"Ningyo: Umjetnost i ljepota japanskih lutaka" naziv je nove izložbe koja će u
Galeriji Kulturnog centra biti otvorena u
ponedjeljak, 2. lipnja 2025., s početkom u 19.00 sati u suradnji s
Veleposlanstvom Japana i Japanskom fondacijom.
Pod naslovom NINGYŌ, što na japanskom znači “
ljudsko obličje”, kultura lutaka koja se kultivirala tijekom duge povijesti Japana na ovoj putujućoj izložbi bit će predstavljena kroz 67 pomno odabranih lutaka.
Lutke na izložbi razvrstane su u četiri kategorije, a sukladno simbolici i namjeni:
“Ningyō lutke kojima se moli za odrastanje djece,” “Ningyō lutke kao umjetnost,” “Ningyō lutke kao narodna umjetnost,” te “Širenje kulture Ningyō lutaka.”
Ova izložba predstavlja sveobuhvatan uvod u japansku kulturu lutaka, od lutaka
Katashiro i Amagatsu, koje se smatraju arhetipovima lutaka u Japanu pa do lokalnih lutaka, koje odražavaju klimu i anegdote iz cijele zemlje, zatim lutaka za oblačenje koje su danas u Japanu voljene kao igračke do figura u punoj veličini koje su cijenjene širom svijeta.
Japanska fondacija se usredotočuje na aktivnosti predstavljanja japanske umjetnosti i kulture u inozemstvu, pa se tako svake godine ovakve putujuće izložbe iz svih područja umjetnosti, uključujući i suvremenu umjetnost, primijenjenu umjetnost, fotografiju, arhitekturu, dizajn, mange i japanske lutke, održavaju u približno 80 muzeja i galerija širom svijeta.
Osijek ovom izložbom koja se otvara 2. lipnja u Kulturnom centru postaje jedna od destinacija na kojoj će izložba stati - i ostati sve do 23. lipnja do kad će ju, uz besplatan ulaz, svi zainteresirani posjetitelji moći posjetiti svaki dan, od ponedjeljka- do subote od 10-22 sata.
