Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Dobro plaćaju, a nedostaje im doktora

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2007. 13:00 
Naslov:  Dobro plaćaju, a nedostaje im doktora
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čak šest liječnika nedostaje u Hitnoj medicinskoj pomoći Osijek, a prekovremeni sati postojećim liječnicima i ostalim djelatnicima plaćeni su i 50 posto više u odnosu na mjesečne plaće koje primaju. Prema izvješću Osječko-baranjske županije, prosječna mjesečna bruto plaća zdravstvenog djelatnika s visokom stručnom spremom u 2006., a i ovoj godini, iznosi 14.397 kuna, dok je plaća nezdravstvenih djelatnika (takvih je četvero u županijskoj HMP), u prosjeku 13.704 kuna.

Mjesečne plaće zdravstvenih radnika sa SSS, medicinskih tehničara i vozača, u prosjeku su 7827 kuna, dok su nezdravstveni radnici plaćeni 6762 kune. Uz dodatne prekovremene sate liječnici zarade i više, pa se ta prosječna plaća znatno poveća.

Prema tim podacima, plaća nezdravstvenih djelatnika s VSS povećala se za 57,8 posto u odnosu na 2005. godinu, dok se pak plaća zdravstvenim djelatnicima smanjila za 10,2 posto. Međutim, liječnici HMP-i dodatak na plaću mogu dobiti prekovremenim radom koji im se plaća 50 posto više. Umjesto 'keša’ za prekovremene sate mogu dobiti i dvostruko više slobodnih dana. U županijskoj Hitnoj pomoći zaposlenici imaju i oko 1800 odrađenih prekovremenih sati, a najviše ih pak odrađuju baš doktori medicine.

No, unatoč tome, većina liječnika radije bira druge zdravstvene ustanove, domove zdravlja i bolnice, a velik broj njih odlazi na specijalizacije kako ne bi više morali raditi prekovremeno i izlaziti na terene. Zbog toga se, osječka, a i mnoge druge HMP diljem Hrvatske, bori s kroničnim nedostatkom diplomiranih doktora medicine.

– Trenutačno imamo zaposleno 42 liječnika, a trebali bi imati njih 46. Od srpnja ove godine otišlo nam je 12 liječnika na specijalizaciju, a njih troje još uvijek odrađuje otkazni rok i sljedeće godine će nam nedostajati još više liječnika
– kaže pravnica Hitne pomoći Jasna Perić. Dodala je kako je natječaj za doktore medicine raspisan još prije nekoliko mjeseci, ali dosad niti jedna zamolba nije poslana.

Autorica: Karolina Herega/Vecernji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 21.12.2007. 13:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to je jedan od najgorih mogucih poslova, i nije ni cudo da unatoc poprilicnim primanjima nitko nezeli to raditi... ti ljudi su zasluzili i 5 puta vece place za sve ono sta vide ...


uzas

_________________
http://slavonija-baranja.net
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
delboy
Offline
Ukupno postova: 64
Lokacija: na biciklu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2007. 14:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

daj ne prenosite gluposti napisane u drugim novinama,več izravno provjerite podatke od samih djelatnika,da ste to napravili saznali biste da iznos netto plača nema veze s ovom svotom što ste napisali,drugim riječima napisali ste u biti brutto plače djelatnika hmp ,još puno neistina je napisano u tekstu ali o tome , ako mi se bude dalo pisati, neki drugi put do tada pokušajte biti objektivniji i točniji prije objave ovakvih i sličnih članaka na portalu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 21.12.2007. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sramota, ni doktori više nisu niti žele biti ono za što su se školovali. Da prostite ima ih ko kusatih pasa, na svakom čošku, a u njihovim čekaonicama nikoga. Kažu moraš se naručiti ako želiš doktoru, a bolest ne bira i ne pita kad će te savladati pa je ljudima lakše sačekati da prodje smjena njihovom izabranom doktoru kako bi otišli na hitnu i dobili pomoć. Ovim novim doktorima bitno je priskrbiti minimalnu kvotu i ne raditi već životariti od premija, a u toj kvoti bi po defaultu trebali biti samo oni zdravi pacijenti da doktori imaju još manje posla ( čast izuzecima jer za pravo čudo ima i takvih koji ipak žele pomagati ljudima što je valjda trebala biti zvijezda vodilja svima onima koji su se odlučili na taj poziv). No za takvo stanje i 'nizak radni moral' nisu krivi samo 'doktori' kojima je bitno da se samo tako zovu, već i njihov poslodavac, država i resorno Ministarstvo koje bi trebalo držati na oku svoje zaposlenike ter preusmjeravati i voditi brigu da svi segmenti budu kvalitetno pokriveni.
Tako bih ja da se mene pita one doktore koji imaju najmanje pacijenata po sili zakona natjerao na rad u hitnim službama, a ako neće oduzimao im licence za rad pa nek se idu baviti politikom kao i svi ostali neradnici i lijenčine.
Smile))

_________________
...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barakn
Offline
Ukupno postova: 24
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.12.2007. 23:10 
Naslov:  Re: Dobro plaćaju, a nedostaje im doktora
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo o plaćama sigurno nije točno.Koliko god da su plaćeni -nisu dovoljno plaćeni.Kolega Spin,da li ste se Vi školovali najmanje 18 godina (8+4+6) pa da bi ste nekomu oduzimali licence?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zbonj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 67
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2007. 23:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Spin ima smisla za piasanje kojekakovih tekstova ali o ovoj temi nemaš blage veze!
Htio bi samo napomenuti da ljudi ipak počnu malo cijenit to naše zdravstvo, takovo kakovo je, al makar je besplatno - ne doslovno! Ljudi, pa u većini zemalja se jebački novci daju za osiguranja a kad dodješ na hitnu na šivanje glave opet moraš pljunit 200 eura, pa ti biraj oš šivat arkadu il neš!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sonny_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 30
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.12.2007. 15:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

barakn je napisao/la: ›
Koliko god da su plaćeni -nisu dovoljno plaćeni....da li ste se Vi školovali najmanje 18 godina (8+4+6) pa da bi ste nekomu oduzimali licence?

u svakom slucaju, za posao koji obavljaju ljecnici nema cijene i za svaki obavljeni posao je to "mala" placa. njiohov radi i trud se ne moze usporedit s nicim.
Ali nakon tolikog skolovanja dali nekom oduzet tu licencu?
Da! ako ne obave svoj posao kako treba a takvih ima kod nas!!! ja sam svedok da su mi umrla dva prijatelja zato sto doktori iz hitne nisu obavili posao kako treba!!!
to je krsenje hipokratove zakletve!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gutti
Offline
Ukupno postova: 12
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.12.2007. 16:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja neznam koliko liječnik mora biti lud da dodje uopce raditi na hitnu pomoc!? nema specijalizacije, nema napredovanja, plaća mala(text nije istinit), radiš o-24, nemaš privatni zivot, svako si da za pravo da ti kaze sto hoce, da te tuzi, da se izvikuje na tebe, da prijeti, napada..jer ipak danas je svaki bolesnik veci doktor od samog doktora...ali to je problem društva!!!
uglavnom katastrofa...
i kako onda ocekivati da reagiraju kako bi trebali, kako ocekivati da budu u najvisem stupnju pripravnosti,kad su neispavani,nezadovoljni itd.
uglavnom, katastrofalno stanje!!!
i mislim da se nitko nece ni javiti na natjecaj osim mozda nekog doktora koji ce mu hitna biti usputna stanica do boljeg posla,sto im nije ni za zamjeriti jer svatko ko je imalo pametan tamo nemoze ni biti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barakn
Offline
Ukupno postova: 24
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.12.2007. 20:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kolega gutti,zaista ste istinu napisali!Barem mislim da je tako.Kolega sonny,mislim da ovdje liječnici nisu nikakav izuzetak.Ako osoba iz bilo koje struke ne obavlja svoj posao kako treba mora biti na neki način kažnjen.Iskreno mi je žao zbog Vaših prijatelja.
Pitanje je mjere.Da,liječnici su odgovorni za zdravlje i živote ljudi ,što nema cijenu.Zar onda ne bi trebali biti adekvatno nagrađeni plaćom? Zar su one brojke u članku dovoljne (iako nisu točne,jer su plaće prilično manje,mislim)?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
L@n@
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.12.2007. 21:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Plaća na Hitnoj uopće nije mala, dapače, ali nažalost hitna je privremena solucija za vecinu liječnika-" faza tu sam da radim dok ne nađem nešto bolje, dok ne ulovim neku specu". Specijalizacija iz Hitne ne postoji u nas, dakle jedino što jednog doktora na HMP može eventualno zadržati je plaća, ali i to je samo privremeno. Raditi smjene od 12 i 24 h, i sa "neplaćenim" prekovremenima je previše iscrpljujuće. Privremeno se to može radit ali na dugi rok - nema šanse. osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.12.2007. 0:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hitna je nekad bila bolja.
Ako imaš migrenu od 4. osnovne i znaš da ti sam injekcija protiv bolova može pomoći da te umiri, a migrena /bolovi, vrtoglavica, mučnica, povraćanje/ može trajati od jednog sata do deset dana, a oni kažu da za takve slučajeve više ne izlaze... koliko je minuta potrebno da dodju i daju ti jednu injekciju??? A pola sata priča s tobom na telefon i kaže ti da je sve u redu i da će bol kada-tada proći... međutoa, budući za takve slučajeve više ne izlaze na teren, ti crkni od boli, ili sjedni u auto i sam dođi do njih iako nisi u stanju.
Znam ljude koji su radili na hitnoj.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.12.2007. 11:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

..doktori bježe iz hitne....a kad se hoceš zaposliti kao vozac u hitnoj....onda ti je za vezu potreban i pokojni franjo tuđman......Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
L@n@
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2007. 11:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la: ›
..doktori bježe iz hitne....a kad se hoceš zaposliti kao vozac u hitnoj....onda ti je za vezu potreban i pokojni franjo tuđman......Cool

da, jer za bit doktor u hitnoj odgovaraš za sve, od onoga što radi šofer, tehničar, ti sam, za sve što se desi, ne desi, će se desiti. uglavnom odgovoran si za sve. i to za plaću od cca 10 000 kn.
Za bit šofer, potrebna je nikakva škola, već samo položen vozački i tzv stručni za zaposlene u javnoj ili drzavnoj upravi. a plaća je 6000kn. e pa sad i ja se pitam zašto bi svi htjeli biti vozači a nitko ne bi htio bit doktor.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
L@n@
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2007. 11:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Hitna je nekad bila bolja.
međutoa, budući za takve slučajeve više ne izlaze na teren, ti crkni od boli, ili sjedni u auto i sam dođi do njih iako nisi u stanju.

A možda je stvar i u tome da ljudi nisu shvatili čemu služi Hitna i zašto se ponekad treba nazvati broj 94 a zašto i ne. Hitna medicinska pomoć ne radi redovitu medicinu, ne izlazi na teren jer neko ima povišenu temperaturu, grlobolju, glavobolju... Za takve stvari se ide k svome liječniku, poziva ga se eventualno k sebi kući ili ukoliko on ne radi ide se u dežurnu ambulantu. Kada bi Hitna odrađivala sve te slučajeve , po jedna ekipa u svakoj ulici u gradu ne bi bila dovoljna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aethur
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2861
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.12.2007. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

L@n@ je napisao/la: ›
DanicaV je napisao/la: ›
Hitna je nekad bila bolja.
međutoa, budući za takve slučajeve više ne izlaze na teren, ti crkni od boli, ili sjedni u auto i sam dođi do njih iako nisi u stanju.

A možda je stvar i u tome da ljudi nisu shvatili čemu služi Hitna i zašto se ponekad treba nazvati broj 94 a zašto i ne. Hitna medicinska pomoć ne radi redovitu medicinu, ne izlazi na teren jer neko ima povišenu temperaturu, grlobolju, glavobolju... Za takve stvari se ide k svome liječniku, poziva ga se eventualno k sebi kući ili ukoliko on ne radi ide se u dežurnu ambulantu. Kada bi Hitna odrađivala sve te slučajeve , po jedna ekipa u svakoj ulici u gradu ne bi bila dovoljna.

Slažem se s ovim. Štoviše, ja bi svakoj babi koja nazove hitnu jer ju boli glava ili ima temperaturu ili šta već, naplaćivao pozive po nekim bijesnim ciframa. Neštimen hitnu zvat zbog pizdarija...

_________________
Can't stand me now...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: