Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prosvjedi 2011. [Tko? Što? Kako? Zašto?]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2011. 18:54 
Naslov:  Prosvjedi 2011. [Tko? Što? Kako? Zašto?]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovih dana je postalo popularno prosvjedovati. Krenulo je s Egiptom, Tunisom, Libijom... Proširilo se i kod nas.

Imamo Facebook grupe, 6 različitih prosvjeda u jednom, navijače, ratnike, političare, lažnjake, pravi bosanski lonac Smile

Meni, nažalost, nešto stalno promiče. Volio bih da mi to netko, bilo tko pojasni.


Što se želi postići s svim ovim prosvjedima?

Ne mislim samo na floskulu SRUŠIMO VLADU!.
Dobro, što nakon toga? Da li itko ima nekakav plan? Zna što želi? Vidim da pojedinci nabrajaju neke točke, no, postoji li iole razrađeno djelovanje?

Tko? Što? Kako? Zašto?

Kako ostvariti sve te parole o boljem sutra? Ima li uopće šanse za to? Ili je sve ovo jedan veliki cirkus i gubljenje vremena?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbloc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 19:46 
Naslov:  Re: Prosvjedi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gledajuci globalno, u narednih par godina nas cekaju nemiri po cijelom svijetu.
Upravo danas je krenilo i u Kini.
smatram da su ljudi dostigli jedan stupanj vise u razumjevanju sebe i okoline i polako shvacaju sto se dogadja.
99% svijetskog bogatstva drzi 1% populacije.
pola svijeta gladuje..multinacionalne kompanije polako ali sigurno grabe monopol nad hranom/vodom i energentima.
kapitalizam kao sustav..da ne pisem puno.
uglavnom dogadja se jedna promjena u cijelom svijetu..a kuda to vodi, nitko ne moze sa sigurnoscu znati.
cinjenica je da ce u narednih 10 godina geopoliticka karta svijeta biti totalno razbucana.

sto se tice hrvatske, nesto sto cesto cujem.."tko ce doci umjesto njih" pa da ja tebe pitam, mislis li da netko od oporbe(koja je katastrofa) moze losije voditi zemlju?
zasto ne dati priliku mladim politicarima?
sto oni to gore mogu napraviti nego je sada?
eto postavite si takvo pitanje...
ne mozemo kritizirati nekog tko nije dobio priliku.
sto se mene tice neka ostane i adeze, ali neka se pociste afere i neka napokon pocnu raditi za svoj narod!
mi dobro znamo i citamo svaki dan o stranim zemljama, kako su uredjene, kakve zakone imaju.
to nije nikakva znanstvena fantastika, drzava se vrlo jednostavno i jako brzo moze dobrano urediti, pitanje je da li postoji volja za to?

ova vlada i sve vlade prije ove sustavno i svjesno su radile i rade protiv svog naroda/ za interese stranih zemalja i za svoje interese.
ponavljam, nebitno je tko ce doci..bitno je da svi oni skupa shvate da je dosao kraj takvoj politici!!!ovih dana se politicari pocinju bojati naroda a to je osnovni preduvjet za njihov donekle normalan rad!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2011. 19:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

iskreno, mislim da razloga za prosvjede ima i previše. ja sam jedan od onih 350 000 nezaposlenih, a to ne želim biti. nekada su se za ljude s diplomom tvrtke trgale, a danas će malo tko i odgovoriti na zamolbe za posao. razloge je uvijek najlakše naći u "svjetskoj krizi", ali budimo realni, ta kriza nas trese punih 20 godina. sve je počelo ratnim i poratnim lopovlukom, a nastavilo se do dan danas bez da je itko ili malo tko odgovarao za to. u sdp-u ne vidim dostojnog kandidata za preuzimanje vlasti, jer imam osjećaj da su oni jednako nesposobni. volio bi da se prosvjednici okupe oko ljudi sa jasnim i artikuliranim stavovima, kakve trenutno jedino vidim u ivanu grubišiću i dragutinu lesaru. volio bi, isto tako, da se ta treća opcija isprofilira kao društveni korektiv kojeg neće zanimati vlast i strančarenje nego isključivo narod. kako god sve skupa završilo, sasvim je izvjesno da hdz od sljedećih izbora nećemo gledati na vlasti. ono što je po meni najbitnije je to da ovi prosvjedi budu upozorenje idućoj vladi da lopovluk neće prolaziti kao do sada. a već to bi se moglo nazvati dobrim početkom.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 20:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odlicno pitanje. Jucerasnji prosvjed u Osijeku i danasnji NU2 je samo naglasio potrebu razjasnjavanja i profiliranja prosvjeda.

Mladi Pernar protestira iz nekih svojih razloga koji bi se mogli svesti u promjenu politickog okruzenja kroz prijevremene izbore. Do izraza su dosle i njegove politicke aspiracije, ali i nezrelost kad su politicka stajalista i istupi u pitanju. Prateci njegova izlaganja na webu, moze se zakljuciti i da im poprilican problem s ovladavanjem vlastitog ega i velicine.

Branitelji, odnosno "branitelji", odnosno neoSUBNOR za cilj ima zadrzavanje stanja u kojem su ratne zasluge "svetinja", a ljudi koji u ratu sudjelovali, kao i njihove (sada vec po drzavu iznimno opterecujuce) privilegije - nedodirljivi.

Kolika je je razlika u motivima prosvjednika moglo se vidjeti i u danasnjem izravnom okrsaju i neslaganju one dvije ribe iz Trogira i Pernara. Netrpeljivost.

Jasno, one prosvjeduju, jer nemaju posla i misle da je za sve kriv nekakav izmisljeni "progon hrvatskih branitelja". Niti trenutka nisu pomislile da su mozda upravo braniteljske privilegije ono sto ovu zemlju gura u ponor. Njima smetaju i odgovornima smatraju "fine gradske momke", kakvim se Pernar predstavlja u svom plavom pulovercicu i kosuljici.

Stotine tisuca radno sposobnih na drzavnoj sisi i iznadprosjecnim zivotnim standardom (za radno sposobne osobe koje ne rade, ali i u odnosu vecine onih koji rade) - to si ni jedna Amerika nije mogla dozvoliti.

S trece strane, a njihov predstavnik u emisiji nije bio, su vandali i oni kojima su prosvjedi odlicna prilika za dokazivanje. Ekipa koja samo ceka povod za sranje, za sukob s onima kojima posvecuju svoje ACAB grafite.

Dakle, dijametralno suprotni interesi prosvjednika. Niti jedna od skupina ne nudi nikakva jasna i izvediva rjesenja, nego naprotiv - uglavnom traze jos privilegija, jos prava, jos izdanaka bradavica drzavne sise. Kao da u ovoj drzavi novac raste na drvecu.

Slicno se dogodilo i u Osijeku. Na prosvjedu dosta ljudi, ali vidno najvise osoba odjevenih onako kako se odijevaju navijaci. Neka, i clanovi navijackih skupina imaju pravo prosvjedovati kao i svi ostali. Ali, jedno je prosvjedovanje radi opioljivih motiva, a nesto sasvim drugo kad se u svim potezima osjeti potpis tocno odredjene politicke opcije. Ti navijaci bi, da imalo razmisljaju o svijetu oko sebe, trebali prvo prosvjedovati u Wilsonovoj, s pitanjem gdje su pare od Vidinog transfera i zasto ce gradjani Osijeka morati placati zamjenu umjetne trave (koja kosta nevjerojatnih 1,4 milijuna kuna!).

U Osijeku je prosvjed slicio Malnarovoj Nocnoj mori garnirano HDSSB-ovskom retorikom. Uz izuzece tog Ivana organizatora, oko "govornice" su se motali uglavnom razni slucajevi s drustvene margine. Zasto prosvjednici nisu gadjali i sjediste HDSSB-a, kad se zna tko je godina tresao i haracio ovim prostorima, upravo kroz HDZ?!

Iako podrzavam pravo svakog na prosvjedovanje, na sljedecem prosvjedu ne mislim sudjelovati, jer se sada sasvim jasno da se radi o jasnoj i nedvojbenoj politickoj manipulaciji osoba koje su do jucer s HDZ-om dijelili iste novce, iste plave kuverte, unistavajuci Osijek, osjecko gospodarstvo izvlacenjem novaca iz zupanijskih i gradskih tvrtki.

Svim celnicima prosvjeda je zajednicko jedno - euroskepticizam. Branitelji Europu vide kao prijetnju, kao nesto sto ce natjerati i "macehe" poput Jadranke na niveliranje razine brutalnih i napuhanih privilegija. Ulazak u EU predvidja i provedbu prava, a to nikako ne ide s ideologijom po kojoj su svi branitelji postali svete krave, abolirane i od kaznenog progona za stvari kao sto su ratni zlocini.

Pernar, kao nekakav Chavez, tripa na nacionalizaciju i cahurenje.

Tzv. "navijacima" ne odgovaraju europski navijacki standardi. Uostalom, bas je neki nogometni cica nekidan rekao da ce RH biti izbacena iz nogometnih asocijacija zbog divljanja navijaca.

Navijaci upregnuti u lokalno politicko uzde samo provode zamisao svojih lokalnih serifa, koji se EU boje kao vrag tamjana. EU opet nosi standarde kontrole potrosnje i kolanja novca, nesto sto ce im smanjiti manevarski prostor pri pljacki iz javnih poduzeca.

Ukratko... malo je onih na tim prosvjedima s kojima dijelim misljenje o tome sto i kako promijeniti. Zbog svega toga, na sljedecim prosvjedima ne mislim sudjelovati, jer to ne samo da nisu prosvjedi koji se bore za moje ideje, nego prosvjedi koji se bore za ideje koje smatram iznimno losima.

Naravno, svatko ima pravo odluciti za sebe.


Zadnja promjena: Leteci mungos; 27.02.2011. 20:23; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbloc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 20:21 
Naslov:  Re: Prosvjedi 2011. [Tko? Što? Kako? Zašto?]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

slazem se za malog pernara.
smrdi koliko je i glasan.
tocno onakav kakvi su nam i politicari.
koliko sam skuzio taj zeli u politiku..ovo mu je cisto skupljanje poena.
bogu hvala pa nista od njega.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2011. 20:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@blackbloc

Nisam mislio otvarati priču o općem svjetskom stanju, multionacionalnim korporacijama i duševnom stanju ljudi. Ostavimo to za drugu temu.

Iskreno, uvijek može biti gore. Mislim da i u oporbi ima lošijih od vladajućih. Bio mlad ili star nije važno, važno je da li je u stanju raditi svoj posao kako treba ili ne. Naravno, ovdje ne mislim na gomilanje osobnog bogatstva, nego na opće dobro.

@Mladjo

Brojka od 350.000, mislim da se ona odnosi na evidentirane nezaposlene. Nažalost, mislim da je ukupan broj puno veći. Pročitao sam Lesarov i Grubišićev program u 9. točaka. Sve je to lijepo na papiru, no da li je provedivo?

@Leteci mungos

Na neke od tih stvari i mislim. Veliki broj raznih likova koji isključivo zbog svog interesa sudjeluju u prosvjedima.
Pernar ima očiglednih političkih ambicija, sve je to razumljivo. Ali, isti je kao i oni protiv kojih se navodno buni.
Navijači su predodređeni za skandale, samo ne želim ovu temu svesti na prepucavanje navijačkih skupina.
Europa je isto velika i zasebna tema Wink

No može li netko uvesti reda u ovaj nered i kaos mita, korupcije i ludila?

Blackbloc kaže da je to sve lagano urediti i ispraviti. To mene zanima. Tko će to napraviti? Koji je kadar spreman i sposoban za to?
Da li mogu ljudi koji su sudjelovali u nečemu 20 godina, odjednom biti dobri?
Kako ukinuti nezaslužene i štene privilegije i prava?
Imali li netko uopće snage, pameti i sposobnosti krenuti s rješavanjem tog problema?
Svjetska kriza je bila samo izgovor da se krene otvarati crna rupa hrvatske ekonomije.
Neke zemlje izlaze iz te krize, neke ne. Mi samo tonemo, a perspektiva je jako crna. Tko i na koji način će to zaustaviti?

Može bilo tko doći na vlast. Ali da li će to pomoći "običnom čovjeku". Hoće li stvari biti uređenije i bolje ili će biti po onoj staroj da psi laju...?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbloc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 20:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nisam mislio otvarati priču o općem svjetskom stanju, multionacionalnim korporacijama i duševnom stanju ljudi. Ostavimo to za drugu temu.


spominjes prosvjede po svijetu, navodim ti neke od razloga..ili ti mislis da prosvjeduju jer je to in?
svijet je globalno selo, nemiri u libiji tebi dizu cijenu goriva..treba gledati sire, mi smo dio toga..

je, puno stvari je lagano ispraviti i moze se vrlo brzo!
ako si gledao one epizode s milicem, nebitno koja je zemlja..bude fantasticnih primjera kako se rijesilo nesto, jednostavno,jeftino i na zadovoljstvo svih.
nesto sto svima olaksava..
a problem kod nas je sto se radi namjerno kompliciranje odredjenih procesa, jer ipak treba 250,000 sluzbenika imati sta raditi.
kad otvaras obrt trebas 50 dokumenata i proc kroz 20 ureda..
ne moze mi nitko rec da ti ljudi u vlasti to ne vide, pa ima ih pravnika ekonomista...dakle,sve se radi planski i namjerno.
sustavno se unistava jednu po jednu granu i gazi se put eu kompanijama i uvozu.
sluzimo "prijateljskim" eu zemljama, nikada zapravo nismo bili slobodni.


Zadnja promjena: blackbloc; 27.02.2011. 20:38; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2011. 20:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@blackbloc

Različita je geneza tih prosvjeda. Navedene zemlje nisu slične s Hrvatskom, uređenjem, položajem, kulturom, okruženjem...
Zbog toga ne bih o njima ovdje.
Na cijenu goriva više utječu burze i fondovi koji zarađuju na manipulacijama cijene, te države koje stavljaju velike poreze na sve to.
No, druge me stvari ovdje zanimaju. Smile

Iskreno, mislim da 90% ovih koji prosvjeduju zapravo ne znaju ni zašto prosvjeduju ni što žele.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbloc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 20:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): › @blackbloc

Različita je geneza tih prosvjeda. Navedene zemlje nisu slične s Hrvatskom, uređenjem, položajem, kulturom, okruženjem...
Zbog toga ne bih o njima ovdje.


evo sorry zadnji offtopic.
razlika ima ali im je zajednicko jedno.

borba za bolji zivot, zaposlenost,vece place..to su trazili egipcani,to trazimo mi, to su danas trazili kinezi.
gledajuci siru sliku, zapravo smo svi u istom skripcu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2011. 20:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@blackbloc

Svima polako postaje jasnije da je stanje gore no što je itko zamišljao.

Mene zanima da li je moguće to preokrenuti? Postoje li ljudi sposobni riješavati probleme? Što se uopće može dobiti promjenom vlade?

Nažalost, moje viđenje stvari je pesimistično.

Veliki broj mladih, obrazovanih ljudi sve više razmišlja o odlasku ili odlazi. Previše "mladih" umirovljenika, previše administracije, premalo proizvodnje, kvalitetnog kadra...

Osobno bih volio da se dogodi ulazak u EU, no mislim da oni naš baš i ne žele-

Da li će neki prosvjedi sve to promijeniti i okrenuti na bolje?

Želim reći da je problem jako, jako dubok. Zanima me mišljenje drugih o kompletnoj situaciju u Hrvatskoj?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbloc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 21:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): › @blackbloc

Svima polako postaje jasnije da je stanje gore no što je itko zamišljao.

Mene zanima da li je moguće to preokrenuti?


moguce je.sad cu opet otici globalno ali jebiga..
nema smisla da mi kazemo dosta je,necemo raditi za 2000 kn,necemo raditi bez placa..doci ce sutra 10,000 bosanaca i raditi ce.ili ce firme selit pogone u ..ne znam,tunguziju.
to i je osnovna bit globalizacije.oduzimas moc narodu, oduzimas mu slobodnu volju i pravis od njega roba.
mi mozemo isposlovati bolje zakone i nesto lokalno..ali opet ne vrijedi kad ne upravljamo svojim novcem,kako cemo stvoriti svoj novac kad smo sve prodali?
gle,kapitalizam kao sustav ce pasti i to vrijeme dolazi.
bojim se da ce tu jos biti velikih sranja,ratova,smrti...svijet je pred jednom velikom promjenom.
mirno nece moci, nema sanse...ne mozes ti godinu dana mahat cvijecem kad nemas sta jesti.oni mogu cekati, mi ne mozemo.stjerani smo u kut.

eu u narednih 10 godina takodjer pada.spanjolska,irska,grcka su zemlje koje ce povuci cijelu eu dole.
nedavno je jedan americki ekonomist koji je predvidio sranje 2007-e tocno rekao scenarij koji se vec poceo ostvarivati(grcka i spanjolska) te je rekao da ce ono sto dolazi uciniti ovu recesiju macjim kasljem.


Zadnja promjena: blackbloc; 27.02.2011. 21:07; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
porto
Offline
Avatar

Ukupno postova: 116
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2011. 21:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

" Veliki broj mladih, obrazovanih ljudi sve više razmišlja o odlasku ili odlazi "

To se zove PRAVI ulazak u EU. Individualni !!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2011. 21:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@blackbloc

Molim te da otvoriš temu o globalizaciji i kapitalizmu, tamo možemo ovo nastaviti.
Sustavi dolaze i odlaze, kao i kapitalizam, neće ništa fatalno propasti, samo će promijeniti oblik, vlasnika i ime. Ali suština ostaje ista, uvijek je novac jedini pokretač.

Pitanje je jednostavno. Čemu ovi prosvjedi? Tko ima plan? Da li će ikome biti bolje i nakon smjene ovoga ili onoga?

Ili će, što je vjerojatnije svima nama biti još gore nego sada ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sape123
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 21:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Organizirati prosvjed je OK, pravo svakog pojedinca ili grupe pojedinaca. Samo je problem što se tome olako pristupa. To nije posao za Pernara ili takve pojedince koji su željni samopromocije i vole se gledati 5 minuta na televiziji. Smatram da se organizaciji prosvjeda treba pristupiti kao nekom velikom projektu, da ne dođe 1000 ljudi nego 100 000 ljudi. To bi trebala organizirati osoba koja ima znanje, ideju, program i koja je sposobno to prenijeti ljudima. Naravno da to ne treba biti političar ni neki sindikat i sl. Naravno da to nije lagan zadata, ali smatram da je jedino tako moguće nešto postići prosvjedom.
Ovakvim ponašanjem i glupiranjem nitko neće ništa postići.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbloc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2011. 21:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mozda bi se trebali obratiti za pomoc onoj udruzi koja je pomogla egipcanima rusiti mumbaraka?
citao sam o njima, pruzaju savjete,logisticku pomoc i tako to.
mislim da su iz srbije, rusili su i milosevica.
ako netko zna o kome pricam,neka stavi link!

_________________
Ako si sit svega i hoceš život zdrav,
Preuzmi kontrolu i zauzmi stav
Budi kralj svog uma, kao lav
A sistem ce puci, šav za šav
Digni se i bori, kreni ka slobodi
Jer ova lokomotiva u propast vodi
Ti si tih i njima to godi
Budi vatra u kojoj ce sistem da gori!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: