
Na
Međunarodni dan biološke raznolikosti,
Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek i ostali partneri na projektu
LIFE RESTORE for MDD poduzimaju ključan korak u provedbi EU Uredbe o obnovi prirode, predstavljanjem novih planova obnove rijeka u
Hrvatskoj, Mađarskoj i Sloveniji.
Kako bi se obilježio
Međunarodni dan biološke raznolikosti, u okviru projekta
LIFE RESTORE for MDD, sufinanciranog sredstvima
Europske unije, postignuta je važna prekretnica pokretanjem prekograničnog planiranja obnove rijeka s lokalnim dionicima u
Hrvatskoj, Mađarskoj i Sloveniji. Cilj ovih aktivnosti je povećanje biološke raznolikosti i obnova dinamičnih
riječnih krajolika, uz izravnu potporu provedbi EU Uredbe o obnovi prirode. Novi planovi bit će uključeni u Nacionalnu strategiju obnove prirode Republike Hrvatske, čime se Hrvatska pozicionira među predvodnice u EU kada je riječ o provođenju ove regulative kroz konkretne nacionalne mjere.
Tri pilot područja obnove odabrana su unutar UNESCO-ovog
Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Znanstvena istraživanja provedena u okviru projekta pokazala su znatan ekološki potencijal svih lokacija, posebno u kontekstu ponovnog povezivanja poplavnih staništa, obnove poplavnih šuma i prirodnog prijenosa sedimenta. Takve mjere ključne su za jačanje otpornosti i vitalnosti riječnih ekosustava, osobito u uvjetima sve izraženijih klimatskih izazova poput poplava i suša.
Planiranju obnove prethodio je niz
intenzivnih međunarodnih edukacija i terenskih posjeta održanih tijekom protekle godine u
Hrvatskoj, Austriji i Sloveniji. Ove aktivnosti okupile su stručnjake za obnovu prirode, javna tijela, nevladine organizacije i akademske institucije iz svih pet zemalja kroz koje se proteže rezervat biosfere. Razmjena znanja i iskustava dodatno je ojačala tehničke kapacitete i prekograničnu suradnju, stvarajući temelje za kvalitetnu obnovu.
Danas, na
Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH, terenski obilazak provodi se na pilot području III od Podravske Moslavine do Osijeka, a inicijativu predvodi snažno partnerstvo institucija kojega čine
Zeleni Osijek kao nacionalni koordinator,
Hrvatske vode, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (FAZOS) te Javna ustanova za zaštitu prirode OBŽ u suradnji s WWF-om Austrija, nositeljem projekta LIFE RESTORE for MDD. Zajedno će koordinirati izradu planova obnove usklađenih s nacionalnim ciljevima i politikama EU-a.
„
Za osječku regiju, mjere obnove donose ne samo ekološke koristi, već i mogućnost za edukaciju i jačanje povezanosti lokalnih zajednica s njihovom prirodnom baštinom. Obnavljajući riječna i vlažna staništa, projekt LIFE RESTORE for MDD pomaže osigurati da biološka raznolikost ostane živi dio krajolika – za prirodu i ljude", istaknuo je
Jasmin Sadiković, izvršni direktor Udruge Zeleni Osijek.
Predstavnici
Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije aktivno sudjeluju u razvoju planova te su potvrdili namjeru da prijedloge razvijene kroz LIFE RESTORE for MDD uključe u Nacionalnu strategiju obnove prirode, čime dodatno potvrđuju predanost Hrvatske obnovi biološke raznolikosti i ostvarenju europskih okolišnih ciljeva.
Projekt LIFE RESTORE for MDD predstavlja
najveću inicijativu obnove rijeka unutar UNESCO-ovog Prekograničnog rezervata biosfere
Mura-Drava-Dunav. Tijekom pet godina, bit će obnovljeno
29 lokacija uz rijeke Muru, Dravu i Dunav, čime će se poboljšati staništa, osnažiti funkcije ekosustava te poduprijeti opstanak rijetkih vrsta. Time projekt izravno doprinosi EU Strategiji o biološkoj raznolikosti do 2030., Uredbi o obnovi prirode i širim ciljevima Europskog zelenog plana.
Tekst i foto: Zeleni Osijek