Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Preskup privatni smještaj u Osijeku

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65698
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2014. 15:52 
Naslov:  Preskup privatni smještaj u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakciji se dopisom obratila jedna studentica koja je željela ostati anonimna kako bi upozorila na problem onih studenata koji nemaju nikakve prihode, a ipak ne ostvaruju pravo na smještaj u nekom od osječkih domova. Njezino pismo prenosimo u cijelosti:

"Poštovani,
zar ih nitko neće spriječiti da nas kradu? Kada vas to pitam onda mislim na Studentski centar u Osijeku, na nepravilnosti prilikom bodovanja na natječaju za smještaj. Zar je moguće da jedan studentski grad ne može smjestiti studenticu čiji su roditelji nezaposleni, a školuju dva studenta. Prihodi nam iznose 0kn, a ja svejedno ne ostvarujem pravo na smještaj, al nemojte govoriti kako je konkurencija prevelika i da je zato to toliko teško, kad počne akademska godina onda slušam kako su pojedinci ''ostvarili'' pravo na smještaj. Jedino što je teško je kada dođu rezultati i kada se počnu izmišljati razlozi zašto nismo dobili smještaj. Odbit ćemo studente koji nemaju ništa i poslati ih u privatni smještaj koji košta cca 100eura plus režije, a o knjigama, hrani i prijevozu da ne govorim. Sramota za naš narod kako je nisko pao, sramota! Najmanje 4 puta ste do sada objavili kako hotel Mursa postaje novi studentski dom i što sada kada to isti nije postao? Istina je da u Osijeku ima malo mjesta u domovima, ali ne bi bilo na odmet da se bar ta mjesta pravilno rasporede najpotrebnijima. To što se ljudi više ne žale ne znači da je sve u redu, to znači da su svjesni da nema smisla slati žalbe. Htjela bih ostati anonimna i reći da ja nisam ta koja će se tako lako predati. Doći će kontrola kad tad. Ministarstvo ću osobno obavijestiti o svemu."


Što se eventualnih nepravilnosti u bodovanju za smještaj tiče, to će morati provjeriti nadležna tijela, ali anonimna studentica upućuje na još jedan gorući problem studenata koji su ostali bez smještaja u domu, a to je preskupi najam stanova u gradu na Dravi.

Osijek je naime postao skup gotovo kao i Zagreb - studentima je postalo gotovo nemoguće iznajmiti stan ispod 100 eura po osobi. Kada se pogledaju oglasi za najam stanova po dnevnim novinama ili portalima poput Njuškala, vidljivo je da je najniža cijena najma stana po osobi 600 kuna (80 eura) plus režije koje iznose od 200 do 300 kuna po osobi, što ukupan trošak najma diže na stotinjak eura, a to je cijena po kojoj se i u Zagrebu može naći stan.

Inače, pri iznajmljivanju stanova studenti najviše vode računa o blizini kampusa ili fakulteta, pa su tako najtraženije lokacije u centru grada te na Sjenjaku, Vijencu Ivana Meštrovića i Donjem gradu koji je u posljednih nekoliko godina postao jako popularna lokacija upravo zbog blizine kampusa. Već po običaju, najveći interes vlada za manjim stanovima, jednosobnim ili garsonjerama veličine do 40-ak kvadrata.

Ovo su loše vijesti za studenticu koja nam se javila kao i za većinu ostalih studenata u njenoj situaciji. Činjenica jest da Osijek „kuburi“ s brojem mjesta u studentskim domovima te da privatni stanodavci drže visoke cijene tako da ni studentske subvencije za privatni smještaj u iznosu od 147 kuna mjesečno tu neće mnogo pomoći.





Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Ana Mišin/Foto-arhiv031


Pročitajte i..
Hotel Mursa prenamjenom postaje treći osječki studentski dom?
150 studenata dobit će smještaj u Hotelu "Mursa" do kraja godine?
Raspisan natječaj za smještaj studenata u studentskim domovima
Oko 80 studenata boravi preko ljeta u novom studentskom domu u kampusu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65698
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2014. 19:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U cijelosti prenosimo komentar koji nam je stigao na e-mail redakcija:

htjela bih se još nadovezati na na svoju kritiku koju sam vam poslala. Za sve one koji govore da je 100eura solidna cijena za smještaj. Dva nezaposlena roditelja na mjesec zarade 0kn, jedini prihod je iz Centra za socijalnu skrb. Od toga živi peteročlana obitelj. Srednjoškolka i dva maturanta (i svi se školuju izvan svoje županije). Moji roditelji bi trebali plaćati svoje režije kod kuće i naše studentske troškove. Živjeti toliko skromno da možete svojoj djeci osigurati nešto što vi sami nemate (pritom mislim na diplomu) da osjetite što to znači, većina ne bi izdržala ni mjesec dana, a ne kao mi cijelu godinu (a kako situacija izgleda, pred nama je još jedna teška godina). Dobri smo studenti pa nam stipendije uveliko olakšavaju situaciju. Ono najbitnije što su nas roditelji naučili je da budemo POŠTENI!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.08.2014. 20:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prolazeći pokraj novog studentskog doma vidim da ova studentica ima pravo kad kaže da smještaj ne dobivaju studenti koji su slabog imovinskog stanja.
Pred domom su parkirani brojni luksuzni i ini automobili pa ne vjerujem baš da ih vozi neka sirotinja koja nema love i za privatni smještaj.

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jack Fate
Offline
Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2014. 23:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaljubljena u Osijek je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pred domom su parkirani brojni luksuzni i ini automobili pa ne vjerujem baš da ih vozi neka sirotinja koja nema love i za privatni smještaj.


Sreca pa tamo parkiraju samo studenti pa se iz toga mogu ovako "pametne" stvari zakljucivati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2014. 8:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nebi bilo loše kada bih se za iznajmljen prostor platio društvu i nekakav porez . Dakle kod nas je popularan rad na crno žalosno..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ms.bovary
Offline
Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2014. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni je jako žao djevojke i njene situacije, ali reći da je 100e puno za najam?
Zar bi ljudi trebali davati svoje (namještene) stanove u bescjenje? Baš zato što je situacija u državi takva!

I gdje se, molim vas, u ZG-u može naći stan za stotinjak eura s režijama?!? Možda u Sesvetama haha

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.08.2014. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jack Fate je napisao/la: ›
zaljubljena u Osijek je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pred domom su parkirani brojni luksuzni i ini automobili pa ne vjerujem baš da ih vozi neka sirotinja koja nema love i za privatni smještaj.


Sreca pa tamo parkiraju samo studenti pa se iz toga mogu ovako "pametne" stvari zakljucivati.

Pa nećeš mi reći da tamo uopće ne parkiraju studenti Rolling Eyes moš mislit Razz

A one vanosječke registracije sigurno ja parkiram, zar ne??

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: