Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Praznovjerje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 8:50 
Naslov: Funny Praznovjerje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neki dan gledah neku emisiju o trudnicama, kako je to bilo u staro vrijeme.. i bilo je hrpa nekakvih priča, u koje se onda vjerovalo, tipa da se pred trudnicom ne smije skrivati hrana, jer će te onda ona prokleti, šta li, pa nećeš imati sreće u budućnosti.. Svi znamo ona stara praznovjerja, tipa.. ako vidiš dimnjačara, uhvati se za gumb, za sreću.. pa.. ako ti crna mačka pređe preko puta, pljuni triput preko ramena.. (sad ne znam jel' lijevog ili desnog...).. pa ono nešto o bacanju soli preko ramena.. itd itd.. što me potaklo na otvaranje ovog topica.. Smile

.. evo još nekoliko zanimljivih koje sam pronašla..

1.Bumbar: drzite bumbara u kutiji da biste imali dobru srecu i zastitu.
2.Buha: Tko pronade buhu na ruci ,dobit ce pismo.Vjerojatno od ministarstva zdrastva,koje su pozvali vasi susjedi potpisavsi peticiju protiv necistoce u vasem stanu te smrada koji se siri iz istoga.
3.Golubje perje: Spavate li na posteljini ispunjenoj golubljim perjem,nikada necete umrjeti.
4.Gosti: Da biste otjerali goste koji nikako da vas ostave na miru ,stavite metlu iza vrata u sobi do one u kojoj gosti sjede,ali tako da drzak metle bude uperen prema njima.Provjereni izvori kazu da ce to definitivno ubrzati njihov odlazak.
5.Jazavac: Noga ove zivotinje ,kad se stavi pod krevet pojacava strast.
6.Jarebica: Zuc jarebicenatrljajte na sljepoocnice da poboljsate pamcenje.
7.Kos: Ako vam preleti preko puta dok nekamo idete,nesto ce vam se dogoditi prije nego sto dodete do cilja.
8.Konopljarka: Nosite kosti ove ptice kao amajliju za dobro zdravlje.
9.Krijesnica: Ude li vam krijesnica u kucu,ocekujte goste.
10.Kucni prag: Izvori su podjeljeni oko toga da li izlazeci iz kuce treba stati na njega ili ne.Neki to smatraju sretnim znakom,dok drugi tvrde da ispod praga zive zli duhovi koje bismo mogli uznemiriti.Pljune li vam ciganka na kucni prag,smatrajte se vrlo sretnim.
11.Muha: Ako vam neka muha stalno dosaduje leteci oko vas,to je znak da vas neka nepoznata osoba zeli upoznati,odnosno razgovarati sa vama.Jednako tako ,vjeruje se da ce uskoro biti kise ako muhe stalno dosaduju ljudima.
12.Papagaj: Imati zelenog papagaja u kuci los je znak.
13.Paunovo perje: Donosi nesrecu ,osobito ako se unosi u kucu,jer oznacava smrt u tome domu.Smatra se da su "oci" na njegovu perju urokljive.
14.Pjetlovo perje: Uzmite perje iz pjetlova repa i utisnite ga tri puta u dlan svoje voljene osobe(naravno nakon toga morat cete svojoj voljenoj osobi objasniti zasto ste to napravili)
15.Puz: Puzeve kucice sastojak su amajlija ljubavi,zudnje i plodnosti te stite od uroka.Ponekad se mrve u prah i sastojak su ljubavnih napitaka.Vjeruje se da ce se puz rastopiti bacite li na njega sol.
16.Sapun: Ako lice svaki dan perete sapunom ono ce postati dlakavo.
17.Skakavac: Za potenciju jedite tjela zenskih skakavaca przena na maslacu.
18.Smece: Nikad ne praznite kos sa smecem nakon sto padne mrak,jer cete tako na sebe navuci nesrecu.
19.Skoljke: Koriste se kao amajlija protiv zlih duhova i uroka.
20.Tepih: Nikad ne isprasujte tepih kad padne mrak jer cete na taj nacin privuci zlo,odnosno otjerati dobro-srecu.
21.Useljavanje: Kad se useljavate u novu kucu ili stan,donesite u njih novu metlu i svjezu strucu kruha jer ce vam to osigurati srecu.
22.Vivak: Da biste vidjeli buducnost ,progutajte srce ove ptice,jos toplo.Nosite srce,oci ili mozak oko vrata kao amajliju protiv zaboravljivosti i za lakse shvacanje..
23.Vjencanica: Kazu da si zena nesmije sivati sama vjencanicu.

Činjenica je da kršćanstvo i praznovjerje ne idu zajedno, a opet su tu baš one bakice, koje najviše sjede u Crkvi a vjeruju u kojekakve ''vraćke''..

Jel znate vi još koje.. ? Wink Vjerujete li u takve stvari (pitanje nije neosnovano, pošto se osobno uvjerih da ima takvih.. Rolling Eyes ) ?

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 9:03 
Naslov:  Re: Praznovjerje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo, ja ću malo kopipejstati o broju 13 jer je to čini mi se najčešće spominjano praznovjerje.
Osobno smatram da svatko kroji svoj život i sudbinu, a ne brojevi i dani. Ako misliš i očekuješ da će ti se nešto dogoditi na taj dan, možda baš i hoće.

Kako je petak 13. postao tako nesretan broj ?

Dossey, koji je ujedno i povjesničar i istraživač folklora, kaže da je strah od petka 13-og ukorijenjen duboko u prošlosti, i da postoji mnogo slučajeva povezanosti davnih nesretnih događaja s brojem 13 i petkom. A kada se spoje broj 13 i petak, dobivamo nekakav super-nesretan dan…. Osim ako ste rođeni upravo tog dana; kruže priče da je u tom slučaju to vaš sretan dan.
Strah od broja 13 Dossey je uspio povezati s davnim norveškim mitom o dvanaestoro bogova koji su priredili večeru u Valhali (ekvivalent kršćanskom raju u nordijskoj mitologiji), na koju je nepozvan upao 13-ti gost, nestašni Loki. Loki je nekako uspio navesti slijepog boga tame, Hodera, da pogodi Baldera, boga veselja i zadovoljstva, strelicom od bijele imele. Balder je umro i cjela zemlja zavijena je u crno; bio je to loš, nesretan dan. Od tog trenutka, broj 13 smatra se kobnim i zlosutnim.
Također, prema vjerovanjima iz vremena starog Rima, vještice su se uvijek sastajale u skupinama od 12. Trinaesti sudionik okupljanja redovito je bio sam Vrag. I u Bibliji postoji referenca na nesretni broj 13: Juda, apostol koji je izdao Isusa, bio je trinaesti gost na Posljednjoj večeri.
Strah od broja 13 snažan je i u današnjem svijetu. Prema istraživanjima, više od 80 posto nebodera u svijetu uopće nema 13-ti kat. Mnoge zračne luke nemaju 13-tu sletnu stazu. U bolnicama i hotelima često ne postoji soba broj 13. U talijanskoj Firenzi, kuće koje se nalaze između kućnih brojeva 12 i 14 označene su brojem 12 i pol. Mnogi triskaidekafobi, kako se nazivaju ljudi koji se boje broja 13, upiru prstom i u neuspjelu misiju na Mjesec, "Apollo 13".
Kad je o petku riječ, poznata je činjenica da je Isus bio razapet upravo na taj dan. Neki tumači Biblije tvrde da je Eva upravo u petak navela Adama da kuša zabranjeno voće, a možda je najznakovitije vjerovanje da je Kain ubio svog brata Abela baš u petak 13-og.
Thomas Fernsler, znanstveni suradnik u Centru za matematiku pri Sveučilištu Delaware (Newark, SAD), smatra kako se broju 13 čini nepravda zbog njegove sudbine – mora slijediti broj 12.
Naime, numerolozi broj 12 smatraju "potpunim" brojem: 12 je mjeseci u godini, 12 znakova zodijaka, 12 bogova na Olimpu, 12 plemena Izraela, 12 apostola… Kad se broju 12 doda 1, narušava se njegova "potpunost", i dobiva se nesavršen broj – Fernsler tvrdi da je upravo to razlog povezanosti broja 13 s nesrećom.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 9:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Neki vjeruju, da je masovno hapšenje Templara koje je bilo organizirano u Francuskoj u petak 13. listopada 1307. korijen praznovjerja o nesreći koju donosi petak 13.."

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2008. 9:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 9:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

.. ups, ne znadoh da je o praznovjerju tj. petku 13. bilo već riječi.. osijek031.com smile (ne znam kako mi je to promaklo.. Smile)

evo još nekoliko..

Ako si nekog posjetio, izađi kroz ista vrata kroz koja si ušao, u suprotnom ćeš doživjeti nesreću.

Hukanje sove najavljuje smrt.

Razbijeno ogledalo donosi sedam godine nesreće.

Za sreću u ljubavi na Novu godinu treba odjenuti crveno donje rublje.

Nesreća je ako u kući otvoriš kišobran.

Kad zazvone zvona, novi anđeo je dobio krila.

Žabica, kažu, donosi sreću!

Kad žaba uđe u kuću, donosi sreću.

Ptica u kući je predznak smrti.

Ako vidiš pauka do podneva, doživjet ćeš sreću.

Želiš li biti sretan i dugo živjeti, sa sobom uvijek nosi žir.

Kad pas jede travu, padat će kiša.

Kad štakori bježe s broda, brod će potonuti.

Ako kartaš, nikako nemoj sjediti prekriženih nogu – to donosi nesreću u kartama.

Ako kartaš i u prostoriji je pas, sigurno će se dogoditi neka svađa.

Djeca rođena sa zubima postat će ekstremno sebična.

Ako ti ispadne češalj dok se češljaš , doživjet ćeš neko razočaranje.

Loša sreća je vidjeti sovu u sumrak.

Mijenjaš li konju ili brodu ime, zazivaš nesreću.

Imaš li prazne džepove na Novu godinu, sljedeće godine će ti nedostajati novca.


... mene osobno brine ono sa bumbarima i srećom.. kako, damn', pronaći bumbara, i kako uopće znati da je to bumbar.. a ne pčela? Laughing

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 9:44 
Naslov:  Re: Praznovjerje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Približavaju se dani fašnika, pa evo malo praznovjerja vezanih za taj dio godine!

Pokladni utorak je u Francuskoj poznat i kao Mardi Gras i to je dan kad je dopušteno častiti se svom vrstom hrane. Na anglosaksonskom području je pokladni utorak postao i "danom palačinki" (Pancake day), vjerojatno iz potrebe da se prije dugotrajnog razdoblja korizme potroše sve zalihe jaja. Neka stara praznovjerja nalažu da prva napravljena palačinka na pokladni utorak mora biti bačena kokošima, i tako ih se može zaštiti od svih bolesti tijekom godine: NE ISPROBAVATI ZA SLUČAJ PTIČJE GRIPE, ipak ovo je samo ritual Smile

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.01.2008. 10:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja kad uđem u zgradu uvijek pljunem kroz balkon, neznam zašto al... Možda mi to donosi sreću probajte i vi osijek031.com smile

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2008. 11:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Praznovjerje je u biti fantastična stvar!
Vidiš dimnjačara na ulici i ne uhvatiš se za dugme, deset dana nakon toga imaš ispit na fakultetu, naravno ništa ne učiš, zatim odeš na ispit i padneš, a nakon pada mrzovoljno gledaš dimnjačara, koji je k morao tada prolaziti kad se ti nisi držo za gumb jer da jesi, vjerojatno bi prošao na ispitu!!! Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2008. 11:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni baba leposava zvana lepa uvijek čita iz soc, gra' prebranac i mačju utrobu i vrlo rijetko griješi, uvijek je do sad pogodila, i kad sam trebo vadit grbu pogodila je da mi je to brat blizanac zaosto u razvoju pod imenom slavoljub, i kad mi cura rodit trebala rekla je da bolje da pobaci jer ako rodi rodit će čudovište veće od mene, svi smo se uplašili i onda sam ja moro urgirat, pobacila je brzinom munje nakon preciznog maj gerija u područje trbua, i kad su rekli da ću umrt od ekser od 12 centi u glavi lepa je rekla, ne brigaj sinak neće ti ništ da bidne de da ja vidim i preciznim pokretom zgloba postolarskim čekićem iščupa ekser ma ni ne vidi se da je bio ikad u glavi, a nisam ni puno krvi izgubio 2.5 litre, al lepa kaže da je to normalno, mnogo verujem u praznovjerje, uvijek šutam crne mačke po ulici i onda pljunem na nju tri puta, u džepu mi je uvijek CO da ju bacam preko desno rame, kišobrane otvaram u kući jer moram, naime krov u garažu mi prokišnjava pa ak ne otvorim kišobran kaplje mi na glavu, verujem u petak 13 i tada iz kuće ne izlazim, sakrijem se u ćoše pod stalažu i tamo provedem cijeli dan u molitvi za najbliže odn. sebe, svaki tjedan idem na čitanje iz dlana, dlaki na leđima, soc, gra, mačji drob jer bez dobre gatare ne znam kako ljudi žive, leposava je bogom dana i ja joj verujem, a sad odo po mačku da mi čita lepa iz njenu svežu utrobu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2008. 11:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najnovije sto sam cuo je da zenska torba nikad ne smije biti na podu.. jerbo ce biti prazna.. nece biti para.. tako nesto..

btw, ne dotikavaju me bedastoce..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 12:03 
Naslov:  Re: Praznovjerje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I da žensko ne smije da sjedi na ćošku iliti rubu stola jerbo se nikad neće udati.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2008. 13:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la: ›
Ptica u kući je predznak smrti.


sad se vratih s pauze.. u restać ulazim.. neka baba lezi na podu, bez svjesti, mediks oko nje, stavljaju je na kolica, odvoze..

5 minuta nakon.. cujem, pa vidim lastavicu unutar restaća..

morat ću revidirati svoj stav od malopre Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2008. 13:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u naše selo običaj je da žensko u kući mora biti oplođeno dimnjačarom u dobi od 16godina dok desnom rukom štipa sestru trudnicu a lijevom razbija ogledala crnoj mački o glavu koju drži leprikon, sve se to dešava pod raširenim merdevinama, a glava kuće neprekidno otvara i zatvara crni kišobran i pljuje po vreći punoj mačića crne mačke prvorotkinje kojoj se već pomenuta ogledala razvaljuju o glavu, ti mačići se onda ritualno bacaju preko desnog ramena s mosta u najdublji dio rječice, ako djevojka ostane trudna to je dobar znak godinu dana, ako mačka preživi dobar znak se produljuje na još godinu, no ako i jedno mače iz vreće preživi cura mora abortirat te se postupak ponavlja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la: ›
u naše selo običaj je da žensko u kući mora biti oplođeno dimnjačarom u dobi od 16godina dok desnom rukom štipa sestru trudnicu a lijevom razbija ogledala crnoj mački o glavu koju drži leprikon, sve se to dešava pod raširenim merdevinama, a glava kuće neprekidno otvara i zatvara crni kišobran i pljuje po vreći punoj mačića crne mačke prvorotkinje kojoj se već pomenuta ogledala razvaljuju o glavu, ti mačići se onda ritualno bacaju preko desnog ramena s mosta u najdublji dio rječice, ako djevojka ostane trudna to je dobar znak godinu dana, ako mačka preživi dobar znak se produljuje na još godinu, no ako i jedno mače iz vreće preživi cura mora abortirat te se postupak ponavlja

Ali ti si stvarno poremećen! osijek031.com smile

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la: ›
u naše selo običaj je da žensko u kući mora biti oplođeno dimnjačarom u dobi od 16godina dok desnom rukom štipa sestru trudnicu a lijevom razbija ogledala crnoj mački o glavu koju drži leprikon, sve se to dešava pod raširenim merdevinama, a glava kuće neprekidno otvara i zatvara crni kišobran i pljuje po vreći punoj mačića crne mačke prvorotkinje kojoj se već pomenuta ogledala razvaljuju o glavu, ti mačići se onda ritualno bacaju preko desnog ramena s mosta u najdublji dio rječice, ako djevojka ostane trudna to je dobar znak godinu dana, ako mačka preživi dobar znak se produljuje na još godinu, no ako i jedno mače iz vreće preživi cura mora abortirat te se postupak ponavlja

osijek031.com smile za krepat..

da, meni je najbolje, recimo, kad moja baka mete dvorište, i kao, moram se maknuti daleko, da me ne bi slučajno pomela.. jer.. onda će se desiti nešto strašno...
.. ili ljudi koji kucaju po stolovima, kao, kucni o drvo, da ne urekneš!

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: