Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Liječnici se bore za život osječkog srednjoškolca koji je na praksi pao sa stubišta

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
AKIZIKA
Offline
Avatar

Ukupno postova: 193
Lokacija: Na Jugu kod bajera
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.10.2009. 19:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iskrena sućut obitelji diječaka Sad

Što se tiče odgovornosti mislim da je kriva inspekcija, jer na većini gradilišta šefovi gradilišta iako postavljeni od poslodavca nemogu obavljati to radno mjesto jer prema zakonu je jednom inžinjeru građevine potrebno puno više od same diplome. Tu se podrazumjeva i radno iskustvo od nekoliko godina na određenim dijelovima građevine.
Unazad nekoliko godina dobili smo toliko šefova gradilišta koj to nemogu biti, a inspekcija ne provjerava tvrtke na terenu i ono što je prijavljeno na papiru pa tako dobivamo nestručne ljude na ogovornim mijestima.
Sve u svemu zakon imamo samo ga ne provodimo i kao obično zbog toga se dešavaju ovakve strahote.

_________________
Bezkonačna je ljudska glupost, za svemir nisam siguran!

Nisam stranački ni politički opredjeljen, ja sam samo mali čovijek na netu.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.10.2009. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smatram da svatko iole normalan, ukoliko dovodi djecu na gradilište, treba voditi računa o sigurnosti. To nema veze sa stručnim ispitom, nego sa nemarom najgore vrste. Da se bilo tko od nas pojavi na gradilištu, vidjeli bi da je potrebno osigurati stepenice sa zaštitnom ogradom, jer se to samo po sebi nameće.

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Angelium
Offline
Avatar

Ukupno postova: 874
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 01.10.2009. 21:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Obitelji iskrena sučut i iskrenose nadam da će se SVI krivci (alioni pravi a ne žrtvena janjad) otkriti i kaznitite da će napokon i oni koji postavljaju nesposobne,bahate i gladne novca napokon i sjeniti.

NO to sve neće vratiti jadnog dečka, ali da barem nešto nauče svi i da nešto dobro proizađe iz ove tragedije... Još jedanput - obitelji iskrena sučut...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.10.2009. 22:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u cijeloj ovoj priči nedostaje nekoliko detalja pa je teško prosuditi što se doista dogodilo i kako je momak završio dolje.jel se možda naguravao sa nekim, jel bio alkoholiziran...navodno se spotaknuo.ograde - improvizirane - postoje na gradilištu i svi otvori za liftove (mislim na one prave tunele od liftova) su zakucani letvama.prije koji mjesec je kolega opao sa skele na istom gradilištu (jer mu je točak propao kroz rupu ostavljenu za spoj kanalizacije) te su od tada postavljene ograde i sve te rupe zablindane limom.
šta je momak tražio na gradilištu? bio je na praksi a s obzirom da se školuje za takvo zanimanje logično je da ide na praksu tamo gdje se to radi jer ne postavljaju se cijevi grijanaj u radionici.svi srednjoškolci prije odlaska na praksu polažu zaštitu na radu.po meni ovo je nesretan slučaj.da je bila postavljena završna ograda pitanje je bili mu i ona pomogla.doista mi je žao momka al grozno mi je da netko preko njegove nesreće sad ide istjerivati neku pravdu prozivajući ljude koji nemaju veze sa događajem.nek se ustanovi tko je voditelj gradilišta i nek čovjek odgovara zbog stanja na njemu.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
c-192
Offline
Avatar

Ukupno postova: 268
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.10.2009. 0:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la: ›
šta je momak tražio na gradilištu? bio je na praksi a s obzirom da se školuje za takvo zanimanje logično je da ide na praksu tamo gdje se to radi jer ne postavljaju se cijevi grijanaj u radionici.svi srednjoškolci prije odlaska na praksu polažu zaštitu na radu.


po meni je u tome i največi problem! slanje djece te dobi na gradilište! slažem se da djeci treba praksa ali... to djete je bilo prvi mjesec trećeg razreda. znači još razigrano i rastrčano koje se tek počeo susretati sa nekim stvarima iz prakse. djeca te dobi trebaju u radionici (a vodovodova je hvala bogu idealna za to) učiti uzimati mjere, rezati cijevi, rezati navoje, s vremenom se prihvatiti varenja, da nauči osnove koje će jednog dana prenjeti na objekte, a ne provoditi vrijeme na gradilištu kako bi majstorima išli po doručak ili iza njih skupljali alat, a dugogodišnja činjenica je da upravo to rade!
s druge strane vodovod je prije mjesec - dva otpustio dio radnika koji su izmeđuostalog radili baš na eurodomu jer više nije bilo posla za njih i bili su im samo na trošku...

gospodo iz strojarske škole, gospodo iz vodovoda i ostalih firmi koje uzimaju učenike. ta se djeca trebaju učiti zanatu, a ne samo BITI na praksi! zbrojite se samo kakvi radnici vam dolaze kod prvog zaposlenja! uglavnom kreću od nule. rijetko koji je naučio nešto raditi.
a posebno gospodo iz vodovoda (nadam se da ipak netko kompetentan ovo i čita). ti dečki koji su i naučili nešto i imalo žele raditi uglavnom odlaze kod privatnika odmah ili čim se malo nauče poslu u vodovodu. razlog? mislim da u ovom trenutku ne treba ni spominjati.

prema tome, svi odgovorni za praksu, sjednite za stol i pod hitno napravite program prakse kakav bi treba biti. jer ovo sada je samo linija manjeg otpora.

ovo je sad postala tema u kojoj crnimo samo strojarsku školu i vodovod, ali nažalost situacija je preslikana i u svim drugim školama i firmama koje uzimaju učenike na praksu (što njihovi roditelji najbolje znaju)!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.10.2009. 0:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

te dobi ? momak je imao 17 godina pokoj mu duši. nije planirao ići na faks nego se školovao u strukovnoj školi. u strukovnim školama postoji stručna praksa koja se mora obavljat u skladu s poslom za koji se uči. gdje će netko naučit varit (npr.) ako u životu nije vario, kako će znat prepoznat neke kvarove na postojećem objektu ako ih nije vidio u živo itd. meni nije jasno kako ste vi svi zabezeknuti i pitate se "a šta je on imo radit na gradilištu". jebote momak je radio na gradilištu u sklopu stručne prakse. tu pričate kao momak je razigrano dijete, alo momak je imao 17 godina, pun kurac ljudi/djece u tim godinama već imaju djecu, nije da to podržavam ali je tako. momak je vjerovatno vikendima cugo vani i zajebavo se ko i svi tinejdžeri i kladim se da je volio ići na praksu više nego sjedit u klupi i slušat blok sat matematike. jest da to vjerovatno sad iz mojih usta zvuči odvratno i okrutno ali je tako.

obitelji sućut

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.10.2009. 0:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

c-192 je napisao/la: ›
to djete je bilo prvi mjesec trećeg razreda.

i misliš da mu je to bio prvi dan prakse?koliko ja znam na praksu se kreće već u prvom srednje...
"s druge strane vodovod je prije mjesec - dva otpustio dio radnika koji su izmeđuostalog radili baš na eurodomu jer više nije bilo posla za njih i bili su im samo na trošku... "
ne znam što si htio time reći? trebali su i djete na praxi otpustiti?to što nije bilo posla za sve ne znači da su radovi tamo i stali i da se ništa nije radilo.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rođena u Osijeku
Offline
Avatar

Ukupno postova: 300
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.10.2009. 0:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nesreće se na žalost događaju, no to ne znači da se ne treba voditi računa o sigurnosti, i mjerama zaštite na radu. Da je bilo sve po propisima, ili da je netko razmišljao unaprijed o mogućim problemima kada srednjoškolci jurcaju po neosiguranom stepeništu, vjerojatno se tragedija mogla izbjeći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.10.2009. 7:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja osobno ne znam kako vama ali fotke mjesta nesreće, ta rupetina , neograđeno stepenište, izgleda mi jezivo, ma mogao se tamo i kakav radnik zaplest vukući nešto i unesrećiti se.

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zujo
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.10.2009. 22:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako neko zna neka mi kaže dali od još koje firme učenici idu na praksu na eurodom.Ponavljam da su takvi poslovi vrlo rizični upravo zbog toga što ne postoje u svakom momentu uvjeti za siguran rad.Tu bi trebali raditi iskusni i dobro plaćeni ljudi a ne djeca.Djeca trebaju praksu obavljati na sigurnim mjestima ili u radionama jer nevidim razliku u spajanju cijevi,rezanju navoja, na n-tom katu bez ograda,sa rupama za razne instalacije od rada u sigurnim uvjetima.Treba omogućiti roditeljima koji pošalju djete na praksu autobusom da im se autobusom i vrati, a ne da se vrati u lijesu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.10.2009. 0:21 
Naslov:  Re: Liječnici se bore za život osječkog srednjoškolca koji je na praksi pao sa stubišta
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nesreće se događaju bez obzira na našu pažnju i oprez

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.10.2009. 20:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zujo je napisao/la: › Ponavljam da su takvi poslovi vrlo rizični upravo zbog toga što ne postoje u svakom momentu uvjeti za siguran rad.
O cemu ti pricas? Kakvi to "poslovi"? Koji je to rizicni posao ovaj nesretni djecak obavljao? Silazenje niz stepenice?!

Ili mozda znas nesto sto mi ne znamo - npr. da je visio s vrha zgrade i skidao zbuku s vanjskih stranica prozora?

Decko je mozda bio samo gledao kako netko drugi nesto radi. Mozda je nesto sitno i pomogao. Zato se to i zove praksa.

Kad nema prakse, onda se kuka kako iz skole izlaze debiloidi nesposobni za prikucati 'ekser', a kad se djecu dalje na pravu praksu [ima li bolje prakse od one na samom gradilistu?], onda je rizican i njihov boravak na gradilistu, put u skolu ili sam zivot, jer ce sigurno umrijeti - kad-tad.

Inspekcija ce valjda utvrditi sto se ovdje dogodilo, ali ako je vjerovati medijima, decko se spotakao i pao u rupu (odgovornost za neogradjenu rupu je jedna druga rpica). Isto to se moglo dogoditi i radniku s 30 godina iskustva, zeni s trapeza i Plavom Ninji [dobro, njemu ne bi].

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
c-192
Offline
Avatar

Ukupno postova: 268
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.10.2009. 23:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Decko je mozda bio samo gledao kako netko drugi nesto radi. Mozda je nesto sitno i pomogao. Zato se to i zove praksa.


u pravu si, djeca na praksi baš to rade.
zar zaista misliš da će gledanjem i sitnim pomaganjem naučiti posao??
to nije praksa nego mazanje očiju!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.10.2009. 8:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

c-192 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Leteci mungos je napisao/la: ›
Decko je mozda bio samo gledao kako netko drugi nesto radi. Mozda je nesto sitno i pomogao. Zato se to i zove praksa.


u pravu si, djeca na praksi baš to rade.
zar zaista misliš da će gledanjem i sitnim pomaganjem naučiti posao??
to nije praksa nego mazanje očiju!


To sve ovisi o zainteresiranosti učenika...onaj kojeg taj posao zanima "gura se", gleda, propitkuje, e tu je sad majstoru prilika da objasni i da dečku da priliku zavariti, narezati navoj i što već spada u posao...samo nažalost malo ima praktikanata koje zanima što se to odvija na njihovom budućem radnom mjestu, pa hvataju maglu čim prije mogu.
Moje mišljenje je da upravo na gradilištu mogu peći svoj zanat i sticati potrebne vještine...samo..već poznata priča i veliki problem - nezainteresiranost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: