Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ljudska prava, vječna tema

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.05.2007. 9:40 
Naslov:  Ljudska prava, vječna tema
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gotovo svi ustavi, statuti i programi političkih stranaka puni su ljudskih prava, ali u praksi baš ne bude uvijek tako.

Koga zanima, može pročitati koja su osnovna ljudska prava prema Općoj deklaraciji o ljudskim pravima UN-a a iznesena davne 1948.godine:
http://www.amnesty.hr/stranica.php?sifra_str=opca_deklaracija

Navedeno je 29 prava i jedna dužnost, te navedeno da su osnovna načela iz kojih proizlaze ljudska prava;
Sloboda Jednakost Tolerancija Solidarnost Univerzalnost Neotuđivost

Zanimljivo ih je pročitati - meni je super br. 24 koje kaže da svatko ima pravo na slobodno vrijeme...... Wink (nezaposleni ga imaju u velikim količinama iako je jedno od prava i pravo na rad).

Ako imate vremena, pročitajte.
Možda netko misli da mu je neko od prava uskraćeno?

Amnesty je ovu deklaraciju proglasio najbolje čuvanom svjetskom tajnom na svijetu jer se vlade nisu pretrgle u upoznavanju građanstva o sadržaju i pravima budući nisu "prikladna njihovoj kulturi i situaciji u kojoj se nalaze", što je totalni nonsens.
Kada će se steći uvjeti i situacija... nitko ne zna, naravno.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.05.2007. 9:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ha-ha.
ovo je dobro!
Makar se malo PUNO nedržimo ovoga.

UN - mafija za pranje novca.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.05.2007. 10:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da, financiranje UN-a i način djelovanja je priča za sebe, ali na papiru je sve super.

oko 25% proračuna pune SAD, oko 20% Japan, ostali onda plešu kako "gazda" kaže.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2007. 10:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cemu cudjenje, vecina zakona je protuustavna...

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.05.2007. 12:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nema čuđenja.
Oni koji pišu zakone,obično su opskrbljeni i ustavom. To što su zakoni protuustavni može govoriti i o kvaliteti i stručnosti kadrova koji su po ministarstvima zaduženi za pisanje istih (ili prosto prevođenje stranih, pri čemu neke stvari ne znaju kako spada ni prevesti).

Jesi pročitao koja su tvoja ljudska prava?

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kiki_08
Offline
Avatar

Ukupno postova: 102
Lokacija: i tu i tamo
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.05.2007. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kod nas je čak većina zakona dobro napisana i u skladu s europskim normama(npr Zakon o radu),ali praksa je nešto sasvim drugačije i kad se probaš izboriti za svoja zakonska prava svi te gledaju kao da si s Marsa pao. Moje mišljenje je da su službeni mobiteli jedan od većih kršenja prava na slobodno vrijeme jer si poslodavcu dostupan 24 sata na dan i samim tim više nemaš svoje slobodno vrijeme!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.10.2007. 13:28 
Naslov:  Re: Ljudska prava, vječna tema
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo kako to Ameri rade:
Bosanac Mevludin Hidanović osuđen je pred američkim sudom zato što je jedna porotnica rasist. Nakon presude priznala je da je glasovala da ga proglase krivim jer je ranije 'imala loše iskustvo s Bosancima i/ili s Ciganima'

Ovo je priča koja je na noge podigla javnost u američkom Fargu i zbog koje na adresu tužiteljstva i suda dnevno dolaze pisama i pozivi za oslobađanje. Prošle godine 24. lipnja otišao je sa suprugom i djecom na lokalni sajam.

'Zabavljali smo se cijelu noć, moj suprug, ja i naši prijatelji Annie Lund i Nurija Beganović. Mevludin, Nurija i ja odlučili smo se voziti na vrtuljku. Tada je Nuriji zazvonio mobitel i netko mu je javio da su se potukli neki Bosanci i Meksikanci', kazala je za Dnevni list Mevludinova supruga Chanda.

U silnom kaosu koji je nastao jedino što im je bilo na pameti je uzeti djecu i otići odatle. Nakon četiri dana Mevludina je nazvala policija i pitala ga je li i on bio na sajmu, što im je potvrdio.

'Mjesec dana nakon toga gledali smo vijesti i vidjeli Mevludinovu fotografiju. Tražili su ga zbog te tučnjave. Kada je sljedeće jutro otišao u policiju provjeriti što se događa, uhitili su ga. Policija je rekla da ga je jedan svjedok prepoznao na osnovu fotografije iz arhiva prometne policije', kaže Chanda.

Mjesec dana nakon uhićenja započelo je suđenje. Četiri svjedoka optužbe, koji su bili napadnuti tu večer na sajmu, nisu mogli potvrditi da je Mevludin sudjelovao u toj tučnjavi. Meksikanka Ticola jedini je svjedok koji je sto posto vidio Mevludina kako mlati ljude bejzbol palicom. Materijalnih dokaza nije bilo. Bejzbol palica nije pronađena.

Na bijelom odijelu koje je Mevludin te večeri nosio nije pronađena ni kap krvi. Nurija, Annie i Chanda svjedočile su da je Mevludin cijelo vrijeme bio s njima. Porotnici su zasjedali sedam sati. Potom su izašli i svaki se izjasnio da smatra Mevludina krivim. Osuđen je na 18 mjeseci zatvora, nakon čega će ići na imigracijski sud i vjerojatno biti izbačen iz SAD-a.

Međutim, Becky Rettig, jedna od porotnika, ubrzo nakon suđenja potpisala je i ovjerila izjavu da je na prvom glasovanju porote jedino ona od dvanaest porotnika smatrala Mevludina krivim te da je utjecala na ostale porotnike da promijene mišljenje.

'Koristila sam iskustvo s etničkim skupinama, posebice s Bosancima i/ili Ciganima, kako bih utjecala na porotu. Kazala sam porotnicima da su Bosanci ili Cigani, svejedno, svi lopovi koji su redovno krali iz moje tvrtke. Raspravljali smo uglavnom o Hidanovićevoj rasi. Zanemarili smo svjedoke i ostale dokaze', rasistička je izjava koju potpisala porotnica Rettig.

Chanda Hidanović je unajmila novog odvjetnika i uložila žalbu te priložila ovjerenu izjavu porotnice. Pojavio se i novi svjedok, žena čijeg su momka, oca i dvoje djece napali bejzbol palicom koja je također rekla kako ih Mevludin nije napao.

Sudac Wade Webb odbio je žalbu i poslao Mevludina u zatvor. Jedina opcija koja im je sada ostala je dugi žalbeni proces. Mevludin Hidanović došao je s rodbinom u Sjevernu Dakotu iz Bijeljine 15. travnja 1999. godine. Upoznao je Amerikanku Chandu, s kojom se nakon četiri godine i oženio i s kojom ima četvero djece.

'Obišla sam televizijske postaje, održali smo nekoliko mitinga, pokrenuli smo i internetsku stranicu na kojoj su tisuće ljudi poslale pisma peticije. Nije mi preostalo ništa drugo. Ako mom Mevludinu ne ponište presudu, suočit će se s deportacijom. Izgubit ću ga zauvijek', kazala je Chanda Hidanović, zahvalivši novinarima Dnevnog lista što su je kontaktirali te njihovu priču podijelili i s čitateljima u BiH.
T-Portal/Dnevni list

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: