
Povodom
Svjetskog dana obitelji, u Hotelu Osijek održana je konferencija „
Obitelj u digitalnom okruženju“ koja je okupila
120 sudionika – psihologa, pedagoga, socijalnih radnika i drugih stručnjaka iz sustava odgoja, obrazovanja i socijalne skrbi.
Konferenciju je organizirao
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u sklopu projekta „
Udomiteljstvo na dlanu III - podrška udomiteljskim i biološkim obiteljima“, koji se provodi uz financijsku potporu
Osječko-baranjske županije. Projekt promiče jačanje udomiteljskih kapaciteta, podršku obiteljima i razvoj stručnih timova koji djeluju unutar zajednice.
Sudionike su pozdravili, uz voditelja i osnivača Centra
Tomislav Ramljak, zamjenica gradonačelnika grada Osijeka
Jasenka Crnković i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije
Mato Lukić, a konferenciju su obilježila iznimno posjećena i relevantna predavanja vodećih stručnjaka.
Od neuroznanosti do umjetne inteligencije
Dr.
Ranko Rajović, međunarodno priznati stručnjak i pokretač NTC sustava učenja, govorio je o ulazi neuroznanosti u razumijevanju značaja digitalnog okruženja. Interaktivnost predavanja oduševila je sudionike. Izvanredni profesor i Robert Kopal održao je dva izlaganja – prvo o etičkim dilemama i ulozi umjetne inteligencije, a drugo o rezultatima istraživanja na temu umjetne inteligencije, mentalnog zdravlja i generacije Z.
U panel raspravi “
Između srca i sustava” otvorena su pitanja ravnoteže između institucionalnih procedura i emocionalnih potreba djece. U njoj su sudjelovali udomiteljica i predstavnica udruge CIBALE
Gordana Štrbo, profesorica
Anita Barišić i psihologinja Centra za nestalu i zlostavljanu djecu
Dragana Tubić.
U nastavku događaja profesorica
Maja Laklija osvrnula se na izazove i mogućnosti udomiteljstva u digitalnom dobu, a pedagoginja iz splitskog Centra za sigurniji internet
Ljiljana Čulić zatvorila je program predavanjem o utjecaju prvih ekrana na najmlađe.
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, koji ove godine obilježava 19 godina djelovanja, organizira slična
edukativna i stručna događanja diljem Hrvatske s ciljem podizanja svijesti o sigurnosti djece i podrške obiteljima. Kao lider u zaštiti djece u digitalnom okruženju, Centar kontinuirano razvija alate i programe kojima osnažuje stručnjake, roditelje i donositelje odluka da odgovore na izazove digitalnog društva.
Odgovor na potrebe stručnjaka
“
Ova iznimno posjećena i sadržajno snažna konferencija još je jedna potvrda koliko su ovakvi programi neophodni – ne samo zbog stručnog usavršavanja, već i zbog stvaranja zajedničke odgovornosti prema djeci i obiteljima u digitalnom dobu. Digitalno okruženje oblikuje svakodnevicu djece i obitelji, ali i postavlja ozbiljne izazove pred sve nas koji ih pratimo, štitimo i odgajamo. Naša je dužnost biti korak ispred – znanjem, razumijevanjem i konkretnim mehanizmima podrške.
Organizirat će ovakve edukacije diljem Hrvatske, poticati umrežavanje stručnjaka i biti predan lider u promicanju sigurnosti djece, posebno u online prostoru. Djeca i obitelji zaslužuju sustav koji ih razumije i štiti – a ovakvi događaji korak su u tom smjeru”, kazali su organizatori iz Centra.
Projekt Udomiteljstvo na dlanu III trenutačno je u trećoj godini provedbe. S ukupnom vrijednošću od
66.360,00 eura, projekt je u potpunosti financiran od strane županije.
Ciljevi ovog projekta su mnogobrojni, ali svi usmjereni prema stvaranju osjetljivog i inovativnog sustava socijalne skrbi koji će odgovoriti na potrebe korisnika, prema smjernicama Nacionalnog plana razvoja socijalnih usluga.
Tekst i foto: Centar za nestalu i zlostavljanu djecu