Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zavod za informatiku u novom ruhu = Korupcija na stari način

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.01.2007. 21:52 
Naslov: Bad ! Zavod za informatiku u novom ruhu = Korupcija na stari način
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čitam danas u Osijek NEWSu:

"Županijski Zavod za informatiku uselit će, prvog dana veljače, u novu i posve obnovljenu zgradu... Projekt je vrijedan oko 10 milijuna kuna... Prostor od tisuću četvornih metara prizemlja i prvog kata bit će opremljen najsuvremenijim softwareima na kojima će raditi vodeći informatički stručnjaci. a služit će kao potpora svim jedinicama lokalne samouprave... U sljedećem će razdoblju, uz tehničku potrebu Županiji i drugim jedinicama lokalne samouprave, izići na tržište, čime će biti otvorena nova privredna perspektiva."

--- kraj citata ---


OK, idemo rezimirati. Neka me netko ispravi ako je situacija drukčija.

1. Ubuduće će sve poslove koji su vezani uz Županiju i jedinice lokalne samouprave dobivati Zavod
Vrlo vjerovatno po netržišnim uvjetima i bez javnog natječaja. Dakle: Projekt koji bi inače vrijedio 50-100.000 kn, on će odraditi za daleko veći iznos i što je najgore, neće se trebati boriti za te poslove već će im se sve servirati.

2. Zavod nije osnovao nikakav privatnik već je financiran novcem poreznih obveznika
Je li ovo uopće zakonito pošto se Zavod bavi tržišnom djelatnosti te je vrlo upitno koji je razlog njegova osnivanja. Pogledajte paradoks: Ja kao privatnik porezom plaćam osnivanje i opremanje tvrke koja će sutra biti moj konkurent.
Confused

3. Zavod će uskoro izaći na tržište
To znači sljedeće. Osnovan je na netržišni način, dobiva poslove na netržišni način i još će se natjecati na tršištu. Na koji način? Pogađajte!

Ne sumnjam da će Zavod imati jako puno novaca od Županije i državnih tijela. Na taj je način pod okriljem informatike novac najlakše prati.

No hajde, možda se varam. Možda ima nešto što ne znam. Može li mi netko upućen reći koja je funkcija Županiskog Zavoda za informatiku?

Taj se iznos mogao uložiti u Osnivanje neke informatičke katedre na nekom fakultetu. Pa Osijek od 100.000 stanovnika ne može ponuditi školovanog programera. A to se traži, pogotovo u svijetu. Upravo s ulaganjem u obrazovanje informatičkih kadrova ova regija može biti tržišno konkurentna na svjetskom tržištu. Sumnjam da je Zavod u toj priči.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
koko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 215
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2007. 0:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mene također izuzetno zanima cijela priča oko tog zavoda...
ako neko ima nekog tamo ili zna neke pojedinosti neka ih ovdje objelodani... osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LucijaX
Offline
Avatar

Ukupno postova: 188
Spol: Žensko Žensko
Zabranjen pristup
Post Postano: 26.01.2007. 0:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dragi Bilke, ovo je školski primjer korupcije - dakle sprege autoritea i ovlasti državnog aparata i tržišnih subjekata.

nažalost, u osijeku sve skupa nema 5 novinara, mislim žurnalista koji razumiju to što si opisao...

jebiga, osijek je za 99% ljudi grad zelenih parkova i klupa.

tako je i argentina već čitavo stoljeće slobodna zemlja, bez korupcije, bogate i junačke povijesti, građanskih sloboda... pa dok nisu bukvalno spali na prosijački štap prije nekoliko godina - nisu počeli učiti što je mmf, svjetska banka, demokracija, kapitalizam, pravo...

_________________
godinama pričaju, ima nas malo, a sve nas je više
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inuit
Offline
Avatar

Ukupno postova: 47
Lokacija: Igloo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2007. 8:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar nije to samo preimenovani CAOP (centar automatske obrade podataka) ? Ako je to ona zgrada u Radićevoj ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.01.2007. 8:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm...ne znam sto ce tocno biti funkcija tog zavoda ali primarna djelatnost bi trebala biti informatiziranje poslovanja uprave. Nesto sam citao i o tome da bi tu trebala bila robna burza. POanta tog zavoda jest valjda da ubrza neke stvari. Ako grad ili zupanija mogu imati svoju tvrtku koja ce im voditi poslove zasto da placaju druge? Zasto grad ima Unikom kada moze nekom privatniku placati!? U tom kao i u svakom drugom poduzecu ima prostora za malverzacije. Osim direktnom pogodobom svaki posao treba ici na natjecaj. Svaka postena konkurencija je dobro dosla. Bilke shvacam ja tebe, no s obzirom da ce to voditi grad ili zupanija znas i da ce to vrlo vjerovatno biti jako traljavo. Mislim da se oni nece moci nositi sa grupom mladih entuzijasta ako uopce budete radili iste stvari.

Ono sto mene smeta jest da sve sto se u ovoj drzavi radi se po defaultu smatra koruptivno. Svi su zasljepljeni tom korupcijim da nekada ne vide sumu od stabala. Njihovo poslovanje MORA biti transparentno. Na nama je hocemo li mi njima dopustiti da rade sto hoce ili ne...

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2007. 9:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Inuit je napisao/la (Pogledaj post): › Zar nije to samo preimenovani CAOP (centar automatske obrade podataka) ? Ako je to ona zgrada u Radićevoj ?

JE

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inuit
Offline
Avatar

Ukupno postova: 47
Lokacija: Igloo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2007. 9:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Inuit je napisao/la (Pogledaj post): › Zar nije to samo preimenovani CAOP (centar automatske obrade podataka) ? Ako je to ona zgrada u Radićevoj ?

JE


Evo.. ja ću biti direktor, ti budi član uprave.. onaj mali s beka... tajnik. Smile)

Err.. kako Rajnus kaze... zasto svi vide neku fantomsku prjetnju u svemu !?

Mislim... toj zgradi je stvarno trebala rastauracija... pobacati one 'računare' gigantski dimenzija i disketne jedinice vece od disko ploča..

E sad.. dali će to, ili neće biti leglo korupcije i štatijaznam... ne znadem.. možda će korisiti privatnike kao vanjske suradnike...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2007. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilke je napisao/la: ›
1. Ubuduće će sve poslove koji su vezani uz Županiju i jedinice lokalne samouprave dobivati Zavod[/b]
Vrlo vjerovatno po netržišnim uvjetima i bez javnog natječaja. Dakle: Projekt koji bi inače vrijedio 50-100.000 kn, on će odraditi za daleko veći iznos i što je najgore, neće se trebati boriti za te poslove već će im se sve servirati.


zakon o javnoj nabavi: za svaki iznos preko 200.000 kuna - natječaj

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.01.2007. 12:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CAOP je nekada samo određenim dijelom u vlasništvu Županije. Tu su bile još neke firme.... Kako su vlasnički odnosi riješeni, nije mi baš poznato.
Bila sam svojedobno u razgledanju CAOP-a, strojevi su stvarno bili...... kao iz udžbenika, poglavlje "povijest informatike", liste su iz onih robustnih strojeva prosto šibale..... onda su njihove usluge sve manje korištene, plaće kasnile... sad najednom ima love od poreznih obveznika.
Zgrada sada izgleda velelepno, mislila sam da će biti još jedna banka.....

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2007. 20:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la (Pogledaj post): › zakon o javnoj nabavi: za svaki iznos preko 200.000 kuna - natječaj


Da malo pojasnim. Postoji javni natječaj (slučaj koji si naveo, samo en znam jel točno taj iznos). I pozivni natječaj za isnose preko 20.000 kn.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2007. 20:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rajnus je napisao/la (Pogledaj post): › Ako grad ili zupanija mogu imati svoju tvrtku koja ce im voditi poslove zasto da placaju druge?


Aha... Jel to znači sljedeće. Zašto bi djelatnici lokane samouprave kupovali burek iz pekare kad mogu imati svoju burekdžinicu. Po tom bi grad trebao osnovati svoju pekaru, svoju tiskaru, pa i svoj postolarski obrt koji će urede oprenamti namještajem. Naravno, pekara bi prodavala burek po 50kn, ali koga briga kad sve ide iz državnog novca.

Nije mi najmjera zajebavat već probat na transparentan način predočiti o čemu se radi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2007. 18:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilke je napisao/la (Pogledaj post): ›
Aha... Jel to znači sljedeće. Zašto bi djelatnici lokane samouprave kupovali burek iz pekare kad mogu imati svoju burekdžinicu. Po tom bi grad trebao osnovati svoju pekaru, svoju tiskaru, pa i svoj postolarski obrt koji će urede oprenamti namještajem. Naravno, pekara bi prodavala burek po 50kn, ali koga briga kad sve ide iz državnog novca.

Nije mi najmjera zajebavat već probat na transparentan način predočiti o čemu se radi...


Kod nas je sve po defaultu pronevjera? Ako ce zupaniji biti jeftinije onda da. Zasto neke firme imaju menze? Zato sto im je jeftinije to nego isplacivati topli obrok plus gubitak radnog vremena za odlazak na rucak.
Shvacam ja sto ti zelis, samo dizes buku oko korupcije, a zavod jos niti ne radi.

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
BamBy
Offline
Ukupno postova: 51
Lokacija: Osijek031
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.02.2007. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la (Pogledaj post): ›
Bilke je napisao/la: ›
1. Ubuduće će sve poslove koji su vezani uz Županiju i jedinice lokalne samouprave dobivati Zavod[/b]
Vrlo vjerovatno po netržišnim uvjetima i bez javnog natječaja. Dakle: Projekt koji bi inače vrijedio 50-100.000 kn, on će odraditi za daleko veći iznos i što je najgore, neće se trebati boriti za te poslove već će im se sve servirati.


zakon o javnoj nabavi: za svaki iznos preko 200.000 kuna - natječaj


Da svakako. Pa jel nisu htjeli naši vrli političari graditi dvorane za SP u rukometu izravnim najtečajem? A to su iznosi malo veći od 200.000,00 kn. Mogu kako hoće i šta hoće, jer oni pišu zakone, pa ih mogu i mjenjati. A mi smo idioti koji sve to dopuštamo..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cropitta
Offline
Ukupno postova: 34
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2007. 12:54 
Naslov:  Re: Zavod za informatiku u novom ruhu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stari monopolisti šire svoje tržišno poslovanje.
Krivi su pasivci koji ih ne prijavljuju Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja.

Prvi uspješan spor pri Agenciji dobio je VIPNET protiv CRONET-a.
VIPNET je iz svojih novaca financirao kampanju za mobitele,
a CRONET je to činio iz monopola na fiksnu telefoniju.
VIPNET je zahtijevao da CRONET razdvoji te 2 djelatnosti i pobijedio je.
Sada postoje 2 firme: T-COM i T-MOBILE.
Sada T-MOBILE više nema neograničena sredstva za reklamu i VIPNET se zaštitio.

Vodovod Osijek ima monopol na proizvodnju i distribuciju vode.
Uz taj monopol bave se vodoinstalaterskim radovima i prodajom sanitarne opreme.
Kolčak je bankrotirao, a privatne vodoinstalaterske firme rade po niskim cijenama.
Niske cijene i gubitke u te 2 djelatnosti Vodovod Osijek kompenzira tako što nam skupo prodaje vodu.
To im omogućuje pasivnost vodoinstalaterskih tvrtki i trgovaca sanitarijama.
Vidjeti ćemo do kada će Knemet-trade izdržati utakmicu sa Vodovodom.

Osječki UNIKOM ima monopol na odvoz smeća.
Meni mjesečno naplate 54 kune za odvoz smeća.
Kada bih ja pružao usluge odvoza smeća od 15 kuna mjesečno, sigurno bih bio u plusu.
No, to im nije dosta.
UNIKOM se sada bavi i cvjećarstvom čime uništava sve privatne proizvođače cvijeća u okolici.
Ide sa niskim cijenama cvijeća i te gubitke pokriva iz monopola za odvoz smeća.
To im omogućuje pasivnost proizvođača cvijeća.

UKOP vrši sahrane, izrađuje spomenike a pogrebnik Dorić je doveden u neravnopravan tržišni položaj kao i svi kamenoklesari koji su zbog toga prisiljeni raditi na crno.

Projektni biro ZZUI je u 40% vlasništvu grada Osijeka.
Oni već godinama rade skoro sve poslove za grad i županiju.
Kažem skoro sve, a ne sve.
Jako me podsjećaju na ovaj ZIO.

Ovaj Zavod za informatiku je 100% monopolist koji će tebe WEB-dizajnera popapati za doručak ako ih ne prijaviš Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja.
Ovaj spor dobivaš 100% i što je najbolje od svega, prijavu možeš poslati anonimno.
Jedina mana kod anonimne predstavke je ta što ti Agencija neće poslati odgovor i nećeš znati u kojoj fazi je tvoja predstavka.
Stranka u sporu je ZIO, a protustranke su svi privatni informatičari iz naše županije.
Ništa te ne košta da telefoniraš u Agenciju i razgovaraš tamo sa nekim.
Ne moraš se predstaviti nikome u Agenciji.
Jednostavno im objasni da se monopolist širi na nemonopolno područje i da se treba razdvojiti na 2 firme.

Moje znanje nije besplatno.
Mogu ti napisati predstavku Agenciji.
Ako ti je skupo, a ti probaj sam.
Inače, dobio sam spor pri Agenciji protiv firme čiji je godišnji promet veći od 2.000.000.000 kuna.
Dobro si pročitao, dvije milijarde kuna.

Sretno


Zadnja promjena: cropitta; 11.02.2007. 13:20; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cropitta
Offline
Ukupno postova: 34
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2007. 13:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="LucijaX";p="49881"]

nažalost, u osijeku sve skupa nema 5 novinara, mislim žurnalista koji razumiju to što si opisao...

E LucijaX,
nisu novinari ti koji trebaju razumjeti ovu priču sa Zavodom za informatiku.
Što je najgore, ne razumiju to ni cvjećari, trgovci sanitetskom opremom, vodoinstalateri, pogrebnik Dorić, kamenoklesari, a sada ni informatičari.
Jedino rješenje je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.
Ja sam prvi Osječanin koji je tamo pokrenuo i dobio spor protiv zagrebačkog diva s godišnjim prometom većim od 2 milijarde kuna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: