Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Eutanazija

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Eutanazija

za
74%
 74%  [ 20 ]
protiv
25%
 25%  [ 7 ]
Ukupno glasova : 27


Autor Poruka
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2007. 12:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
CatCloe je napisao/la: ›
kao i ukoliko je u stanju vegetacije.
mislim da je eutanazija u tim slučajevima definitivno najjhumaniji mogući čin

Znači čovjek koji je u komi treba biti eutanazira, a svjedoci smo toga da se eto ga na jedan probudio nedavno nakon 20god kome... i tko bi rekao oporavio...

nije svako stanje vegetacije jednako komi. ali recimo i da je, ukoliko se ranije sama osoba tako izjasnila, da. također i u slučaju da je tako odlučila njegova obitelj.
neki se probude, istina, ali je možda bolje pitanje u kolikom postotku se takvi slučajevi događaju. mnogi se ne probude nikada.
ako ćemo već o tome da je eutanazija svjesno oduzimanje ili gašenje nečijeg života, onda bi trebalo raspraviti i o tome koliko se tu čovjek tj. znanost već uplela, održavajući nekoga na životu na umjetan način.... cjevčice, sredstva protiv dekubitusa i umjetna pluća - to baš i nije nešto sudbinom (ili čime već) predviđeno..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ali ovdje se neradi o postotku, ljudi nisu psi, mačke, životinjice iz azila i ost. LJUDI SU LJUDI!
Isto tako ljudi koliko su spremni uživati, a kad trebaju trpiti nešto odmah bi se ubili...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2007. 12:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Ali ovdje se neradi o postotku, ljudi nisu psi, mačke, životinjice iz azila i ost. LJUDI SU LJUDI!
Isto tako ljudi koliko su spremni uživati, a kad trebaju trpiti nešto odmah bi se ubili...

nije riječ o uživanju i trpljenju, nego o goloj humanosti i samilosti.
nakon što porazgovaraš s nekim nepokretnim, tko ima rak, ili je iz bilo kojeg drugog razloga na samrti, onda pričaj o trpljenju.. to je nešto malo drugačije od onoga što trpiš kada slomiš nogu ili te boli stomak..
baš zato što se ne radi o psima iz azila, nego o ljudima, trebali bi imati više, a ne manje, razumijevanja za agoniju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2887
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Ali ovdje se neradi o postotku, ljudi nisu psi, mačke, životinjice iz azila i ost. LJUDI SU LJUDI!


ljudi su najvece zivotinje.....

_________________
----------Daniel Antunović----------

U Bibinim raljama | Legiranje |Triki&TV
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allegra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: tamo gdje je sve po mom
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2007. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam definitivno protiv, nije mi to normalno... jedan je život!! dok god ima života ima i nade, pa makar i ona bila nemoguća. nije dobro za čovjeka koji mora isključiti aparat, teška i čudna situacija, nikada ne bih dala nekome od svojih da se odluče na eutanaziju.

_________________
Znaš da odavno slijede nas vuci
i njuše nam trag
u moje stihove ti se zavuci
tamo si sigurna...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allegra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: tamo gdje je sve po mom
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2007. 13:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

baš šteta što je ovako velik postotak "za", jeste vi jehovi?

Smile

_________________
Znaš da odavno slijede nas vuci
i njuše nam trag
u moje stihove ti se zavuci
tamo si sigurna...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 14:13 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

definitivno za, skratiti muke osobi koja je "biljka" i koja nema nikakve šanse za oporavak, ne govorim o recimo nekoj komi gdje su sve vitalne funkcije u redu, osoba je pokretna, ali jednostavno "spava", jer se može desit da se iz kome izađe, ali kad je osoba totalno nesposobna za daljnji život za eutanaziju sam, i kao što je dikobrazoid rekao, ako mi se, nedo bog (da kucnem od drvo, optrčim najveće stablo u šumi s kamenom pod pazuhom, bacim sol iza leđa lalala) dogodi da "zalegnem" i da za budući oporavak nema nade i da se najbliži muče oko mene, neka hvala, nek mi poisključuju sve aparate, napiju se na sahrani i stave moju sliku u vitrinu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2007. 16:12 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Isključivanje aparata" o kojem pričate nije nužno eutanazija. Moždana smrt nastupa kada su sve funkcije mozga odumrle. U tom slučaju, aparati održavaju samo rad srca i pluća, dakle, omogućuju oksigenaciju tkiva. Mozak je mrtav, što znači da je mrtav i čovjek.

U tim se slučajevima mogu od umrlog uzeti organi za transplataciju. Isključivanje aparata nije eutanazija, jer čovjek više nije živ.

Ako tko od vas ikada bude nepokretan ili dobije rak, tek tada ćete biti kompetenti reći želi li bolestan čovjek smrt. I oni bolesnici koji to najviše naglašavaju, žele živjeti. Pokazalo je iskustvo. Iskustvo je, također, pokazalo da se legalizacija eutanazije zlouporabljuje.

Eutanazija nije ubojstvo, isto kao što to nije ni pobačaj, jel? Namjeran prekid nečijeg života je ubojstvo. I dajte prestanite iskrivljavati činjenice kako kome paše. Ili vam trebam preporučiti rječnik, da se informirate?

Nitko nema pravo odlučiti treba li netko živjeti. A ako umirući/bolestan želi umrijeti, odnosno tako se izjasnio, što to ne učini sam? Zato što ne želi.

Jeste li ikada razgovarali s čovjekom koji umire? Jeste li ikad držali nekog svoga za ruku i osjećali da se želite zamijeniti s njim, da želite umrijet umjesto te osobe? Ako niste, shvaćam zašto mislite da bi mogli nekome dopustiti da ubije nekog vašeg. Ili tuđeg.

Što se tiče "tlake" za obitelj... vama su vaši roditelji mijenjali pelene dok ste bili nesposobni sami se brinuti za sebe, hranili su vas, voljeli su vas iako su se zbog vas morali odricati. Nisu vas se poželjeli zbog toga riješiti.

Ako vam jednoga dana dijete bude neizlječivo bolesno, pitam se hoćete li i onda tako razmišljati.

Znam ljude koji su, unatoč lošim prognozama, izliječeni od raka. Vidjela sam i ljude koji, premda su nepokretni, žele živjeti.

Ako bi itko bio sposoban nekoga "ubiti iz milosrđa" nek preispita svoje mentalno zdravlje. U tom vas slučaju ne treba kriviti, nego zatvoriti u duševnu bolnicu.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 16:28 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ako bi itko bio sposoban nekoga "ubiti iz milosrđa" nek preispita svoje mentalno zdravlje. U tom vas slučaju ne treba kriviti, nego zatvoriti u duševnu bolnicu.

Teške riječi...Istina nisam bio u takvoj situaciji, ali sam gledao dokumentarac o jednoj ženi oboljeloj o raka, koja je svakog dana zaspala i budila se sa strašnim bolovima. Ponekad su bolovi bili toliki da je satima vrištala i molila je da joj se omogući eutanazija, vlasti nisu odobrile i ona je poživjela još nekoliko mjeseci. Po tvojoj logici ja bi trebao predložit da tebe zatvore u duševnu bolnicu jer odobravaš ovakvo mučenje ljudi? Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2007. 16:41 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la (Pogledaj post): › Po tvojoj logici ja bi trebao predložit da tebe zatvore u duševnu bolnicu jer odobravaš ovakvo mučenje ljudi? Rolling Eyes


Ljudi danas više ne umiru od bolova. Postoji terapija koja ih znatno ublaži, znaš? Takvi filmovi su propaganda onih koji bi od legalne eutanazije imali neke koristi.

Hoćeš da ja tebi dam primjer? Suprug se htio riješiti svoje bolesne žene. U dogovoru sa zdravstvenim osobljem, nisu ju hranili i nisu joj davali vodu. Shvaćali su to na taj način da je ona, jadna, bolesna i da bi ionako umrla pa zašto da se pati. Možeš li zamisliti u kakvim je mukama umirala?

Ako je u današnje vrijeme normalno u duševnu bolnicu zatvoriti osobu koja je protiv ubojstva, onda ću ja samu sebe eutanazirati.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2007. 16:47 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la (Pogledaj post): › Istina nisam bio u takvoj situaciji, ali sam gledao dokumentarac o jednoj ženi oboljeloj o raka


I ajde da se razumijemo, ja nisam morala gledati dokumentarac o ženi oboljeloj od raka. Imala sam sreću proživjeti to osobno. Ok? A ti mi sad nađi argumente zbog kojih sam ja danas trebala biti mrtva. Neke stvari te ubijaju više no svi fizički bolovi. Na primjer, kad te ljudi pokopaju dok se ti još uvijek boriš.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 17:38 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
lufus je napisao/la (Pogledaj post): › Po tvojoj logici ja bi trebao predložit da tebe zatvore u duševnu bolnicu jer odobravaš ovakvo mučenje ljudi? Rolling Eyes


Ljudi danas više ne umiru od bolova. Postoji terapija koja ih znatno ublaži, znaš? Takvi filmovi su propaganda onih koji bi od legalne eutanazije imali neke koristi.

Hoćeš da ja tebi dam primjer? Suprug se htio riješiti svoje bolesne žene. U dogovoru sa zdravstvenim osobljem, nisu ju hranili i nisu joj davali vodu. Shvaćali su to na taj način da je ona, jadna, bolesna i da bi ionako umrla pa zašto da se pati. Možeš li zamisliti u kakvim je mukama umirala?

Ako je u današnje vrijeme normalno u duševnu bolnicu zatvoriti osobu koja je protiv ubojstva, onda ću ja samu sebe eutanazirati.

Žena je pristala na snimanje njene agonije jer će od legalne eutanazije imat korist, svaka čast! Nedavanje hrane i vode nije legalna eutanazija. Ja ovdje nikog nisam slao u duševnu bolnicu, to je tvoj način komunikacije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 17:42 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
I ajde da se razumijemo, ja nisam morala gledati dokumentarac o ženi oboljeloj od raka. Imala sam sreću proživjeti to osobno. Ok? A ti mi sad nađi argumente zbog kojih sam ja danas trebala biti mrtva. Neke stvari te ubijaju više no svi fizički bolovi. Na primjer, kad te ljudi pokopaju dok se ti još uvijek boriš.

Meni je iskreno žao zbog tvoje bolesti, ali ovdje nitko nije ni napisao da bi trebalo eutanazirat sve koji su oboljeli od raka ili slične teške bolesti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2007. 18:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
Nitko nema pravo odlučiti treba li netko živjeti. A ako umirući/bolestan želi umrijeti, odnosno tako se izjasnio, što to ne učini sam? Zato što ne želi.

upravo o tome se i radi. oni koji to mogu učiniti sami i žele, učine to sami i tu baš nikakva rasprava nije potrebna.
radi se upravo o onima koji to ne mogu učiniti sami, bili pri svijesti ili ne. s tim da je opet razlika kada netko nije pri svijesti, pa ne možeš znati što u stvari želi (iako najčešće njegovi bližnji mogu znati njegov raniji stav o tome). a druga situacija je kada je netko pri svijesti i izričito traži/moli da se to napravi... u čemu je onda problem?
baš je takav primjer u filmu (zbog kojega je topic i otvoren, nebitno što je situacija hipotetska) - curi je slomljena vratna kralješnica i sve što do kraja života može raditi je jesti na cjevčicu, gledati u strop i slušati kako joj netko čita knjigu. odličan način za proživjeti par desetaka godina! ako takva osoba, koja je savršeno pri svijesti, želi da joj se život okonča, stvarno ne vidim šta se tu ima itko praviti pametan..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2007. 18:23 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la (Pogledaj post): › ovdje nitko nije ni napisao da bi trebalo eutanazirat sve koji su oboljeli od raka ili slične teške bolesti.


Nekoliko se puta spominju "nepokretni" i "oboljeli od raka" bez dodatnih objašnjenja, a ja ću onda dodati i oboljele od AIDS-a, oboljele od cerebralne paralize, od neuroloških bolesti... ma zapravo, uzmimo ovdje u obzir sve bolesne. Svi se, na neki način, pate. A pate i ljude oko sebe.

Postoje lijekovi koji će ublažiti bolove. Alternativa za morfij, samo bez toliko štetnih posljedica, ispituje se i već bi se za koju godinu trebala pojaviti na tržištu.

Eutanazija se zlouporabljuje. Zakoni su nam i sada sjebani, bojim se i pomisliti šta bi se radilo da se to kod nas legalizira.

Glede žene iz dokumentarca... nije postojala mogućnost da si sama skrati muke, kad je to već toliko željela?

Ima različitih ljudi. Onih koji se bore, onih koji se ne žele boriti. Onih koji žele sažaljenje i onih koji ga ne žele. Onih koji će, dok su bolesni, na čudan način privlačiti pozornost. I onih koji neće.Kako god bilo, čovjek nema pravo nikome oduzeti život.

Ako su glavni argument nesnošljivi bolovi (što bi, kao, bilo iz milosrđa), što je s ljudima u komi? I njih boli, je li? Ili će biti lakše obitelji i ostalima, da se riješe tereta? Može li taj čovjek reći što želi? Ili nema pravo odlučiti želi li živjeti?

Rekla sam sve što imam reći na ovu temu, a to je da ne podržavam ubojstvo. Pa taman ono bilo iz "plemenitih" pobuda.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: