Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od 1. listopada cijena struje za kućanstva pojeftinjuje za 6 do 7%!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65875
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2013. 10:23 
Naslov:  Od 1. listopada cijena struje za kućanstva pojeftinjuje za 6 do 7%!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Konačno dočekasmo i to čudo – struja bi od idućeg mjeseca trebala pojeftiniti!

Naime, Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) jučer je donijela Metodologiju za određivanje iznosa tarifnih stavki za opskrbu električnom energijom u okviru univerzalne usluge, što treba rezultirati nižom cijenom struje za kućanstva za 6 do 7 % od početka listopada.

HEP je još u srpnju podnio HERA-i zahtjev za smanjenje proizvodne komponente cijene električne energije za kategoriju kućanstvo od 10,7 %. Obzirom da ukupna cijena električne energije, uz proizvodnu komponentu, uključuje i silne naknade (za prijenosnu i distribucijsku mrežu, mjerne usluge, naknade za opskrbu itd.), građani će na svojim računima ipak osjetiti nešto manje pojeftinjenje (6 do 7 %).

Kako stoji u priopćenju HERA-e, nova Metodologija određuje način i kriterije prema kojima HEP Operator distribucijskog sustava d.o.o., nabavlja električnu energiju, tarifne modele, tarifne elemente i tarifne stavke, te postupak za određivanje, odnosno promjenu iznosa tarifnih stavki. Metodologija obvezuje opskrbljivača da svakih šest mjeseci dostavlja dokumentaciju HERA-i na temelju koje će HERA razmatrati mogućnost za eventualnu korekciju cijena.

U prijelaznom razdoblju (do kraja 2014. godine) HEP ima mogućnost korigirati iznose tarifnih stavki uz uvjet da korekcija ne smije prijeći gornju granicu cijene utvrđene ovom Metodologijom. Takva korekcija provodi se po pojednostavljenoj proceduri, po kojoj opskrbljivač samo obavještava regulatora o svojoj odluci, a u slučaju da dođe do velikih poremećaja na tržištu električne energije, opskrbljivač podnosi zahtjev za povećanje tarifnih stavki HERA-i koja odlučuje o njegovom zahtjevu.

Ovo pojeftinjenje je prvi značajan odgovor HEP-a na pojavu konkurencije, gubitak dijela korisnika i liberalizaciju opskrbe struje u koju su se još uključili slovenski GEN-I i njemački RWE. Te su dvije tvrtke u samo tri mjeseca preuzele oko 25 tisuća potrošača, ponudivši im niže cijene.

Međutim, možda se ipak ne trebamo previše radovati ovoj vijesti jer je novom Metodologijom HEP-u ostavljena mogućnost samostalnog „korigiranja iznosa tarifnih stavki“, a svi smo navikli da izraz „korigiranje“ kod nas obično znači – novi udarac na džepove građana. Vidjet ćemo hoće li pojava konkurencije spriječiti takve „korekcije“ u budućnosti.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto arhiv Osijek031.com



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2013. 10:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

     Ne treba zaboraviti da su prethodno podigli cijene za 25%.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
borisk1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 190
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2013. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je samo zbog najave konkurencije.
Mi ćemo jako malo osjetiti ovo pojeftinjenje. Još da se odnosi na sve stavke, OK,10,7 % , ali ovako tih 6-7 % meni iznosi oko 30 kuna, s tim da mi uopće nisu smanjili ratu, iako je struja preplaćena za 250,00 kn.
Vječito ih moramo kreditirati tim akontacijama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jack Fate
Offline
Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2013. 19:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

borisk1 je napisao/la (Pogledaj post): › s tim da mi uopće nisu smanjili ratu, iako je struja preplaćena za 250,00 kn.
Vječito ih moramo kreditirati tim akontacijama.


Koliko sam ja imao iskustva s tim, iznos pausala mozes dogovoriti ako odes kod njih, ali nece ti oni sami smanjiti dok ne prodje godinu dana kad racunaju novi godisnji pausal ako ne odes.

Isto tako se struja moze placati po potrosnji, ali onda se svaki mjesec mora ocitavati brojilo i nositi im stanje sto je isto glupavo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2013. 19:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako struja pojeftinjuje od 1.10. da li će opet ići u očitanja brojila?

vjerojatno, da.

pa koji su onda klinac očitavali brojila u 8 mjesecu ako su znali da moraju sniziti cijenu struje zbog konkurencije.

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ushiurac
Offline
Ukupno postova: 61
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 14.09.2013. 22:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slušam danas na radiju nekakvog predsjednika uprave hep-a govori kako struja pojeftinjuje 10%,kaže to vam znači da ako ste dosad plaćali 100kn račun, sad ćete dobijati i stanka...hmmmmmmmmmmm pa otprilike 95kn...hahaha još malo pa će kao i gorivo početi varirati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
borisk1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 190
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2013. 15:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

milo_moje je napisao/la (Pogledaj post): › ako struja pojeftinjuje od 1.10. da li će opet ići u očitanja brojila?

vjerojatno, da.

pa koji su onda klinac očitavali brojila u 8 mjesecu ako su znali da moraju sniziti cijenu struje zbog konkurencije.



Vjerojatno će reći da sami očitamo i dostavimo telefonom očitanje (kao što je bilo kad je zadnju put poskupila), a tko ne očita, ići će na procjenu potrošnje.

Redovno očitanje mora ići zbog polugodišnjeg obračuna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
BARTLEBY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 116
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.09.2013. 5:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Nadam" se će im ostati za isplatu onih 3500 kuna za "vjernost firmi" Very Happy

_________________
"Od svega što sam izgubio, razum mi najviše nedostaje" Glavom o zid osijek031.com smile

"Nije li politika zapravo samo vještina da se laže u pravom trenutku...” :->o=
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.09.2013. 18:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jack Fate je napisao/la (Pogledaj post): ›

Isto tako se struja moze placati po potrosnji, ali onda se svaki mjesec mora ocitavati brojilo i nositi im stanje sto je isto glupavo.


Imam odavno potpisan ugovor da ću sama očitavati brojilo.
Očitanje se može dostaviti osobno, telefonom ili putem njihove aplikacije, ali si obavezan 10 kuna više platiti zato što ti oni šalju uplatnice.
Osobno sam u nekolko navrata pokušavala doći do odgovora zašto tih 10 kuna jer mogu i želim sama napisati uplatnicu i da ne želim da mi je dostavljaju, no to ne prihvataju jer je tako negdje napisano da tako mora biti
U stvari te "kažnjavaju" jer sam očitavaš (i ujedno im olakšavaš posao) što je apsurd.
Meni osobno više odgovara dati im tih 10 kuna nego da mi paušalno određuju mjesečne rate, ovako sam svaki mjesec kada platim račun na nuli

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.09.2013. 18:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silence je napisao/la: ›
Jack Fate je napisao/la (Pogledaj post): ›

Isto tako se struja moze placati po potrosnji, ali onda se svaki mjesec mora ocitavati brojilo i nositi im stanje sto je isto glupavo.


Imam odavno potpisan ugovor da ću sama očitavati brojilo.
Očitanje se može dostaviti osobno, telefonom ili putem njihove aplikacije, ali si obavezan 10 kuna više platiti zato što ti oni šalju uplatnice.
Osobno sam u nekolko navrata pokušavala doći do odgovora zašto tih 10 kuna jer mogu i želim sama napisati uplatnicu i da ne želim da mi je dostavljaju, no to ne prihvataju jer je tako negdje napisano da tako mora biti
U stvari te "kažnjavaju" jer sam očitavaš (i ujedno im olakšavaš posao) što je apsurd.
Meni osobno više odgovara dati im tih 10 kuna nego da mi paušalno određuju mjesečne rate, ovako sam svaki mjesec kada platim račun na nuli

     A odustaneš od samoočitanja i dogovoriš paušalnu ratu na 100 kuna (obavezno manju od realne potrošnje)? Potom svaki mjesec telefonom napraviš probni obračun, i platiš stvarno potrošeno stanje koje mora biti veće od rate da te ne bi davili opomenama. I ostane ti 10 kuna mjesečno u džepu.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.09.2013. 18:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›


     A odustaneš od samoočitanja i dogovoriš paušalnu ratu na 100 kuna (obavezno manju od realne potrošnje)? Potom svaki mjesec telefonom napraviš probni obračun, i platiš stvarno potrošeno stanje koje mora biti veće od rate da te ne bi davili opomenama. I ostane ti 10 kuna mjesečno u džepu.


Nisam sigurna da se može "dogovoriti" manja rata - oni znaju kolika je moja mjesečna potrošnja i vjerujem da ne bi dozvolili da se dogovori manje a i oprostila sam se odavno od tih 10 kn mjesečno. Pitanje je kolika bi onda bila valuta plaćanja i kamate na eventualno zakašnjelo plaćanje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.09.2013. 19:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silence je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›


     A odustaneš od samoočitanja i dogovoriš paušalnu ratu na 100 kuna (obavezno manju od realne potrošnje)? Potom svaki mjesec telefonom napraviš probni obračun, i platiš stvarno potrošeno stanje koje mora biti veće od rate da te ne bi davili opomenama. I ostane ti 10 kuna mjesečno u džepu.


Nisam sigurna da se može "dogovoriti" manja rata - oni znaju kolika je moja mjesečna potrošnja i vjerujem da ne bi dozvolili da se dogovori manje a i oprostila sam se odavno od tih 10 kn mjesečno. Pitanje je kolika bi onda bila valuta plaćanja i kamate na eventualno zakašnjelo plaćanje.

Ja radim tako godinama, i do sada nisam imao nikakvih problema. Uredan sam platiša.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: