Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Borzan: Mislimo da jedemo brancin ili zubatac, a zapravo je oslić

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66070
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2016. 14:03 
Naslov:  Borzan: Mislimo da jedemo brancin ili zubatac, a zapravo je oslić
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Europski parlament je na ovotjednom zasjedanju u Strasbourgu raspravljao o obmanjivanju potrošača u restoranima i drugim objektima koji prodaju gotovu hranu.

Povod za raspravu je studija koju je nedavno objavila jedna nevladina organizacija u Belgiji. Studija ukazuje na zabrinjavajuće slučajeve pogrešnog označivanja ribe koja se poslužuje u restoranima u Bruxellesu. Okosnica te studije bila je analiza DNK-a više od 280 uzoraka ribe koja se poslužuje u restoranima. Rezultati su pokazali da je trećina te ribe pogrešno označena.

"Još od prosinca 2014. godine, novim označavanjem hrane potrošači su se ponadali da će hrana koja im se prodaje u brzim restoranima, restoranima s etničkom kuhinjom i sličnim objektima biti strože kontrolirana. Nažalost, ova studija pokazuje kako se obmanjivanje kupaca i dalje nastavilo", kazala je u pisanoj izjavi hrvatska zastupnica u Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Biljana Borzan.

U ovom konkretnom slučaju je servirana potpuno druga vrsta ribe od one naručene, ali postoje i situacije kada se tvrdi i da je riba ili meso domaće, a zapravo je uvozno, ili kada se u jelo zbog načina pripreme dodaju zamjenski jeftiniji sastojci bez da se to komunicira kupcu.

Borzan podsjeća da je Europska organizacija za zaštitu potrošača još 2014. predstavila rezultate istraživanja kvalitete kebaba koji se prodaju diljem EU.

"Rezultati su bili i više nego zabrinjavajući. Od 25 testiranih uzoraka "goveđih" kebaba, 20 ih je sadržavalo piletinu i to u značajnim količinama (u nekim uzorcima i preko 60 posto). Od uzoraka koji su prodavani kao sto posto goveđi, samo jedan od 25 odgovara tvrdnji", kaže Borzan.

U SAD-u postoji federalni zakon za detaljno označavanje menija, i to nakon što je čak 83 posto potrošača to zahtijevalo. Unutar EU, Velika Britanija je uvela pravilo da se restorani poput Burger Kinga, McDonaldsa, Starbucksa ili Pizza Huta moraju navesti energetsku vrijednost svega na meniju.
"Pozitivni primjeri iz svijeta pokazuju da trošak prilagodbe na detaljnije označavanje menija nije velik. Trgovci često govore da sve informacije negdje pišu, ali istina je da ih kupac najčešće ne zna u trenutku narudžbe kada donosi odluku", kaže Borzan.

Europarlamentarci su zatražili od Europske komisije da osigura bolju informaciju potrošaču o tome što plaća, pogotovo s obzirom da je kupovina gotove hrane u velikom porastu. Rezolucijom su pozvali tijela država članica da postrože kontrole u restoranima i omoguće potrošačima jasnu informaciju o sastavu i kvaliteti hrane.



Tekst: Ured/Office of Mrs. Biljana Borzan MEP

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: