Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kosovo proglasilo neovisnost!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.02.2008. 13:39 
Naslov:  Re: Kosovo proglasilo neovisnost!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kosovo ipak nije grupica ljudi koji su se odlučili odcijepitii.

Budući da su Albanci na Kosovu odlučili bojkotirati sve srpske institucije od 1990-ih, pa tako i popis stanovništva, teško je odrediti točan broj stanovnika. Procjenjuje se da je Kosovo 2002. imalo oko 2,3 milijuna stanovnika od kojih su većina bili Albanci (88%), zatim slijede Srbi (7%), te manjine: Bošnjaci, Romi, Crnogorci, Turci i Hrvati (Janjevci). Gustoća naseljenosti je bila 205 stanovnika/km2.
Procjenuje se da je Kosovo 1991. imalo oko 1.950.000 stanovnika (prema neslužbenim procjenama Jugoslavije 1.956.196 stanovnika), od čega su Albanci činili 82 %, Srbi 10 %, Muslimani 3 %, Romi 2 %, Crnogorci 1 %, Hrvati, Goranci, Aškali i drugi.
Prema zadnjem službenom popisu, iz 1981., Kosovo je imalo 1.584.440 stanovnika od čega su Albanci činili 77,4 %, Srbi 13,2 %, Muslimani 3,7 %, Romi 2,1 %, Crnogorci 1,7 %, Turci 0,8%, Hrvati 0,6% i drugi.
Srba ima u značajnijem postotku jugoistočno od Prizrena, te na sjeveroistočnom dijelu Kosova.
Crnogoraca ima u značajnijem postotku u okolici Peći.
Goranci žive u selima uz albansku granicu kod Đakovice i Dragaša (kraj zvan "Gora").
Turci su značajna zajednica u Prizrenu.
Hrvati žive u selima Janjevo, Letnica te par manjih sela.
Na Kosovu je najveći prirodni prirast stanovništva u Europi, a najviše je izražen kod Albanaca i Hrvata. Stopa iznosi skoro 30 potisućaka.
Na Kosovu je bila i najveća stopa nepismenosti na području bivše SFRJ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sexyback
Offline
Ukupno postova: 475
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.02.2008. 15:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gezuar pavaresia!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.02.2008. 15:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Briga me za Kosovo. U stvari, s obzirom da je to središte kriminala u ovom dijelu Europe, priželjkujem im neovisnost, a potom i izolaciju (blokadu granica). No to neće smanjiti njihov prirodni prirast, zbog kojeg su eto i osuđeni na kriminal - podvučeno, s primitivizmom se ne može. Imamo dovoljno problema i bez Kosova (recimo, bi-nebi, lega-šega).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.02.2008. 17:16 
Naslov:  Re: Kosovo proglasilo neovisnost!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni je potpuno besmisleno što Srbi pokušavaju voditi pregovore bazirajući se pritom na nekakve emocije i na "argument" kako se zemlji ne može oduzeti 15 posto teritorija koji joj povijesno pripada. Nisu li države, oduvijek, fleksibilne tvorevine nestalnog karaktera? Čiji je, povijesno, istočni dio Srijema? Kome, povijesno, pripada Amerika? Oni su sami stvorili mit o Kosovu i to im je, koliko vidim, jedino za što se drže. Za mene je to pokzataelj primitivizma i nema nikakve veze sa zdravim razumom.

Nakon tolikih godina nasilja, nepovjerenja i mržnje koji su njima tamo središnja točka postojanja, ni jedno rješenje nije dovoljno dobro da ne bi za sobom vuklo neke negativne posljedice.

Mislim da je vrijeme da ljudi tamo, Albanci ili Srbi, prestanu živjeti od kosovskog mita, socijale i treniranja osvete. Razumljivo je da se to neće dogoditi preko noći, to će biti proces. Ali stvarno je krajnje vrijeme da taj proces i započne.

Te Albance se, ionako, ne promatra kao ljude nego isključivo kao separatiste. A šta je sa Srbima? Hoćemo im mi možda danas davati za pravo? Kad su htjeli Krajinu, kuhali su čobanac u tuđem dvorištu. Mislim, neka se odluče više: jesu li tada bili u krivu ili danas nisu u pravu?

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.02.2008. 18:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

apsolutno podržavam neovisnost kosova ukoliko ona ne vodi konfederaciji, federaciji ili pripojenju majci albaniji!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.02.2008. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neka ljudi imaju svoju državu. I mi smo svoju dobili.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.02.2008. 11:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eto Albanci našli rješenje za stvaranje države i otimačinu teritorija.ugledali se na Srbe.prvo ih zemlja domaćin primi kao izbjeglice(jer svi su oni izbjegli iz Albanije iz dobro poznate bijede) pa se oni malo namnože pa kad postanu većina se uzjogune, bojkotuju matičnu državu i njene zakone i traže samostalnost.zvuči poznato?
isto kao što su Srbi svojedobno bježali pred Turcima do naše Krajine i Like.meni to nije u redu.sutra kad se u Hrvatskoj nagomila dovoljno Kineza - a hoće! - hoćemo li im davat autonomiju ili čak državu?
da mi nismo riješili na vrijeme pitanje naših okupiranih krajeva dajem glavu da bi i oni danas prolgasili svoju nezavisnost pa onda pripojenje matici zemlji.Albanci će sad uzet još malo zapadne Makedonije pa će se onda pripojit Albaniji.mislim, muslimanska država u srcu Europe...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.02.2008. 11:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, ne bih bas rekao da to ima previse veze s Albancima i islamom. Mogli su tamo zivjeti i Mali Zeleni, Klingonci ili inteligentniji oblici kotrljajuceg grmlja i drzava bi bila proglasena.

Razlog je jasan. Jasan je bio i '45 kad je Njemacka izgubila dvije pokrajine. Kazna velesila za zapocinjanje oruzanog sukoba (od kojeg te velesile nisu imale koristi, ali to je jedna druga prica).

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2008,2,19,,109201.jl

Citat: › Britanski predstavnik John Sawers rekao je da nove demokratske vlasti u Srbiji "moraju prihvati kako je naslijeđe Miloševićeve represije i nasilja učinilo nemogućim za Kosovo da ostane pod kontrolom Beograda". Ključ današnje situacije po njemu je odluka Vijeća sigurnosti UN iz 1999. da se Srbiji oduzme pravo upravljanja Kosovom (Rezolucija 1244). Sawers je naglasio da je njegova zemlja već priznala Kosovo.


Ocekujem da ce se sljedecih dana sve cesce i sve glasnije moci cuti izjave sadrzajno na trgu gorenavedene.

Pitanje Kosova, Velike Srbije i balkanskih ratova je ovim cinom zavrseno. End of story.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.02.2008. 11:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

istina, istina... te stvari su vrlo složene... teško je bit pametan jer ne postoji baš posve jasan kriterij... povijest je duga...pitanje je koliko daleko u nju gledat da se odredi ko ima pravo na koji teritorij...

meni se čini da zatvaranje granica, kolko god to zvučalo "nesuvremeno" i nije tako loša ideja... jer kolko ja vidim kad god se veći broj pripadnika nekog naroda naseli na tuđ teritorij prije ili kasnije nastanu problemi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2008. 11:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: ›
Neka ljudi imaju svoju državu. I mi smo svoju dobili.


Znači i SAO Krajina je imala pravo u to vrijeme proglasiti neovisnost? Nije tak jednostavno...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2008. 12:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hehe sad kad pogledam albanci će biti jedini narod koji će imat dvije države, "će imat" osijek031.com smile, hm pa sad kad malo razmislim albanci su jedini narod koji imaju dvije države

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kyx
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1524
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2008. 13:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

haha srbija ko novi mobiteli sve manja i tanja Very Happy

ma neka je kosovo neovisno,sad ces vit kad udju prije nas u EU,pa kad budem lizali EU sljadoljed,a tek bakljava,mmmmmmmmmm

_________________
osijek031.com smile "jebo babu, i baba je fina, i u babi ima vitamina" op sa sa osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.02.2008. 14:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

živo me zanima kako će oni sad tamo živjeti?mislim,od čega?vjerujem da će sad očekivati pomoć izvana jer su tako i naviknuli.dijaspora im je jaka, dadoše preko milju dolarčića senatoru McCainu...
cijela exYu je ulagala u njih,progutali su para i para i ništa se nije promijenilo.osim elektrana i par rudnika nemaju nikakve industrije pa im preostaje jedino kriminal.šverc,droge i to.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2008. 14:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

blah, drzava ko i izrael.. vestacka tvorevina..

evo jedan zanimljiv clanak.. posredno i s kosovom povezan

http://www.jutarnji.hr/komentari_i_misljenja/kolumne/clanak/art-2008,2,18,Pofuk_kolumna,109061.jl

ne znam samo kako ce srpska pravoslavna crkva sve to prihvatiti..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.02.2008. 17:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko ja znam Kosovo je prije bila drzava pa ju je onda srbija uzela pod svoje kao i Hrvatsku, BIH I Sloveniju.
I mi smo kroz povijest mijenjali granice zbog svakakvih ratova od strane mlecana, turaka, bila je tu i austro-ugarska pa NDH i napokon Republika Hrvatska. Mi smo svoju drzavu skupo platili, cinjenica da nam nije idealno al smo svoj na svome imamo svoj jezik, ucimo svoju kulturu itd.
Smatram ako se Kosovo toliko jako zeli odcijepiti a vec i je, te EU misli ju priznati pa neka im onda. sjetite se kako je nama bilo htjeli smo samo da nas srbi ostave na miru a sad to zeli i Kosovo.Hrvatska mora priznati Kosovo a ja ih vec priznajem. Kad vidim kako slave i kakva je masovna euforija medju njima,pa stvarno su zasluzili ako nista bar zato sto ratuju vise od 20 god.

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: