Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vaznost dizajna ( your lifestyle?)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.08.2005. 23:08 
Naslov:  Vaznost dizajna ( your lifestyle?)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nedavno sam raspravljao sa svojim prijateljem koji studira dizajn u Zagrebu o vaznosti dizajna prilikom odabira neke robe.
Zakljucili smo prilikom rasprave da je dizajn + funkcionalnost zapravo postao glavna stvar prilikom kupnje. Evo recimo npr. u IT industriji, prije je komp. bio samo stroj koji je sluzio eto radu u uredu i izgledao je prilicno ruzno, dok dans komp. gotovo postaje drugo sredstvo svake kuce na zapadu, odmah iza televizije.
Mozete pogledati mnoge kompanije koje su se orijentirale dobrom dizajnu svaoga proizvoda, postale su profiteri npr Logitech, Benq, Coolermaster, Sharkoone...itd
No nije samo IT industrija tu veci mozete primjetiti u trgovinama da i ambalaze recimo dezodoransa, cuge, deterdjenata i svih ostalih pizdarija..igraju na kartu dizajna. Tako da prakticki i najneuporebljivija stvar moze imat neku funkciju.
I mi na faksu smo govorili o vaznosti dizajna na predmetu Metodologije...recimo dobro dizajnirani uvjeti pomoci u boljem i tocnijem istrazivanju nekog odredjenog problema , bilo da je vezan uz skolstvo ili uz bilo koje institucije podljezu projektu koji istrazujemo.

Pa evo jedno malo pitanjce za vas sve.
Dakle pri kupovini bilo koje robe ( odjeca, obuca, IT, deterdjenata...itd)...dali vam je vazan dizajn prilikom odabira?
Jel vam je i vazna sama funkcionalnost koja dolazi uz dizajn?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.08.2005. 23:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tema je pogodjena, ali je mozda malo preopcenito postavljena.

Bolje dizajniran proizvod prolazi u situaciji gdje uz istu funkcionanost (kakvu ima i konkurentni - losije dizajnirani proizvod) dobijes i estetiku kao bonus. ;-)

Naravno, to je tako u jednom idealnom svijetu, gdje nemas utjecaja medija, okoline, citavih strojeva za pranje mozgova, koji danas ljudima namecu estetske kriterije, i samim time suzuju prostor za izabir proizvoda. Dakle, dosli smo do toga da ni funkcionalnost, a ni estetika ne igraju ulogu.

Ulogu igra subjektivna vrijednost koju su nametnule megakorporacije u svom globalnom brainwashu.

Vrijedi za sve - od odjebe, obuce, nakita, automobila, detergenata do IT gadgeta. Mislim, pogledaj samo newbie gamere i njihova kucista, modding, coolere i sl. A oni su samo jedna promatrana skupina.

Uglavnom, presiroko si postavio temu, ima tu poprilicno fenomena modernog drustva. Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2005. 0:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
Tema je pogodjena, ali je mozda malo preopcenito postavljena.

Bolje dizajniran proizvod prolazi u situaciji gdje uz istu funkcionanost (kakvu ima i konkurentni - losije dizajnirani proizvod) dobijes i estetiku kao bonus. ;-)

Naravno, to je tako u jednom idealnom svijetu, gdje nemas utjecaja medija, okoline, citavih strojeva za pranje mozgova, koji danas ljudima namecu estetske kriterije, i samim time suzuju prostor za izabir proizvoda. Dakle, dosli smo do toga da ni funkcionalnost, a ni estetika ne igraju ulogu.

Ulogu igra subjektivna vrijednost koju su nametnule megakorporacije u svom globalnom brainwashu.

Vrijedi za sve - od odjebe, obuce, nakita, automobila, detergenata do IT gadgeta. Mislim, pogledaj samo newbie gamere i njihova kucista, modding, coolere i sl. A oni su samo jedna promatrana skupina.

Uglavnom, presiroko si postavio temu, ima tu poprilicno fenomena modernog drustva. Smile


Da slozio bi se stobom, ali samo u tom kada je rijec o masovnoj proizvodnji, gdje se kvaliteta nastoji nadoknaditi lijepom i privlacnom ambalazom. To ti je ono imas dva sampona kojima je ucinkovitost jednaka, dakle nama razlike koji odabere, odabires instiktivno prema svom ukusu onaj koji ima bolju ambalazu...
Sto se tice IT tehnologije, dao bi prednost dizajnu, jer dosada barem prema mom iskustvudobar dizajn je znacio i kvalitetu. Naravno to se odrazilo i na njegovu cijenu.... Evo ti samo primjer Ipod-a

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D
Offline
Avatar

Ukupno postova: 328
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.08.2005. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kažu da je ženama pri kupovini automobila najvažnija boja pa i ja eto biram crveni monitor da mi ide uz tepih Smile
ako se radi o nekom skupljem proizvodu tehničke prirode onda tjednima proučavam performanse i specifikacije jer mi je bitnije da svašta zna raditi nego kako izgleda. ako se radi o namještaju onda je estetika itekako bitna, ali ne baš toliko na uštrb kvalitete da se prelijepa stolica skrši čim ju malo grublje pogledaš.

_________________
"...sav sam k'o ona staklena stvar u kojoj veje kada je pomeriš..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.08.2005. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hummin je napisao/la (Pogledaj post): ›
Da slozio bi se stobom, ali samo u tom kada je rijec o masovnoj proizvodnji, gdje se kvaliteta nastoji nadoknaditi lijepom i privlacnom ambalazom. To ti je ono imas dva sampona kojima je ucinkovitost jednaka, dakle nama razlike koji odabere, odabires instiktivno prema svom ukusu onaj koji ima bolju ambalazu...
Sto se tice IT tehnologije, dao bi prednost dizajnu, jer dosada barem prema mom iskustvudobar dizajn je znacio i kvalitetu. Naravno to se odrazilo i na njegovu cijenu.... Evo ti samo primjer Ipod-a


Hm, i ja sam htio spomenuti Ipod, ali zbog upravo suprotne teze. Naime, Ipod je primjer dobro dizajniranog elektronickog smeca sto se osobama bez ratia i kriticnosti podvaljuje kao rog za svijecu.

Bas gledam po casopisima, citava mala industrija gadgeta i dodataka se vrti oko tog malog bijelog prenapuhanog balona.

Naime, Ipod nije nista revolucionarno, nije nista posebno, nista originalno, nista tehnicki savrsenije od bilo kojeg drugog MP3 playera. Ali... u casopisu pise da je dizajn revolucionaran.

Ali... Apple, koji ima zaista dobre dizajnere i jos bolje marketinske podvalj... pardon, strucnjake, je uspio od sasvim uobicajenog koncepta MP3 playera napraviti citavu malu religiju, sektu zombija sto trose megapare na taj komadic plastike i ponesto silicija. Bas kao sto Apple ima vojsku zombija koji godinama treste da je Mac bolji stroj za DTP od PC-a (mozda nekad bilo, dok Adobe nije Photoshop konvertirao na PC platformu), hrpetinu wanna-be sminkerskih high-tech lowlifea koji kupuju racunala samo zato sto imaju lijep logo i jer je kuciste lijepo dizajnirano (a i ide im uz torbicu i cipelice), tako je taj isti Apple uspio od Ipoda napraviti religiju. Jos jedno uspjesno pranje mozda iz Apple direkcije.

Netko bi rekao da je to genijalan poslovni uspjeh i blabla. Ja bih rekao da je to samo jos jedno uspjesno pranje mozgova onih 90% pucanstva sto zivi da bi nekome placalo kamate na kredit, i da bi onda taj netko zivio na toj grbaci i ovome sto placa kredit preko TVa govorio kako je on slobodan i kako je super imati kredit i zivjeti na kredit.

Sjeca se tko price i filma o vremeplovu i kad postoje ljudi koji jedu druge ljude? Lijepa alegorija ovoga sto danas imamo...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.08.2005. 22:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

No nije sve tako crno sto se tice dizajna, evo recimo, ne znam jesi li cuo za rvrtku coolermaster? Oni definitivno prodaju kvalitetna i sto je najboljastva, dobro dizajnirana Kucista, tipkovnice i slicno. pogledaj na www.coolermaster.com...
Tu spadaju i Logitech, Benq...itd.
Evo recimo dobar su primjer ove dvije zadnje firme sto sam naveo, kada su izasli na trziste proizvodi su im bili sranje i bagatela, no dans je situacija potpuno drukcija, zahvaljujuci njihovoj novoj poslovnoj politici, a dizajn njihovih proizvoda je u vecem dijelu zasluzan za njihov uspijeh.

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.08.2005. 14:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naravno da nije sve tako crno sto se tice dizajna, ali danas vecina tih firmi podilazi korisnicima prodavaju im estetski kitch.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.09.2005. 1:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neki dan sam gledao na RTL-u kako danasnje glumacke i pjevacke zvijezde u americi pokrecu svoje robne marke tj. na odjecu stavljaju svoje ime kao TM...mislim to nije neka nova stvar Very Happy
E sad sto mislite o tome jeli to bas njihov dizajn ili netko drugi to radi umjesto njih?
Ja mislim da umajmljuju dizajnere. no jos bolje je pitanje mozelii se takva roba uspijsno plasirati na trziste i hoce li rulja popusiti ovaj trik.
zapravo vec ga pusi jer sam J.Lo od svoje kolekcije nagrne oko 130mil.$ godisnje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D omago j
Post Postano: 05.09.2005. 7:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dizajn mi je hobi, imam par knjiga, igram se dizajna i sam. To je umjetnost koja uljepšava naš svakodnevni svijet i čini nam ga privlačnim, umjetnost koja se ne nalazi u galerijama nego po džepovima, stolovima, ... Ako ga promatrate samo u suodnosu s kvalitetom funkcioniranja dizajn-proizvoda, promašili ste. To je tehnicistički, utilitaristički pristup, a mi smo prije svega emocionalna bića, i svijet ne doživljavamo po načelu korisnosti. Tojest, uglavnom.
Pa hej, ja se nisam zaljubio u curu koja mi "koristi" i koja je "funkcionalna". Pod broj jedan zaljubio sam se u curu koja je meni osobno lijepa, a tek potom sam ju upoznao i zavolio ono 'u' njoj. Znate tko se prvo zaljubi u osobu "iznutra"? Slijepci.
Osjetilo vida dominira našom ukupnom percepcijom i svijet doživljavamo prvenstveno vizualno. Zato volim dizajn. A priča o nefunkcionalnim proizvodima žnj kvalitete koji su dobro dizajnirani je priča o iznimkama.
Pogledati dobro dizajniran proizvod znači odmoriti dušu...

Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.09.2005. 8:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Složila bih se ja s tobom Domba, ali cura nije proizvod, pa ti je usporedba malo promašita... osijek031.com smile

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Domba
Post Postano: 14.09.2005. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cura je Božji proizvod, ili ako hoćeš - Majke Prirode. I to kakav... mmm... one krivulje... nema ljepšeg i skladnijeg dizajna! (Možda je Bog talijan?! hehe...)

Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2005. 13:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vratimo se malo...primjer: uglavnom sjedim s likom iz erdutske vinarije, priča da pripremaju novu ambalažu, i etikete s onom termo osjetljivom forom ko što stella pivo ima pa poplavi kad je ladno i tako dalje. kaže hoće se probit na tržištu... a u sljedećoj mi rečenici kaže teško je danas... ljudi ne kupuju ni kvalitetno, ni lijepo zapakirano nego jeftino vino...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2005. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako cemo realno, postoji dobar razlog za to.

Ne racunajuci ukiseljena vina i patvorena vina, razlike izmedju "jeftinih" i "skupih" vina zasigurno nisu mnogostruke, odnosno onolike kolike su razlike u cijeni.

A glava podjednako boli od onog od 20 kao i od onog od 70. Razlike u okusu primjecuju samo trenirana nepca.

Skupa vina su precijenjena, uostalom, kao i gomila drugih stvari. Nekad se uzivanje u takvim stvarima nazivalo "burzoaskom snobovstinom" (ili slicno), ali sada mediokretenitetska vecina voli za sebe misliti da pripada upravo toj "burzoaskoj" skupini pa se taj izraz izbacio iz upotrebe.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.09.2005. 20:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uopce nije istina. postoji gradacija: stolno,kvalitetno,vrhunsko. na svakoj boci mora pisati koje je. svake godine se ponovno dodjeljuju etikete. neka vrhunska vina su izgubila taj atribut zbog pada u kvaliteti..

primjer: djakovacka grasevina na litre je smece. kvalitetna butelja smece. vrhunska butelja.. e tu se vec osjeti ona punoca okusa, kad zadrzis vino u ustima, ugodno ti je nepcu, ako si pusac cak osjetis lagano regeneriranje stanica jezika.. Wink

naravno, kakvoca vina ovisi i od godine, jel... suncane godine, s malo kisa daju dobra vina... kazu Smile posebno mi je bila dobra grasevina 2001,vrhunska,buteljiran... 30tak kuna. visestruko bolja opcija od litrenke za 20tak kuna...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Domagoy
Post Postano: 27.09.2005. 11:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od kud sad u priči o dizajnu priča o vinu?

Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: