Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Caffe bar Peppermint: Književna tribina "Močvara – dvadeset godina nezavisne kulture"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65776
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.05.2019. 12:13 
Naslov:  Caffe bar Peppermint: Književna tribina "Močvara – dvadeset godina nezavisne kulture"
01.06.2019. 19:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Povodom dvadesete obljetnice rada zagrebačkog kluba Močvara, Udruga Mali Nemo, Hrvatsko društvo pisaca i caffe bar Peppermint pozivaju vas na promociju knjige Močvara i priča o URK-u te na otvorenje izložbe Močvarinih plakata koja će se održati u subotu, 1. lipnja 2019. s početkom u 19 sati u caffe baru Peppermint. Moderator Ivan Zrinušić. Ulaz je slobodan.

Prva Močvara, otvorena 1999., radila je tek oko pola godine, da bi se druga, otvorena na Trnjanskom nasipu već koji mjesec kasnije, početkom 2000., u istom prostoru održala do danas. »Močvara i priča o URK-u« proglašena je jednom od najljepše oblikovanih hrvatskih knjiga na natječaju »Hrvatska lijepa knjiga« za 2018. godinu, a nominirana je i za nagradu »Libar na vajk«, što je dovelo do njezina postavljanja na počasno mjesto u trezoru za svevremenske knjige u Medulinu. Možda ne bi doživjela takve uspjehe da ne obuhvaća gotovo 500 stranica u boji, od kojih znatan dio čine reprodukcije najavnih plakata i umjetničkih fotografija s koncerata (Pere Ubu, Tortoise, Einstürzende Neubauten, Shellac, Residents, Today Is the Day, June of 44, Mogwai, The Ex, Gone Bald, Peach Pit, Bambi Molesters, Arsen Dedić, da nasumično spomenemo samo neke) te da uz nju ne dolazi vinilna singlica kultnog zagrebačkog kantautora Mancea. A upravo plakati i programske knjižice važan su dio Močvarina prepoznatljiva vizualnog imidža, s Igorom Hofbauerom Hofom kao najistaknutijim dizajnerom i crtačem (naravno, uz dužno poštovanje svim ostalim autorima).

Danas, kad Močvara ima uigranu infrastrukturu i vjernu publiku, kad je se može nazvati svojevrsnim kulturno-umjetničkim strojem, danas je zgodno osvrnuti se u prošlost i sagledati stotine održanih koncerata, performansa, projekcija i radionica kao homogenu masu, praktički kao zapakiran proizvod – no kako je to izgledalo u početku, kad nije moglo biti govora ni o stroju ni o proizvodu, kad je poslijeratna hrvatska publika mogla tek sanjati o gostovanjima velikih imena svjetske nezavisne glazbene scene? Ono izrecivo u vezi stvaranja i ostvarivanja snova s nama će podijeliti Kornel Šeper, jedan od osnivača Močvare i njezin današnji voditelj, inače basist grupe Šumski, i Zlatko Burić Kićo, hrvatsko-danski filmski i kazališni glumac te jedan od osnivača zagrebačkog Kugla glumišta i organizatora koncerata u Galeriji SC (koji su, između ostalog, i potaknuli Kornela na otvaranje Močvare), inače rođeni Osječanin. A Mance? Mance kaže ovako: »Za knjigu ću ovak reć: na podnaslovnoj strani bi trebalo pisati ovako – ova knjiga položena na stol visine je centimetar, međutim pola centimetra koje ne vidite je u tekstu uzet James Joyce, znači Uliks, a pola je Močvara, ako me razumijete? To je malo kompliciranija teorija na kojoj radim. Uliksis je znači ispod Močvare, znači treba doći do Uliksa do toga dana kad će izdata knjiga bit prodana u staretinarnicu.«


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: