Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Podunavski Švabe obilježili 11. svibnja - dan progona Nijemaca

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66063
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.05.2012. 11:46 
Naslov:  Podunavski Švabe obilježili 11. svibnja - dan progona Nijemaca
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Polaganjem vijenaca podno spomen obilježja stratištima Nijemaca nakon završetka Drugog svjetskog rata članovi Njemačke zajednice – zemaljske udruge Podunavskih Švaba obilježili su 11. svibnja, Dan progona, u sjećanje na nevine žrtve komunističkog terora.

11. svibnja 1945. osječke, kao i Nijemce iz drugih slavonskih gradova partizanske su vlasti odveli iz njihovih domova u pokušaju da ih prema odluci predsjedništva AVNOJ-a deportiraju u Njemačku. Ista odluka predviđala je smještanje stanovništva njemačkog porijekla u sabirne logore do protjerivanja, te oduzimanje sve pokretne i nepokretne imovine. Tisuće Nijemaca skončalo je u komunističkom pokušaju etničkog čišćenja Jugoslavije, većina u nečovječnim uvjetima sabirnih i radnih logora u Valpovu, Krndiji, Josipovcu i drugima.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno spomen obilježja koje je na mjestima nekadašnjih logora za njemačke civile u Valpovu i Krndiji podigla Njemačka zajednica – Zemaljska udruga Podunavskih Švaba, članovi Zajednice prisjetili su se nevinih žrtava, žena, djece i staraca, koji su u komunističkom pogromu stradali isključivo zbog svoje nacionalnosti. Upravo u sjećanje na taj crni 11. svibnja 1945., početak progona, odabran je ovaj datum, koji se unutar zajednice svake godine obilježava s pijetetom.




Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ščćščć
Offline
Ukupno postova: 56
Lokacija: deseti kat pod dekom
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.05.2012. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma nisu to valjda činili oni koje brane yusipović, yumesić, yupusić i tako dalje.
I takvi su danas na vlasti koji brane i kriju ovakva zvjerstva.
Šteta ove prekrasne zemlje naseljene sa nama...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.05.2012. 13:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Podunavskim švabama treba omogućiti povratak na svoja ognjišta , oni su takođe prognanici....Ostavili su svoje domove.. polja šume ... sa ovih prostora.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fischer
Offline
Ukupno postova: 30
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.05.2012. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajd ne serite ! Budaletina napiše ovakav tekst i sad će sto pametnih da mudruje oko toga . Ja sam porijeklom podunavski švaba i iz mog iskustva mogu slobodno reći da moje niko nije tjerao odavde nego su sami otišli zbog straha od odmazde što je i razumljivo ( ne odobravam ) sa obzirom šta su nacisti napravili na ovim prostorima . Vratili su se neke 1956
i dok nisu umrli nije im više nikad ovdje bilo dobro . Ostali smo mi njihovi nasljednici , uklopili smo se u sredinu i do dan danas živjeli smo i živimo normalno u skladu sa stanjem u državi i mogućnostima . Ne vidim razlog preuveličavanja ovakvih događaja i ispiranjem mozga običnim ljudima koji imaju i previše svojih problema u životu . Ovakve događaje treba obilježiti dostojanstveno i bez dizanja prašine pogotovo one političke jer to nikako ne vodi dobrom osim razdoru i međusobnom nepovjerenju . Ostavite se više aveti prošlosti dignite glavu gore i borite se za bolje sutra !!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.05.2012. 0:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne znam kako tvoji al moj dida je kao djete od 6 godina zavrsio u logoru u valpovu.....

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: