Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zvonimirova kletva

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.11.2007. 22:48 
Naslov:  Zvonimirova kletva
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pricamo mi danas na poslu tako i jedna kolegica kaze kako "tu teku neke vode" i "sve nas je netko urekao..." i tako, mic po mic, dodjosmo mi i do kletve kralja Zvonimira...

Jel legenda o njegovoj smrti istinita ili nije, kako je glasila kletva, jel 1000 godina, 900 godina ili nije bilo definirano vrijeme...
Ja trazila po netu, ali nisam zadovoljna nadjenim...Sve nesto sturo...

Povjesnicari i upuceni u povijesne i teme o mitovima/legendama, pomozite!!!
hvala!

ne znam u koje podrucje staviti pa nek "visa sila" slobodno premjesti temu tamo gdje smatra da bolje pristaje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.11.2007. 23:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo, kao jedan povjesničar, malo sam se potrudila..Smile
nesto o Zvonimirovoj kletvi..

U legendi Zvonimir je opisan kao kralj koji je dobre pomagao, a zle progonio. Ubogi se jakih ne bojahu, niti se sluge bojahu da im gospodar učini nepravdu, jer kralj svih branjaše. Nitko se nikog ne bojaše. I za dobrog kralja Zvonimira bijaše sva zemlja vesela jer bijaše puna svakoga dobra, a gradovi bijahu puni srebra i zlata. I veliko bogatstvo bijaše za kralja Zvonimira, kako u Primorju, tako i u Zagorju. Zemlja bijaše obilna svakom raskoši. Ali u to se vrijeme zgodi da car bizantski, s voljom svetoga oca pape pošalje pisma i poslanike moleći pomoć kralja Zvonimira kao draga brata i među kraljevima kršćanskim kralja poštovanoga. U prvom ga pismu prosiše neka sabere svu gospodu zemlje svoje i sve ljude od vrijednosti, te im na saboru pročita drugo pismo njegovo kako bi svi dali na znanje volju svoju. Kada dobri i sveti kralj Zvonimir primi pisma od pape i cara, zapovjedi po cijelom kraljevstvu svome, neka se vitezovi i baruni sakupe kod pet crkava na Kosovu polju. I kada dođe rečeni dan, Zvonimir im pročita molbu neka odluče da li će, zajedno s drugom gospodom kršćanskom, iz drugih zemalja u koje su poslana takva pisma, a s pomoću Božjom poći osloboditi mjesta na kojima je sin Božji za ljubav našu i otkupljenje Svijeta na križu muku trpio i krv prolio, gdje je predao duh Ocu i gdje je u grob bilo položeno preslavno tijelo njegovo. Al čuvši to »Bogom prokleti i nevirni Hrvati« ne daše listove dočitati, već počeše kričati i vikati na svetoga kralja da on hoće njih odvesti iz domova njihovih, od žena i djece njihove, te s carem otimati mjesta gdje je Krist propet i gdje je grob njegov. I nevirni Hrvati uzeše zlu misao i među sobom zlo vijeće učiniše. I počeše vikati kao Židovi na Isukrsta kad poglavar reče: »Bolje da jedan umre, nere toliki puk da pogine«. I kao psi na vuke lajući kada idu, tako oni krenu na dobroga kralja s bukom i oružjem. Počeše sjeći tijelo svoga kralja i gospodina i krv njegovu prolijevati. I kralj, ležeći u krvi, izranjen, u velikim bolovima, prokle »nevirne Hrvate« i ostatak njih Bogom i svecima njegovim, sobom i nedostojnom smrću svojom, da nikada više ne imali gospodina od svoga jezika, nego vazda tuđu jeziku podložni bili. A slušavši o tome što se zbilo u kraljevstvu hrvatskom kralj ugarski, imenom Bela prvi, pođe s vojskom golemom i uzme kraljevstvo hrvatsko i požali smrt kralja Zvonimira. I imahu Hrvati kralja ugarskog za gospodara, jer svoga bijahu ubili bez krivnje njegove. A bi ubijen kralj Zvonimir na tisuću i osamdeset ljeta od rođenja Isusa Krista.
( Izvor analiza Zdravka Jelaska Marijan 2002)

evo i drugog dijela..

Smrt kralja Zvonimira vezana je uz legendu o tragičnoj smrti i kletvi. Za razliku od te legende izvori vremenski bliži Zvonimirovoj smrti ne spominju nikakav tragični događaj. Tako kralj Stjepan II. koji je vladao nakon Zvonimira u darovnici splitskim benediktinkama iz 1089. govori o Zvonimiru kao o "nedavno preminulom". O prirodnoj smrti kralja Zvonimira govori i splitski kroničar Toma Arhiđakon u 13. stoljeću. Stoga se pretpostavlja kako je legenda nastala u 14. stoljeću kao rezultat težnje da se objasni vladavina mađarskih vladara u hrvatskim zemljama. Međutim, od 14. stoljeća dalje legenda se prenosila, uz mnogobrojne izmjene i nove verzije te su je mnogi prihvatili kao istinitu. U drugoj polovici 19. stoljeća Franjo Rački vrlo uvjerljivo dokazuje kako je Zvonimir umro naravnom smrću, a priklonili su mu se mnogi tadašnji povjesničari poput Vjekoslava Klaića, Ivana Tkalčića, Matije Mesića, Tadije Smičiklasa, Kerubina Šegvića i drugih. Nasuprot tomu, na početku 20. stoljeća Ferdo Šišić dokazuje kako je smrt poput one u legendi mogla biti logična posljedica suprotstavljanja stranim utjecajima vjerojatno prisutnima na Zvonimirovu dvoru. Priklonili su mu se Viktor Novak, Marko Kostrenčić i Miho Barada, a arheološkim iskopavanjima na Kosovu polju tezu je pokušao potkrijepiti Stjepan Gunjača. Spor među povjesničarima dobio je novi obrat kada je 1936. Nikola Radojčić objavio raspravu kojom je uspio pobiti uvjerljivost vijesti o nasilnoj smrti Zvonimirovoj. Iako je teza o nasilnoj smrti zadržala manji broj pristaša sa S. Gunjačom na čelu, od tada među povjesničarima prevladava stajalište o prirodnoj smrti kralja Zvonimira.

eto, pa sad si vi mislite jel' ima šta u tome.. Vjestica Smile

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kugla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 467
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.11.2007. 23:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eo ja baš tražio što Klaić i Šišić kažu o tome da se podsjetim. Prema legendi Zvonimir je prokleo Hrvate jer su ga izdali i ubili, da nikad više ne imali vladara iz svoga roda. Premda Zvonimir nije bio posljednji hrvatski kralj našeg roda, bio je zadnji među velikim kraljevima. Nikakve godine koliko bi to prokletstvo trebalo trajati se ne spominju. Jedan profesor na faksu je spomenuo to o 1000 godina, al taj inače zna pričati gluposti tak da je rekao da je prokletstvo napokon isteklo 1989, nakon čega smo ubrzo postali nezavisna država, al se zahebo za 100 godina u tom slučaju. Tak da ono...

Ne vjerujem u prokletstva inače.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
betty
Offline
Ukupno postova: 838
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.11.2007. 23:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mi smo ucili da je kletva bila na 1000 godina...mozda se u trenutku smrti zajebao za tih 100 god ali opet je bio blizu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kugla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 467
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.11.2007. 23:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

betty je napisao/la (Pogledaj post): › mi smo ucili da je kletva bila na 1000 godina...mozda se u trenutku smrti zajebao za tih 100 god ali opet je bio blizu.


Misliš onak Monty Python-ovski kao kad je Sir Galahad netom pred smrt napisao: "Sveti Gral se nalazi u dvorcu aaarrrggghhh..." Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
betty
Offline
Ukupno postova: 838
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2007. 0:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e da i nakon njegove smrti nesto kratko smo imali njegova sina stjepana 2. na prijestolju, petar svacic nije bio okrunjen za kralja,a njegova udovica jelena je postavila svog brata za vladara,tako da teoretski nije bilo hrvatskog kralja na prijestolju nakon njegove smrti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.11.2007. 0:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

betty je napisao/la: ›
e da i nakon njegove smrti nesto kratko smo imali njegova sina stjepana 2. na prijestolju, petar svacic nije bio okrunjen za kralja,a njegova udovica jelena je postavila svog brata za vladara,tako da teoretski nije bilo hrvatskog kralja na prijestolju nakon njegove smrti.

pa Stjepan II bi trebao pobiti kletvu.. samo što je on bio vladao kratko, i nije bio nešto naročito zapažen, pa zato..

osim toga, općenito je diskutabilno da li je Zvonimir umro nasilnom smrću..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2007. 0:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kugla je napisao/la: ›
Ne vjerujem u prokletstva inače.


Niti ne moraš... Dovoljno da ti netko kaže da si proklet i da ti se počinju događati sporadična (životna) sranja...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2007. 7:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vjerovati u prokletstva je malo zatučeno.... ono "da' Bog da ti crkla krava" i ostale spike....

tko zna što su mu bile zadnje riječi, a pjesnici i legende se uvijek preuveličavaju...

možda je to samo splet nesretnih okolnosti, a možda i viša sila da su se predaje poklopile sa stvarnosti

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.11.2007. 8:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

betty je napisao/la (Pogledaj post): › mi smo ucili da je kletva bila na 1000 godina...mozda se u trenutku smrti zajebao za tih 100 god ali opet je bio blizu.


pa da...i ja se nesto tako sjecam iz skole...al davno je to bilo;)

Hvala svima!Wink

Ako je netko jos upucen u tu tematiku, neka se javi...da prenesem kolegicama s posla;)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.11.2007. 8:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › vjerovati u prokletstva je malo zatučeno.... ono "da' Bog da ti crkla krava" i ostale spike....

tko zna što su mu bile zadnje riječi, a pjesnici i legende se uvijek preuveličavaju...

možda je to samo splet nesretnih okolnosti, a možda i viša sila da su se predaje poklopile sa stvarnosti


nije stvar u tome da vjerujem u prokletstvo, ali me zanima kao prica...uvijek su mi kojekakve legende i mitovi bili zanimljivi..kao sto djeca vole bajke;)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2007. 8:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma znam Maco i ja sam čula za tu legendu da nikad svoga kralja nećemo imati i da ćemo uvijek biti pod nekim... čemu se i približavamo-EU

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.11.2007. 8:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › ma znam Maco i ja sam čula za tu legendu da nikad svoga kralja nećemo imati i da ćemo uvijek biti pod nekim... čemu se i približavamo-EU


da,da...vidis...to o EU mi nije palo na pamet u tom kontekstu...al kad ono...svasta se tu krije;)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.11.2007. 8:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma, trebamo mi svrgnuti te neke sabore i vlade, i opet izabrati kralja! pa da pokažemo svima da nama tamo neka kletva ništa ne može!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.11.2007. 8:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › ma, trebamo mi svrgnuti te neke sabore i vlade, i opet izabrati kralja! pa da pokažemo svima da nama tamo neka kletva ništa ne može!


zivio ti meni!DonQuijote za kralja! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: