Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Patent - što su citati, a što reference?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2012. 23:58 
Naslov:  Patent - što su citati, a što reference?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zanima me šta znači ako svjetski priznati patent ima nekoliko citata i referenci koji se vežu za njega....ili da pojasnim pitanje....šta su to citati na patent, a šta reference ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2012. 8:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...svjetski priznati patent zapravo ne postoji....postoji međunarodno zaštićeni patent koji vrijedi u određenom broju zemalja, a to opet ovisi o tome koje ćeš ti, kao izumitelj, odabrati......
.....pitanje je inače prilično kompleksno, kao i sva tema oko zaštite intelektualnog vlasništva, pa tako i patenata....
...slično je kao kad koristiš u nekim vlastitim radovima neke druge npr. akademske citate - samo što u tom slučaju slobodno možeš koristiti citat uz navođenje izvora i autora...kod citiranja patenta je malo drugačije, jer moraš navoditi gomilu podataka: gdje je izum zaštićen, tko je glavni ispitavač tog patenta, koja je organizacija zaštitila patent (kod nas je to, npr. Državni zavod za intelektualno vlasništvo), koji je broj patenta.....zatim - obzirom da se radi o zaštićenim podacima, ne možeš ih sve navoditi, nego postoji točno određeni podaci koje glavni ispitivač patenta i autor odobravaju....
...reference su nešto drugo: one sadržavaju informacije gdje se patent koristio dosad (npr. ja izumim neki dio za motor od automobila, zaštitim ga i onda BMW od mene otkupi taj patent) - to je referenca......
...važno je i kako je patent klasificiran, odnosno da li je "patent", "autorsko pravo", "trademark" (ili po hrvatskom "zaštita žiga", "know-how tehnologija" i tako još svašta.....
....tema je zahtjevna, ako ovo nije odgovor kojeg si tražio - javni mi se na PM s pitanjima, pa ćemo pronaći odgovor Smile....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: