Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Most Osijek: Božo Petrov "Slavonija nije zaslužila sve ovo što joj se događa!"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65649
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.05.2019. 19:33 
Naslov:  Most Osijek: Božo Petrov "Slavonija nije zaslužila sve ovo što joj se događa!"
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na današnjem 3. tradicionalnom prvomajskom druženju Mosta Osijek s građanima medijima su se obratili Mostovi kandidati za EU parlament Božo Petrov, Sonja Čikotić i Ružica Vukovac govoreći o EU fondovima i regionalnom razvoju.

Božo Petrov naglasio je kao su danas došli u Osijek jer žele biti s ljudima, čuti njihove prijedloge i njihovo mišljenje te na takav način biti glas hrvatskog čestitog, poštenog čovjeka, u Europskom parlamentu i da na takav način rade i kampanju.

„Smatramo da je zaista bitno da se zaustavi iseljavanje jer Slavonija nije zaslužila sve ovo što joj se događa posljednjih 15 godina. Može se boriti protiv toga, postoji način. Dali smo konkretna rješenja i upravo tim konkretnim rješenjima, koji stoje i u našem programu, boriti ćemo se i u Europskom parlamentu kao što se borimo i u Hrvatskom parlamentu da svakom u Hrvatskoj bude bolje pa i ljudima koji danas žive u Slavoniji.“ rekao je Petrov.

Sonja Čikotić osvrnula se na slabo korištenje fondova europske unije i pojasnila da fondovi Europske unije služe zato da bi slabije razvijene zemlje članice dostigle standard razvijenih članica.

„Most kao konkretno rješenje nudi kohezijsku politiku kao alat europske politike usmjeren prema slabije razvijenim zemljama članicama. Ovo što sada razvijene članice Europske unije predlažu je da se smanje sredstva za kohezijsku politiku. Most će se zalagati za povećanje kohezijskih sredstava, a isto tako i da jedan od kriterija kod određivanja iznosa za zemlje članice bude udio iseljenog stanovništva. Slabije razvijene članice uz negativne demografske trendove i iseljavanje stanovništva imaju sve predispozicije da slabije napreduju. Stoga želimo na vrijeme otkloniti posljedice zaostajanja u razvoju kroz jačanje kohezijske politike.“ istaknula je Sonja Čikotić

Ružica Vukova osvrnula se na mala obiteljska gospodarstva i poduzetnike te kazala kako se Most od samoga početka zauzimao upravo za mala obiteljska gospodarstva, za naše poduzetnike, radnike, za naš narod, međutim, na snazi je politika koja nije naklonjena malim gospodarstvenicima.

„Najbolje se to vidi iz prijedloga rješavanja problema Agrokorovih 32000 he za koje se svim silama Vlada, ministarstvo i ostale pripadajuće institucije trude da pripadnu ponovno u ruke nekih drugih a to nisu OPG-ovci već strani kapital. Most se s time ne slaže i upravo iz tih razloga smatramo da moramo zatražiti pomoć europske unije i njenih institucija u zaštiti našeg naroda, našeg proizvođača zdrave hrane, naših hranitelja nacije.“ dodala je Vukovac.

Božo Petrov osvrnuo se i na činjenicu da je Hrvatska iskoristila tek 17% sredstava europske unije od čega će se još pola milijarde kuna oduzeti jer će nam ići penali zbog toga što nisu na pravilan način kontrolirali trošenje sredstava niti je uredna dokumentacija. Petrov je uvjeren da se može puno više od 17% te bi zato i volio da građani izađu na izbore 26. svibnja.

„Most će se u europskom parlamentu boriti da se poveća opticaj, da se povećaju financijska sredstva jer postoji mogućnost da naše gospodarstvo raste, da se razvija. Kada omogućite ljudima u Hrvatskoj pristojnu plaću, kada im date razlog zašto će ostati u Hrvatskoj, ako mi nećemo dobiti više financijskih sredstava s čime ćemo stvoriti poslove, ljudi će odlaziti iz Hrvatske. Stvarati će se još veći jaz između razvijenijih zemalja europske unije i Hrvatske. Ključni su u tome europski fondovi. Neka narod izađe na izbore i neka kažu što prosječan čovjek misli u Hrvatskoj o Gabrijeli Žalac, o samo 17% i ovakvoj Vladi. Povratnost novca iz europske unije je katastrofalna. Prebrzo smo ušli u Europsku uniju, nismo se snašli, nisu se političari pripremili ali bez obzira na to ne treba kukati i žaliti za onim što je bilo. Treba se pripremiti za budućnost. To je ono što ova Vlada ne radi, dapače, oni se čak ismijavaju sa prijedlozima kada kažemo da se treba pronaći model kompenzacije. Ljudi koji odlaze iz Hrvatske su visoko obrazovani. Apsolutno svi mi smo ulagali u njihovo obrazovanje, naši novci su isto u to išli. Nećemo sprečavati ljude da odu ako žele otići ali bi voljeli da ostanu. Nije korektno od strane razvijenih zemalja u europskoj uniji uzeti mlade a zapravo ne ponuditi Hrvatskoj mogućnost da se razvija. Mi ćemo, ako ne dobijemo više financijskih sredstava, ako ne bude sustava kompenzacije, mi ćemo vječito biti periferija Europe koja će za neke druge biti radna snaga, izvrsna radna snaga, hrvatska se nikada neće razviti a naši ljudi će uvijek odlaziti u Europsku uniju da tamo dožive europsku plaću i europski standard. Ako smo mi članica europske unije, ako smo ravnopravni onda zaslužujemo imati ovdje i europski standard i europske plaće i mi to možemo. Dvanaest euro parlamentarnih zastupnika koji odlaze iz Hrvatske, njima na prvome mjestu treba biti Hrvatska i interes Hrvatske i njezinih građana, jer su im oni dali glas, a ne interes EPP-a i sličnih. Totalno su zaboravili odakle su krenuli i tko im je uopće dao glas da odu u europski parlament. Trebaju se boriti za interes Hrvatske. Nažalost nisu se borili. Nisam čuo da su se borili za model kompenzacije, da su se borili da se Hrvatskoj omogući više financijskih sredstava. Ne čujem ni sada kada su najave da će se smanjivati omotnica za poljoprivrednike, nisam ih čuo da pričaju o ribarima. Oni pričaju o svojim političkim obiteljima u Europskoj uniji. Mene te političke obitelji ne interesiraju. Mene interesiraju ljudi koji su danas ovdje s nama, njih bi također trebali interesirati a ne njihova plaća i političke obitelji u Europi. „ zaključio je Petrov.



Tekst i foto: Most Osijek

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: