Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Arheološki muzej: predavanje uz projekciju 'Aboridžini - vrijeme snova'

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66045
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.09.2011. 12:23 
Naslov:  Arheološki muzej: predavanje uz projekciju 'Aboridžini - vrijeme snova'
16.09.2011. 19:30
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kulturna udruga Nova Akropola Osijek organizira predavanje uz projekciju "Aboridžini - vrijeme snova", petak 16. rujna 2011. u 19:30 sati, u Arheološkom muzeju, Trg Svetog Trojstva 2, Osijek. Ulaz je 15 kn.

O predavanju...

Danas se smatra da je tradicija australskih starosjedioca najduža neprekinuta tradicija na zemlji. Prema nekim procjenama stara je od 65000 do 150000 godina, dok starješina jednog plemena pripovijeda:
"Kažu da smo ovdje šezdeset tisuća godina, ali mi smo tu puno duže. Mi smo tu od vremena prije početka vremena. Mi smo došli ravno iz Vremena snova od stvaralačkih predaka. Živjeli smo i održavali zemlju kakva je bila prvog dana...".

Aboridžinska tradicija utemeljena je na sjećanju na Početak, na tzv. "Vrijeme snova" ili "Sanjanje", kada su bogovi i mitski preci stvarali i uređivali svijet i ljudima prenijeli temelje kulture.

"Bijeli ljudi nas stalno pitaju: Što je to sanjanje?
Teško je to pitanje jer sanjanje je za Aboridžine nešto najvažnije.
Bića predaka stvorila su naš Zakon, narnu-Yuwu.
Zakon je način na koji živimo, naši običaji.
Zakon su naše ceremonije, naše pjesme, naše priče - sve je poteklo iz Sanjanja.
Zakon su položila bića predaka prije puno, puno vremena i dala ga našim precima, a oni su ga prenijeli nama.
Naš je zadatak da ga nastavimo prenositi dalje i da ga čuvamo."


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: