Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Jesu li Hrvati kopilad?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.08.2005. 14:50 
Naslov:  Jesu li Hrvati kopilad?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dođeš u knjižaru u Novom Sadu, Manchesteru ili Lyonu i kažeš:
"Dobar dan, imate li što o povijesti Republike Hrvatske?"
Sigurno je da će među ponuđenim biti materijala koji na sljedeći način pišu o Hrvatskoj, hrvatskim jezikom, iz pera Hrvatica ili Hrvata:

http://komunist.free.fr/arhiva/sep2004/tkalec.html

Filozofski se pitam samo, tko nama može jamčiti da to nije istina?
Svodi li se stvaranje povijesti na hiperprodukciju falsifikata i inflaciju polučinjenica i teorija urota?
Hajdemo pametni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chiara
Offline
Avatar

Ukupno postova: 97
Lokacija: CH
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.08.2005. 15:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

just for your information... autorica gore navedenog texta jasna tkalec je potpisala peticiju za oslobadanje milosevica... pa ti onda vidi koliko je ta zenska objektivna u svojim textovima. i mislim da to uopce nije adekvatan text za tvoj gore navedeni topic...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.08.2005. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ali takvi "stvaratelji" i dalje pišu udžbenike, tumače zbivanja... svojim djelovanjem svjesno priječe razvoj i napredak međuljudskih odnosa.
pitanje u naslovu sam potpuno krivo postavio, jer naglasak je na nečemu drugome.
ne na porijeklu naroda, nego na vrijednosti istine.
koliko vrijedi istina.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.08.2005. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrijednost istine je gumica...higijenska. Što si iskreniji, to si naivniji, jadniji, petetičniji, ranjiviji...
Ukupno mogu na prste jedne ruke nabrojati ljude iz mog okruženja koji su vrijedni prave istine.

Upravo kad želiš nešto fakat iskreno reći ili učiniti, sugovornik koji je prethodno sjeban nekim bivšim iskustvima s lažovima, doživi te kao Giant Masterliar-a i foliranta i moš se slikat sa daljim medjuljudskim odnosima, kontaktima ili whatever...Predrasude su u ljudima tolike da je gotovo nemoguće dokazati da si u onih 5% ljudi (remember) Sad

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.08.2005. 2:16 
Naslov:  istina
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la (Pogledaj post): ›
ne na porijeklu naroda, nego na vrijednosti istine.
koliko vrijedi istina.


Heh, Osmice, kakvo je to pocetnicko pitanje koliko vrijedi istina? Smile
Istina, ako i pretpostavimo da postoji, ne vrijedi bas nista.
Jedina "istina" koja se racuna su percepcije ljudi i iz njih proizisla stajalista. Vise vrijedi ona istina koju autor uspije bolje progurati.

Istina je da je Zemlja prekrasan planet, ali da nema ljudi, to nitko ne bi znao.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.08.2005. 10:15 
Naslov:  Re: istina
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ steam, svaka čast.

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.08.2005. 15:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"ako i pretpostavimo da postoji, ne vrijedi bas nista."

čini mi se da se ste, gemi i steam, kao i većina konzumenata masovne kulture, povukli u apatiju, rezignaciju...
umjesto da budete svjetli primjeri, agenti promjena, napretka misli i razvoja svijesti o svijetu...
znanje je moć. nema štetnih spoznaja. ako neka spoznaja proizvodi škodljive učinke, to znači samo jedno: ratar koji njome raspolaže je nedorastao njezinoj težini.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.08.2005. 18:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Krivo si skontao. Ja upravo jesam za istinu, mislim da će se i Steam složiti sa mnom, ali u okruženju u kojem se krećemo nema kritične mase koja nas sve zajedno može povesti u (velikim slovom) Istinu...Ljudi su po difoltu skloniji slušanju laži, radije slušaju šarene pričice, ulizivanje i foliranje, radije i sami lažu ne bili se svidjeli, prodaju istinu jeftino jer međusobno tako bolje prolaze, a da ne govorim o prodavanju muda pod bubrege i roga za svijeću ne bi li se na muljanju što bolje zaradilo...
Pa toga smo svakodnevni svjedoci. Steam je jako dobro rekao - "Vise vrijedi ona istina koju autor uspije bolje progurati." - ili prevedeno po naški - ko nabije taj dobije, ne?

Pitao si za vrijednost istine, a ne za osobno konzumiranje istine koje sad neizravno spomnješ. Osobno sam sa mnogo ljudi u nekakvom polusukobu upravo zbog toga što nisam u apatiji i rezigniranosti glede istine i ne mogu se pohvaliti da mi je zbog toga lako i da me boli briga.
Suočila sam se sa spoznajom da oko nas istina ima vrijednost... khm...higijenske gumice, stoga je jedino rješenje okružiti se ljudima (ne mora ih biti puno - neka ih bude jedan, dvoje, pet) ali bar znam tko sam, kakva sam i koliko vrijedim ja i moja istina.
Agent promjene i svijetli primjer???
To ti je kao da kap slane vode kapneš u slatku i misliš da si stvorio more. Nema šanse, na žalost.
Par ljudi lijepim primjerom ne može mijenjati svijet....a probaj sa par ružnih primjera....svaki kreten se povede...

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.08.2005. 20:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Probajte definirati istinu, vidjet ćete da je teško. Čak i kad se malo progugla, svašta se može naći.
Neka moja definicija bila bi: istina je tvrdnja koja odgovara stvarnosti. No čijoj stvarnosti?

steam je napisao/la (Pogledaj post): ›
Istina je da je Zemlja prekrasan planet, ali da nema ljudi, to nitko ne bi znao.


Recimo da ljudi i nema, već da postoje samo Klingonci. Bi li ta ista Zemlja i dalje bila prekrasna? Wink

Prava istina postoji samo kod egzaktnih tvrdnji, npr. 1+1=2, ostalo što zovemo istinama su tvrdnje koje odgovaraju većini.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.08.2005. 20:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

O tome i govorimo. Onaj tko ne ide uz većinu ispada kreten...a većina ljudi lažu. Neki čak i sami sebe da su iskreni. Confused

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.08.2005. 20:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gemi je napisao/la (Pogledaj post): › Onaj tko ne ide uz većinu ispada kreten...a većina ljudi lažu. Neki čak i sami sebe da su iskreni. Confused


Pa ti si popizdila Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
adrian
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Glavni grad Republike
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.08.2005. 22:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilke je napisao/la (Pogledaj post): ›
Recimo da ljudi i nema, već da postoje samo Klingonci. Bi li ta ista Zemlja i dalje bila prekrasna? Wink


a cuj, u rijekama bi umjesto vode tekla lava i krv, pa bi valjda klingoncima bilo zgodjusno mjesto. malo presvijetlo doduse

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.08.2005. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilke je napisao/la (Pogledaj post): ›
Gemi je napisao/la (Pogledaj post): › Onaj tko ne ide uz većinu ispada kreten...a većina ljudi lažu. Neki čak i sami sebe da su iskreni. Confused


Pa ti si popizdila Wink


I to si sad tek skontao?

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.08.2005. 2:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://en.wikipedia.org/wiki/Truth
http://hr.wikipedia.org/wiki/Istina

I na wikipedii je tema zakljucana jer je prezucna rasprava nastala oko definicije Istine.

Zajebano je to, jos je stari Kurosawa ispricao jednu zanimljivu pricu [http://www.imdb.com/title/tt0042876/]koja bi nam mogla biti dobra pouka.

Ovo bi mogla biti duga, ali kvalitetna rasprava... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
William H. Bonney
Offline
Avatar

Ukupno postova: 382
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.08.2005. 7:07 
Naslov:  Re: Jesu li Hrvati kopilad?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Istinu se utvrđuje činjenicama. Postoje tzv. notorne činjenice koje ne treba dokazivati (2+2=4). Ostale činjenice uglavnom treba dokazivati, to je naravno podložno raspravi.
Dio toga se događa baš na ovom topicu Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: