Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Razina buke na Drvljaniku dvostruko veća od dopuštene

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65873
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.10.2010. 19:00 
Naslov:  Razina buke na Drvljaniku dvostruko veća od dopuštene
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tramvajske tračnice odmah ispod prozora, željeznička pruga kroz stambena naselja, blizina važnih prometnica i raskrižja, zvono crkve i drugi izvori buke znatno utječu na kvalitetu stanovanja. Iako se na "urbane" izvore buke poput prometa ili tramvaja ne može utjecati, mještani Osijeka nezadovoljni su razinom buke, a pritužbe najčešće dolaze iz naselja Drvljanik, gdje željeznička pruga prolazi samo nekoliko metara od dnevnih i spavaćih soba stanara. Gledanje TV-a, telefoniranje ili normalan razgovor potpuno su onemogućeni više puta tijekom dana kada tračnicama protutnji vlak.

- Iako i manji putnički vlakovi stvaraju veliku buku, veći problem su teretne kompozicije koje kao da nemaju kraja, a nerijetko nam pod prozorima prolaze i više puta dnevno. Često moram prekidati telefonski razgovor ili televizor pojačavati do maksimuma jer je buka tolika da ni zatvaranje prozora ne pomaže, žali se stanovnik Drvljanika Vlado H.

Ovim problemom, iako mnogi građani to ne znaju, ipak se netko bavi, a grad Osijek uskoro će dobiti i detaljnu kartu buke. Darije Varžić, pomoćnik direktora za razvoj i kvalitetu Zavoda za unapređenje sigurnosti, rekao je da će Osijek u idućih nekoliko godina dobiti detaljnu kartu buke i to u digitalnoj izvedbi, u skladu sa Zakonom o zaštiti od buke donesenim 2009. godine.

- Osijek je među prvim gradovima u Hrvatskoj radio bilo kakva mjerenja buke, još 1987. godine, ali bez precizno dogovorene metodologije. Izrada karte buke složen je proces, a posljednji put rađena je krajem 90-ih godina prošlog stoljeća. Karta buke važna je i kada govorimo o studijama utjecaja na okoliš i izdavanju dozvola za gradnju pogona ili prometnica, objašnjava Varžić.

Uspoređivanjem mjerenja iz vremena prije rata indikativno je da su prometnice postale najveći izvor buke u gradu, dok su industrijski pogoni većinom utihnuli. Među najbučnijim mjestima u gradu je raskrižje Vukovarske i Trpimirove ulice, a tramvaj u Strossmayerovoj ulici, primjerice, stvara više od 80 decibela buke.

Akustički model

Nekada je za izradu karte buke bilo potrebno mnogo mjerenja na raznim lokacijama diljem grada, a danas dio mjerenja zamjenjuje računalni program uz koji je manji broj mjerenja dovoljan da se izradi akustički model. No manji broj mjerenja ne znači da izrada karte buke ne traži mnogo truda, a problematično je i što ne postoji nikakva "podloga" prijašnjih mjerenja u digitalnom obliku pa izrada nove karte buke mora krenuti praktički od nule.

90 decibela s tračnica

Da onima koji žive blizu željezničke pruge svakodnevica nije laka potvrđuju i mjerenja prema kojima buka kod zgrade, primjerice na Drvljaniku, može iznositi i visokih 90 decibela. Posebno je problematično noću jer su ispitivanja pokazala da se 90 posto ljudi probudi kada buka u okolini dosegne 45 decibela. S obzirom na to da dobra stolarija, koju rijetki imaju, može "skinuti" 30-ak decibela ako su prozori zatvoreni, čak i tada je većini nemoguće spavati.

Grad je odredio najvišu dopuštenu razinu buke - na područjima gdje građani žive i rade tijekom dana je to 65, a tijekom noći 45 decibela.

Manda Pejić, Dalmatinska ulica:
- Vlak nam uz kuću prolazi više puta dnevno, a tu živimo osam godina pa smo se već i naviknuli na buku. Ipak ponekad nas probudi, a najviše smeta našem psu.

Tekst: Ivan Sekol/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.10.2010. 21:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ta pruga postoji puno duze nego stambene zgrade.

kada su se useljavali u te stanove, znali su da se useljavaju u stanove kraj pruge ... i ne vidim u cemu je sada problem ?

u starom komunizmu zeljeznicki promet je bio puno veci ... ovih par vlakova sto prodje dnevno nije ni priblizno onome sto je bilo kada je svakih pola sata prolazila takva kompozicija ili dok su na ranzirnom kolodvoru slagali kompozicije.

uglavnom, ljudi su postali picke.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neo091
Offline
Ukupno postova: 100
Lokacija: Ruska svemirska postaja
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2010. 23:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa ljudi ponekad ne mogu birati gdje će živjeti,to nije razlog da slušaju teški željeznički promet 10 metara od stana!
Ne vidim u čemu je problem pametnjakoviću,jer ne živiš ti u tim zgradama pa je najlakše komentirati iz tvoje perspektive!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kek1
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.10.2010. 0:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja živim doslovno 10 metara od pruge. Otkad imam pvc prozore, manje se čuje, ali zgrada se jednako trese. To baš nije lijepo...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali od čače
Offline
Ukupno postova: 413
Lokacija: selo veselo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.10.2010. 1:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cijeli svoj život mi je pruga na kraju dvorista,tj bašće,i ne da ne dozivim taj vlak,nego ga uopće ni ne cujem...a zivim kraj pruge os-zg, prolaze ovi mali plavi,teretni,putnički, u svako doba dana i noci,i par puta u satu..i spavam ko zmaj,i ne smeta nikome,ni djeci ni psu..a kamoli ove neke izjave da ne mogu telefonirat dok prolazi vlak,malo mi smjesno to zvuci,jer i meni vlak ide maltene kroz dvoriste pa mogu sve...nekako mi ovo sve zvuci tipa, : ajmo skroz biti nezadovoljni sa svime,pa ajmo se zalit na sve moguce..kak je netko u gornjem postu napisao ljudi su pi*****, ja bi rekao ljudi su previse osjetljivi i sam bi prigovarali..i za kraj,ima ona neka koja kaze, ono sto ne zelis da ti smeta, nece ti ni smetat..bolje da im smeta što za koju godinu nece imat pemziju, a ne neki vlakic koji huhuće,adio!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
visa
Offline
Ukupno postova: 41
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.10.2010. 1:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ko kek1 sam živio do pruge 15 godina
kad teretnjak prolazi trese se sve živo a ne zgradica
@mali od čače nebih se složio
kada teretnjak doda gas do daske bome nema šanse da ćeš telefonirat ili razgovarat
ali ovaj dio što kažeš ono što ne želiš da ti smeta, neće ti smetat je istina
al pvc win!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.10.2010. 13:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

al zacudo nikom ne smeta zvono crkve hm

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mikro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 500
Lokacija: Osijek VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.10.2010. 16:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stanovao sam pored te pruge,jedno vrijeme smeta a kasnije oguglaš na sve to!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.10.2010. 19:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad prolazi teretni vlak sve se trese..ali srecom ne prolazi cesto, najgore je sto ima neki ranojutarnji, negdje oko 4.30..
a ovaj poslijepodnevni kad zatrubi srce mi stane..

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
adams.adela
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.04.2013. 11:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja živim 10 m od te pruge blizu šećerane, ne smeta mi kad vlakovi prolaze nego kad lokomotiva stoji ( u leru) i tako stoji po sat i više vremena 10m od moje kuće (Riječka ul) i proizvodi tako užasnu buku da bih najradije otišla od kuće jer mislim da će mi bubnjići eksplodirat ! Živim ovdje već 5 godina ali ova buka je od prije nekoliko mjeseci ovako nepodnošljiva...ne znam šta da radim!!!! pomoć!!!!!!!!!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: