Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Počinje projekt informatizacije primarne zdravstvene zaštite

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2007. 13:04 
Naslov:  Počinje projekt informatizacije primarne zdravstvene zaštite
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon jednomjesečne obuke liječnika i medicinskih sestara, u Osijeku bi do kraja listopada trebao zaživjeti dugo očekivani projekt Ministarstva zdravstva - Informatizacija primarne zdravstvene zaštite. Riječ je o uvođenju u ordinacije mrežnog računalnog sustava koji bi s vremenom trebao povećati protočnost pacijenata, ali i liječnike rasteretiti posla vezanog uz papirologiju i "prepisku" s HZZO-om i Ministarstvom zdravstva.

- Listopad je bio krajnji rok za spajanje ordinacija na novi, središnji računalni sustav tako da je većina liječnika i medicinskih sestara na području Osijeka spremna za informatizaciju. Naravno, pripreme za realizaciju ovog projekta bile su sveobuhvatne. Liječnici i medicinske sestre trebali su proći obuku koja im je oduzimala mnogo vremena, kao i o svome trošku obuku platiti i nabaviti potrebnu računalnu opremu. Moram napomenuti kako je po najavi ovog projekta HZZO obećao pomoć u tom segmentu, no ona je u izostala tako da je obvezna informatizacija svaku pojedinu ordinaciju primarne zdravstvene zaštite u prosjeku stajala oko 16 tisuća kuna - rekao nam je dr. Rudika Gmajnić, ravnatelj osječkog Doma zdravlja u kojemu je trenutno u tijeku "podizanje" računalnog sustava.

No, kako kaže, oko uvođenja novog sustava rada vrijedilo se potruditi budući da će, nakon što se medicinsko osoblje uhoda u korištenju računalnog programa, liječnik s pacijentom moći provoditi mnogo više vremena te osigurati da u sklopu radnog vremena ordinacije veći broj pacijenta, bez duljih čekanja, dođe na red za pregled.

- U vrijeme obuke, a u nekim ordinacijama koje su se dijelom informatizirale i ranije, događalo se da liječnik i sestre više vremena potroše gledajući u ekran računala negoli u samog pacijenta. Nakon što se svi uhodaju u novi sustav biti će drukčije. Primjerice, pacijenti koji liječniku dolaze samo po redovnu terapiju neće više morat čekati na red nego će se preko sustava, koji će voditi evidenciju o svakom pojedinom pacijentu, njima jednim klikom miša moći izdati potrebni recepti a da se u čekaonici ne stvaraju gužve. Također, program u budućnosti predviđa i izravno naručivanje pacijenata iz ordinacija primarne zdravstvene zaštite na specijalističke preglede, no da taj segment zaživi potrebno je još vremena, kaže dr. Gmajnić te dodaje kako će uključenjem na središnji računalni sustav liječnici uspostaviti i izravnu vezu s HZZO-om koji će, pak, preko računalnog programa moći pratiti, primjerice, koliko koji liječnik odobrava bolovanja ili prepisuje lijekova.

Ipak, dok novi mrežni računalni sustav ne zaživi pacijenti će ipak morati imati nešto više strpljenja. “Inače me sestra prozove nakon dvadesetak minuta, a jučer sam čekala na red više od sat vremena iako nas je u čekaonici bilo samo četvero. Kažu da moja liječnica ide na nekakvu obuku za rad na kompjutoru i da moramo duže čekati. Nek' se obučavaju u slobodno vrijeme, a ne na štetu nas starih i bolesnih”, požalila se umirovljenica Mara Topić.

Nove zdravstvene iskaznice

U drugoj fazi realizacije projekta Informatizacije primarne zdravstvene zaštite, novi mrežni računalni sustav, uz ordinacije liječnika obiteljske medicine, trebao bi biti uveden i u stomatološke i pedijatrijske ordinacije. A cjelokupna informatizacija zdravstva u ovom, primarnom segmentu, predviđa i uvođenje novih zdravstvenih iskaznice koje bi trebale sadržavati osnovne medicinske podatke o pacijentu te na neki način biti u funkciji "pokretnog" sažetka zdravstvenih kartona.

Autorica: Ivana Kukić/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2007. 13:21 
Naslov:  Re: Počinje projekt informatizacije primarne zdravstvene zaš
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): › A cjelokupna informatizacija zdravstva u ovom, primarnom segmentu, predviđa i uvođenje novih zdravstvenih iskaznice koje bi trebale sadržavati osnovne medicinske podatke o pacijentu te na neki način biti u funkciji "pokretnog" sažetka zdravstvenih kartona.


Neki dan smo tako sestra i ja sjedile u čekaonici (živjela viroza). U našoj ambulanti je dio informatizacije već proveden, pa doktorica sve potrebno što se tiče uputnica ili recepata isklika na svoj kompjuteru, a kod medicinske sestre je printer.
Ne bila ja ja, normalno da sam ćirnula u to kako doktorica izabire šifre bolesti, i sve što je trebalo odabrati, pa su se otvarali neki padajući meniji koji nisu bili nešto simpatični.
Još kad smo dobili ove zdravstvene iskaznice, budući kao imaju neki magnetni zapis, mislili smo da će nam omogućiti "identifikaciju" gdje god se pojavimo, ako ne čitav zdravstveni karton (kad vidim onaj svoj kupus od kartona još od rođenja), ali bar osnovne podatke. Npr. moja sestra je alergična na peniciln i na onoj staroj, papirnatoj knjižici je to pisalo (i koja smo cjepiva dobili npr.), a na ovom komadiću plastike ništa. Onda, ako ti se nešto desi, a nisi u svjesnom stanju.... zdravstvena knjižica zaista treba imati osnovne podatke o korisniku zdravstvene zaštite.
Ajd neka konačno i to zaživi.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2007. 14:23 
Naslov:  Re: Počinje projekt informatizacije primarne zdravstvene zaš
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): › projekt Ministarstva zdravstva - Informatizacija primarne zdravstvene zaštite.

Liječnici i medicinske sestre trebali su proći obuku koja im je oduzimala mnogo vremena, kao i o svome trošku obuku platiti i nabaviti potrebnu računalnu opremu.

obvezna informatizacija svaku pojedinu ordinaciju primarne zdravstvene zaštite u prosjeku stajala oko 16 tisuća kuna

U vrijeme obuke, a u nekim ordinacijama koje su se dijelom informatizirale i ranije, događalo se da liječnik i sestre više vremena potroše gledajući u ekran računala negoli u samog pacijenta.

Također, program u budućnosti predviđa i izravno naručivanje pacijenata iz ordinacija primarne zdravstvene zaštite na specijalističke preglede, no da taj segment zaživi potrebno je još vremena

uključenjem na središnji računalni sustav .... preko računalnog programa moći pratiti, primjerice, koliko koji liječnik odobrava bolovanja ili prepisuje lijekova.

Ipak, dok novi mrežni računalni sustav ne zaživi pacijenti će ipak morati imati nešto više strpljenja.


Nisam siguran tko provodi ovaj projekt kada liječnici plaćaju računala i tečajeve, pacijenti duže čekaju, a sve da bi se vidjelo kome se izdaje više lijekova ili daje više bolovanja. Pa te evidencije postoje i ima ih u ERC-u HZZO. Valjda je lakše shebati cijeli sustav nego zatražiti podatke iz svoje službe ali iz druge sobe.
SKIDAM KAPU MINISTRU!!! Ovakav zaheb već dugo nije nitko iz vlasti napravio pučanima

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2007. 14:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na dupliranje podataka već navikosmo. Porezna ima svoju bazu, mirovinsko svoju, MUP bar dvije, onda se pojavi Regos koji je navodno spojio sve te baze, pa se ista osoba različito preziva u dvije ustanove. Onda slavni zakon o tajnosti podataka po kome je JMBG tajan (a i taj broj ljudi znaju mijenjati) a koristi se kao ključ u skoro svim bazama (mislim da mirovinsko koristi svoj broj, iz radne knjižice, ali to ne mogu garantirati). Ma super.
To više ni ne "registriram" kad čitam članak.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.10.2007. 14:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Super, 21. stoljece lagano ulazi i u zdravstvo...

Jako mi je bilo prosle godine, neurolog je nalaz kucao na pisacoj masini...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inuit
Offline
Avatar

Ukupno postova: 47
Lokacija: Igloo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2007. 14:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Onda, ako ti se nešto desi, a nisi u svjesnom stanju.... zdravstvena knjižica zaista treba imati osnovne podatke o korisniku zdravstvene zaštite.


Ma u takvim situacijama obicno nemas zdravstvenu kod sebe. Treba jednostavno čipove pod kožu i da vidiš.. odma se sve zna ! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2007. 15:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Circa je napisao/la: ›
Jako mi je bilo prosle godine, neurolog je nalaz kucao na pisacoj masini...

prošle godine? ja sam se prošli mjesec na pregledu kod ginekologa u petrovoj na sav glas drekenjala uz otvoren prozor jer nisam mogla čuti vlastite misli od pisaće mašine. pa nek čitava metropola sluša o mom reproduktivnom zdravlju (da se fino izrazim)! Smile toplo preporučam, diskrecija zajamčena, jelte Smile

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2007. 15:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Inuit je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ma u takvim situacijama obicno nemas zdravstvenu kod sebe. Treba jednostavno čipove pod kožu i da vidiš.. odma se sve zna ! Smile


Ma ja u svim situacijama imam i putovnicu kod sebe, a kako neću zdravstvenu?

Neću čip, pa da me prate preko satelita. Shocked

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: