Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječki KBC obavio prvu ugradnju elektroda za stimulator kralježnične moždine

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65698
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.06.2017. 14:06 
Naslov:  Osječki KBC obavio prvu ugradnju elektroda za stimulator kralježnične moždine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Klinički bolnički centar Osijek potvrdio se kao vodeća ustanova u Hrvatskoj i u regiji u liječenju boli.

Naime, na Klinici za anesteziologiju, reanimatologiju i liječenje boli 31. svibnja 2017. obavljena je prva ugradnja elektroda za stimulator kralježnične moždine kod dva bolesnika. Zahvat je obavio doc.prim. dr.sc. Ivan Radoš uz pomoć doc.dr.sc. Mitje Benedičića, neurokirurga iz Univezitetskog kliničkog centra Ljubljana.

Sama neurostimulacija kralježnične moždine (spinal cord stimulation-SCS) djeluje tako da isporučuje blage električne impulse koji prekidaju signale boli prema mozgu i zamjenjuje ih osjećajem trnaca koji obuhvaća specifična područja u kojima se percipira bol.



Radi se o najkompliciranijem i najskupljem zahvatu u liječenju kronične boli kod bolesnika kojima ni jedan drugi oblik liječenja nije doveo do zadovoljavajućeg smanjenja boli, a također su iscrpljene i druge mogućnosti liječenja. Najčešće se radi o bolesnicima s neuspjelim operacijama kralježnice, ali također mogu biti i neka druga bolna stanja kao što je npr. kompleksni regionalni bolni sindrom na donjim ekstremitetima.

U ovom slučaju radilo se o dva bolesnika od kojih je jedan operirao kralježnicu dva puta, a drugi čak osam puta. Kod bolesnika je došlo do značajnog razvoja poslijeoperativnih priraslica koje su uzrokovale križobolju sa radikularnom boli.
Bolesnici će u naredna tri tjedna sami regulirati jačinu struje putem vanjskog stumulatora koji će isporučivati struju putem elektroda ugrađenih u epiduralni prostor. Ako pokusno razdoblje bude uspješno, postavit će se trajni neurostimulator ispod kože za trajno ublažavanje boli. Bolesnici i u testnom periodu i nakon ugradnje trajnog potkožnog stimulatora, bol mogu kontrolirati korištenjem osobnog programatora za prilagođavanje terapije svakodnevnim aktivnostima (sjedenju, hodanju, stajanju, ležanju itd.).



Zavod za liječenje boli Kliničkog bolničkog centra Osijek i do sada je bio vodeći centar u Hrvatskoj u liječenju boli, s multidisciplinarnim pristupom liječenju kronične boli te širokim dijapazonom zahvata koji se provode, a ovim zahvatom KBC Osijek definitivno se potvrdio kao vodeća ustanova u Hrvatskoj i u regiji u liječenju boli.







Tekst: Osijek031.com
Foto: KBC Osijek

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: