Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mario Kovač: "Osijek kulturnom provincijom proglašavaju sami Osječani"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65429
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.03.2015. 10:07 
Naslov:  Mario Kovač: "Osijek kulturnom provincijom proglašavaju sami Osječani"
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ljubitelji kazališta imaju priliku u HNK Osijek pogledati predstavu Harmsijek redatelja Marija Kovača. Uoči premijere smo s redateljem porazgovarali o predstavi, a Mario nam je otkrio i na čemu će raditi u budućnosti, kako mu se sviđa Osijek, stanju kulture u njemu i druge zanimljive stvari...

Uz sve svoje aktivnosti kojima se bavi redatelj, glumac, scenograf, DJ, kvizoman, uvijek je u potrazi za novim aktivnostima.

Trudim se držati oči otvorene za neka nova događanja, nove aktivnosti, nove medije... i kad se nešto otvori probam uskočiti. Meni je matična djelatnost kazalište i kazališni rad, što putem radionica, što putem predstava ali kažem volim imati tako renesansni duh.

I u budućnosti se namjerava držati kazališta, te prema njemu kreirati svoj raspored ostalih aktivnosti.

Kad posložim s kazališnim kućama gdje ću što i kada raditi onda u te rupe i pauze uguram te neke druge aktivnosti, u zadnjih par godina mi je postao dominantan rad na dokumentarnim filmovima. Trenutačno dobar dio energije trošim na dovršavanje i montažu dokumentarnog filma, koji se bavi obljetnicom, 25 godina od neodržavanja utakmice Dinama i Crvene zvezde na Maksimiru. Trenutno spajam materijale obiju strana. Pokušat ćemo napraviti presjek tog dana, neki kažu da je to dan kad je počeo Domovinski rat, dok neki kažu da je to bio samo još jedan huliganski izgred.

Kako trenutno radi u Osijeku iznosi svoje mišljenje o stanju kulture u tom gradu u usporedbi s ostatkom Hrvatske.

Vrlo je slično kao i u ostatku Hrvatske, dosta stvari je nažalost centralizirano, veći na sredstava se nalazi u Zagrebu. A i postoji taj slijev u svim strukama mladih ljudi prema Zagrebu. Ono što mislim da je diglo kvalitetu u mojoj struci, kazališnoj je pojava unazad nekoliko godina osječke Akademije.

Sad se po prvi puta nakon dugo vremena nalazi obratan put, da mladi glumci, lutkari, ljudi koji su zainteresirani za rad u kazalištu dolaze studirati u Osijek. Meni je puno ljudi reklo kako ću u Osijeku umrijeti od dosade, meni se to nije dogodilo. Našao sam pub kviz koji je zanimljiv i održava se jednom tjedno, našao sam nekoliko lokala i klubova koji imaju zanimljive glazbene, kulturne sadržaje.

Osijek je jedan veliki grad i grad s dobrom kulturnom ponudom. Jedini ljudi od kojih ja čujem prigovore na Osijek da ga proglašavaju kulturnom provincijom su sami Osječani. Tu sam sad već duže vrijeme i ni u jednom trenutku se nisam dosađivao ili osjećao da nemam dobru kulturnu ponudu.

Predstava se bavi apsurdom društva u kojem živimo, riječ je o neobičnoj komediji, blago nadrealnoj. Predstava odskače od normalnog repertoara HNK Osijek, glumci s kojima radim pokazali su veliku volju za radom i baš me zanima kako će proći kod publike. Dođite pogledati predstavu zato što je Harms fantastičan autor, koji nudi jedan crnohumorni pogled na svijet oko nas, on je u crnim vremenima našao nešto pozitivno za reći.

Predstava je po meni zabavna, reakcije publike na probama su pozitivne. Na kraju krajeva izlazak u kazalište je uvijek jedan društveni događaj, za razliku od televizije, laptopa , monitora, koji nas na jedan način otuđuju, ostavljaju nas kod kuće kazalište je ipak čin u kojem smo okruženi drugim ljudima.

Nekome će se predstava svidjeti, nekome ne ali ćemo razmijeniti mišljenja. Kazalište nudi ono što nam ni televizija, internet i slični mediji ne mogu ponuditi a to je direktan kontakt s izvođačima i s drugom publikom. Ovi koji dođu na predstavu vidjet će stvarni znoj naših glumaca, koji se trude izvesti kompleksnu predstavu, čut će smijeh publike ili negodovanje. Dakle, osjetit će nekakvu društvenu ljudsku interakciju, to i je upravo ono čemu kazalište bi i trebalo služiti.







Tekst: Marko Miladinović
Foto: Kristijan Cimer, PRO-Art


Pročitajte i..
Osječka publika ovacijama ispratila glumce predstave "Harmsijek"

Najava: HNK u Osijeku: Premijera komedije Harmsijek

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: