"
Čingi-lingi čarda, Osijek, Bilje, Darda", riječi su stare pjesme u koju se, za sada, ne uklapa samo prvo odredište. Ne uklapa se zbog jednostavnog razloga - popularnog i legendarnog baranjskog "
Čingoša", smještenog na samoj obali stare Drave, više nema, a za njim su ostale samo uspomene brojnih Osječana, Baranjaca i putnika namjernika još iz davnih vremena.
Od kultnog, gotovo boemskog mjesta, s izvrsnom gastroponudom i još boljim tamburašima, nakon Domovinskog rata ostale su samo ruševine, a njihovi vlasnici mijenjali su se u nekoliko navrata. "
Šuškalo" se, podsjetimo, kako je za
Čingi-lingi čardu bio zainteresiran
Zlatko Pejaković, kao i još nekoliko poznatih "faca", da bi je na posljetku kupila osječka građevinska tvrtka
Osijek-Koteks. No, osim što su uklonjene ruševine bivšeg restorana, na "placu" se nije događalo ništa, jedino su tamo svoje automobile parkirali dravski pecaroši. Odnedavno, novi je vlasnik čestice na kojoj je nekada stajao
Čingi-lingi postao osječki poduzetnik
Krešimir Flatscher, koji "
Čingošu" planira vratiti stari sjaj.
- Zbog autentičnosti iskoristit ću stare temelje dijela restorana koji će biti nad vodom, a restoran planiram graditi od prirodnih materijala, stare cigle i drva - kaže
Flatscher, ističući kako će objekt biti pokriven trskom. Planira gradnju dviju dvorana, lovačke i ribičke, vinskog podruma te petnaestak dvokrevetnih soba.
- Riječ je, zapravo, o hotelu s četiri zvjezdice, sa zadovoljenim zahtjevima etnostila, dakako uz naglasak na slavonsko-baranjskom štihu. Izgledat će poput starog slavonsko-baranjskog trijema - tvrdi, objašnjavajući kako je u istom štihu zamišljena i gastronomska ponuda.
- U planu su tri menija - riblji, mesni i lovački, isključivo od slavonsko-baranjskih sirovina i začina - priča nam
Flatscher, dodajući kako je u planu i čitav niz zanimljivih sadržaja i programa, dakako uz živu glazbu.
Budući "
Čingoš" prostirat će se na
2.100 četvornih metara, a u njegovu gradnju Flatscher planira uložiti čak dva milijuna eura, budući da je riječ o prilično zahtjevnom građevinskom pothvatu. Premda početak gradnje ovisi o ishođenju svih potrebnih dozvola, prvom iskopu nada se početkom travnja, a završetku radova do kraja godine, ako sve pođe prema planu. Zazvonit će, naglašava, u "
Čingošu" i staro zvono. Kako smo nedavno objavili u našem listu, zvono je u posjedu
Karla Hartha, podrijetlom iz Baranje, koji je 24. kolovoza 1991. godine spasio zvono iz Čingi-lingi čarde.
- U pregovorima smo s gospodinom u čijem je posjedu i obećao nam ga je ustupiti - kaže na kraju
Flatscher, tvrdeći da će ga smjestiti na slično mjesto gdje je nekada bilo.
Čingi-lingi čardom Baranja neće dobiti samo novi ugostiteljski sadržaj nego i dašak starih vremena, kada je "
Čingoš" bio premalen da primi sve one željne dobrog provoda, ukusne "papice" i tamburaša.
Kako naručiti “rundu za sve”
"
Do prije Domovinskog rata, znak prepoznatljivosti ovog područja bila je Čingi-lingi-čarda, poznati restoran sa živom glazbom, smješten uz samo Biljsko jezero, svojevrsno kultno mjesto uz koje se veže legenda o zvonu kojim se razbojnicima javljalo da prolazi karavana koju bi oni tada pljačkali. Iz restorana je izrastalo drvo na kojem je bilo zvono. Onaj koji je pozvonio, time je iskazao volju platiti rundu za sve goste Čingi-lingi čarde", piše o povijesti poznatog restorana na službenim web stranicama
Turističke zajednice Općine Bilje.
Autor:
Ivica Getto/
Glas-Slavonije.hr