Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mediji, sredstva informiranja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.06.2011. 13:29 
Naslov:  Mediji, sredstva informiranja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako se informirate? Koje medije pratite? Kupujete li dnevne novine, tjednike?


Pretpostavljam da je riječ o većini on-line izdanja dnevnih listova (Večernji, Jutarnji, 24 sata), Index.hr, monitor.hr, net.hr. Možda mali broj ljudi Vjesnik i Poslovni. Tjednici tipa Globus, Nacional?

Imate li "omiljene" novinare, kolumniste, reportere? Koliko vjerujete istima?

Čitajući većinu postova na ovom forumu stečem dojam kako skoro svi uključeni u razne dnevno-političke teme samo prenose ono što su pročitali u novinama. Jedini, koliko sam primjetio, koji ima osobnih iskustava i iznosi ih je forumaš pod nickom crveni. Ostali ostavljaju dojam običnih piljarica i kumica.
Razumljivo ako je riječ o temama iz svijeta, ali jako čudno ako je riječ o loklanim temama, ponajviše vezanim uz Osijek. Preveliki dio tema, nažalost i stavova je puko copy-paste tuđih stavova i mišljenja. Da li je moguće toliko nepoznavanje vlastite sredine ili je samo riječ o inertnosti, nezainteresiranosti za uobličiti vlastite misli u nekoliko smislenih rečenica?

Kolumnisti i novinare su postavljeni na položaj gurua. U prepucavanjima, daleko je ovo od razumnog i smislenog dijaloga, kao argumenti se potežu tuđa mišljenja.
Citiraju se i prenose tuđi članci. Pozna li netko od vas u raspravama novinare čije tekstove i kolumne toliko rado koristite? Zapitate li se ikada u njihovu objektivnost, političku pripadnost, moguće skrivene motive, korištenje svoga položaja kao sredstvo osobnog obračuna? Ili uzimate sve što se napiše kao zdravo za gotovo?


P.S. Odabrao sam temu Osijeka i dnevno-političkih zbivanja, budući da je ona jedino što donekle motivira ljude na ovom forumu. Puno velikih događaja u svijetu u zadnjih nekoliko mjeseci jedva da je dobilo komadić pažnje (potres u Japanu, Bin Laden, ekonomski kolapsi u Europi).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.06.2011. 15:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne hvala, čitam mjesečnike, bug+online, mrežu, pogledam par emisija na KN-u ako se sjetim i nekad navratim ovdje da pogledam neke novosti u gradu...
političke i slične globalne teme baš ne pratim iz razloga što mi to sve liči na medijsku manipulaciju, a i nema kvalitetnih konstruktivnih članaka...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
FunkyLady
Offline
Ukupno postova: 613
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.06.2011. 17:12 
Naslov:  Re: Mediji, sredstva informiranja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): › Kako se informirate? Koje medije pratite? Kupujete li dnevne novine, tjednike?
Pretpostavljam da je riječ o većini on-line izdanja dnevnih listova (Večernji, Jutarnji, 24 sata), Index.hr, monitor.hr, net.hr. Možda mali broj ljudi Vjesnik i Poslovni. Tjednici tipa Globus, Nacional?
Imate li "omiljene" novinare, kolumniste, reportere? Koliko vjerujete istima?

S obzirom na činjenicu da sam kao područje svoje buduće djelatnosti odabrala upravo medije, svakodnevno pregledavam razne portale i televizijske dnevnike. Kako u tjednicima ne mogu pronaći ništa što me zanima (jer su ispunjeni žutilom), ne čitam ih.
Kada je riječ o portalima, svakodnevno pregledavam net.hr, Metro-portal, Osijek-danas, Osijek031 te stranice HRT Radio Osijeka, Jutarnjeg lista, Novog lista, Večernjeg lista i 24 sata. Također, volim pogledati i dnevnike (Dnevnik HRT-a i Dnevnik Nove TV, onaj RTL-ov izbjegavam što više mogu).
"Omiljene" novinare, kolumniste i sl. nemam, no imam "neomiljene". Među takvima bi svakako bio Drago Hedl i to isključivo zbog širenja lažnih informacija i narušavanja svih mogućih etičkih kodekasa i zakona o medijima.


chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): ›
Čitajući većinu postova na ovom forumu stečem dojam kako skoro svi uključeni u razne dnevno-političke teme samo prenose ono što su pročitali u novinama.

S ovim se apsolutno ne slažem. Prvenstveno zato što tu ima puno više ljudi koji su svoje stavove o određenoj temi izgradili prije njihove objave u medijima. Sama sam uočila više takvih. S nekima se slažem, s nekima ne, no u svakom slučaju poštujem to što imaju svoj stav i što se za njega zalažu.


chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kolumnisti i novinare su postavljeni na položaj gurua. U prepucavanjima, daleko je ovo od razumnog i smislenog dijaloga, kao argumenti se potežu tuđa mišljenja.
Citiraju se i prenose tuđi članci. Pozna li netko od vas u raspravama novinare čije tekstove i kolumne toliko rado koristite? Zapitate li se ikada u njihovu objektivnost, političku pripadnost, moguće skrivene motive, korištenje svoga položaja kao sredstvo osobnog obračuna? Ili uzimate sve što se napiše kao zdravo za gotovo?

Nisu svi ljudi idioti da bi medijski sadržaj smatrali potpuno istinitim jer svaka medijska kuća vodi svoju politiku. Politiku kojom se mora voditi novinar kako bi zadržao svoje mjesto. Stoga me ni ne čudi što novinari (i urednici) ne biraju sredstva kako bi bili "ekskluzivni". Jedino što je bitno je tiraža.

S obzirom na činjenicu da nam sustav ne funkcionira, ne čudi me ni što novinari ne odgovaraju za svoje propuste i kršenja kodekasa i zakona. Žalosno, ali tako je... promjena bi se mogla dogoditi samo kada bi se zarada stavila na drugo mjesto, no svjesna sam toga da se to neće dogoditi...

_________________
„Koja se to bit otkriva nakon što svi društveni snovi iščeznu, a čovjek uvidi da su "mogućnosti vjere za njega posve dokinute"? Tijelo. Samo ecce homo, očiti patetični, konkretni čovjek. Jer "jedno je sigurno: meso smo, potencijalne lešine. Kad god uđem u mesnicu začudim se što nisam ondje, umjesto tih životinja."“
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Winter
Offline
Avatar

Ukupno postova: 47
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.06.2011. 5:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Draga Funky - ako si za područje svog "budućeg" djelovanja" izabrala medije - čime se trenutno baviš. Pretpostavka je ovdje da studiraš nešto u svezi s medijima, ali valjda se baš studiranje odnosi na "bavljenje" temom i to produbljeno. O zakonima mišljenja davno (dijalektika) se počelo raspravljati, što traje (kod nekih) do danas - i trajati će. Kažeš ne pratiš tjednike jer su "žuti" - kao da ostali mediji (dnevni, ili portali nisu. Svatko od ovih ima svoga vlasnika (ili vlasnike) što se onda očituje i u njima odnosno njihovim tekstovima, opremi i sl. Što se tiče često spominjanog g Hedla, možemo mi imati ovakvo ili onakvo mišljenje, ali postoje činjenice - a to je da je dotični višestruko nagrađivani novinar, što je lako provjeriti. Nadalje pišeš da ljudi formiraju mišljenje prije objave neke informacije u medijima. Ne vidim tu neki problem - i ti to radiš. Čovjek ako razmišlja o nekoj temi ili je dobio informacije o nekom događaju (od susjeda ili dečka ili konobara) formira neki stav. Ono što nedostaje većini nas forumaša i uopće aktivista (ali i studenata) je traženje i pronalaženje argumenata i protuargumenata za stvaranje "slike" o predmetima i događajima (ljudima) koji nas okružuju, a onda i prihvaćanje određenih "tuđih" argumenata kao "jačih" od naših vlastitih, ili traženje jačih dokaza za svoje vlastite. Kažeš dalje "sustav ne funkcionira" - koji to stustav? To je vrlo neprecizno - Teorija sustava (sistema) govori da je društvo "otvoreni sustav" koji se sastoji od raznih "podsustava", pa se ne zna na koji si to sustav mislila kad kažeš da ne funkcionira. Funkcionira sustav krađa, lopovluka, laži, korupcije - recimo. Uz isprike i bez uvrede, razlog ovom mom davljenju teme je samo to, da mi se čini kako se želiš ozbiljno baviti (studirati) medijima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.06.2011. 13:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa svaki dan index.hr, net.hr, jutarnj.hr

gledam cesto dnevnik nove tv, ostali su katastrofa (osim kad sprajc vodi na htvu)

od lokalnih osijek031, sib portal

znam kupit nekad nacional, moram vidit kakav je ovaj aktual novi

_________________
There can be only one, and that one is me Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
FunkyLady
Offline
Ukupno postova: 613
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.06.2011. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Winter

Što se tiče žutila u ostalim tiskovinama, portalima etc., naravno da su prisutne, no jednako tako svjesni smo da su to upravo takvi mediji. No problem je u tome što se većina ozbiljnijih tjednika (uzmimo u obzir Globus i Nacional) sve više pomamljuju za žutilom jer znaju da će senzacionalističkim vijestima privući čitatelje. Nadalje, formiranje stava o nečemu prije medijske objave je po meni dobro. Ako pročitaš na što se nadovezao taj dio komentara, jasno ti je da ti kažem jer je autor ovog topica napisao kako ljudi danas "kopiraju" medijske stavove...a što se tiče nefunkcioniranja sustava, kada u obzir uzmeš kontekst, jasno ti je na što sam mislila. Naime novinari imaju razne kodekse (Kodeks časti HND-a i Kako i zašto? Vrijednosti i standardi EP) i zakone (prije svega Ustav, Deklaracija o ljudskim pravima i Zakon o medijima) koje moraju poštovati. Prekršajem tih načela, oni krše Kodeks, Zakon o medijima, a nerijetko i Ustav, zbog čega bi ipak trebali odgovarali. S obzirom na činjenicu da ne odgovaraju za svoje postupke (a i uzevši u obzir brojne druge slučajeve iz svakodnevnog života), može se zaključiti da pravni sustav u našem okružju ne funkcionira. Kada je riječ o medijima, problem je i u medijskim kućama, koje će zbog što veće zarade pristati na sve, objaviti sve i zadržati novinare koji neprestano krše propisana načela...

I da, sjetih se da si pitao i za Hedla... po mom mišljenju on je čisti primjer onoga kakav novinar ne bi trebao biti. Jer novinar koji izmišlja vijesti nije dobar novinar. Ako ne možeš naći neku stvarnu i zanimljivu priču, bolje nemoj pisati. Naravno, s obzirom na činjenicu da sam već radila u medijima, svjesna sam da tu veliku ulogu igraju i urednici koji forsiraju bilo kakvu vijest do određenoga roka, no ni to nije opravdanje za izmišljanje vijesti koje utječu na čitavo društvo. Imao je on i svojih bistrijih trenutaka - zato su tu i nagrade, no generalno ga ne volim...

I u prošlom i u ovom komentaru iznosim isključivo svoje mišljenje, koje se ne mora podudarati s mišljenjem drugih ljudi, no ako ništa drugo, moje je Smile A što se tiče napada ili slično, bez brige, nisam to tako ni shvatila Wink

_________________
„Koja se to bit otkriva nakon što svi društveni snovi iščeznu, a čovjek uvidi da su "mogućnosti vjere za njega posve dokinute"? Tijelo. Samo ecce homo, očiti patetični, konkretni čovjek. Jer "jedno je sigurno: meso smo, potencijalne lešine. Kad god uđem u mesnicu začudim se što nisam ondje, umjesto tih životinja."“
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.06.2011. 14:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da bi par primjera moglo bolje pokazati na što sam mislio.

http://hr.seebiz.eu/makroekonomija/martina-dalic-sindikatima-odustanite-od-bozicnica-situacija-je-sve-gora/ar-6375/

Ova je vijest od prije 2 dana, po mom mišljenju puno bitnija od bilo koje druge teme u Hrvatskoj toga dana.

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=3&ID_VIJESTI=142053

Vijest od 6. 6. 2011. Prošla je posve nezamijećeno i ovdje na lokalnom portalu. Moje mišljenje o toj temi nije bitno, no zar se ne hvalimo da smo drugi grad u državi po broju studenata? To bi trebala biti bitna tema. Pogotovo ako se pogleda unazad 15-ak godina u što se ovaj grad pretvara u arhitektonskom smislu.

Pogledajući naslovnice 24sata, index.hr, zadnje vrijeme i jutarnji.hr, večernji nešto manje, dobar dio prostora zauzima tematika BigBrother, Masterchef, showbiz tračevi.
TV program jako malo gledam, no opet je većina tema tračevi i recikliranje starih emisija i filmova koji su se vrtili nebrojeno puta.

Naravno da je najveća odgovornost na urednicima i uređivačkoj politici. Upitno je koliko novinari zapravo imaju slobodu u svojim tekstovima, nisam nikada radio u toj struci, ali mi izgleda lako moguće da urednici bilo koju bitno temu preuređuju i cenzuriraju.

Neposredno sam mislio i na utjecaj koje takvo prezentiranje stvari ima na druge. Jedna od glavnih tema postaje što je radilo nekoliko likova zaključanih na 100 dana u nekoj kući? WTF ?!?

Takav način kratkih, bombastičnih vijesti i naslova koje se velikom brzinom izmjenjuju postiže se dojam površnosti i nezainteresiranosti kod ljudi. (Samo moj dojam i mišljenje.)

Osobno pratim poslovni.hr, seebit, business.hr, tjednike slabo, portale samo prelistam gledajući naslove, na TV najviše KN, ostalo je sve po istoj šabloni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
castanea sativa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 165
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.06.2011. 16:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Generalno mediji preferiraju žutilo i samo prenose informacije. Niko ništa ne istražuje, ne pita... A i ko bi radio dobije od gazdre po prstima i nosu jer previše pita.

Ja volim čitati onaj sotonski/antihrvatski/jugonostalgičarski/srbočetnički/proustaški/antihadezeovski/ index.hr
Jer imaju muda reći što drugi nemaju. No valda sve kreće o financijama...

_________________
volim da provociram bolide
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.06.2011. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Izbjegavam novine. I dnevnike. Ne čine mi dobro. Posjećujem osijek031 i sib portal. Na TV-u najbolje gledat NatGeo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mrky007
Offline
Ukupno postova: 490
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.06.2011. 18:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čitam sve jer mi dosadno na poslu.
Od Tv najviše gledam novu tv, stv i osječku..najmanje rtl .
Od novina na netu čitam Večernji, jutarnji, glas, t portal, index, net.hr.

od lokalnih - 031, sib , osijek-danas -
zapravo na tim lokalnim većinom gledam neke galerije i najave koncerta, i događaja jer su tekstovi većinom iz glasa koji pročitam ujutro na poslu

Od novinara ne vjerujem nikome jer su svi plačeni ili od političara ili od velikih firmi koji vrte reklame u svim medijima

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.06.2011. 18:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mrky007 je napisao/la: ›
Čitam sve jer mi dosadno na poslu...

... glasa koji pročitam ujutro na poslu


osijek031.com smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mrky007
Offline
Ukupno postova: 490
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.06.2011. 18:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a takav mi poso da ako nema posla moram lapit :s

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.06.2011. 18:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mrky007 je napisao/la: ›
a takav mi poso da ako nema posla moram lapit :s

I opet... osijek031.com smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nemosvjerovat
Offline
Ukupno postova: 161
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 19:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što je tu čudno?
naši mediji su te kvalitete da nisu vrijedni niti sekunde nečijeg slobodnog vremena.
Mediji, bilo tiskani ili digitalni, se čitaju na poslu uz kavicu.
kako drugačije provesti tih par sati pripreme za rad?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: