Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Interview: Zvonimir Boras: Više od jednog vijećnika bila bi revolucija

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Goran Flauder
Offline
Ukupno postova: 195
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2008. 16:58 
Naslov:  Interview: Zvonimir Boras: Više od jednog vijećnika bila bi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čovjek je jednostavno zbrojio dva i dva, složio jedinu nestranačku listu za još jedne prijevremene izbore za osječko Gradsko vijeće 9. ožujka, uložio privatni kapital i krenuo u pohod na gradski parlament.

Narodu je jednostavno dosta političara i njihovih igara na teret građana i nije bilo teško prepoznati potrebu da im to javno kažu. Pretpostavljajući da je dovoljno onih koji to žele reći na biračkim mjestima, a ne samo izbornom apstinencijom, Zvonimir Boras i kandidati s njegove liste ponudili su im alternativu.

Uđu li u gradski parlament, pomaknut će uobičajene standarde političkog života u gradu. Dobiju li više od jednog vijećnika, postat će i politički faktor. Ne očekuju da će krojiti život grada niti sudjelovati u izvršnoj vlasti, a kamoli dati gradonačelnika. Ambicija im je postati korektiv, tampon zona između sukobljenih strana zbog kojih grad već šest mjeseci nema normalnu vlast. Utrčali su na teren u poluvremenu, kada su gledatelji počeli napuštati tribine razočarani događanjima na travnjaku, jer su igrači jedni druge udarali po nogama. Sada se nadaju da bi mogli zaigrati i u gradskom prvenstvu.

Prihvatili su rizik, izložili živote javnosti, uložili vlastiti novac i stavili se na kušnju. Jer, svi smo znali da ovoga puta ne treba biti političar kako bi se uspjelo na izborima, ali samo su oni skočili u vatru. Valja im čestitati na tome. Podržati ih ili ne? – to je već drugo pitanje.

● Koja je vaša politička opcija?

- Nemamo je, ali ako bismo se morali svrstati, bio bi to centar. Na našoj su listi poduzetnici, profesori, radnici, autentični hrvatski branitelji. Ipak, bliži smo liberalnoj poduzetničkoj, nego socijalnoj opciji.

● Sve izborne liste nude slične programe za grad, no vi ste na nedavnom suočavanju pokazali razliku, upitavši kolegu Antu Đapića čime jamči provedbu svojih obećanja, jer vi kao poduzetnici obično jamčite stečenom imovinom.

- Da, nije mi odmah odgovorio, nego je kroz jedan drugi odgovor rekao da jamči svojim mandatima. Smatram da to nije dovoljno. Ako određenim kategorijama građana jamči isplatu nekih sredstava, mora iza toga stati i materijalno, a jedino čime može stati je gradski proračun. Međutim, on je donesen 30. prosinca i točno je utvrđeno što se i s koliko novca iz proračuna može financirati, a s pozicije 'razno' ne mogu se pokrivati izdaci za rodilje, umirovljenike, učenike i studente… Isto tako, rebalansom se proračun može prilagoditi, ali ne temeljito presložiti. Gradonačelnik i poglavarstvo nema svoj novac, nego raspolaže sredstvima građana, a njihova namjena je unaprijed određena i ne znam kako neki kandidati misle pokriti te izdatke.

● Financijsku pomoć nekim kategorijama stanovništva sada nude i drugi kandidati i gotovo se natječu tko će ponuditi više. Zašto i vi niste pokušali time kupiti birače?

- Zato što su takva obećanja nerealna i neće se moći ispoštovati. Do redovnih izbora nagodinu budući će gradonačelnik možda nešto i 'iskemijati', kako bi se kupili glasovi za prve neposredne izbore za gradonačelnika, ali plašim se da će taj teret u konačnici ipak pasti na gradski proračun.

● Koliko ste potrošili u predizbornoj kampanji?

- Danas smo platili zadnji račun od 7.500 kuna, s moga osobnoga računa, čime smo ukupno potrošili 249.500 kuna. Tu, naravno, ne računam troškove intenzivnog rada naših aktivista, telefonskih poziva, goriva, pića… Sve to mi s liste plaćamo solidarno, prema svojim mogućnostima. Kolega Šišljagić je u 'Otvorenom' rekao da su za kampanju potrošili nešto više od 170.000 kuna, što je manje od iznosa koji smo mi utrošili, a kampanja im je višestruko intenzivnija i skuplja. Ako je tako, onda je mnogo veći iznos za HDSSB platio netko drugi, ili će ga netko tek platiti kada se vide rezultati. Treća opcija je najlošija za grad – da će to biti plaćeno iz proračuna grada kada se poslože kockice vlasti. A u proračunu je više od stotinu milijuna kuna…

● To znači da ne bi trebalo biti problema s plaćanjem obveza grada…

- Ne, ali moglo bi biti problema s preuzimanjem novih obveza na teret grada, čime će se opteretiti i proračuni sljedećih godina. Pitanje je koliko će ulazak u nove kapitalne investicije biti motiviran interesima građana, a koliko vraćanjem dugova iz skupe predizborne kampanje. Niti jedan grad na svijetu javno kupalište ne drži u svome vlasništvu, nego takve neprofitabilne djelatnosti daje u koncesiju na temelju javno-privatnog partnerstva, dok si zadržava poslove na kojima ostvaruje dobit. Grad ne smije besplatnim ulazom na Copacabanu kupovati izborne glasove, a upravo to radi. Ili – pruga do Bikare. Zašto, kada smo tek prošle godine obnovili Divaltovu, pa ćemo je sada opet rušiti da bismo postavljali tračnice?

● Koje biste projekte nastojali provesti kada biste došli u mogućnost?

- Prvo, sačuvali bismo gradsku tržnicu, na kojoj obrtnici jedva opstaju plaćajući tri vrste najma, jer je važno očuvati obiteljska gospodarstva i proizvodnju ekološke hrane. Riješili bismo prometni kaos u gradu i zabranili promet vozilima težima od pet tona. Intenzivirali bismo rad gradskih stručnih službi i u dvije smjene ih stavili u funkciju pomoći građanima u rješavanju njihovih problema.

● Što imate protiv sportske dvorane Gradski vrt, kada je financiranje njezine gradnje preuzela Vlada RH i neće biti na teret gradskog proračuna?

- Protiv nje ništa, ali imam protiv troškova koji će nastati naknadno, njezinim održavanjem. Dvorana kapaciteta 6.000 mjesta bit će puna samo jednom, ako hrvatska reprezentacija bude uopće igrala u Osijeku, a troškovi će nam ostati i poslije toga. Protiv sam toga da je ubuduće puni neka Ceca Ražnjatović, jer Osijek mora zadržati urbani štih.

● Zašto te projekte niste više propagirali u kampanji, nego ste se više prezentirali svoj lik na plakatima?

- Smatram da me dovoljno ljudi u Osijeku poznaje, no mi smo na konferencijama za novinare predstavljali i te projekte. Druga je stvar koliko je to uistinu prezentirano javnosti. Na plakatu može biti slogan, a ne program, a naš je: 'Za grad Osijek', najjači koji može biti. Kolokvijalno smo se nazvali 'lista za Osijek', ali smo se na izbore mogli prijaviti samo kao nezavisna lista s imenom nositelja. Mi kao apolitička stranka, radimo sve sa svojih deset prstiju i naš program će zastupati relevantni stručnjaci, jer – a i to nam je slogan – svi zajedno znaju sve. A mi imamo kompetentne ljude koji mogu odgovoriti svakom izazovu.

● Gdje ćete ih zaposliti, kada u gradskoj upravi već ima previše uposlenih, više od 280 ljudi, a slična je situacija i u gradskim poduzećima?

- Prije svega, nitko od ondje zaposlenih ne smije ostati bez posla i sve se može preusmjeriti na poslove koje su sposobni obavljati, makar i u drugoj smjeni. To je vrlo težak i bolan posao, ali resore moraju voditi stručnjaci.

● Spomenuli ste da ste se kolokvijalno nazivali 'listom za Osijek'. Tako se zvala lista Zlatka Kramarića na prvim demokratskim izborima, a govori se i da on stoji iza vas. Uostalom, na listi je više njemu bliskih ljudi, među kojima i supruga Alemka te brat Damir. Kakva je njegova uloga u vašem angažmanu?

- Mi nismo političari i trebali smo logističku potporu kako bismo sastavili i prijavili listu, jer se time nikad nismo bavili. On nam je davao savjete kako da se u svemu tome snađemo i podržao nas je. Tu njegova uloga prestaje.

● Podržali ste stanovnike Gundulićeve ulice u njihovim zahtjevima za zaustavljanjem gradnje biciklističke staze i očuvanjem zelenila i parkirališnih mjesta ispred njihovih kuća. Jeste li pomislili koliko time glasova gubite od ljubitelja vožnje biciklima, kojima ta staza treba?

- Ostavljam to na njihovoj savjesti, jer oni koji vole bicikle, moraju voljeti i gradsko zelenilo i ta se staza morala drugačije provesti, tako da se ne diraju stabla. Mislim da je drveće važnije od biciklističkih staza, koje to drveće ruše.

● Čime se vi bavite i koliko ljudi zapošljavate?

- Moja tvrtka neposredno zapošljava četvero ljudi, a još 11 inženjera i ekonomista s nama surađuje. Bavimo se uvozom građevinskog materijala iz susjednih država i inženjeringom za inozemne tvrtke. Tržište nam je sve do Zagreba, a najveću investiciju imamo u Slavonskom Brodu. Nikad nisam osjetio političku pristranost koja bi nas ograničavala u poslu.

● Kako sve baš vi došli na poziciju nositelja liste?

- Valjda zato što najviše volim pričati. Imam mali govorni nedostatak, jer kao mali nisam naučio izgovoriti 'r', a misli da to najviše smeta mene samoga. Budem li u Gradskom vijeću morao držati sudbonosne govore za ovaj grad, otići ću u SUVAG i potruditi se da to ispravim. No, bez obzira na govornu manu, mislim da mi govorni nastupi dobro idu.

● U politici, a posebno na izborima, dojam koji ostavljate često je važniji od vašeg programa, projekata, znanja i sposobnosti, jer ih obično ne možete relevantno predstaviti biračima. S obzirom na vašu govornu manu, koja bitno određuje taj dojam, nije je bilo mudrije kao nositelja postaviti nekoga tko neće imati takva ograničenja?

- Bio bih sretan da moja uloga u osječkoj politici bude poput uloge guvernera HNB-a, Željka Rohatinskog, koja je jedina od najsvjetlijih u vrhu državne vlasti, a ima govornu manu znatno veću od moje.

● Ali on ne ide na izbore i ne ovisi o dojmu koji ostavlja kod birača.

- Točno, ali ja pred javnošću nastupam bez ikakvih kompleksa i nadam se da ću svojim uspjesima na poslovnom planu, sposobnostima, educiranošću, sportskim djelovanjem i, da budem prepotentan, novim izgledom, jer mislim da imam najljepše kravate među svim kandidatima, uspjeti promijeniti sliku o političarima u ovome gradu.

● Koliko glasova očekujete na izborima?

- Ako ih dobijem toliko koliko mi je ovih dana stiglo telefonskih poziva i sms-ova potpore, vjerujem da bismo mogli ući u Gradsko vijeće. Bio bi velik uspjeh da dobijemo i jednog vijećnika. Sve više od toga bila bi revolucija. Tada bismo mogli s punim legitimitetom za govornicom gradskog parlamenta govoriti sve ono što mislimo da treba ovome gradu, neopterećeni bilo kakvim stranačkim politikama i ograničenjima.

Piše: Goran Flauder

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
marrai
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1127
Lokacija: Os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.03.2008. 17:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma respect gospon Borasu ali ovo za dvoranu mu i nije neki argument...
Ja bih ga priupitala zar ne misli da će dvorana ostati budućim naraštajima,našoj djeci,unucima,nekim novim sportskim nadama,da će dvorana mnogima pružiti rekreativno i profesionalno bavljenje sportom,zašto na to gleda kao kratkoročnu investiciju i u konačnici čemu brzopleto zaključivanje da će biti puna samo jednom...?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alchemist
Offline
Avatar

Ukupno postova: 207
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2008. 19:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo nam treba još jedna lista poput one u Splitu gdju su bili hit a ndasako od tih poduzetnika gledao kako da što vipe sebi stavi u džep!
Mislim da treba dati priliku mladima i novima ali ne baš sada svakome i nekom tko se tek pojavi.
Politika je ozbljna stvar jer se tiče svih nas da se netko smao tako ubaci i pojavi treba tu iskustva )političkog a i ostalog) tako da samo novcima kupovati mjsta u vijeću nije rješenje

_________________
Nulla dies sine linea
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cocolo
Offline
Ukupno postova: 90
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.03.2008. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čovječe,pa ljudi ti se smiju...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2008. 21:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E moj Flauder, nadao sam se da si uvijek novinar britkoga jezika, ali čini se da nisi. Đapiću koji ti, sve se čini nije omiljen ( nije ni meni ), si postavljao provokativna pitanja i "napadao ga", dok je u ovome intervju potpuno drugi slučaj...

_________________
https://www.facebook.com/GO.Osijek
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.03.2008. 21:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a ovaj... jel taj Boras završio kakvu školu?! Il samo onu životnu ko i svi preduzetnici?! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Goran Flauder
Offline
Ukupno postova: 195
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2008. 22:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evil Poodingh je napisao/la (Pogledaj post): › E moj Flauder, nadao sam se da si uvijek novinar britkoga jezika, ali čini se da nisi. Đapiću koji ti, sve se čini nije omiljen ( nije ni meni ), si postavljao provokativna pitanja i "napadao ga", dok je u ovome intervju potpuno drugi slučaj...


Ajde "Zlo", što bi ih ti pitao?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2008. 2:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja nisam novinar da trebam znati što bih pitao, ti si se vjerujem trebao bolje pripremiti...Primjerice ovo što je Poppy pitala nije uopće loše...

Samo kažem što me zasmetalo, ako se jednome pristupa sa provokacijama trebalo bi tako svima...

_________________
https://www.facebook.com/GO.Osijek
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Igor_OS
Offline
Ukupno postova: 200
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2008. 10:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tako je. Šta nisi debelog i sve ostale kandidate pitao dal su za izmještanje Unikoma iz centra grada negdje na periferiju a mjesto sadašnjeg Unikoma napravit etažno parkiralište???

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2008. 10:24 
Naslov:  Re: Interview: Zvonimir Boras: Više od jednog vijećnika bila
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

više od 0 vijećnika bila bi revolucija...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ed Wood
Offline
Avatar

Ukupno postova: 144
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2008. 13:17 
Naslov:  Re: Interview: Zvonimir Boras: Više od jednog vijećnika bila
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Komedijaš. A nije smješan.
Dobit će 100 glasova i 0 vjećnika.
Puno ljudi koji glasaju su budale, ali ipak ne tolike da glasaju za ovakvog tipa.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2008. 18:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Niti je komedijaš. Niti je smiješan. Iza njega stoje Kramarić i Josić, te još neki "poduzetnici". Njihov politički "revival" motiviran je isključivo šansom za ucjene radi postizanja "poduzetničke prilike".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2008. 20:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smiješno je jedino što se svi ti kreteni politčki nisu mogli dogovorit oko gradske vlasti za slijedećih godinu dana. Pa da se lijepo sav taj novac koji je utrošen za kampanje i izbore skupio i uložio u još jednu pučku kuhinju u gradu a ne bespotrebno bacio na nove izbore.

Ima jedna dorba izreka koja kaže: "Ljudi smo, dogovorit ćemo se!"
Izgleda da političari nisu ljudi, ili se to meni samo čini!?

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2008. 20:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što ste se na Borasa naljutili? Čovjek ima svoju lovu (njih 25 svaki po 10.000,00 kn) i ulaže da bi zaradio. On to i ne krije. Puno poštenije nego ulaganje recimo HDSSB-a (ako su navodi iz intervjua točni) koji ulaže tuđi novac za svoj interes. Fairnsquare

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cuckovic
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2008. 20:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
Što ste se na Borasa naljutili? Čovjek ima svoju lovu (njih 25 svaki po 10.000,00 kn) i ulaže da bi zaradio. On to i ne krije.


Odakle ti sad ovo? Ti zelis reci da je svako od 25 na listi dao 10000 kn za kampanju? Znam ih nekoliko sa te liste i mogu ti reci da to sto tvrdis jednostavno ne stoji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: