Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



vrhnje, kajmak..

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.09.2007. 12:13 
Naslov:  vrhnje, kajmak..
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vrhnje, kajmak, mileram, pavlaka... je li to sve jedno te isto??
navodno je kajmak ono puno gušće, što se skida s mlijeka, a kiselo vrhnje ono što najčešće koristimo, samo se te dvije stvari često brkaju..
koliko ja znam, srbi za vrhnje kažu pavlaka (pošto je forum u zadnje vrijeme pun srba, neka mi molim objasne Wink ).. a koji je k. onda mileram?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.09.2007. 12:34 
Naslov:  Re: vrhnje, kajmak..
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mileram

Ev! Ravno iz Zen'ce!! osijek031.com smile
meni to sve isto...ionako ga nisam ljubitelj i jedem sam u jelima (toplim)..čevapima..juhama i sl..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.09.2007. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrhnje i kajmak su ista stvar, uglavnom se za domaće vrhnje kaže da je kajmak jer je gušće i ima više mm (mlječne masti), i u bosni se i kod nas se za vrhnje isto upotrebljava naziv kajmak, i jedno i drugo se dobija skidanjem mlječne pokorice i m.m. koja nastaje fermentiranjem ili se dodaju bakterije mlječno kiselog vrenja, pavlaka se dobija od mlijeka i kod nas se upotrebljava naziv kiselo vrhnje, tekuće je i kiselo za razliku od vrhnja koje je više slatkasto slano, dobija se od mlijeka, ako se počne skupljat prije kiseljenja dobija se vrhnje za kuhanje (za šlagove, torte itd), pavlaka je nešto najbliže jogurtu, ali ipak nije jogurt, a mileram je nešto slično vrhnju samo je (meni) puno ukusnije, malo je slatkasto i jako fino, razlkuje se od vrhnja i pavlake po procesu proizvodnje, tu sam negdje imo knjigu iz koje sam učio za ispit iz mljekarstva al je nemogu sad nać, možd sam je nekom posudio tako da nemogu napisat postupak proizvodnje nijednog proizvoda, zaboravio sam Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.09.2007. 12:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, da, mileram je gust i kremast, ima veći postotak mliječne masti. Njami.
@ Cat, dobro si uočila razliku između kajmaka i vrhnja. Obično se misli da su vrnje i kajmak jedno te isto, tek da je kajmak dijalektalan izraz (čitaj: bosanski). Međutim, mene ja baka drugačije učila... Very Happy
Iako Circa tvrdi dugačije, nisam iz Srbije, tako da ne mogu s točnošću tvrditi što je pavlaka. Međutim, mislim da je vrhnje.
Tko voli lužički kajmak? Wink

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.09.2007. 13:13 
Naslov:  Re: vrhnje, kajmak..
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ha našo sam ga:
Fermentacija - proces mlječno kiselog pretvaranja mlijeka u fermentirane proizvode (vrhnje, kiselo, slatko, jogurt, pavlaka, kefir, kumis, acidofil, mileram itd) pod utjecajem mikroorganizama LACTOBACILLUS, STREPTOCOCUSA itd., znači pod utjecajem enzima bakt. nastaje mlječna kiselina, laktoza (mlječna kis) se pretvara u glukozu i galaktozu i dolazi do promjene organoleptičkih svojstava (okus, miris), prvo se svo mlijeko u procesu mora standardizirati po količini suhe tvari i mliječne masti, onda se homogenizira (ujednači) te se pasterizira ili sterilizira

Kiselo mlijeko - dodaje se čista kultura kiselih bakt. zbog koje dolazi do fermentacije i promjene organolept. svojstava, gruša se kazein. laktoza se razgrađuje na glukozu i galaktozu, e sad ovisi šta se treba, slatko vrhnje se uzima prije potpunog zakiseljavanja kiselo naravno poslje

Sve je to zapravo isto al različito, svaki proizvod dobija se s drugačijim bakt što mu daje drugi okus i svaki proizvod ima svoju standardizaciju po količini suhe tvari i mlječne mast, što više m.m. i s.t. proizvod je gušći i slađi, pavlaka i jogurt imaju u svom finalnom sastavu žive mliječne bakt.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.09.2007. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vrhnje, kajmak i pavlaka su jedno te isto. zavisno od govornog područja

mileram je nešto drukčije.... po meni između kajmaka i mliječnog namaza

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
plavuša30
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2012. 10:59 
Naslov: Question znaci ak pise da u tortu ide zagrijana slatka pavlaka onda je to ono za slag ili?? ha?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › Vrhnje i kajmak su ista stvar, uglavnom se za domaće vrhnje kaže da je kajmak jer je gušće i ima više mm (mlječne masti), i u bosni se i kod nas se za vrhnje isto upotrebljava naziv kajmak, i jedno i drugo se dobija skidanjem mlječne pokorice i m.m. koja nastaje fermentiranjem ili se dodaju bakterije mlječno kiselog vrenja, pavlaka se dobija od mlijeka i kod nas se upotrebljava naziv kiselo vrhnje, tekuće je i kiselo za razliku od vrhnja koje je više slatkasto slano, dobija se od mlijeka, ako se počne skupljat prije kiseljenja dobija se vrhnje za kuhanje (za šlagove, torte itd), pavlaka je nešto najbliže jogurtu, ali ipak nije jogurt, a mileram je nešto slično vrhnju samo je (meni) puno ukusnije, malo je slatkasto i jako fino, razlkuje se od vrhnja i pavlake po procesu proizvodnje, tu sam negdje imo knjigu iz koje sam učio za ispit iz mljekarstva al je nemogu sad nać, možd sam je nekom posudio tako da nemogu napisat postupak proizvodnje nijednog proizvoda, zaboravio sam Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: