Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mataković: Ispod humora uvijek je skrivena poruka!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Roko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 260
Lokacija: O31
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.04.2005. 5:19 
Naslov:  Mataković: Ispod humora uvijek je skrivena poruka!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nedavno sam imao priliku provesti par sati u društvu legendarnog strip crtača Dubravka Matakovića. I to na moju sreću, ne bilo gdje već u njegovoj radnoj sobi, u kojoj inače nastaju kultne strip epizode svima poznatog Glištuna. U sobi koju naziva ''kreativni nered'' usput sam poslušao i neke demo snimke vinkovačke grupe ''Septica'', u kojoj je Dubravko frontman. Uz ugodno čavrljanje i mjuzu, uspio sam ga izrešetati i sa nekoliko pitanja za naš portal.

Kada ste objavili prvi strip?

Prvi strip sam objavio negdje u jesen '84 u Studentskom listu. I ta je suradnja trajala negdje do Univerzijade '87 godine. Radio sam nešto kratko i za ''Polet'', ali to mi nije baš leglo.

Jeste li umorni od crtanja?

Ma nisam, crtam jer živim od crtanja, a imam i dosta narudžbi pa moram ispoštovati obaveze i rokove. Da crtam isključivo za sebe, ne bi puno toga nacrtao. U biti sam spojio ugodno s korisnim!

Koja je razlika danas i onda?

Samo jedna i ogromna - tehnologija...ona mi je dala veći manevarski prostor. Sada radim više različitih poslova.

Čitate li vi danas stripove?

Skoro uopće više ne pratim stripove.

Zašto?

Zato jer mi je nedostupno ono što bi želio čitati. Ovo što se nudi na kioscima bi usporedio sa sapunicama na TV-u. Nije to više to! Prije je bio bolji izbor.

Jeste li vi Glištun Gmižić?

Ne, nisam on, ali Glištun mi je odlično sjeo. I on i njegova obitelj, jer i sam imam obitelj i mogu većinu životnih situacija i problema pretočiti u njega.

Koji su to problemi?

E tu se puno promjenilo. Nekad sam bio mlađi i imao druge probleme i to se osjetilo u scenariju. Danas obrađujem teme egzistencije, znate ono, od plaćanja režija do prehrane, preživljavanje. I to se sve i Glištunu događa.

Biste li voljeli Glištuna vidjeti u igrici?

Jako, volio bi da netko po mojim likovima i scenariju napravi neku akciju iz trećeg lica, tako da se možeš stopiti s tim likom. Ali nešto drugačije od klasičnih igara. Možda u stilu igrice ''Simpson''. Inače, više nisam navučen na igrice kao što sam bio nekad.

Hoće li Glištun ući u EU?

Ne znam, iskreno nisam se time bavio. Milslim da ni neću. Devedesetih godina sam radio politički angažirane stripove, ali više volim neke opće teme. U biti nešto što mi samo dođe. Politika i politički događaji su prolazni, za razliku od nekih društvenih, vječito zanimljivih pitanja.

A kako gledate na ulazak u EU?

Pa gledam kao na jednu pravnu državu u kojoj vas ne može prevariti svatko kad mu se smisli. A svinjokolja će biti i dalje. Mislim da su to ljudi pogrešno shvatili. Neće se više ''krme'' moći zaklati pored septičke jame, nego se moraju poštovati određeni higijenski standardi.

Može li se živjeti od vašeg posla?

Može, kaplje pomalo, ali moglo bi naravno biti i bolje. Dosta prodajem preko interneta. I tako uglavnom dogovaram poslove. Ali problem je naplata. Često čekam i par mjeseci na honorar, ali tako je to kad ste freelancer.

Kako izlazite na kraj s rokovima?

Joj strašno, to mi je uvijek bio problem, zahvaljujem Bill Gatesu i ekipi. Zahvaljujući njima sam se upustio u poslove za koje prije nisam mogao ni sanjati. Mogao sam, ali pod uvjetom da odselim u Zagreb. Ovako pomoću neta stižem. Pet do dvanaest, ali stižem.

Kako izgleda vaš dan?

Ustajem se rano zbog posla, ali i volim taj dio dana. Budim se uvijek oko 7 sati. Klasika, kupujem kruh i mlijeko, pakiram klince za školu. Običan čovjek iz susjedstva. Onda posao, šihta od sedam, osam sati crtanja. Ovisi o scenariju, on mi je jako bitan.

Pazite li na zdravlje?

Prije nisam, ali u posljednje vrijeme dosta. Naročito kada shvatite kako niste više mladić u punom naponu snage. Tlak, težina, masnoća. Prestao sam pušiti prije mjesec dana, i malo se tresem, ali ide. Izbacio sam i crveno meso iz prehrane. Godinu dana jedem bijelo meso, ribu, povrće i maslinovo ulje. Nešto kao poluvegetarijanac.

Što vam znači ''Septica''!?

To je onaj potrebni ventil. Ispušem se kroz agresivnost na nastupima, ali i kroz tekstove. Ljudi nas uvijek vole trpati u neke kategorije ili uspoređivati s nekim. Ali stvarno mi se ne želimo nigdje svrstati. I sam slušam sve što mi je dobro i kvalitetno.

Koja je razlika između Glištuna i Septice?

Razlikuju se naravno, ali u osnovi ideje su jako blizu. Ta je glazba na neki način umotana u humor, ali ispod površine se nalazi sasvim ozbiljna poruka. Baš kao u stripu. Bila poruka socijalna, politička, općeljudska...

Razumiju li ljudi vaše poruke?

Mnogi ljudi zapravo ne shvaćaju poruke, jer gledaju humor površinski, dakle samo ono ha, ha, ha...ali naravno ima i onih koji čitaju dublju poruku. A ona je gotovo uvijek prisutna.

tekst&photo: Roko031


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
adrian
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Glavni grad Republike
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.04.2005. 9:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bolje da ste objavili onu sliku s kindl, tamo je ljepsi

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2005. 14:28 
Naslov:  Re: Mataković: Ispod humora uvijek je skrivena poruka!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vec mjesecima ga gledam kak se obrijao...pod hitno mora ponovno u brkove, bolje mu stoje. Smile

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2005. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zadnja svirka u big benu prije nekih mjesec dana je bila jebeno dobra...totalno opaljen lik, samo ne znam da li ružniji sa ili bez brka...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2005. 14:52 
Naslov:  Re: Mataković: Ispod humora uvijek je skrivena poruka!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TO u Big benu je bilo predzadnji put. Sjećam se, bio je radni dan, pa smo jeli štapiće umjesto kiflica....Smile
Zadnji put je Septica bila u Klubu mladih u Štrosiki.
Nek me Adrian ispravi ako griješim, tad smo se okupili u Osijeku zadnji put? Smile

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.04.2005. 17:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Big Benu je predzadnji put... Zadnji put je bilo u Klubu Mladih... mislim da sam vidio fotke s tog dogadjaja u Galeriji031.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
adrian
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Glavni grad Republike
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2005. 23:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

drugarica Gemi je u pravu, big ben, radni dan, stapici, guzata, aukurac
kiflice u klubu mladih, pajo, prozdrljivi bend koji je sjebo kiflice dok je vrecica jos bila u zraku, pajo i ja blesav koji sam ju stavio kod nji na stol, pajo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
adrian
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Glavni grad Republike
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2005. 23:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la (Pogledaj post): ›
zadnja svirka u big benu prije nekih mjesec dana je bila jebeno dobra...totalno opaljen lik, samo ne znam da li ružniji sa ili bez brka...


toj bilo u prvom mjesecu, 20og ako se ne varam

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 10:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a ne znam, ja sam u benu bio i kako mi vrijeme leti kontao sam da je bilo nedavno...nije bitno..

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2005. 14:20 
Naslov:  Re: Mataković: Ispod humora uvijek je skrivena poruka!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljivo kako nas nisi uocio, tako lijepe, pametne, zgodne i neophodne... ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vjerojatno jer se ne mičem od šanka kad sam u toj birtiji, kako to da vi mene niste primjetile!?

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2005. 15:37 
Naslov:  Re: Mataković: Ispod humora uvijek je skrivena poruka!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa ti si "lik koji prilazi" prema tome...

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
adrian
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Glavni grad Republike
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 22:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gemi je napisao/la (Pogledaj post): ›
Zanimljivo kako nas nisi uocio, tako lijepe, pametne, zgodne i neophodne... ;-)


koga to vas?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2005. 23:30 
Naslov:  Re: Mataković: Ispod humora uvijek je skrivena poruka!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Heh...Coek se ponadao da sam ja u finom zenskom drustvu, kad ono...Franka i ja se nismo ni vidjele medju bradatima, nabildanima i onim malim lajavima... ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: