Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mladi iz Breze, Klasja i III. Gimnazije sudjelovali na "Plutajućoj konferenciji"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.06.2015. 10:49 
Naslov:  Mladi iz Breze, Klasja i III. Gimnazije sudjelovali na "Plutajućoj konferenciji"
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na kruzeru MD Delta Star, od 21. do 23. lipnja održana je "Plutajuća konferencija" u čijoj je organizaciji sudjelovala Udruga Breza te njemačka Zaklada AGAPEDIA i Mreža organizacija MODS - Mreža organizacija za decu Srbije iz Niša. Udruga Breza, Zaklada AGAPEDIA i MODS ovom su konferencijom nastavili suradnju započetu prije dvije godine u Ulmu i Dalju.

Na konferenciji je uz mlade iz Srbije, Rumunjske, Bugarske i Njemačke, sudjelovalo i 24 Osječana – mladi iz Socijalno-terapijske zajednice Breza, iz Dječjega doma Klasje, III. gimnazije Osijek te volonteri uključeni u EU projekt „Mogući svijet“ na kojemu je Breza partnerska organizacija.

"Plutajuća konferencija" donijela je informacije o dosadašnjim aktivnostima u sklopu Dunavske inicijative "Donauwendel", no otvorila je i nekoliko značajnih tema poput potrebe za dodatnim osnaživanjem udruga civilnog društva i ustanova iz država Dunavske regije koje pružaju socijalne usluge za djecu i mlade.

Konferencija je bila podijeljena na dva dijela: dramsku radionicu pod vodstvom osječkog kazališnog redatelja Ivana Kristijana Majića i tzv. World Caffee koji su činile tri teme: „volonterizam kao izazov i mogućnost“, „neformalno učenje i mobilnost“ pod vodstvom Osječana Kristine Babić i mr.sc. Zorana Vargovića, te „dualna profesionalna edukacija“.

Usporedbom zakonskih i socijalnih okvira u različitim državama Dunavske regije uočeno je više sličnosti nego razlika u odnosu prema socijalno ranjivim skupinama, no ključni su zaključci konferencije potreba za otvaranjem novih edukativnih modela za djecu i mlade koji se ne temelje samo na teorijskoj nastavi, nego uključuju praksu i iskustveno učenje najmanje pola od ukupnog fonda nastavnih sati.

Drugi je zaključak taj da se ovakva suradnja ustanova i udruga treba nastaviti, i to ne samo na nacionalnoj i transnacionalnoj, već i na razini Dunavske regije.

O Plutajućoj konferenciji:
Skriveno: 
"Plutajuća konferencija" ove je godina okupila više od 500 gostiju iz cijele Dunavske regije, koji se uključuju i napuštaju je na različitim lokacijama od Delte (prostor gdje Dunav utječe u Crno more), do Beča, a raspravljaju u različitim pod-konferencijama o šest tematskih dijelova.

Ove događaje i pod-konferencije zajednički su pripremili EUSDR PA3, Njemački nacionalni turistički odbor, Forum mreža Alpbach, Parlament Srbije, Njemačko veleposlanstvo u Beogradu, Ministarstvo turizma Bugarske, Državno ministarstvo Baden-Wuttemberga i Zaklada AGAPEDIA Jurgena Klinsmanna, uz podršku GIZ/DCC i Europske akademije Berlin.

Ove godine "Plutajuća konferencija" fokusira se na brendiranje, upravljanje održivim turističkim destinacijama, prekograničnu suradnju u Dunavskoj regiji, makro-regionalne strategije, izgradnju kapaciteta i umrežavanje.

DONAUWENDEL - Youth in Transition Project (Projekt: Mladi za promjenu)
Skriveno: 
Zaklada Agapedia Jurgena Klinsmanna pokrenula je "Donauwendel" - Dunavsku inicijativu umrežavanja udruga i mreža koje se bave pružanjem socijalnih usluga i brigom o drugima kako bi osnažene stvorile platformu za generiranje zajedničkih projekata i ideja, te pozitivnih promjena u društvu. Nakon prvog inicijalnog sastanka u Ulmu, Hrvatska i Dalj bili su prva destinacija obilaska Dunavske regije s ciljem pronalaska potencijalnih partnera za buduće zajedničke projekte.

Ova je inicijativa tek mali dio sveobuhvatne Dunavske strategije čiji je glavni cilj prosperitet i poboljšanje kvalitete života za približno 115 milijuna ljudi Dunavske regije, a nastala je kao reakcija na primarne fokuse Dunavske strategije - ekonomiju, te kulturu i turizam. Članovi inicijative smatraju kako socijalne usluge, njihov razvoj i unaprjeđenje trebaju biti sastavni dio aktivnosti u sklopu Dunavske strategije.






Tekst i foto: Ivana Šibalić

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: