
Problem tisuća osječkih oborinskih šahtova zatrpanih muljem, pijeskom, kamenčićima, papirima i svakovrsnim smećem gorući je problem tijekom cijele godine. Naime, radnici
Vodovodove PJ “Kanalizacija” tek kad dobiju pisani nalog od
Grada Osijeka interventno skidaju rešetkasti poklopac i prazne slivnik,
jedan od 10.000 (nitko ne zna točno koliko ih ima!). Specijalno vozilo “Kanalizacije” godišnje očisti samo
dvjestotinjak slivnika. Situacija ne bi bila alarmantna da začepljeni slivnici ne ugrožavaju sigurnost cestovnog prometa i funkcioniranje sustava javne odvodnje koju građani plaćaju u komunalnoj naknadi!
Najnovije upozorenje stiže s ugibališta u
Ulici Hrvatske Republike gdje će otpad uskoro izviriti izvan rešetke. Zašto godinama Grad nema proračunsku stavku za plansko čišćenje slivnika dva puta godišnje, koliko treba, pitanje je za buduću gradsku vlast.
- Neki dan sam, prolazeći Sljemenskom ulicom, pokraj raskrižja s Kolodvorskom uočio djedicu na cesti kako s lopatom grabi blato iz slivnika. Zamolio sam ga da to ne čini jer ćemo poslati vozilo koje će isprazniti slivnik. To me potaknulo da početkom veljače uputim dopis Gradu u kojemu iznosim činjenično stanje, analizu i predloženo rješenje kako bi Upravni odjel za komunalno-stambeno gospodarstvo i promet mogao dalje postupati prema budućoj vlasti radi kvalitetnog rješenja sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu. Neodržavanje slivnika predstavlja višestruku opasnost za sigurnost prometa i funkcioniranje sustava javne odvodnje. Sadašnji "protokol" urgentnog čišćenja na dojavu rezultira time što većina građana, koja se uopće odvaži prijaviti začepljenje, izgubi volju za višestruka telefoniranja i traženja odgovornih osoba te odustaju od prvobitnih dobrih namjera. Poneki su prisiljeni samoinicijativno čistiti slivnike ispred svojih kuća. Tijekom 2007. godine za čišćenje slivnika utrošeno je samo 160.789 kuna za gotovo 250 slivnika čije je čišćenje zahtijevao Grad. Ne čudi što su slivnici oborinske odvodnje potpuno zapušteni. Žalosno je to, ali i istinito, kaže
Željko Lijić, rukovoditelj PJ “Kanalizacija”, napominjući da se slivnici prema zakonima i tehničkim propisima moraju čistiti najmanje jednom godišnje.
“Točan broj slivnika je nepoznanica, ali se pretpostavlja da ih je gotovo 10.000 u gradu. Prema dosadašnjim godišnjim ugovorima i jediničnoj cijeni od 193,80 kune te usporedbom sa sličnim uslugama u ostalim gradovima, za čišćenje 10.000 slivnika procjenjuje se da bi u proračunu Grada trebalo osigurati 1,938.000 kuna godišnje. Točan iznos svakako treba odrediti kompleksnijom zajedničkom analizom pokrivanja nespornih troškova koji se pojavljuju bez namjere stjecanja ikakve dobiti”, zaključuje Lijić.
Zakonom o komunalnom gospodarstvu propisana je novčana kazna
do 200.000 kuna za neodržavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u stanju funkcionalne sposobnosti. Paradoksalno je što je kazna viša nego što je lani utrošeno za čišćenje oborinskih šahtova i što bi Grad sam sebe trebao kazniti jer je održavanje obvezana jedinica lokalne samouprave, te pravne i fizičke osobe za obavljanje komunalne djelatnosti.
Tužba protiv Grada?
Nije se dogodilo, ali sudionik u prometnoj nesreći mogao bi se dosjetiti da u postupku naknade štete tuži Grad kao potencijalnog uzročnika nesreće zbog poplavljivanja začepljenog slivnika!? U takvom slučaju Grad bi teško dokazao kad je obavljeno posljednje čišćenje jer evidencije nema niti se čišćenje planira! Željko Lijić smatra da treba izraditi “Program gradnje i održavanja objekata i uređaja komunalne infrastrukture” u interesu poštovanja osnovnih načela komunalnog gospodarstva koje nitko nema pravo zanemarivati.
Autor: NevenkaŠPOLJARIĆ/Glas Slavonije