Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Unutarnja guma od bicikla - tlak?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2012. 10:08 
Naslov:  Unutarnja guma od bicikla - tlak?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko tlak u gumama utječe na trajanje zračnice?
Bicikl vozim 6 mjeseci u godini. Zadnjih par godina moram češće mijenjati zračnice na gumama. Nedavno je ugrađena nekakav samokrpajuća zračnica koja je nešto skuplja od obične.
Koliki bi bio optimalan tlak na prednjoj i zadnjoj gumi za osobu od cca 70 kg težine koja vozi uglavnom po asfaltu.
Na samoj gumi piše 2,8-4,2 bara. Preporuka je 4 a ja sam do sada uvijek pumpala do 3.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.09.2012. 10:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam u zadnje 3 godine i 6500 km promjenio 2 zračnice i to samo zbog krpanja, a ne trajnosti.
Zapravo mi je i pojam "trajanje zračnice" malo nepoznat...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2012. 13:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bitno je da zračnica odgovara dimenzijama vanjskoj gumi...i pumpaš koliko piše na vanjskoj...
ujedno vanjska guma ima specifikaciju do koliko kg je max opterećenje...nisam siguran jel piše na gumi al se može naći na netu...

također ne postoji pravilo koliko je za 70kg...to vidiš sama kako ti odgovara al naravno sve u rangu tlaka koji piše na vanjskoj...
btw treba kupovat schwalbe zračnice jer sve ostalo je smeće...

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2012. 15:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uvijek vozim u Škos na Gundulićevoj tako da ne znam proizvođača zračnice. Neobično mi je što su je mijenjali krajem 6 mjeseca. Nakon toga bicikl nije vožen mjesec i pol dana. Točnije vozila sam ga nepunih mjesec dana, nekih 10 km dnevno.
Inače mi je sasvim odgovaralo 3 bara. Ali mi je rečeno da pumpam na 4.
Na vanjskoj gumi nema vidljivh oštećenja, pa se pitam da li je tome kriva loša kvaliteta, ili nešto drugo. Sada je ugrađena Kenda - 70 kn sa ugradnjom.

Inače pazim da ne prelazim preko većih bankina pa ne znam kako sam samo uspjela da je probušim i gdje Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.09.2012. 17:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

3 bara je sasvim dovoljno...no slobodno staviš i na 3,5 bara...jer ti tlakomjeri na benzama svaki drugacije pokazuje....
što se tice zašto ispušta...odgovor je jedino u lošoj kvaliteti unutrašnje gume....
da je guma probušena ona bi ispustila vrlo brzo....
a što se tice svih ovih drugih ispuštanja definitivno je razlog samo smece od unutrašnje gume...jer na žalost te zracnice su sve više plasticne a ne gumene....

moja preporuka ti je također schwalbe, no moram priznati da sam ostao ugodno iznenađen kvalitetom semperit zracnica...mislim da sam ih kupio u hervisu

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Artu Ditu
Offline
Ukupno postova: 34
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2012. 17:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Unutarnja guma nije toliko bitna kao vanjska. Trebala bi koristiti vanjske gume sa zaštitom od bušenja koje u 99% slučajeva sprečavaju bušenje. Ako se većinom voziš po asfaltu od schwalbe guma dobre su silento i landcruiser

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.09.2012. 20:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jedna od mogucnosti busenja ti je i sama felga, tj. ako zbice prominiraju u felgu mogu ti polagano rezati i derati zracnicu te se ona probusi na kraju... pogledaj felgu iznutra Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2012. 11:03 
Naslov:  Re: Unutarnja guma od bicikla - tlak?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opet ja sa istim problemom, bušenje gume tj. zračnice po treći puta u 3 mjeseca a da ne znam kako, kad i gdje Sad Serviser Škos veli da je to normalno, meni to nije normalno jer sam sa originalnim zračnicama vozila istu rutu nekih 8 godina.

Gledala sam neki „tutorijal“ kako sam zamijeniti gumu, ne čini se teško ali ..
Pitanje : koliko vremena je potrebno za zamjenu zračnice za nekog tko to radi prvi puta i kakav alat treba imati.
Netko je spomenuo schwalbe zračnice-zanima me s obzirom da i njih ima više vrsta na što treba obratiti pažnju prilikom kupovine (osim dimenzije i vrste ventila) i tko ih u gradu prodaje.
Ovdje ima dvije vrste za gume od 26 cola i auto ventilom sa istom cijenom (AV 13 i Downhil AV 13 D)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2012. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a da za pocetak prvo promjeniš servisera...jer ako ti serviser govori kako je normalno da tako cesto mjenjaš unutarnje gume...onda on nije normalan....

unutarnju gumu uopce nije problem zamjeniti....za nekog iskusnog je to cca 20 min...posla...e sad za tebe...ne bi znao....plus ako nemaš nikakav alat...?
btw..kod nekih bicikala nema potrebe za alatom jer imaju one preklopne stezace...koji se samo preklope o odvrnu...znaci nije ti potreban alat...

razlika između ove dvije gume ti je prva za uže gume...a druga za šire gume....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Artu Ditu
Offline
Ukupno postova: 34
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2012. 12:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao što kaže Tamna strana definitivno nije normalno da se gume tako često buše. Prvo promijeni servisera pa onda kreni dalje.
Vidim da si ranije napisala da su ti stavili Kenda gumu za 70 kuna sa izmjenom - za tu cijenu ne možeš dobiti gumu sa zaštitom od bušenja a to je ono što tebi treba. Schwalbe drže u Extreme sportu na Štrosiki i u onoj novoj radnji iza Supera, cijena im je otprilike 120 kn, ali se isplate. Ja ih osobno koristim i probušile su mi se samo dva puta za nekih 14000-15000 kilometara, a unutarnje su neke no-name a njih nisam mijenjao nego ih zakrpao, znači bitna je vanjska guma.
Javi šta si odlučio i prekontroliraj felgu i onu traku sa unutarnje strane kad skineš gumu, možda ti žbice buše gumu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.10.2012. 9:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): ›
a da za pocetak prvo promjeniš servisera...jer ako ti serviser govori kako je normalno da tako cesto mjenjaš unutarnje gume...onda on nije normalan....


Artu Ditu je napisao/la (Pogledaj post): ›
Javi šta si odlučio i prekontroliraj felgu i onu traku sa unutarnje strane kad skineš gumu, možda ti žbice buše gumu



Servisera sam odlučila promijeniti. Bijah jučer u Rog Joma na vijencu Jakova Gotovca gdje sam kupila novu zračnicu za rezervu (Continental) i one plastične montirače za gume. Bili su veoma susretljivi te su mi dali neke preporuke tako da vjerujem da ću se ubuduće njima obratiti za bilo kakvu popravku ili kupovinu.
Odlučila sam naučiti kako sama da zamijenim gumu.

Cijene vanjskih guma sa zaštitom od bušenja se kreću od cca 70,00 kn (trgovina iz supera)
što se čini veoma povoljno i u Rog Jomi nekih cca 150,00 kn. Trenutno nisam u situaciji da mogu kupiti nove gume ali u svakom slučaju ću to učiniti prvom prilikom.

Schwalbe (26x1,95) u Hervisu nemaju, kao ni ove dvije naprijed navedene trgovine.
U Extreme sportu nisam bila ali ću otići da pogledam ponudu i cijene.

U Škosu su stavili drugu zračnicu. Ugradnju iste nisu naplatili.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: