Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječki proračun (ne)čist račun

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2015. 0:14 
Naslov:  Osječki proračun (ne)čist račun
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Povod temi je pokušaj gradskih očuha i maćeha da običnim malim ljudima (čitaj stoci sitnozuboj) prikažu kako (ne)odgovorno troše njihov porezni novac.
Ovaj pokušaj još nazivaju i projektom "Čist račun - Osječki proračun" koji omogućuje građanima Osijeka izravniji, precizniji i jasniji uvid u prihode i rashode gradske blagajne iz mjeseca u mjesec".

Ovom vizijom (ne)transparentnosti misle da su: 'započeli važan proces promjena u razmišljanju i očekivanjima građana o tome kako mogu nadzirati svoju gradsku blagajnu u realnom vremenu'. http://cistracun.net/

Na stranici su osmislili i neke ankete za građane u kojima ih pitaju npr.:
Jeste li zadovoljni izgradnjom komunalne infrastrukture?
Thank you for voting!
Nisam. 75% (3 votes)
Jesam. 25% (1 votes)
Ne razmišljam o komunalnoj infrastrukturi. 0% (0 votes)

Total Votes: 4
ili
ANKETA Izdvaja li se dovoljno novca za Gradski prijevoz putnika?
U 2015. iz proračuna će se za Gradski prijevoz putnika izdvojiti 14.900.000 kuna. Je li to dovoljno?
Dovoljno je 52.78% (19 votes)
Nije dovoljno 47.22% (17 votes)
Ne zanima me na što se troši proračunski novac 0% (0 votes)

Total Votes: 36
ili
U 2015. iz proračuna će se za Dječji vrtić Osijek izdvojiti 26.000.000 kuna. Je li to dovoljno?
Nije dovoljno 88.17% (149 votes)
Dovoljno je 11.24% (19 votes)
Ne zanima me na što se troši proračunski novac 0.59% (1 votes)

Total Votes: 169

iz čega se prema broju glasova može zaključiti da je interes građana relativno slab, ali i koje ih teme više, odn. manje zanimaju.

Građani imaju mogućnost komentiranja i postavljanja pitanja, ali tu je interes koliko vidim još slabiji i komentara gotovo da i nema i zato je opravdano zapitati se zašto je to tako i ima li taj hvalevrijedan pokušaj budućnost i hoće li postići svrhu?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2015. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ono zbog čega sam pokrenuo ovu temu u biti su poluinformacije i dezinformacije objavljene na stranici 'Čist račun - osječki proračun' koje nikako ne doprinose toliko (ne)željenoj transparentnosti u pokušaju.
Za početak bih 'obradio' poslovanje dječjih vrtića jer vidim da je ono izazvalo najveće zanimanje u provedenoj anketi.
Izvor informacija jesu godišnja financijska izvješća o poslovanju Dječjih vrtića Osijek objavljena na njihovim stranicama: http://vrticiosijek.hr/ iz kojih je razvidno da Grad Osijek u vrtiće praktički ne ulaže ni kune iz vlastitih poreznih i inih prihoda.
Iznos od 27,76 mio kuna za koji se na stranici 'Čist račun' pripisuje Gradu u stvari su decentralizirana sredstva iz državnog proračuna i u cijelosti se odnose na troškove zaposlenih (plaće, doprinosi...).
Ukupni rashodi dječjih vrtića za prošlu godinu iznosili su 44,5 mio kuna, a razliku do tog iznosa gotovo u cijelosti pokrivaju roditelji djece kroz mjesečnu naknadu (14,7 mio kuna). Gotovo zanemarivi iznosi odnose se na prihode od donacija i ostale prihode.
S obzirom da je država za 2015. smanjila iznos decentraliziranih sredstva (cca. 1,7 mio kuna) vrtići su prema izjavi ravanteljice Takač, bili prisiljeni smanjiti neke investicijske radove.

Pitam se, zbog čega grad Osijek nije iz vlastitih sredstava pokrio tu razliku i nije li to znak koliko je gradskim ocima malo stalo do naših najmanjih sugrađana, dok se ovih dana busaju u svoja humana prsa brinući brigu za kojekakve migrante?!

Nije li to malo licemjerno?!

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2015. 15:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kada se proračun usvoji, slijedi prisvajanje istog...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2015. 19:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I to ga redovito prisvajaju jedni te isti igrači za koje novca biti mora, usprkos tome što iz godine u godinu proizvode gubitke.
Jedan od tih gubitaša i gutača proračuna jesu i Športski objekti d.o.o.
Njihov manjak odn. razlika izmedju vlastitih prihoda (koji se kreću izmedju 4-5 mio kuna) i ukupnih rashoda (cca.25 mio kn) se konstantno vrti oko 20 mio kuna. Nema sumnje da sve te troškove pokriva Grad.
Nemam ništa protiv da se potiče sport i rekreacija, dapače, ali neke promjene u upravljanu športskim objektima su nužne, a eventualno i provjere prisvajanja u privatne džepove. Vidimo što se ovih dana događa s Blaterom i Platinijem, i kakve optužbe idu na njihov račun.
Ne mora to automatski značiti da ima lopovluka i u Športskim, ali opreza nikad dosta.

Ono što sam primijetio u planiranju proračuna i visine sredstava za športske objekte, jest nedovoljan iznos iako se zna koliko im otprilike treba svake godine.
Istu pojavu sam uočio i kod nekih drugih korisnika proračuna (GPP npr.) koji su u pola godine potrošili predviđeni godišnji iznos, a neki ga i premašili.
Nasuprot tome, imamo korisnike koji nisu iskoristili ni 10% predviđenih sredstava.

Zašto je to tako, samo nebo zna i možda integralni Hrvat koji vodi brigu da svi dobiju prema zaslugama.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2015. 21:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ima li mjesta uštedama? Ima.
Ali svoje se meso ne jede...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2015. 11:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne da se ne jede, već se i nagrađuje. U projekciji za 2016. predviđeno je povećanje troška za zaposlene od cca 20%.

Istovremeno očekuju pad prihoda od poreza na osobne dohotke, što znači manje zaposlenih u gradu.

Ali zato očekuju veće dotacije od države i ostalih, a takva isčekivanja redovito su padala u vodu.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2015. 13:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jošava je napisao/la: ›
Ne da se ne jede, već se i nagrađuje. U projekciji za 2016. predviđeno je povećanje troška za zaposlene od cca 20%.

Istovremeno očekuju pad prihoda od poreza na osobne dohotke, što znači manje zaposlenih u gradu.

Ali zato očekuju veće dotacije od države i ostalih, a takva isčekivanja redovito su padala u vodu.

Bliže se izbori. Valja udobrovoljiti glasače.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2015. 22:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Jošava je napisao/la: ›
Ne da se ne jede, već se i nagrađuje. U projekciji za 2016. predviđeno je povećanje troška za zaposlene od cca 20%.

Istovremeno očekuju pad prihoda od poreza na osobne dohotke, što znači manje zaposlenih u gradu.

Ali zato očekuju veće dotacije od države i ostalih, a takva isčekivanja redovito su padala u vodu.

Bliže se izbori. Valja udobrovoljiti glasače.


Samo neke glasače Wink

Za ostalu stoku sitnog zuba planiraju novi prihod po posebnim propisima u iznosu od
19.376.798,00 kn.
Ali koga briga, bitno da je 'transparentno'.

Nego jedna mi stvar nije jasna; zbog čega dečki iz oporbe o svemu šute, iako im mora biti jasno da je sve ovo oko transparentnosti obična farsa?

Možda ne žele talasati jer bi tako sami sebi skočili u stomak, ako bi kojim slučajem opet došli na vlast.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.10.2015. 23:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne samo da ne talasaju, već si medjusobno dijele komplimente glede transparentnosti jer
nikad ne znaš s kim ćeš koalirati, u kojem političkom oboru nastaviti političku karijeru, tko će ti trebati da zaposliš netijaka ili rođaka itsl.

Politikantska prepucavanja predstava su za naivne.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.10.2015. 0:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

GPP, Unikom i Šport pojedu gotovo trećinu gradskog proračuna, drugu trećinu pojedu plaće i druge naknade zaposlenima, a treću trećinu materijalni troškovi.
Mrvice koje ostanu "solidarno" dijele svima ostalima.

Ali ni to ne bi bio problem da je grad čist, da nam se djeca u školu voze sigurnim autobusima, da nema toliko uhljeba po političkoj osnovi.

'Transparetnost' bez učinkovite uprave je ništa i ne može biti opravdanje za nečinjenje.

Jedinu profitabilnu djelatnost - PARKIRANJE ovaj grad je outsorsao idući u korist pojedincu ili grupici odabranih.

To čak ni Bandić u Zagrebu nije učinio.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
jacika
Offline
Ukupno postova: 296
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.10.2015. 8:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Aktivirajmo se onda, dragi građani zahtijevajući promjene koje bi rezultirale boljitkom za čitavu zajednicu!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.10.2015. 11:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jacika je napisao/la: ›
Aktivirajmo se onda, dragi građani zahtijevajući promjene koje bi rezultirale boljitkom za čitavu zajednicu!!

Koliko me sjećanje služi, ova gradska vlast je produkt želje za promjenom. I opet nezadovoljni...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.10.2015. 12:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nezadovoljni zato što do promjene nije došlo ili po narodski: 'sjašio Kurta da uzjaši Murta'.

Ono što sam htio reći odlično je rečeno u ovom članku:
"Hrvatsku mafijašku obitelj čine političke elite, pravosuđe, regularne zločinačke postrojbe i mediji. Svi oni trebaju jedni drugima i služe jedni drugima. Zato svjedočimo milenijskoj pljački hrvatske države. Oni čine mrežu isprepletnih privatnih interesa, mrežu koja guši Hrvatsku. Glavni državni odvjetnik za svoje gazde ima duboke ladice, gdje sprema predmete i čeka zastaru
Hrvatsko je pravosuđe isključivo u funkciji korumpiranih političkih elita, koje su od prvog dana počele pljačkati Hrvatsku. Počevši od pretvorbe i privatizacije, pa na dalje. Dugo bih mogao nabrajati. Bilo je najmanje stotinu pljačkaških zahvata. Danas u pravosuđu vrijedi pravilo koje je nekada vrijedilo za političare. Prije se govorilo: ako nisi bio u zatvoru, ne možeš biti političar. Danas pravilo glasi: ako nisi povezan s kriminalom ili ako nemaš kriminalni dosje, ne možeš biti na ključnoj poziciji u pravosuđu! Kriminalne veze su tu poželjne."

Umjesto Hrvatsko ubaci Osječko i sve štima.

"Hrvatski zviždači ili prijavljivači korupcije i kriminala su posve izdani u ovoj zemlji. Bio sam jedan od onih koji su bili na prijamu kod bivšeg predsjednika Josipovića. Svi zviždači su tada iznijeli strahovite primjedbe na račun Mladena Bajića, kojega je Josipović poslije odlikovao!
"

"Hrvatska predsjednica nedavno je potjerala Vesnu Balenović s Pantovčaka i ukinula mjesto povjerenika za zviždače. Je li tako izdala zviždače, kao i Josipović prije nje?"
Jakovčić je otišao u Bruxelles nakon što je Milanović rekao da on vodi IDS kao mafijašku organizaciju. I nakon toga, šalje ga u Europski parlament! Tamo je isključivo zahvaljujući Milanoviću. To je, nažalost, vrijeme u kojem živimo. U Hrvatskoj nisu vjerovali da će Europski parlament bivšem šefu IDS-a uzeti imunitet, jer se to ovdje nikada ne bi dogodilo. Ovdje mafijaše šalju u Bruxelles, a ne u zatvor. Takva je to, nažalost, država."
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/milanovic-patoloski-ovisi-o-vlasti-no-misli-na-milimetre-a-govori-na-metre-838342

Pa se ti sad bori protiv ovoga.

Ja već dobijam upozorenja što pokrećeme ovakve teme, a imam informacije i da me se obrađuje.
Admin je dobio naredbu da me se pusti da bi mi što više mogli napakovati, inače bi me odavno već banirali kao što su to ranije činili.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.10.2015. 20:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Interesantno: "Krešimir Bubalo i ostali vijećnici komentirali su kako ne žele biti smokvin list odnosno pokriće ovoj gradskoj vlasti koja kao složna braća koalicije Karamarko - Milanović u Osijeku koja nerealno pumpa proračun bez povećanja prihoda i investicija s državne ili europske strane, a uz evidentno smanjenje punjenja proračuna zbog smanjenja od poreza na dohodak građana".
http://www.glas-slavonije.hr/281844/3/HDSSB-i-Zeleni-napustili-sjednicu-na-kojoj-je-izglasan-rebalans-proracuna-za-ovu-i-proracun-za-2016-godinu
HDSSB-ovci nisu uzvratili ljubav i komplimente na račun 'transparentnosti' kojima su neki dan bili obasuti u Županiji.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2015. 0:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na stranicama grada naišao sam na sljedeći podatak:

Broj zaposlenih u gradu Osijeku prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje Zagreb na dan 30. lipnja 2015. godine iznosi 46.443 osobe.
"Broj nezaposlenih u gradu Osijeku prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Osijek na dan 31. kolovoza 2015. godine iznosi 8.137 osoba."
http://www.osijek.hr/index.php/cro/Gospodarstvo/Gospodarstvo-grada-Osijeka/Gospodarstvo-u-brojkama
I premda nije precizirano, pretpostavljam da se broj zaposlenih i nezaposlenih odnosi na Osječane, dakle osobe s prebivalištem u gradu Osijeku. Nezaposleni kojih je 8.137 čine 17,5% od ukupnog broja zaposlenih.

Zašto je ovaj postotak bitan? Zato što kad bismo zaposlili sve nezaposlene u gradu, što je mantra svih političkih opcija, prihodi od poreza i prireza na dohodak bi se povećali za navedeni postotak.
Kako ti prihodi na godišnjoj razini iznose oko 200 milijuna kuna, lako izračunamo da bi se prihodi u tom slučaju povećali za cca 35 milijuna kuna.

Iskreno i sam sam bio razočaran dobivenim iznosom jer je sasvim jasno da su potrebe gradskog proračuna daleko veće od tog iznosa.
Ipak računica nije tako jednostavna jer bi se zapošljavanjem refleksno povećali i prihodi po nekim drugim osnovama od kojih bi koristi, čak i veće, imala država, ali i županija. Porasla bi osobna potrošnja (na koju država uzima sebi 25% na ime PDV-a), porastao bi i promet nekretninama, kupovalo bi se i više automobila kako novih tako i polovnih (tu su cestarine pa 5%poreza na promet kod polovnih) itd.itd.

Još bolji efekat bi se dogodio kad bi istovremeno porasle i plaće i kad bi se približile prosjeku Zagrepčana koji je cca 20% viši od državnog, a vjerujem (nisam provjeravao) još i viši od osječkog.

A zamislite sad da se isto dogodi i u ostatku županije gdje je nezaposlenost skoro duplo veća (zaposlenih je svega 37 000) i da se isto dogodi u cijeloj istočnoj Slavoniji?

Bi li tada itko razmišljao o regionalizaciji ili otcjepljenju ili bi zveckao oružjem formirajući privatne vojske vraćajući nas u devedesete?

Ja mislim da ne bi.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: