Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Galerija Waldinger: Otvorenje samostalne izložbe "Make a wish"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66767
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.02.2024. 8:00 
Naslov:  Galerija Waldinger: Otvorenje samostalne izložbe "Make a wish"
01.03.2024. 19:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U petak 1. ožujka 2024., u 19 sati, Gradske galerije Osijek u galeriji Waldinger otvaraju samostalnu izložbu Nikole Ukića, riječkog autora s düsseldorfskog adresom, značajnog za istraživanja na polju suvremene skulpture. Pod naslovom "Make a wish (Zaželi želju)", izložba predstavlja najnovije radove potaknute idejom dijaloga s prostorom u kojem su izloženi, a nastavak je istoimene izložbe održane u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.

U osječkom postavu Ukić se usredotočuje na monumentalnu arhitekturu galerije Waldinger te izlaže instalaciju velikog i modularnog formata pod nazivom Kolo (ples mrtvih). Sastavljena od četrdesetak parova ruku koje lebde u prostoru, instalacija se opire jednoznačnoj interpretaciji. Osvrće se na stisak ruke kao izraza zajedništva i prijateljstva, no budući su ruke predstavljene u formi amputiranoga necjelovitog tijela, rad istodobno budi uznemirujuće senzacije zazornog. Sklon estetici proturječnog, Ukić doziva igru i solidarnost koje susrećemo u formi kola u narodnim plesovima, ostavljajući naznake poljuljanih kriterija zajedničkih interesa i krize uzajamnosti.

Nadovezujuća karika osječkog postava predstavlja i 3D animacija znakovitog naslova Make a Wish (Zaželi želju) koja u izmaštanoj virtualnoj realnosti prostor galerije Waldinger puni vodom, čime gledatelja involvira u fizičko iskustvo prostora u kojem bitna komponenta postaje zvučna pozadina. Pomna kalkulacija načina izvedbe kao i prepuštanje nepredvidivim okolnostima koje proizlaze iz interakcije s industrijskim i sintetičkim materijalima, odmiču se od kiparske tradicije orijentirane na plemenite materijale i cjelovite figurativne prikaze. Ukić se posvećuje pitanjima što skulptura danas može biti i na koje je sve načine povezana s društvenim i proizvodnim odnosima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: