Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Multikulturalnost

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.10.2010. 15:44 
Naslov:  Multikulturalnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prije nekoliko godina sam razgovarao s kolegom koji je živio u francuskoj i njemačkoj a tema su bila imigranti.
Napričao mi je svašta o turcima, romima prvenstveno, ali i o drugim manjinskim skupinama koje su došle u te zemlje samo da uživaju u socijalnim blagodatima tih zemalja.
Rekao mi je da će se u narednim godinama dogoditi ovo što se upravo događa.

dakle, samo nekoliko nedavnih događanja.ako se ne varam, u švedski parlament prvi put u povijesti ušli radikali-zbog svojih stavova o imigrantima, francuzi deportiraju cigane,isto najavljuje i italija.
ankete u njemačkoj pokazuju da bi 1/3 ispitanika potjerala strance iz zemlje...

žena koja je uglavnom kritizirala francuze zbog deportacija sada izjavljuje ovo:
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/merkel-njemacki-koncept-multikulturalnog-drustva-je-propao.html

Dakle, mislite li da će multikulturalna društva u budućnosti opstati?
mislite li da bi Hrvatska trebala deportirati rome koji ne žele raditi i žive od socijalnih primanja?
Mislite li da nam rebaju kvote i bolji zakoni oko stranih radnika?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2010. 16:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
Dakle, mislite li da će multikulturalna društva u budućnosti opstati?


Apsolutno. Samo neće biti organizirana na način kako je to učinjeno u Francuskoj, gdje su imigrante getoizirali, nego primjerice Americi. Iako ti zapravo više pišeš o multinacionalnim društvima. Loše integriranje imigranata u neka staroeuropska društva uzrokovano je podjednako ponašanjem domicilnog stanovništva, kao isamih imigranata.

No, to su trenutačne boljke. Uskoro više neće biti stare Europe, jer izumire, i jer prirast ne prati rast. Osim ako se Francuzi i Nijemci velikom brzinom ne vrate konobarenju, smetlarenju i teškim fizičkim poslovima, imigranti će biti nužnost, kao i dosad.

maniche je napisao/la: ›
mislite li da bi Hrvatska trebala deportirati rome koji ne žele raditi i žive od socijalnih primanja?


Nisi baš promislio prije pisanja ovog pitanja. Naime, Romi u Hrvatskoj imaju hrvatsko državljanstvo (najveći dio svakako), a ovi koje su Francuzi deportirali nisu državljani Francuske, nego su samo koristili blagodat kretanja Europskom unijom (državljani su Rumunjske, u najvećem dijelu). Jednog dana će se i Hrvati, poput rumunjskih Roma, moći slobodno kretati u EU, i nadam se da će se sa praksom ovakvog deportiranja prestati, jer radne navike prosječnog Hrvata, koji će gladan napustiti Hrvatsku, nisu Bog-zna-koliko veće od onih prosječnog Roma. U svakom slučaju, nisu na nivou europskih. To pišem, ako ćemo generalizirati.

maniche je napisao/la: ›
Mislite li da nam rebaju kvote i bolji zakoni oko stranih radnika?


Ni ovo ti pitanje nije baš za peticu. Koji strani radnici u Hrvatskoj? Mi bi trebali suprotno, liberalizirati tržište rada. Veće firme nemaju kadra, a ne smiju uvoziti radnu snagu. Iste te veće firme besplatno pokušavaju prekvalificirati Hrvata. Hrvat neće, ali mu smeta kad stranac hoće. Nije Hrvatu lako, ali je još teže hrvatskoj firmi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.10.2010. 16:59 
Naslov:  Re: Multikulturalnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, pomalo nespretna pitanja pošto ni sam ne znam što bi zapravo pitao, a ipak sam vas morao nešto pitati Very Happy
Konkretno, volio bih pročitati koju pametnu o trenutnom stanju gdje sve više jača radikalizam u donedavno liberalnim zemljama a stranci su sve nepoželjniji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.10.2010. 23:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Angela Merkel, vjerojatno, ne želi dati prostora desnici. Otud ovakvo zaoštravanje retorike. Jasno je da problem dez-integracije doseljenika s njemačkim društvom postoji, ne može ga ignorirati. Da je pustila da ga desnica prva glasno dijagnosticira, europski partneri bi je, vjerojatno, smatrali "odgovornom" za porast desnice, što u Njemačkoj svakako žele izbjeći - iz nekih starih razloga i asocijacija. Pogotovo u vrijeme kad u Eropi raste popularnost desnice koja se temelji na imigrantskom pitanju. Ovako je Merkel iskoristila veliku domaću pozornicu za unutarnje političke poene u kritičnom trenutku.

Europa doista ima problem starenja stanovništva i uvoz radne snage biti će nužnost. No, to je cijena materijalističkog mentaliteta koji je sama razvijala. Osim toga, prosječan Europljanin sve više bira poslove, ma koliko to čudno zvučalo. Imamo sličnu stvar i kod nas: za neke poslove se, jednostavno, ne može naći zainteresiranih - pa djelatnike uvozimo iz Bosne, na primjer, gdje je situacija još gora nego kod nas. Statistike o nezaposlenosti ma koliko poražavajuće bile - u građevini kronično nedostaje kadra - kukaju vječito poslodavci. Uvijek će postojati taj nesrazmjer koji će biti pokretač migracija radne snage.
Problem Roma i njihovih migracija nešto je drugo. Konkretno, ovo što se događalo u Francuskoj čisti je pokušaj zloupotrebe otvorenih granica EU od strane rumunjskih Roma. Ne znam što su vlasti drugo trebale učiniti?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.10.2010. 0:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

o kakvom ti multikulturalnom društvu u Hrvatskoj pričaš?! Mi smo multietnička zemlja oduvijek, ali zato i vidljivo ksenofobna...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.10.2010. 7:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Uskoro više neće biti stare Europe, jer izumire, i jer prirast ne prati rast.


Baš je tako.


W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
jer radne navike prosječnog Hrvata, koji će gladan napustiti Hrvatsku, nisu Bog-zna-koliko veće od onih prosječnog Roma. U svakom slučaju, nisu na nivou europskih. To pišem, ako ćemo generalizirati.

A zar nisu naši gastajbajteri što vani rade po bauštelama dobri radnici ?
Tu se nešto promjenilo ? Znam da su naši ljudi uvijek karakterizirani kao dobra radna snaga.

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Iste te veće firme besplatno pokušavaju prekvalificirati Hrvata. Hrvat neće, ali mu smeta kad stranac hoće. Nije Hrvatu lako, ali je još teže hrvatskoj firmi.


I ovo mi je promaklo, očito me muljaju oni u hzz ..ja bih se rado prekvalificirala..što se to traži ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.10.2010. 8:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pavijan je napisao/la: ›
o kakvom ti multikulturalnom društvu u Hrvatskoj pričaš?! Mi smo multietnička zemlja oduvijek, ali zato i vidljivo ksenofobna...

Mislim da multikulturalnost nije nešto što nije nikad postojalo na ovim prostorima. Ne treba tu otkrivati toplu vodu. Primjer su ravničarska područja (Slavonija, Vojvodina) koja su uvijek bila atraktivna doseljenicima; primjer je i nekadašnja Bosna. E, sad pitanje: tko je srušio taj koncept koji je bio zaživio u dosta dugom periodu? Tko se prvi naoružao, tko je prvi zapucao? Tko je prvi zapiškio svaki komadić zemlje koji je proglasio svojim? Koja je od nacionalnih matica organizirano davala podršku konceptu mržnje i zločina svojoj dijaspori? Očito da nisu računali na povratak multikulturalnosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.10.2010. 9:23 
Naslov:  Re: Multikulturalnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la (Pogledaj post): › Rekao mi je da će se u narednim godinama dogoditi ovo što se upravo događa.

dakle, samo nekoliko nedavnih događanja.ako se ne varam, u švedski parlament prvi put u povijesti ušli radikali-zbog svojih stavova o imigrantima, francuzi deportiraju cigane,isto najavljuje i italija.
ankete u njemačkoj pokazuju da bi 1/3 ispitanika potjerala strance iz zemlje...
Dakle, niš specijalno... u potrazi za boljim životom grupa ljudi dolazi u jednu zemlju. Pošto su drugačije kulture, običaja, pristupa radu i sl. teže se uklapaju u sredinu. K tomu još uzmimo i to da domicilni narod postaje ljubomoran što mu je tamo neki turčin oteo posao...
Ovo dizanje protiv(u zadnji tren) je posljedica toga što isti domicilan narod ima preslab natalitet, te kao kod takvog doseljenici počinju prevladavati, a ovi domicilni se osječaju ugroženo zbog istog. (SINDROM KOSOVA) i tako će u dogledno vrijeme i završiti. Da se izrazim nekulturno (Kurcem u pobjedu).
I sada nakon ovog netko može doći i reči da su oni ovakvi i onaki, da imaju previše djece te da neznaju kako im ovi mogu osigurati "kvalitetan život".
NO NA KRAJU SVE JE TO MANJE VAŽNO... PRVI SU POPUŠILI, A DRUGI DOBILI. I TO JE TO. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 18.10.2010. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Iste te veće firme besplatno pokušavaju prekvalificirati Hrvata. Hrvat neće, ali mu smeta kad stranac hoće. Nije Hrvatu lako, ali je još teže hrvatskoj firmi.


I ovo mi je promaklo, očito me muljaju oni u hzz ..ja bih se rado prekvalificirala..što se to traži ?


UPRAVO TAKO. Meni HZZ nijednom nije ponudio besplatnu prekvalifikaciju, iako znam da takvi programi postoje, ali naravno sve je to brojčano ograničeno, ne mogu sad svi... ali izgleda da i tu vrijedi pravilo rođe, babe i sl.
A što se tiče besplatnog kvalificiranja od strane hrvatskih firmi - isto ćorak. Ja sam dosad naišla samo na ponude tipa prodaje osiguranja, parfeme i slične gluposti, pa nismo svi tog kalibra, mislim... Ništa što je dugoročno korisno/isplativo nije besplatno. Logično.

A što se tiče cigoša koji su na socijali jer ne žele raditi, a zašto i bi, sve imaju besplatno, vrtiće, škole, grade im se kuće... Pa nisu ludi raditi ! Ne šalju djecu u škole iako dobiju sve na dlanu jer ako im djeca budu školovana imat će veće šanse za zaposlenje, time i manje šanse za život na državnoj sisi. U Dardi dobijaju besplatne kuće, i to nove, jer im uz Hrvatsku vladu, pomoć u izgradnji pruža i jedna skandinavska zemlja (ne znam točno koja) pod uvjet da nikada ne dođu tamo. Ali zato ih mi ovdje primamo raširenih ruku. Imaju ogromna prava kao nacionalna manjina, ali ja nisam još čula da takva prava imaju nacionalne manjine Mađara, Srba, Slovaka... Naravno čast Romima iznimkama koji pošteno rade za život i ne spadaju pod stereotipe.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.10.2010. 13:33 
Naslov:  Re: Multikulturalnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Teško je Hrvatima, a kamoli drugim manjinama i nacionalnostima. Volim tu našu raznolikost, ali se uvijek skučeno razmišlja u okvirima stereotipa. Romi su prljavi džeparoši, Janjevci neobrazovane seljačine koje samo znaju raditi djecu, Srbi su državni neprijatelji, itd ... Stvarno ima onih koji žive na grbači svih nas. Ali, sve je stvar ekonomije i situacije u državi. Da barem mogu raditi koji to mogu, žele i hoće. Jer nas je većina ipak takva.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.10.2010. 14:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

izraz multikulturalnost je promasen..
jer kad se kulture spoje tu uopce nema problema..problem je kad se dotaknu nekulture..
a tu je ikakav spoj nemoguc

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: