Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Odvajanje Tenje od Osijeka?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Jeste li za otcjepljenje Tenje od Osijeka

Da
9%
 9%  [ 2 ]
Ne
90%
 90%  [ 20 ]
Ukupno glasova : 22


Autor Poruka
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2011. 15:04 
Naslov:  Odvajanje Tenje od Osijeka?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odvajanje Tenje od Osijeka ideja je o kojoj se intenzivno razgovaralo 2007. godine, a tadašnji predsjednik Inicijativnog odbora za osnivanje općine Tenja Josip Mihaljević (HDZ) danas je predsjednik Mjesnog odbora Tenja koji još uvijek pripada Gradu Osijeku.

Kako kaže ovaj 25-godišnji predsjednik MO, želja za osnivanje općine još uvijek postoji, a iz pozicije predsjednika Vijeća MO, kaže, još više mu je žao što općina nije osnovana još prije nekoliko godina.

- Nisam i ne mogu biti zadovoljan ulaganjima u Tenju u kojoj živi oko devet tisuća stanovnika. Još uvijek imamo ulice bez asfalta, kuće bez prilaza, probleme s rasvjetom i druge osnovne komunalne probleme, a uz proračun od 450.000 kuna, koliko nam je pripalo ove godine, ne možemo napraviti praktički ništa. Primjerice, prošlogodišnji je proračun bio više od 800.000 kuna. I dalje sam uvjeren da bismo se bolje razvijali kao Općina, ali ne mislim ništa forsirati među mještanima i ovu ćemo priču opet aktualizirati za godinu ili dvije, kada se strasti slegnu i situacija još jednom objektivno promotri, kaže Mihaljević.

Uzor vidi u drugim općinama u blizini Osijeka koje se bez većih problema samostalno razvijaju mnogo boljim tempom nego je slučaj u Tenji. Kao primjer i svojevrsni uzor Mihaljević ističe Općinu Antunovac u kojoj se otvara gospodarska zona te je uređena praktički kompletna komunalna infrastruktura. No, vrijeme kada se intenzivno razgovaralo o odvajanju, prikupljali su se i potpisi onih koji su bili protiv odvajanja od Osijeka pa se na kraju cijela situacija primirila. “U Antunovcu iz svog proračuna uspijevaju sufinancirati prijevoz za mještane, dijeliti stipendije, uređivati groblja, prostorije nogometnog kluba, Hrvatski dom i uređivati ceste, nogostupe, rasvjetu... Zašto i mi to ne bismo mogli samostalno? Uostalom, Tenja ima i prednosti u odnosu na Antunovac, imamo i više stanovnika, poljoprivredne površine, 200 firmi, 100 obrta...”, objašnjava Mihaljević.


Primjer Antunovca

Načelnik općine Antunovac Ivan Anušić u osnivanju općine Tenja vidi pozitivan pomak za tamošnje stanovnike. “S toliko stanovnika i mnogo poljoprivrednih površina, rekao bih da bi im godišnji proračun mogao biti mnogo veći od našeg u Antunovcu, možda i 13 milijuna kuna ili čak i više. S tim bi novcem mogli rješavati konkretne probleme i raditi na brojnim projektima, a istodobno sufinancirati karte za prijevoz učenika ili umirovljenika, financirati rad udruga i klubova, ali i, što je najvažnije, kroz konkretne projekte privlačiti novac iz fondova Europske unije. Mi u Antunovcu imamo 11 zaposlenika, a vjerujem da bi u Tenji bilo dovoljno 15, a to predstavlja godišnji trošak od otprilike milijun kuna”, kaže Anušić.

Koja je procedura i tko odlučuje o odcjepljenju?

Prema Zakonu o područjima županija, gradova i općina u RH izdvajanje naselja iz sastava jedne jedinice lokalne samouprave i osnivanje nove jedinice lokalne samouprave mogu predložiti predstavnička tijela jedinica, odnosno jedna trećina građana s prebivalištem na području naselja za koja se predlaže promjena. Predlagatelji su dužni pribaviti i očitovanje županijske skupštine te prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske na predloženu područnu promjenu. Zanimljivo je da bi u takvoj proceduri Grad Osijek bio zaobiđen kao tijelo koje bi trebalo dati svoje mišljenje o opravdanosti prijedloga za izdvajanjem jednog od svojih naselja.

Bubalo protiv

Komentirajući ponovno pokretanje incijative za odcjepljenje Tenje, gradonačelnik Krešimir Bubalo najprije je dao jednu opću (i općeprihvaćenu) ocjenu - u Hrvatskoj je ionako previše jedinica lokalne samouprave. “Grad Osijek značajno ulaže u Tenju, a ulagat ćemo i dalje. Upravo ovih dana imali smo sastanak oko projekta društvenog doma čija gradnja počinje ove godine. Uz razminiranje, uređene su ceste, nogostupi, parkirališta, biciklističke staze, škola, gospodarska zona (14 milijuna kuna)... a nastavlja se i uređenje kanalizacije. Ustrojem nove jedinice samo bi se dodatno gomilao broj zaposlenih u javnoj upravi. U proteklih nekoliko godina Grad je u Tenju uložio 50-ak milijuna kuna. Više ulažemo u Tenju, nego što država ulaže u Osijek”, kaže gradonačelnik Krešimir Bubalo

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2011. 15:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja za svoje dijete plaćam učeničku kartu od Tenje do Osijeka 6o kuna. Ostalo sufinancira grad. Zna li netko koliko košta ista karta iz Antunovca?

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Someone
Offline
Avatar

Ukupno postova: 191
Lokacija: Skoro pa Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2011. 16:47 
Naslov:  Re: Odcjepljenje Tenja od Osijeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mihaljeviću ne Sranje. Šta nam fali, ha? Ti bi od selendre Vegas radio...E pa bome ćeš mi plaćati mjesečnu od tih para koje dobiješ ako se odcijepimo...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
J. R. Hartsock
Offline
Ukupno postova: 45
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2011. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tenje je srce Osijeka!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2011. 18:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...“Kao primjer i svojevrsni uzor Mihaljević ističe Općinu Antunovac u kojoj se otvara gospodarska zona te je uređena praktički kompletna komunalna infrastruktura. U Antunovcu iz svog proračuna uspijevaju sufinancirati prijevoz za mještane, dijeliti stipendije, uređivati groblja, prostorije nogometnog kluba, Hrvatski dom i uređivati ceste, nogostupe, rasvjetu... Zašto i mi to ne bismo mogli samostalno?"...

 Kaže dotični gospodin...

 Iz njegovog izlaganja dalo bi se zaključiti da u Antunovcu teče med i mlijeko, što se treba i nama u Tenji dogoditi onog trena kad se odvojimo od Osijeka, i kad on i njemu slični čvrsto zauzmu svoje pozicije u novonastaloj opčini Tenja. No kako je opće poznato da med i mlijeko ne teku tamo gdje opčine vode trutovi i volovi, Tenja je, i ostat će kao i do sada mjesni odbor grada Osijeka.
Gospodo okanite se ćorava posla, i svoje nakaradne političke ambicije ostvarujte van MO Tenje.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.03.2011. 18:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to je nesto slicno sa onom pricom da ce cepin postat grad ?!.. pa koja je svrha toga kada 95% radnika radi u osijeku. to je primjer za poso. isto je sa svime ostalim.. gdje su skole,kazalista,bolnice,blabla.
ne znam sta bi tenja postala odcjepljenjem- al grad sigurno ne.
ocito je cilj da se sa sto vise lokalnih jedinica uzme drzavi para.. ionako se govori o projektima koji treba poukidat hrpu zupanija i ostalih sranja a ovi bi pravili opet novo nesto hih

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2011. 18:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sam se vi odcjepite, više para osijeku Very Happy

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.03.2011. 18:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm...čisto sumnjam da bi mi studentska mjesečna karta koštala 70 kn kad bi Tenja postala općina.

Baš me zanima kolika bi bila subvencija od strane općine...

Mislim da je ok ovako kako je. Novci koji se dobivaju od Grada trebaju se pametno ulagati i bit će bolje.

Izgradnja biciklističke staze bila je neophodna i drago mi je da se to prije koju godinu realiziralo. Također su i igrališta sređena. Ništa posebno nam ne treba.

Što se tiče ulica bez asfalta, kuća bez prilaza i sl., mislim da su one ipak jednim malim dijelom zastupljene i da to ne bi trebao biti jedan od razloga da Tenja bude općina.

Tenja je u dosta dobrom stanju u usporedbi s poslijeratnim godinama i mislim da nam ništa ne fali.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2011. 18:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
Hm...čisto sumnjam da bi mi studentska mjesečna karta koštala 70 kn kad bi Tenja postala općina.

Ne dvoji, bila bi sigurno bitno skuplja.
Stella1989 je napisao/la: ›
Ništa posebno nam ne treba.

Ma treba nam još štošta. I rasvjeta biciklističke staze, i bolja javna rasvjeta uopće, dovršetak kanalizacije i kanali za slivne vode, jer ovi zadnji koji su ih čistili uspjeli su ih još i zahebat umjesto očistiti. No da se primijetiti da se konstantno radi i ulaže u Tenju, pa je samim tim i kvaliteta života mještana iz dana u dan sve bolja.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.03.2011. 19:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znam da bi mjesečna bila dosta skuplja. Wink

A što se tiče rasvjete na biciklističkoj stazi i ostalih stvari...nisu toliko bitne da se sad Tenja mora odvojiti od Osijeka. Slažem se s tobom što se tiče toga da je kvaliteta života u Tenji sve bolja. Meni se sviđa ovako kako je.

Što kad bi se odvojila i sve te stvari napravile..? Gdje bi onda završavale pare? U džepovima lokalnih lopina? Very Happy

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KillaBEEZ
Offline
Avatar

Ukupno postova: 321
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2011. 9:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kakva glupost, ne trebamo se odvajati od grada. Grad će se s vremenom širiti a Tenje će biti dio toga. Antunovac se nalazi na boljoj lokaciji, cestovno je dobro povezan a s obzirom na svoju malu veličinu ima više zemljišta od nas. Život u gradu je povoljniji, zato svi bježe u gradove, a ne obrnuto.
P.S. Kada HSP dođe na vlas, dobiti ćemo tramvaj !

_________________
In omnia paratus.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2011. 9:46 
Naslov:  Re: Odvajanje Tenje od Osijeka?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo mi lici na onu: ne laje kera zbog sela...
Ali stvar je vrlo jednostavna. Lako se dade izracunati koliko nova opcina moze oprihodovati i koliki su joj troskovi (administracija), te koliko ostaje za investicije za kojima doticni gospodin vapi. Ako vam se isplati - eto vam!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2011. 10:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To su pizdarije. Ionako na razini države imamo previše kojekakvih općina i imaginarnih gradova koji gutaju lovu iz proračuna (čak je i vlada najavila da bi ukidala neke općine zbog uštede), a oni bi svoju općinu. Čovjeku bude zlo kada vidi koja sve mjesta imaju status grada u RH: Dugo Selo (pazite ovo - Grad Dugo Selo), Oroslavje, Otok, Vrlika, Trilj, Grubišno Polje, Klanjec...

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2011. 10:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

iskreno normalni radni ljudi u Tenju vezani uz Osijek radnim mjestima i ako im djeca idu u školu u Osijek mogli bi puno izgubiti.... od poskupljenja svih beneficija tipa gradskog prijevoza do odvoza smeća, kojekakvih naknada koje će morati sami financirati po vjerovatno puno skupljoj cijeni, a onda će se žaliti kad im sve te stvari poskupe za minimalno 70% jer nisu u sastavu Osijeka, nisam baš siguran koliko je to pametno.... zna li neko koliko košta mjesečna karta za gradski prijevoz iz Čepina?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Naa
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2011. 11:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da je studentima mjesečna iz Čepina više od 200 kuna, a iz Tenja je 70 kn. Dakle, ne, hvala, ne želim nikakvo odvajanje. Draže mi je što je selo moje malo okarakterizirano kao prigradsko naselje nego kakva općina. Works fine for me.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: