Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mogu li se ovisnici uistinu izliječiti...?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2010. 11:19 
Naslov:  Mogu li se ovisnici uistinu izliječiti...?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

S obzirom na sva ulaganja u oporavak i resocijalizaciju liječenih ovisnika o opojnim drogama, zanima me postoji li neki relevantan podatak o tome koliko njih zaista uspije opravdati sva sredstva i energiju uloženu u njihov oporavak i boravak u komunama, a koliko ih i nakon toga ostaje ono što su bili i prije takvih programa - samo trošak i nesreća za društvo?
Kolika je uopće korisnost takvih zajednica?

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mitraljez
Offline
Avatar

Ukupno postova: 20
Lokacija: jug 2
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.10.2010. 23:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Korisnost je takvih zajednica brza i ucinkovita ukoliko, ko bi a nebi nedaj Bože sad eto ili ti ovaj uzo,a to je vrlo moguće iako i nemora znacit, tako da večinom bude i drugačije ako se i to uzme u obzir,barem po nekim pravilima našeg društva..eto. hvala

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 01.11.2010. 0:29 
Naslov:  Re: Mogu li se ovisnici uistinu izliječiti...?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

123456 je napisao/la (Pogledaj post): › S obzirom na sva ulaganja u oporavak i resocijalizaciju liječenih ovisnika o opojnim drogama, zanima me postoji li neki relevantan podatak o tome koliko njih zaista uspije opravdati sva sredstva i energiju uloženu u njihov oporavak i boravak u komunama, a koliko ih i nakon toga ostaje ono što su bili i prije takvih programa - samo trošak i nesreća za društvo?
Kolika je uopće korisnost takvih zajednica?


Isto se pitanje može postaviti i za zatvore...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.11.2010. 12:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne znam statistike, ali znam da se moj bratić koji je na horsu nakon komune nije previše promijenio niti popravio, i da je sada sa 28 godina hodajuća smrt i opasnost za sebe i druge, i naravno, ni za što nije sposoban, ni za samostalan život, a kamoli za posao ili sl. Jednostavno ne živi realnom svijetu, pojma nema šta se događa oko njega. Kad nije na horsu, nadoknađuje drugim stvarima, tako da... Ne. Mislim da nema prevelike koristi od komuna, a tako ni od zatvora.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
water
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.11.2010. 22:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ti si neki bankar kada neučinkovito liječenje ovisnosti smatraš samo troškom države? jbg. ipak se tu radi o ljudima i to većinom jako nesretnim.
znam za neke dugogodišnje heroinske ovisnike, 99% njih se nakon liječenja ponovo vratilo heroinu, a taj 1% ostao je ispranog mozga kojekakvim religijskim zatupljivanjem. ali nitko od njih nije bio povezan s kriminalom pa su prema tome bili opasnost samo sebi, a ne drugima.
ne znam zašto ne postoji učinkovitiji način liječenja jer ti su ljudi definitivno bolesni i trebaju pomoć jer si ne mogu pomoći sami.

_________________
If I had a world of my own, everything would be nonsense. Nothing would be what it is, because everything would be what it isn't. And contrary wise, what is, it wouldn't be. And what it wouldn't be, it would. You see?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.11.2010. 23:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovisnost je bolest kao i mnoge druge "regularne" bolesti...možda još i teža...jer je i tjelesna i psihološka..ne postoji trajno izlječenje od nijedne vrste ovisnosti, kao što ti nitko ne garantira da ti se rak neće vratiti...
i mi svi mislimo da je dovoljno poslati nekoga u komunu i to je to..ali to je samo uvod u ono što ga čega..više je to tjelesno pročiščavanje...nakon izlaska iz komune vraćaju se u "stvarni"svijet, gdje nažalost, kada se počnu susretati sa novim životnim problemima, često opet posustanu....i takve se osobe liječe puno duže nego što je to jedno "čišćenje"u komuni..tako da nakon izlaska pogotovo trebaju pomoć okoline-bila to obitelj, država...smatram da treba pomoći ljudima koji su izašli iz komune, zatvora..(čega god) pri zapošljavanju nakon izlaska...jer nije to njima "nagrada"za sve loše koje su možda učinili, već mjera opreza kojom bi im se osigurala egzistencija da ne se ne bi opet vratili svojim navikama..jer ponavljam to je bolest, to su ljudi sa "posebnim potrebama" samo što ne trebaju direktno nekakav lijek ili ortopedsko pomagalo već psih pomoć svih nas...
ljudi često ne prihvaćaju psih bolesti kao "prave"bolesti...zato to nerazumijevanje za ovu skupinu...

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2010. 0:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

water je napisao/la: ›
ti si neki bankar kada neučinkovito liječenje ovisnosti smatraš samo troškom države? jbg. ipak se tu radi o ljudima i to većinom jako nesretnim.


još nisam bankar, ali se nadam da ću u roku godinu - dvije to i postati Very Happy
a sada ozbiljno, ne smatram da mogu na njihovu bolest ili "bolest" gledati na takav način i sažalijevati ih kao što mogu sažalijevati ljude koje primjerice zadesi rak, a za što nisu sami krivi.... za ovisnost su sami krivi, to nije pitanje genetike, zar ne? kao ni bilo koja druga ovisnost; cigarete, alkohol, slatko i sl.

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.11.2010. 1:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A pušač koji je dobio rak pluća od pušenja?
Jel taj rak vrijedi ili ne vrijedi? Znači njemu ne dati pravo na liječenje?
Za sve bolesti postoji uzrok..a najčešće smo sami krivi, najčešće načinom života, prehranom, stresom....ali eto ponešto su i geni zaslužni, iako vjerujem da ako znaš da imaš genetske predispozicije za neke bolesti da ćeš više pažnje posvetiti tome i na taj način pokušati spriječiti to...i ako ne napraviš to, opet si sam kriv, jer znao si...a nisi reagirao...

najlakše je ograditi se od "takvih"....ali što da ti je ne znam brat ovisnik, ili sin jednog dana? Sigurno nećeš zauzeti stav: makni to smeće od mene...već ćeš mu pokušati pomoći jer većina, možda ne baš sve, ali većina ovisnosti ima neki uzrok i nije bez razloga...Imam ovisnika u obitelji Sad zato sam tako blaga u tom pogledu...da nismo svi zauzeli obrambeni stav, kao što jesmo, sada bi to možda puno bolje ispalo....
iako priznam prije toga sam razmišljala kao i ti: Goni to smeće od mene....houh, houm...u svakom slučaju svaka bolest i kako ti kažeš "bolest" je sranje...

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2010. 1:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nicoll je napisao/la: ›
A pušač koji je dobio rak pluća od pušenja?
Jel taj rak vrijedi ili ne vrijedi? Znači njemu ne dati pravo na liječenje?
Za sve bolesti postoji uzrok..a najčešće smo sami krivi, najčešće načinom života, prehranom, stresom....ali eto ponešto su i geni zaslužni, iako vjerujem da ako znaš da imaš genetske predispozicije za neke bolesti da ćeš više pažnje posvetiti tome i na taj način pokušati spriječiti to...i ako ne napraviš to, opet si sam kriv, jer znao si...a nisi reagirao...

najlakše je ograditi se od "takvih"....ali što da ti je ne znam brat ovisnik, ili sin jednog dana? Sigurno nećeš zauzeti stav: makni to smeće od mene...već ćeš mu pokušati pomoći jer većina, možda ne baš sve, ali većina ovisnosti ima neki uzrok i nije bez razloga...Imam ovisnika u obitelji Sad zato sam tako blaga u tom pogledu...da nismo svi zauzeli obrambeni stav, kao što jesmo, sada bi to možda puno bolje ispalo....
iako priznam prije toga sam razmišljala kao i ti: Goni to smeće od mene....houh, houm...u svakom slučaju svaka bolest i kako ti kažeš "bolest" je sranje...


ako bolje pročitaš što sam napisao siguran sam da ćeš uvidjeti kako nisam zauzeo stav koji sadržava riječi "smeće", "ograda", "goniti" i sl.
ono što sam pokušao razlučiti jest sam uzrok problema koji je u svakom slučaju različit od utjecaja drugih čimbenika u drugim bolestima na koje ne možeš utjecati, kao što su mnoge vrste raka i sličnih bolesti....
svakako da sažaljevanje stoga neće biti jednako, ali ne dovodim u pitanje da se i takvim nesretnicima treba pokušati pomoći, ovako ili onako...
nažalost i pušači su svjesni svojeg rizika od dobivanja raka pluća, nisu neupoznati i needucirani u tom pogledu i vrlo si direktno svjesno štete zdravlju... stoga svakako ne dvojim da bilo kojem čovjeku u nevolji treba pomoći, no da su svi bolesnici isti - nisu... nadam se da me sada razumiješ Smile

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.11.2010. 1:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

houm...mogli bismo raspravljati u nedogled..kao i na svaku temu ovdje....ali baš mi se ne da....dr.put Wink
..ajd laku noć....

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: