Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Putovanja u središnju Afriku

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.05.2007. 12:56 
Naslov:  Putovanja u središnju Afriku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koji su rizici? Koja cjepiva su nužna?
Ima li kakvih iskustava?

Kako najjeftinije ići u Kamerun?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.05.2007. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Epidemiološki zavod, Zagreb. Nazoves i pitas.

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.05.2007. 14:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo sto kaze mvpei.hr...

http://www.mvpei.hr/MVP.asp?pcpid=2022&dmid=222#pocdrz

Citat: › Kamerun
Preporuka vrijedi od 27.2.2006. godine do daljnjeg

KONZULARNA ZAŠTITA: Za konzularnu pomoć nadležno je Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Rabatu, Kraljevina Maroko.

SAVJET ZA PUTOVANJE: Postoji rizik putovanja na određena područja. Ovo posebno vrijedi za područje koje graniči s Srednjoafričkom Republikom i Nigerijom zbog nasilnog kriminala i otmica.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.05.2007. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma sam odes.. brines o tom usput Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.05.2007. 15:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kamerun je jedna od zemalja "meningitičnog pojasa", pa sad razmisli....

http://www.publichealth-zagreb.hr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=283&Itemid=77

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.05.2007. 17:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Kamerun je jedna od zemalja "meningitičnog pojasa", pa sad razmisli....


Hm, da, to je jedna od stvari na koje treba obratiti pozornost. Tamo je od prosinca do lipnja vrijeme epidemije meningokoknog meningitisa pa je u tom razdoblju velika opsanost. U preostalo doba godine dovoljan je pojačan oprez-ipak se meningitis ne prenosi kao gripa ili prehlada već je potreban vrlo blizak kontakt sa zaraženom osobom.

Trebalo bi razgovarati s liječnikom o mnogim stvarima. Prva na popisu trebao bi biti hepatitis A. Prenosi se s čovjeka na čovjeka i to ne tako teško kako se obično misli, ali i preko vode i hrane.

Kad sam kod hrane i vode, osim hepatitisa A, prijeti opasnost od E. colli, Salmonelle, KOLERE, TRBUŠNOG TIFUSA... Treba jako paziti što se pije, a ni u kom slučaju se voda i hrana ne smiju kupovai po uličnim štandovima.

Prije cca 2 godine i Kamerun je zahvatila epidemija kolere zbog kiša koje su dovukle to sranje (hehe, skoro pa doslovno) tako da se i o tome valja raspitati prije puta.

O docjepljivanju protiv ospica, tetanusa, difterije i poliomijelitisa bi isto trebalo razgovarati s liječnikom.

Ne treba zanemariti ni bjesnoću, osobito u ruralnim predijelima ili kod, nedajbože, kampiranja Wink

Nisam sigurna za Kamerun, ali u nekim državama središnje Afrike neophodna je potvrda o cijepljenju protiv žute groznice. Bez toga te ne puštaju. Korisno je znati Wink

E, sad, žuta groznica i malarija... Dakle, na čovjeka ih prenose komarci i opasnost je ogromna. Svatko tko putuje tamo izložen je tom riziku. Ako se pojave simptomi slični gripi, treba odmah posumnjati na to. U ranom se stadiju još uspješno liječi, postoji nekakav zavod za putničku i tropsku medicinu, tako nešto, kojem se treba obratiti.

Za prevenciju, liječnik opće prakse propiše ti antimalarične lijekove koji se MORAJU uzimati u točno doređeno vrijeme, tj. jednakim vremenskim razmacima, inače ne vrijede.

Osim toga, obavezni su i repelenti i to što jači koji će sigurno dosta dobro štititi od tih malih krvopija. Kad sam se raspitivala više o tome, rekli su mi da treba izbjegavati tamne boje jer privlače komarce Wink Naravno, navečer duga odjeća i tako to...

Ne treba zanemariti ni C-C muhe... ali tu se već manje može napraviti, a i nisu prevelika opasnost, tj. malo ih je zaraženo. Ipak, prije putovanja treba se informirati o bolesti spavanja (kao i o svim drugim bolestima koje prijete) barem toliko da si u stanju prepoznati simptome.

Eto, nadam se da sam pomogla ovako okvirno, a sad onaj kome treba može sve lijepo pojedinačno istražiti, meni se ne da sve pisati, a i ne bih da bude polutočnih informacija Wink

Što se iskustava tiče, raspitivala sam se malo. Iako je to jedna od, kako kažu, razvijenijih afričkih država, nije to baš tako sjajno kakona prvu loptu može zvučati. Prevladava "plemenski mentalitet", možda ne toliko po broju pripadnika koliko po pisanim i nepisanim zakonima.

Pljačke i otmice, osobito turista, nerijetko se događaju. Većina ljudi koji su posjetili Kamerun kažu kako su užasno neprijateljski raspoloženi prema turistima. Malo sam istraživala i došla do zaključka da im je takva i politika.

Heh, kad sve to tako sagledaš, koji nas vrag vuče u te zemlje i zašto nam djeluju tako egzotično? Wink Tko god me pita gdje bih voljela putovati, Afrika se uvijek nađe na vrhu popisa.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.05.2007. 17:52 
Naslov:  Re: Putovanja u središnju Afriku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zaboravih spomenuti kupanje u rijekama i jezerima. To nikome ne bi smjelo pasti na pamet. Osim svakakvih gadosti i opasnih životinja, paraziti vrebaju iz voda. Moja susjeda se bila gadno zarazila, a nije sporadičan slučaj, kako čujem.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.05.2007. 18:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....taman sam mislio otici u afriku....al eto wendy me je spasila od svakojakih boleština..... Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.05.2007. 19:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): › ....taman sam mislio otici u afriku....al eto wendy me je spasila od svakojakih boleština..... Cool


A nee... ajd ti lijepo mene povedi u Afriku pa ćemo u hodu rješavat moguće probleme osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.05.2007. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): › ....taman sam mislio otici u afriku....al eto wendy me je spasila od svakojakih boleština..... Cool


A nee... ajd ti lijepo mene povedi u Afriku pa ćemo u hodu rješavat moguće probleme osijek031.com smile osijek031.com smile


.....hmm.......pazi što si želiš....jer bi ti se moglo to i ostvariti.... Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: