Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječki inovatori počinju surađivati s NASA-om

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66063
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2012. 13:11 
Naslov:  Osječki inovatori počinju surađivati s NASA-om
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Put od inovativne ideje do njezine primjene u praksi nije jednostavan jer inovatorima najčešće nedostaje novac.

- Kako bi pojednostavili taj put, u Osijeku je 2011. godine osnovana Udruga inovatora Osječko-baranjske županije, koja za cilj ima osvješćivanje potreba društva za razvitak inovatorskog pokreta - naglašava predsjednica Udruge inovatora Lara Liović-Nadaždi.

- Cilj nam je da inovacije, inovatorstvo i takva vrsta poduzetništva i gospodarstva malo ozbiljnije zažive kod nas. Udruga ima samo nekoliko članova, a 150 inovatora djeluje na području županije. Svrha nam je da im olakšamo pronalaženje rješenja za njihove inovacije, jer ako se ne preda patentna prijava u Državni zavod za intelektualno vlasništvo, cijela ideja nema smisla. Ljudi to često ne prepoznaju kao šansu za tržište nego drže svoje projekte u ladicama - kaže Liović-Nadaždi.

Od planiranih projekata treba istaknuti pokretanje suradnje na istraživanjima za potrebe NASA-e. Goran Nikolašević, tajnik Udruge inovatora OBŽ, već je sudjelovao u istraživačkim programima NASA-e, ali privatno.

- Odlučio sam uključiti našu znanstvenu zajednicu u projekt, trenutno smo u fazi registracije naše organizacije u NASA-i, a dobili smo 'D&B (Dun & Bradstreet) Code' i 'NCAGE Code' da bismo ušli u CCR (suradnju s američkom vladom), a kad dobijemo broj i od NATO-a s dva koda ulazimo u NASA-u, a nakon toga prolazimo samo registracijski postupak. Ulaskom dobivamo pravo sudjelovanja na njihovim natječajima, pravo predlaganja projekata, sredstva za istraživanje i ostale beneficije - naglašava Nikolašević.

Od značajnih inovacija Lare Liović-Nadeždi treba istaknuti "Triple Helix Synoptic" - sinergija znanosti i poduzetništva, akademske zajednice i gospodarstva. Značajne inovacije Gorana Nikolaševića su Dentamete (pasta za zube u tabletama), Bris protect - zimska zaštita za brisače automobila.

- Patent je najskuplji oblik zaštite intelektualnog vlasništva, u Hrvatskoj je 2011. godine tristotinjak patenata bilo prijavljeno. Sve što gledamo oko sebe nekada je svojevremeno bio patent - pojašnjavaju članovi udruge.

Tekst: I. Mihaljević/Glas-Slavonije.hr

Pročitajte i...
Predstavljena Udruga inovatora Osječko-baranjske županije


Zadnja promjena: Redakcija 031; 30.03.2012. 18:47; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2012. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nekada je i zatvarač bio patent! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2012. 15:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CIA osjetila potencijal naših inovatora.... Juuupiii

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ratni_heroj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 30.03.2012. 17:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svakakih sam se gluposti i prosera načitao na ovom forumu ali s ovim osijek031 je nadmašio sam sebe Smile

al opet mislim da bi se kopika dala prepraviti u bazu za lansiranje raketa....

_________________
Idite svi u 3 PM od prvog do zadnjeg Osječana!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Coca Cola
Offline
Avatar

Ukupno postova: 394
Lokacija: n'djamena
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.03.2012. 17:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

houston we have a problem!! SmileSmile

Da se nadodam slucajno sam naisao:
Yugoslavian space program


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Buza_osk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 43
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2012. 18:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ratni_heroj je napisao/la (Pogledaj post): › svakakih sam se gluposti i prosera načitao na ovom forumu ali s ovim osijek031 je nadmašio sam sebe Smile

al opet mislim da bi se kopika dala prepraviti u bazu za lansiranje raketa....


wtf? kakve veze ima osijek031 s ovim?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: