Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ministarstvo kulture potvrdilo: Zlatna Greda zaštićena pustara

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 71384
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.04.2012. 9:38 
Naslov:  Ministarstvo kulture potvrdilo: Zlatna Greda zaštićena pustara
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Povjerenstvo za žalbe Ministarstva kulture odbilo je žalbu Hrvatskih šuma i time potvrdilo Rješenje kojim se pustari Zlatna Greda dodjeljuje status kulturnog dobra, čime će biti upisana u Registar kulturnih dobara RH - Listu zaštićenih kulturnih dobara.

Sve je, podsjetimo, počelo u listopadu prošle godine kada je Zlatnoj Gredi, na inicijativu udruge Zeleni Osijek, dodijeljen spomenuti status. Automatizmom, time se zabranjuju određeni građevinski zahvati i neke gospodarske aktivnosti, zbog čega su se "dignuli" u Hrvatskim šumama.

- Prilikom donošenja rješenja zanemareno je stvarno stanje na terenu, a jedan njegov dio zadire u ovlasti drugog ministarstva. Nije točno da je pustara nastala 1870. godine, kao ni tvrdnja da je većina izvornih zgrada izgrađena u drugoj polovini 19. stoljeća. Počeci naselja možda datiraju s kraja 19. stoljeća, no u naselju se nalazi samo nekoliko zgrada s početka prošlog stoljeća koje su zbog čestih adaptacija i loše prvobitne gradnje pretrpjele znatne preinake - tvrde iz Hrvatskih šuma u žalbi upućenoj nakon proglašenja pustare kulturnim dobrom, te, navodeći niz navodno netočnih tvrdnji, ističu kako se sprječava daljnji razvoj lovne i šumarske djelatnosti. Uz sve to, naglašavaju, nameće im se plaćanje spomeničke rente.

Povjerenstvo za žalbe nije mislilo tako. Ustvrdili su, naime, da dio stambenih objekata u ruševnom stanju ne utječe značajnije na vrijednost čitavog kompleksa, jer su važnije zgrade dobro sačuvane. Pozivaju se na prostorni plan PP Kopački rit, kojim je utvrđena mogućnost korištenja okolnog ruralnog područja za potrebe posjetitelja, kao i obnova te revitalizacija kulturnih dobara i njihovo uključivanje u programe posjećivanja. Također, dodaju, prostornim planom Općine Bilje pustara je predviđena kao edukacijsko-turistički punkt. Važno je istaknuti da je prije donošenja Rješenja o uvrštavanju Zlatne Grede na listu zaštićenih kulturnih dobara mukotrpan posao odradio osječki Konzervatorski odjel, nakon čega je Stručno povjerenstvo predložilo, a Ministarstvo kulture donijelo rješenje o utvrđivanju statusa kulturnog dobra.

Protiv rješenja Povjerenstva za žalbe Ministarstva kulture nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.

Lakše do EU fondova

- Drago mi je da je potvrđena kulturna vrijednost pustare, ali mi je, s druge strane, žao što Hrvatske šume tu vrijednost nisu prepoznale, kao ni veliki potencijal - kaže Jasmin Sadiković iz Zelenih Osijek, navodeći kako će Zlatna Greda biti dio prekograničnog Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, zaštićenog u sklopu UNESCO-ovog programa. Osim toga, dodaje, uvrštavanjem Zlatne Grede na listu zaštićenih kulturnih dobara otvara se čitav niz mogućnosti za crpljenje sredstava iz EU fondova.

Tekst: Ivica Getto/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.04.2012. 9:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

......uh, bit će para Zelenima.......ionako se cijela priča vrti oko toga.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dorian Sivi
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.04.2012. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la:
ističu kako se sprječava daljnji razvoj lovne i šumarske djelatnosti.



Ma koji crni razvoj lovne i šumarske djelatnosti. Možda misli na krivolov i orgijanja po šumarskim domovima? Krasni nam ljudi sjede na čelnim mjestima državnih tvrtki. Pa on i njemu slični su u stanju samo posjeći te šume i pobiti sve živo u njima, a onda kukati kako im je teško jer je sve manje divljači. S druge strane ovi zeleni su povukli hrpu love iz EU fondova i svaka im čast.

Naravno da niko neće dati ostavku ili nedaj bože odgovarati za svoja djela, barem u državnim tvrtkama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.04.2012. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za hrvatske šume treba imati ljude koji će savjesno izvršavati zadaću, nemar i aljkavost je velika . Puno prljavštine je krivolova... sječe drva...i naravno orgijanje po šumskim domovima da ne spominjemo funkcije po kanselarijama...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: