak se nist ne promjeni nek oni tamo bar znaju da je svima sve dopizdilo.

_________________
ε(●̮̮̃•̃)з ε(●̮̮̃•̃)з ε(●̮̮̃•̃)з
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kovrča
Offline
Avatar

Ukupno postova: 20
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.04.2008. 17:27 
Naslov:  Re: Prosvjed protiv državne mature!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

draga "djeco" samo naprijed, da smo se mi pokrenuli prije desetak godina, sigurno naša Hrvatska ne bi bila privatizirana kako je privatizirana, možda je vrijeme da nas starije naučite što je demokracija.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.04.2008. 19:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›

Osim što si vjerojatno jedan od ovih nedoraslih mladaca, još si i prostak. Zar ne primjećuješ da je obrazovni sustav i u tvom slučaju podbacio, te da su radikalne spromjene nužne?

bla bla bla serendam li ga serendam yack yack yack

Kako reče forumaš iznad, očekujem veliki odaziv interventne policije.


eto vidiš da sam rekao da ćeš me razumjeti jedino i samo ako se izrazim kako sam se izrazio, a sada ću u maniri prostaka potpuno mirne savijesti pojasniti ti da sve te stare prdonje , koje bi djecu kanibalski korbačom i mačem, poput tebe trebalo pretvoriti u kolačiće ili jednostavnu namjestiti P*č*u da zatvore te svoje stare labrnje jer da su bili u stanju išta korisno napraviti već bi to i učinili Razz
i da. jako sam osjetljiv na ovu "prosvjetarsku" tematiku.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: