Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ispod zelenog tepiha: Osunčane osječke ulice

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Jasenka Vizentaner
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.03.2008. 13:55 
Naslov:  Ispod zelenog tepiha: Osunčane osječke ulice
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Svaki pojedinac, lokalna zajednica, privredni sektori, privatne, javne, nacionalne, međunarodne i nevladine organizacije, obvezni su i imaju interes edukacijom mijenjati svijest i vlastitim primjerom pridonositi zaustavljanju nepromišljenog ili namjernog pustošenja i uništenja."
Kofi Annan, bivši glavni tajnik UN-a

Zabrinjava vas sječa drveća (?!), brisanje gradskog zelenila, ogoljivanje ulica i opća betonizacija? Ma dajte, koga briga za biljke… Doba je izbora, političke borbe, jagme za novcem i materijalnim bogatstvom, svekolikog prestiža. Prvo smo bili grad na kantama i kontejnerima, onda smo postali grad slučaj, uskoro ćemo biti grad betona i „čačkalica“. Gundulićeva, Vinkovačka, Vukovarska, Zrinjevac, Tomislavov park, Trg bana Jelačića, uskoro i Europska avenija…, odraz su politike „uređenja“ grada iz koje je isključeno znanje i stručnost.

Kesteni u Vinkovačkoj

Drveće u Vinkovačkoj posječeno je radi izgradnje tramvajske pruge. Nisam mjerodavna procjenjivati projekte prometnih rješenja, ali zasigurno se moglo naći bolje od tog starog, ponešto prepravljenog, koje si pripisuje više generacija političara.

Posječena su stara stabla divljeg kestena koji, zbog izloženosti kestenovu moljcu mineru, danas u cijeloj Europi traži posebnu njegu. Zato ga je nužno prskati insekticidima u točno određeno vrijeme tri do četiri puta godišnje. Bez prskanja, divlji kesten izgleda kao da usred ljeta priziva jesen, iscrpljuje snagu iz godine u godinu i postupno umire.

Gradske vlasti nisu pokazale svijest o potrebi većeg izdvajanja za skrb o gradskim biljkama. U takvim okolnostima teško je presuditi je li uklanjanje drveća u Vinkovačkoj bila pogreška. No, to je svakako bilo kašnjenje zamjenske sadnje, bez obzira radi li se o drvoredu ili živoj ogradi.

GUP je srušio

U Gundulićevoj ulici stabla su srušena radi izgradnje biciklističke staze. Građani se bune i pišu peticije, političari su to iskoristili u predizbornoj kampanji, a sječa je ionako predviđena GUP-om koji je bio na javnoj raspravi. Stoga birokrate odgovaraju kako se ništa ne može napraviti. Je li uistinu tako?

Ako se GUP-om od Gundulićeve pravi sunčaonica i ljetna sauna, onda je to pogrešno, pa bi bilo mudro priznati grešku i vratiti drvored. U timovima koji u naprednom svijetu osmišljavaju hortikulturne projekte, odavno rade i stručnjaci za hortikulturu koji nisu priučeni poput ratara, arhitekata i građevinara koji u nas sjede u gradskim poglavarstvima i potpisuju takve projekte. Ako se sada pokušava ispraviti greška s osnivanjem regionalnog odlagališta otpada, a što bi nas stajalo puno više, zašto se to ne učini i s Gundulićevom? Napokon, zašto su u toj ulici potkraj prošle godine uzalud (i nestručno) orezivali stabla, ako su znali da će ih ove zime posjeći? Je li stoga što se zapovijed Jurišnika mora izvršiti, makar padale i sjekire?

Orezivanje Vukovarske je noćna priča, metaforički i doslovce. Zamislite kako to izgleda usred noći, bez propisanog osvjetljenja, pod uličnom rasvjetom? A zakon jasno kaže da se noćno orezivanje obavlja pod reflektorom koji mora osvijetliti prostor visine stabla koje se orezuje, a radnik mora imati rasvjetu i sa zaštitne kacige. Nepropisnim orezivanjem nije samo lošim rezovima ugrožena vitalnost drveća, nego je ugrožena i sigurnost radnika, te upitna stabilnost jednostrano orezanih stabala. O estetici da i ne govorim.

Parkovi kao poligon

Jurišniku palo na pamet, pa je i Park kralja Tomislava osvanuo orezan. Uništena je sva donja etaža krošnji, jer različite su vrste jednako orezane. Poneki su rezovi krivo usmjereni, ali koga briga. Počnu li truliti na tome mjestu i uginu li za dvadesetak godina, neka naša djeca o tome brinu. Kod takvog posla znalcima se podigne kosa na glavi. K tome, iznimno opasno stablo i dalje prijeti u Parku kralja Tomislava, a kad će…, ne zna se.

A Park Zrinjevac? Zamislite savršen poligon za iznenadno uvježbavanje skrbi o drveću. Pa što ako pogrešno orezujemo, zalijevamo svu silu cvjetnih gredica (tko ih samo i koliko plaća, kada nisu bile u Programu javnih zelenih površina Grada za 2007. godinu?), a ne stižemo zalijevati mlado drveće posađeno u proljeće, pa se, naravno, posuši. Onda se pitamo kako bez vode nije preživjelo ljetne vrućine!? I tako, u prepucavanju „tko je kriv“, vrijeme prolazi.

Lipov hlad

Stabla na Europskoj aveniji srce su zelenog Osijeka, ali stara su i, prema jednome mišljenju, treba ih posjeći. Kako bi bilo kada bismo poubijali sve starije od 60 godina, uključujući vašu majku i baku, iako još mogu kvalitetno živjeti?

Duga je Europska avenija i valja po njoj hodati za žarkog ljeta. Ondje se već godinama, prema potrebi, zamjenjuju stabla i s tim treba nastaviti redovito i stručno, zalijevajući posađene mladice! Opasne grane moraju se orezati kako bi se nastavilo živjeti u lipovom hladu. Tako se neće dogoditi da još jedno stablo padne na obližnju kuću, poput onoga što je palo na Očni odjel KBO-a. Stručnjaci znaju procijeniti je li stablo opasno, a hoće li u drvoredu živjeti baka, majka i unuka lipa, u ovako promjenljivoj klimi nije problem. Naprotiv, starije krošnje dobrodošla su zaštita bebi lipe koja mora doživjeti više od 120 godina! Budu li ljeta sve toplija, drvoredi će se morati obnavljati na takav način.

Zelen(kast)i

Prošle me godine put nanio na Trg bana J. Jelačića. Ispred Cvjećarnice „Fantazija“ radnici su sjekli dvije lipe tek uzletjele u carstvo zrelog drveća. Bila su to prekrasna, zdrava stabla, prsnog promjera desetak centimetara. Sjekači su im tek počeli „obrađivati“ krošnje, a na moje zapanjeno: „Što radite, dečki?“, rekoše mi: „Ne morate vi baš sve vidjeti“.

Na svu sreću, više nisam bila dio tima UNIKOM-a. Za sat i pol vratila sam se s fotoaparatom, no panjevi su već bili izvađeni, što je bilo sumnjivo prebrzo čak i za RJ Zelenilo. Snimila sam prazna mjesta na koja su potom prenesene dvije klupe s tržnice. Ne pola metra lijevo ili desno, kako bi se sačuvala dva stabla, nego točno ondje gdje su rasla. Naknadnom provjerom saznala sam da Grad nije izdao Rješenje za sječu. Ima li ova priča repriza?

I kada već pomislite da je priči kraj, eto maestralnog poteza dirigenta iza zavjese. Odnekud je iskopan zahtjev Zdravka Peke, predsjednika Zelenih, za uklanjanjem dva drveta koja mu smetaju. Malo je pripomogao i Jurišnik, pa je sve leglo s odrezanim drvećem. Tko će sada Zelene shvatiti ozbiljno, kada traže sječu, umjesto sadnje? Salto mortale za Peku i još jedna recka u životopisu Jurišnika.

Svako stablo ima pravo na smrt ako je bolesno, staro i opasno, ako nam ne može služiti ili u miru postojati. Da ih ne bismo rušili zbog sitnih interesa, propisan je put kako se to radi. Taj bi put morao poštovati svaki odgovoran čovjek, posebice tvrtke za održavanje javnih zelenih površina. No, one bi redom sjekle stabla u poznim godinama, bila zdrava ili bolesna, jer sigurno je sigurno. I tko im može reći da nam nisu omogućili sunčanu budućnost?

Piše: mr.sc. Jasenka Vizentaner, dipl. ing. šum.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 31.03.2008. 14:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jasenka Vizentaner je napisao/la: › Kako bi bilo kada bismo poubijali sve starije od 60 godina, uključujući vašu majku i baku, iako još mogu kvalitetno živjeti?

Bože dragi koja usporedba...
Jasenka Vizentaner je napisao/la: ›
I kada već pomislite da je priči kraj, eto maestralnog poteza dirigenta iza zavjese. Odnekud je iskopan zahtjev Zdravka Peke, predsjednika Zelenih, za uklanjanjem dva drveta koja mu smetaju. Malo je pripomogao i Jurišnik, pa je sve leglo s odrezanim drvećem. Tko će sada Zelene shvatiti ozbiljno, kada traže sječu, umjesto sadnje? Salto mortale za Peku i još jedna recka u životopisu Jurišnika.

Hehe, s ovim se slazem...
Veliki gaf "zelenog" Peke...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 31.03.2008. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma ja se sa svim slazem

dolezal je napravio dosta i cini mi se da se on trudi ... ali brate mili, dosta je vise tih macuhica i beskrajnih gredica s macuhicama.

a isti tako ... ne bi bilo lose da napusti metode debelog sefa kosarkasa ... pa da ta stabla rezucka sporije i u dogovoru s gradjanima.

ovo sto je u centru napravio je ekocid ... a i sve ostalo se moglo zanavljati a ne ovako radikalno.

mene samo strah parkova, jer cesto se setam tuda i primjetio sam da ima dosta velikih stabala koja su stara i po 30tak godina

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 31.03.2008. 14:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odluku o kompletnom uklanjanju drvoreda zbog kojekakvih gradjevinskih zahvata ne donosi Dolezal...
Dolezal, odnosno Unikom, samo odradjuje ono sto GV odluci...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 31.03.2008. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa da, gradjevinski radova nece nista biti u centru, skolskoj, ispred uranije ... bla bla bla ....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.03.2008. 15:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zlo mi je na samo spominjanje osječkih zelenih. Fajl vozi službeni auto azila, pojavi se tamo jednom tjedno, 100000 potroši na Bog-zna-što, uslika se sa trenutačnim gradskim ocem, a tamo se muče volonteri! Zar očekujete da će takav Zeleni popljuvati Grad? Ne sječeš ruku iz koje jedeš.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.03.2008. 15:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
Zlo mi je na samo spominjanje osječkih zelenih. Fajl vozi službeni auto azila, pojavi se tamo jednom tjedno, 100000 potroši na Bog-zna-što, uslika se sa trenutačnim gradskim ocem, a tamo se muče volonteri! Zar očekujete da će takav Zeleni popljuvati Grad? Ne sječeš ruku iz koje jedeš.


Feil - Društvo za zaštitu životinja "Život"
Mitoš-Svoboda - udruga Osječki zeleni
Peko - politička stranka Zeleni Hrvatske
Sadiković - udruga Zeleni Osijek

baj d vej, 70k kuna koliko azil dobije godišnje je dovoljno za zakonom propisano cijepljenje 200 pasa protiv bjesnoće i minimalne plaće dvojice zaposlenih

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.03.2008. 17:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la: › Feil - Društvo za zaštitu životinja "Život"
Mitoš-Svoboda - udruga Osječki zeleni
Peko - politička stranka Zeleni Hrvatske
Sadiković - udruga Zeleni Osijek


Jesu oni nekad bili pod krovom iste udruge?! Zbog cega takvo usitnjavanje necega cega ionako ima gotovo samo u tragovima?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.03.2008. 17:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
gaap je napisao/la: › Feil - Društvo za zaštitu životinja "Život"
Mitoš-Svoboda - udruga Osječki zeleni
Peko - politička stranka Zeleni Hrvatske
Sadiković - udruga Zeleni Osijek


Jesu oni nekad bili pod krovom iste udruge?! Zbog cega takvo usitnjavanje necega cega ionako ima gotovo samo u tragovima?!


Feil i Mitoš-Svoboda jesu, pa se razdvojili jedna strana krenula bavit se životinjama druga strana se bavi okolišem i sličnim stvarima... sadiković je oduvijek bio u zelenom osijeku koji je naslijedio od Vojina Majstorovića i Darka Getza, dva metuzalema koji o zaštiti okoliša razmišljaju na način kako se to činilo sredinom prošlog stoljeća, pa ih stoga mladi ljudi potjeraše. D.Getz je stoga osnovao udrugu Fluvius, koja egzistira na marginama i doista ne znam čime se bavi

Peko je posebna priča, proučava način funkcioniranja njemačkih Zelenih koji su bili(ili su još) parlamentarna stranka i sanja da će jednom biti "zeleni" političar. u međuvremenu traži da se ruše breze koje smetaju birtioji koju ima na promenadi. no, Peko je očito došao na svoje u koaliciji je s HNS-om, koji je pak koalirao s SDP-om, koji je sa zadovoljstvom podmetnuo šupčiće HSP-u i sad su na vlasti.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Goran54
Offline
Ukupno postova: 22
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2008. 2:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast, gospođi Vizentaner:Pogotovo za VInkovačku ulicu.Na kraju nije ništa posađeno:Samo grmlje s jedne strane.Kako tramvaj može voziti Kroz Europsku aveniju gdje je drveće sa obe strane.Mogu misliti šta će biti po ljeti kada upekne sunce.Neće se moći hodati.Zadnje su primjeri Školska i Adamovićeva ulica:Sve od jednom odrezano,tj.izvađeno.U Školskoj su čak zabetonirali mjesta gdje su bila stabla:Zar se ne može ciljano rezati, obrezivati, te postepeno zamjenjivati stara i bolesna stabla novima?!?NEMOGUĆE da u Osijeku, tj poglavarstvu, UNikomu nema stručne osobe koja to može relativno dobro odrađivati. Pa,ne želimo da OSIJEK Bude BETON!Potrebno nam je Zelenilo , zbog nas samih

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Goran54
Offline
Ukupno postova: 22
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2008. 2:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gdje su ona stara vremena kad je Osijek dobivao zelene vrpce i vrijeme Gosp.pok.prof.dr Dragice Gucunski?!?
Izgleda da mi nećemo imati ništa ostaviti od drveća novim generacijama, kao što mi imamo ZA SADA.I najznačajniji primjer hrast lužnjak u Školskoj ulici kod privatne gimnazije.
ŠTETA

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: