Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pranje i uređivanje pokojnika prije pogreba

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 14:05 
Naslov:  Pranje i uređivanje pokojnika prije pogreba
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nekoliko puta mi je na pamet palo pitanje - što se radi s tijelom pokojnika prije pogreba? Operu li cijelo tijelo (da ne bude prljavo i/ili da ne smrdi) ili samo obrišu vidljive mrlje s lica i dijelova tijela koji neće biti prekriveni odjećom na pokopu?

Proguglala sam i vidim da se u pogrebnim poduzećima pranje i uređivanje naplaćuje. Ako je netko poginuo u prometnoj nesreći i tijelo je krvavo, svakako ga treba oprati - naplaćuje li se i to? Ne znam kako je s Ukopom pa ako netko tamo radi ili ima kakve informacije, slobodno nek napiše.

Malo je morbidna tema, ali su me neke stvari zanimale, stoga sam otvorila ovu temu. Mislim da se o ovim stvarima ili malo zna ili se o njima ne priča. A svi ćemo jednom umrijeti pa me zanima procedura, znatiželjna sam.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 14:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...e, stvarno si morbidna danas...prvo kremiranje, pa sad ovo...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 14:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...e, stvarno si morbidna danas...prvo kremiranje, pa sad ovo...

Nisam ja potakla temu kremiranja, samo sam proguglala i dala odgovor onima koje je zanimalo. Wink A što se tiče ove teme koju sam otvorila, što da ti kažem? To me oduvijek zanimalo i mislim da je bolje da čovjek pita i informira se, nego da šuti zbog onoga hoće li netko reći da je ovakav ili onakav.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.02.2012. 14:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › Nekoliko puta mi je na pamet palo pitanje - što se radi s tijelom pokojnika prije pogreba? Operu li cijelo tijelo (da ne bude prljavo i/ili da ne smrdi) ili samo obrišu vidljive mrlje s lica i dijelova tijela koji neće biti prekriveni odjećom na pokopu?

Po zakonu RH svi građani su dobrovoljni darivatelji organa i tkiva bez da su izrazili svoj pristanak za života.
Prvo što rade pokojnicima je vađenje organa i izvoz.
Hrvatska je prva u svijetu po broju izvezenih organa, i samo nek još netko kaže da Hrvatska ima loš izvoz.
Najsretniji su oni mrtvi čiji organi nezavrše u tuđim džepovima prodajom na crnom tržištu.

Trgovina organima je jedini dobar biznis koji se ne smije reklamirati na televiziji kao što to rade farmaceuti i sve ostale grane medicine, a samo zato jer ih ne kači zakon da reklama obavezno mora sadržavati napomenu:





PS:
Čudi me samo da još nisu legalizirali prostituciju i lake droge. Tu je još veća zarada. Al evo uskoro ćemo imati i trgovinu embrijima. Bit ćemo prvi u svijetu i u tome, garantiram!


Zadnja promjena: francika; 21.02.2012. 15:45; ukupno mijenjano 6 put/a.

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@francika, zanima me pranje pokojnika. Peru li (cijelo) tijelo, sve pokojnike, što sve rade..? I kako to uopće rade kada se tijelo ukoči? Ne peru ga sigurno kada ga izvade iz hladnjače, ali svejedno bude ukočeno, kako kontam...

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.02.2012. 14:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › @francika, zanima me pranje pokojnika. Peru li (cijelo) tijelo, sve pokojnike, što sve rade..? I kako to uopće rade kada se tijelo ukoči? Ne peru ga sigurno kada ga izvade iz hladnjače, ali svejedno bude ukočeno, kako kontam...

Pa odgovorio sam ti na tvoje pitanje što se prvo radi. Za pranje i poliranje će ti morati netko drugi odgovoriti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Pa odgovorio sam ti na tvoje pitanje što se prvo radi. Za pranje i poliranje će ti morati netko drugi odgovoriti.

Mene je otpočetka zanimalo "pranje i poliranje", a ne vađenje organa. Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.02.2012. 15:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pokojnici se peru, posebno sređuju i šminkaju-razvijena je cijela pogrebna industrija. Postoje čak i zanimanja u pogrebnim poduzečima za uređenje pokojnika. neznam koliko je to kod nas uzelo maha, ali vani je to jako uhodano i unosno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
Pokojnici se peru, posebno sređuju i šminkaju-razvijena je cijela pogrebna industrija. Postoje čak i zanimanja u pogrebnim poduzečima za uređenje pokojnika. neznam koliko je to kod nas uzelo maha, ali vani je to jako uhodano i unosno.

E, mene zanima kako je kod nas. I to konkretno. Stave li tijelo u kadu i tuširaju ili kako? Peru li baš cijelo tijelo i sva tijela ili samo ona za koja se plati, neovisno o tome jesu li prljava ili smrdljiva? Malo je friknuto, ali me stvarno zanima.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
okruglic
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.02.2012. 16:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rigor mortis nastupa nakon 3-6 sati, a dosta brzo i popusti, nakon dan -dva. tako da se može tijelo micati, bar oni koje sam ja vidjela. nisam sigurna u postupak kad netko umre kod kuće, ali znam otprilike kako je u bolnici. prvo, kad netko umre u bolnici pravilo je da bi svi trebali na obdukciju ali to baš i ne rade kad nema potrebe. pravilo je da se prvo par sati ( ne mogu se sjetiti točno broja ,3-6, ali je određeno) ne dira, znači ostaje kako je u svom krevetu, to se radi da se izbjegne da netko "zamre"a oni ga već stavili u hladnjak. a zatim ima točno određeni broj sati koliko tijelo mora stajati na patologiji prije nego se pristupi obdukciji. ovo pišem iako znam da je francika trol, ali iznenađujuće ima puno glupih ljudi koji misle da patolozi kradu organe ili neke takve gluposti. kad tijelo dođe do njih za obdukciju daleko je protekao rok kada se išta od organa može iskoristiti. tamo imaju oni stolovi sa tuševima pa se tijelo tako i pere poslije obdukcije od krvi i svega ostalog. to rade tehničari na patologiji. oni onda i oblače tijelo ako je obitelj donijela odjeću ili proslijede pogrebnicima čiji je onda posao da ga obuku. mislim da ima i jedna cura koja eventualno šminka ako netko izrazi želju.

druga stvar što znam je na selu, kad netko umre od starosti kod kuće, liječnik samo dođe proglasiti smrt a onda dođu neke žene ( babe, susjede, nekako se uvijek zna koje žene u selu treba zvati za to) i one onda operu i spreme tijelo. peru ga onako sa posudama i spužvama, ništa predetaljno i oblače u odijeću koju je najčešće pokojnik sam odabrao za života da se u njoj pokopa. uključujući donje rublje ( to mi je uvijek bilo malo bizarno), i stave u škrinju s pripadajućim jastucima i pokrovima. onda tu prvu noć se organizira bdijenje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.02.2012. 21:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

okruglic je napisao/la (Pogledaj post): › rigor mortis nastupa nakon 3-6 sati, a dosta brzo i popusti, nakon dan -dva. tako da se može tijelo micati, bar oni koje sam ja vidjela. nisam sigurna u postupak kad netko umre kod kuće, ali znam otprilike kako je u bolnici. prvo, kad netko umre u bolnici pravilo je da bi svi trebali na obdukciju ali to baš i ne rade kad nema potrebe. pravilo je da se prvo par sati ( ne mogu se sjetiti točno broja ,3-6, ali je određeno) ne dira, znači ostaje kako je u svom krevetu, to se radi da se izbjegne da netko "zamre"a oni ga već stavili u hladnjak. a zatim ima točno određeni broj sati koliko tijelo mora stajati na patologiji prije nego se pristupi obdukciji. ovo pišem iako znam da je francika trol, ali iznenađujuće ima puno glupih ljudi koji misle da patolozi kradu organe ili neke takve gluposti. kad tijelo dođe do njih za obdukciju daleko je protekao rok kada se išta od organa može iskoristiti. tamo imaju oni stolovi sa tuševima pa se tijelo tako i pere poslije obdukcije od krvi i svega ostalog. to rade tehničari na patologiji. oni onda i oblače tijelo ako je obitelj donijela odjeću ili proslijede pogrebnicima čiji je onda posao da ga obuku. mislim da ima i jedna cura koja eventualno šminka ako netko izrazi želju.

druga stvar što znam je na selu, kad netko umre od starosti kod kuće, liječnik samo dođe proglasiti smrt a onda dođu neke žene ( babe, susjede, nekako se uvijek zna koje žene u selu treba zvati za to) i one onda operu i spreme tijelo. peru ga onako sa posudama i spužvama, ništa predetaljno i oblače u odijeću koju je najčešće pokojnik sam odabrao za života da se u njoj pokopa. uključujući donje rublje ( to mi je uvijek bilo malo bizarno), i stave u škrinju s pripadajućim jastucima i pokrovima. onda tu prvu noć se organizira bdijenje.

okruglić ne kažem da izigravaš poštenjačinu ali kako onda objašnjavaš da je Hrvatska prva po izvozu organa i zašto misliš da nema takvih ljudi koji naravno to ne bi radili pred nikim pa ni pred tobom. Pa ni lopovi ne pljačkaju banku pred policijom, a usput pojedini organ se može izvaditi i kod nekih ljudi na neuspješnoj operaciji par sati prije nego umru i završe na patologiji (što bi se naravno radilo prikriveno a ne da ti vidiš ili bilo koji drugi liječnik koji to ne radi). Ti kao da nikada nisi gledao iluzioniste i njihove trikove skrivanja.
To je isto kao da kažeš da se ni droga ne prodaje na ulicama i da nema prostitucije.

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.02.2012. 22:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

okruglic je napisao/la: ›
rigor mortis nastupa nakon 3-6 sati, a dosta brzo i popusti, nakon dan -dva. tako da se može tijelo micati, bar oni koje sam ja vidjela. nisam sigurna u postupak kad netko umre kod kuće, ali znam otprilike kako je u bolnici. prvo, kad netko umre u bolnici pravilo je da bi svi trebali na obdukciju ali to baš i ne rade kad nema potrebe. pravilo je da se prvo par sati ( ne mogu se sjetiti točno broja ,3-6, ali je određeno) ne dira, znači ostaje kako je u svom krevetu, to se radi da se izbjegne da netko "zamre"a oni ga već stavili u hladnjak. a zatim ima točno određeni broj sati koliko tijelo mora stajati na patologiji prije nego se pristupi obdukciji. ovo pišem iako znam da je francika trol, ali iznenađujuće ima puno glupih ljudi koji misle da patolozi kradu organe ili neke takve gluposti. kad tijelo dođe do njih za obdukciju daleko je protekao rok kada se išta od organa može iskoristiti. tamo imaju oni stolovi sa tuševima pa se tijelo tako i pere poslije obdukcije od krvi i svega ostalog. to rade tehničari na patologiji. oni onda i oblače tijelo ako je obitelj donijela odjeću ili proslijede pogrebnicima čiji je onda posao da ga obuku. mislim da ima i jedna cura koja eventualno šminka ako netko izrazi želju.

druga stvar što znam je na selu, kad netko umre od starosti kod kuće, liječnik samo dođe proglasiti smrt a onda dođu neke žene ( babe, susjede, nekako se uvijek zna koje žene u selu treba zvati za to) i one onda operu i spreme tijelo. peru ga onako sa posudama i spužvama, ništa predetaljno i oblače u odijeću koju je najčešće pokojnik sam odabrao za života da se u njoj pokopa. uključujući donje rublje ( to mi je uvijek bilo malo bizarno), i stave u škrinju s pripadajućim jastucima i pokrovima. onda tu prvu noć se organizira bdijenje.

Evo pravog odgovora.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.02.2012. 0:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@okruglic, zahvaljujem na detaljnom odgovoru! Šaljem kikiriki na tvoj profil. Btw, radiš na patologiji ili? Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
okruglic
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.02.2012. 0:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

not yet Smile prisustvovah na par obdukcija, a i na par tih seoskih pogreba. drago mi je ako ti je moj odgovor malo zadovoljio znatiželju Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.02.2012. 0:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

okruglic je napisao/la: ›
not yet Smile prisustvovah na par obdukcija, a i na par tih seoskih pogreba. drago mi je ako ti je moj odgovor malo zadovoljio znatiželju Smile

Je, hvala. Wink Morbidna tema, ali sve nas jednom to čeka, zar ne? Mislim da je većini ljudi barem jednom palo na pamet ovo pitanje, ali im je to tabu tema i ustručavaju se pitati.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: