Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



O navijačima i ljudima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 14:05 
Naslov:  O navijačima i ljudima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaj člančić je inspiriran raspisivanjem na threadu o gradnji stadiona za potrebe Eura, europskog nogometnog prvenstva 2012. godine. Ako vas to zanima, možete pročitati ovdje.

Pokrenuto je pitanje bilo navijača. Ja sam rekao:
Duži odgovor (Shortyu) ću ipak pisati sutra; za sada samo opaska da je istina da imam predrasude prema navijačima, hranjene onime što čitam u novinama, a s obzirom na to što tamo čitam, smatram ih sasvim opravdanim i nemam ih namjeru razbijati....Za razliku od drugih navijača koji si uzimaju to pravo to raditi navijačima drugih klubova. Bah.

Moram reći da sam i ja navijač, ali u nekim drugim sportovima. Pratim Formulu 1, relativno redovito bivšu Goodyear ligu, a kada krene Prva košarkaška liga opet s Osijekom, redovito ću ići na domaće utakmice. Mislim da znam što to znači navijati za nekoga, bodriti ga i željeti mu sportski uspjeh.
No ono što rade nogometni navijači kod nas za mene nema veze s time. Za mene navijanje ne znači isključivanje mozga i bespoštednu i bezuvjetnu predaju razuma pred emocijama. Ja svoje navijanje ne želim izražavati time da pljujem po tuđem klubu, njegovim igračima i navijačima. Nemam želju da se napijem, odem na utkamicu i započnem tuču s redarima, zaštitarima, navijačima drugog kluba. Ne želim dogovorno raditi sačekuše, osvećivati se za tuče u drugim gradovima navijačima koji dođu ovamo. Neshvatljivi su mi ljudi koji odanost svome klubu pokazuju tako da pretuku navijača drugog kluba.
Opisao sam upravo onakvog navijača kakvoga u glavi ima, vjerujem, 85% ljudi u HR. Žao mi je što je to generaliziranje, ali, navijači, sami ste si krivi. Iz tjedna u tjedan se u crnim kronikama pojavljuju članci i izvještaju o navijačkim tučama. Ovi su pretukli ove, sad ćemo mi njh, pa će onda opet oni nas kad budemo kod njih...i tako unedogled. Kad je ta nekultura otišla i izvan naših granica, kad smo pokazali šta je za nas 'navijanje' u drugim državama, onda se potegnulo pitanje Zakona o navijačima i stvarnim i oštrim kaznama koje bi se davale za bilo kakav ispad. Taj prijedlog je neslavno prošao; jedni od najglasnijih u prigovorima protiv Zakona su dolazili iz navijačkih udruga. Meni se to činilo čudno i kontraproduktivno, mislio sam da je navijačima isto u interesu da bude sportsko navijanje i bodrenje na stadionima, bez izgreda. Kasnije mi je tek sinulo da su se oni bunili protiv zakona zato što se onda više ne bi moglo navijati na ovaj način kako se sada navija: pijan, nabrijan na mlaćenje protivničke momčadi, 'naouržan' bakljama, bocama, skakakavcima, bokserima...To je navijanje kakvo je prisutno godinama i kakvo se 'očekuje' i priželjkuje. Bilo kakav pokušaj uvođenja rigoroznih sankcija za ispade i divljanje nije dobrodošao; zato je na stadionu jako malo onih koji utakmicu koji samo žele pogledati i mirno otići. Dok postoji opasnost da te netko na utakmici ili poslije utakmice napadne i iscipelari zato što nosiš šal druge momčadi, generalna populacija će podozrivo gledati i nogomet i navijače i čitav taj milje. Žao mi je, ali tako stvari stoje.
Ne znam kako je u ostatku svijeta, ali uz naš se obavezno vežu i kojekavi mafijaške te kriminalističke spletke. Svjestan sam da već odavno sport nije samo sport nego i biznis, ali u Hr je sprega sport-politika-mafija u nogometu tako jaka da mi se gadi i sam pomisao na smeće koje se može izvući na vidjelo. Protiv čelnika nekih klubova se vodi slučajevi zbog ratnog zločina, neki vlasnici klubova su u stečaj povukli čitave županije (a novce koje su isisali iz županije su pretočene u taj nogometni klub), glavni direktori klubova se redovito opijaju i pri tome mlate novinare, a sve prolazi nekažnjeno. I nogometaši koji su imalo kvalitetni, samo jedva čekaju da se prodaju negdje u neki klub izvan HR. Čitava liga je kvalitetom tako daleko od Europe da možemo komotno osnovati regionalnu ligu s Albanijom, Ciprom i Maltom i onda strepiti da l će koji naš klub pobijediti.
Ideju da će provođenje Eura u našem dvorištu nešto promijeniti, donijeti blagostanje kako neki ovdje pišu smatram jednostavno smiješnom. Pa nismo u Disneyevoj bajci da će nam lijepa vila FIFA preko noći pretvoriti čitavu državu u Meku za nogometne fanove. Uz dodatak da sve neće nestati u ponoć tj. trenutak kada se čitav cirkus završi. Sve te lijepe i divne stvari će ostati nama u zalog, za buduće naraštaje. Aha, naraštaji koje će otplaćivati kredite koje će država dići za izgradnju stadiona te održavanje tih istih grdosija. Pogledajmo samo Maksimir, koliko godina je već u izgradnji i koliko je već novaca ulupano, doslovno nizašta. Svaki puta kada vidim te brojke, muka mi bude. A zašto? Zato da cijela nacija može biti u euforiji oko toga da li Dinamo, naša nada, dika i ponos, može nadigrati Auxerre? Svatko tko je to mislio ili spada u kategoriju kognitivno nesposobnih individua (djeca do 7 godina, starci više od 77) ili nema veze sa stvarnošću, da ne kažem nešto grublje.
Moram sad malo samo quotati Shortya, da se osvrnem na neke njegove izjave.

Citat: › Činjenica je da se sve što se događa u ovoj državi,događa se u ZG, ali da se srede četiri stadiona u HR ni gamad iz HNS-a neće imati opravdanje za konstantno igranje repke u ZG pa onda možemo svi drvlje i kamenje na njih,do tada nemamo to pravo(eventualno ST)! No ni to ne spada u ovaj topic jer je čista politika!


I sam si rekao, čista politika. Nije uopće bitno stadioni koliko i da li su ispravni. Dok god imamo ovako centraliziranu državu, sve što se događa, događat će se u Zg.

Citat: › Jel se gradski vrt 70-ih gradio za to da služi 3-5 godina? NIJE,gradio se da služi na duže vrijeme. Iz istog razloga bi se gradio i sada. Kasnije kad nam bude trebao veći i opremljeniji stadion za europske nastupe NK Osijeka, svi će žalit što nismo organizirali EURO, pa za "besplatno" sagradili lijepi stadion koji zadovoljava sve uvijete! Ja ne tvrdim da Osijeku, za skoro vrijeme, treba stadion od 33 000 mjesta,osobno bih bio zadovoljan i sa suvremenim stadionom od 15-ak t. mjesta (tipa Ujpestov stadion u Budimpešti), ali ako je ovo prilika da napravimo i veći stadion,zašto ne!


Jasno mi je za šta sada služi stadion - da bude Glavaševa prćija. Jest, ima tamo nekih ljudi koji rade, igraju, treniraju, šta ja znam, ali džaba to sve kad klub služi da se Glavaš rješava svojih frustracija, prepucavanjima sa svime i svakime preko funkcije predsjednika kluba. Tvrdim da Osijeku nikada neće biti potreban stadion za 33 000 ljudi. Nikada. Ni u slučaju da upadnemo u EU i odjednom se kod nas počnu doseljavati Albanci, Srbi, Bosanci i Libijci te populacija Osijeka naraste do 140 000 stanovnika. Možemo se naći za 20 godina pa vidjeti tko je (bio) u pravu.

Još donQuijoteu samo napomena da mi je svojim sljedećim postom (onim o posjeti operi) pokazao da nije 'tipični' navijač. Što mi je drago, samo mi je žao što malo takvih navijača, čija ambicija ide dalje od pijančevanja, vređanja protivničkih igrača i navijača te premlaćivanja istih.

Toliko za sada, možda se upustim u editiranje ovoga posta ako mi još šta padne na pamet. Idem obući svoje azbestno odijelo, a vi slobodno izvadite bacače plamena Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.10.2006. 14:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Valjda nas ima koji se slažemo s tobom. osijek031.com smile

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 15:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

allein je napisao/la: ›
Još donQuijoteu samo napomena da mi je svojim sljedećim postom (onim o posjeti operi) pokazao da nije 'tipični' navijač. Što mi je drago, samo mi je žao što malo takvih navijača, čija ambicija ide dalje od pijančevanja, vređanja protivničkih igrača i navijača te premlaćivanja istih.

Ni meni se ne sviđa stereotip navijača koji ide na utakmicu da bi vrijeđao protivničke navijače ili suca bez obzira na suđenje, da bi se potukao, otkinuo i bacio stolicu, bacao smeće i baklje u teren i ostale idiotarije koje neki i rade, kao što smo vjerojatno svi imali prilike vidjeti!

Međutim, ima i drugih navijača, vjerojatno puno više nego ovih prvih, koji tamo odlaze gledati nogomet, bodriti klub za koji navijaju, malo "potrošiti grlo", eventualno popiti pivo-dva s ekipicom... Takvih je puno, od očeva s klincima, učenika, studenata, do umirovljenika i sveučilišnih profesora! A svi su oni navijači!

Jednako je diskriminirajuće protezati pojam navijača kao delikventa na sve navijače, kao i pojmove arapina terorista na sve muslimane, člana bande na sve crnce i ostale vrlo netočne stereotipe koji postoje kako zbog tih idiota i kretena koji nemaju drugog zadovoljstva u životu, tako i zbog takvih kao ti koji su spremni zbog neke grupice baciti sve u isti koš!

Svi koje sam uvrijedio, vjerojatno se i trebaju osjećati uvrijeđenima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Shorty
Offline
Ukupno postova: 81
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 15:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opet si otvorio topic identičan onom o Gradskom Vrtu jer opet se osvrćeš na renovaciju istog i na politiku u sportu,ali dobro,barem je na drugom mjestu pa se mogu i ja osvrnuti na navijače a da ne kvarim topic!

Dakle...Za početak ću ti prvo čestitati jer si prošao test. Popljuv'o si navijače i sada možeš biti novinar u bilo kojim HR novinama!

Ja nemam toliko smisla za pisanje pa ću ti odgovarati u natuknicama kao odgovorima na tvoj tekst!

-predrasude su jako zajebana stvar,ali kad ih već imaš, nije u redu nabijati ih drugima ovakvim tekstovima u kojima neke stvari pišeš kao da su činjenice,a samo su tvoja nagađanja
-Za mene osobno onaj koji poslije tekme traži bilo koga sa šalom protivničkog kluba da ga prebije, bilo muško ili žensko, imo 7 ili 77 god, nije navijač. Zato si neki uzimaju za pravo "to raditi" protivničkim navijačima, i dok god u tim okršajima ne stradava netko nedužan ili neka gradska imovina (tramvaji,autobusi,pročelja objekata) nemam ništa protiv toga. Samo ne vidim zašto bi takve stvari tebe smetale?
-sad dolazimo do pitanja zašto bi se itko morao tući? Da bi to odgovorio, moram se vratiti u vrijeme nastanka nogometa. Naime nogomet je nastao kao igra radničke klase pa tako i navijači! Gospodi je bilo ispod časti uopće pogledati utakmicu,a kamoli zaigrati i nitko se nije obaziro na neke tamo kvartovske tuče. E,sad... razni profiteri su uvidjeli veliku zaradu na tom području zabave radničke klase pa im sada smetaju tamo neki navijači bez kojih će se nogomet promjeniti u suštini,a oni ih se silno žele riješiti
-gornja natuknica ti je ujedno odgovor na to zašto se takve stvari (isključivanje mozga i bespoštednu i bezuvjetnu predaju razuma pred emocijama) ne događaju po šabloni na F1 ili na tenisu!
-Spominješ famozni "zakon o navijačima" iliti "Zakon o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima" koji je propisao abnormalne kazne za "izgrednike" pa tako možete završiti u zatvoru ako vas policija više puta (2 ili 3) zatekne 2 sata prije utakmice u krugu od 2km od stadiona a da pri tome posjedujete baklju,ili da ste alkoholizirani(po zakonui 0.0 promila) Kako bi se vi osječali da vam netko zabrani da popijete 1 (JEDNO) pivo u društvu prijatelja koji kao i vi idu subotom popodne na utakmicu opustiti se?
-Isti taj zakon propisuje neke uvijete koje moraju ispunjavati stadioni. Te uvijete naši stadioni ne ispunjavaju i ne pišu se nikakve kazne! Npr. vrata svim ulazima/izlazima na stadione se moraju otvarati u obje strane te uvjek biti otvorene na suprotnu stranu od toka ljudi. Dist vidjeli takva vrata na našim stadionima? To nije rekonstrukcija vrijedna milijune EUR,a puno pridonosi sigurnosti ljudi. Ali koga briga što će se na nekom derbiju u slučaju stampeda dogoditi tragedija u razmjerima Heysela?

Ostatak posta nije vezan uz navijače pa ga neću komentirati!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 16:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
Ni meni se ne sviđa stereotip navijača koji ide na utakmicu da bi vrijeđao protivničke navijače ili suca bez obzira na suđenje, da bi se potukao, otkinuo i bacio stolicu, bacao smeće i baklje u teren i ostale idiotarije koje neki i rade, kao što smo vjerojatno svi imali prilike vidjeti!

Da se samo dopunim, nisam protiv bakljade općenito, nego protiv bacanja baklji i ostalih predmeta u teren. Bakljadom se može napraviti odlična koreografija, ali su ih zabranili zbog zloporabe baklji.

A kazne trebaju biti rigorozne, ali ne za posjedovanje baklje i slične gluposti, nego za pravljenje nereda i nesportsko navijanje. Ogromne novčane i zatvorske kazne, ali koje bi se i provodile, a ne samo bile propisane.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.10.2006. 16:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

stvarno rijetko posjećujem utakmice bilo koje vrste. gotovo nikad. prije 3 dana otišla sam na tekmu cibona - partizan i podsjetila se zašto inače ne idem na tekme. skoro sam se rasplakala usred tekme: jedna tribina viče UBIJ, druga spremno odgovara SRBINA!!!! užas. lijepo molim da mi netko objasni gdje je ovdje SPORT?

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 16:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

paperje je napisao/la: ›
stvarno rijetko posjećujem utakmice bilo koje vrste. gotovo nikad. prije 3 dana otišla sam na tekmu cibona - partizan i podsjetila se zašto inače ne idem na tekme. skoro sam se rasplakala usred tekme: jedna tribina viče UBIJ, druga spremno odgovara SRBINA!!!! užas. lijepo molim da mi netko objasni gdje je ovdje SPORT?

To je i meni za svaku osudu. Ne branim takve navijače i mislim da i za takvo navijanje koje potiče mržnju treba raspisati kazne.

S druge strane, sad kad je i Tufna aktualna, sjetio sam se kad je Osijek igrao protiv West Hama iz Londona, došlo je poprilično njihovih navijača, odigrana je korektna utakmica s korektnim navijanjem, a poslije smo svi zajedno zapili u Tufni, častili jedni druge... Ne sjećam se da je te večeri i noći bilo ijednog incidenta!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 16:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Shorty je napisao/la: ›
-Za mene osobno onaj koji poslije tekme traži bilo koga sa šalom protivničkog kluba da ga prebije, bilo muško ili žensko, imo 7 ili 77 god, nije navijač. Zato si neki uzimaju za pravo "to raditi" protivničkim navijačima, i dok god u tim okršajima ne stradava netko nedužan ili neka gradska imovina (tramvaji,autobusi,pročelja objekata) nemam ništa protiv toga. Samo ne vidim zašto bi takve stvari tebe smetale?
-sad dolazimo do pitanja zašto bi se itko morao tući? Da bi to odgovorio, moram se vratiti u vrijeme nastanka nogometa. Naime nogomet je nastao kao igra radničke klase pa tako i navijači! Gospodi je bilo ispod časti uopće pogledati utakmicu,a kamoli zaigrati i nitko se nije obaziro na neke tamo kvartovske tuče. E,sad... razni profiteri su uvidjeli veliku zaradu na tom području zabave radničke klase pa im sada smetaju tamo neki navijači bez kojih će se nogomet promjeniti u suštini,a oni ih se silno žele riješiti


prva natuknica - štadfak?
druga - podvučeno šta d fak?!!!
De, onak, malo pojasni. Evo, ne želim, NE ŽELIM , te stavljati u isti koš sa "navijačima", pa malo pojasni te natuknice.
Kakvi profiteri?
Kakva sranja?

Shvaćaš da ti se argumenti spuštaju na "ašta ti znaš nisi ti u to upućen i nisi osjetio kako je kad STVARNO navijaš" nivo? Nemoj da poćnem.....

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cohors
Offline
Ukupno postova: 205
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 16:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
DonQuijote je napisao/la: ›
Ni meni se ne sviđa stereotip navijača koji ide na utakmicu da bi vrijeđao protivničke navijače ili suca bez obzira na suđenje, da bi se potukao, otkinuo i bacio stolicu, bacao smeće i baklje u teren i ostale idiotarije koje neki i rade, kao što smo vjerojatno svi imali prilike vidjeti!

Da se samo dopunim, nisam protiv bakljade općenito, nego protiv bacanja baklji i ostalih predmeta u teren. Bakljadom se može napraviti odlična koreografija, ali su ih zabranili zbog zloporabe baklji.

A kazne trebaju biti rigorozne, ali ne za posjedovanje baklje i slične gluposti, nego za pravljenje nereda i nesportsko navijanje. Ogromne novčane i zatvorske kazne, ali koje bi se i provodile, a ne samo bile propisane.


da su sastavljajući taj famozni zakon o navijačima imalo priupitali navijače za neke stvari, barem za mišljenje, neke stvari su mogle biti drukčiji.

kohorta eej puno puta pokazala da može napravit ogromnu bakljadu i da ni jedna baklja ne završi na terenu. Primjer 15. rođendan, zapaljeno na tekmi preko 100 baklji.

Al sad je vrijeme da na svakoj tekmi se osjećamo ko u Big Brotheru, drotovi s kamerama snimaju svaki pokret i onda kad krene bakljada,sve lete u teren, neće nitko pozirat pa da dobije kaznu.

U Italiji je to lijepo napravljeno. Bakljade su legalne prije početka tekme, u poluvremenu i na kraju. Znači dok na terenu nema igre. Moglo se tak i kod nas. Al eto sad imamo ove divlje bakljade, baklje lete na teren redovito.

A da ne spomijem glupost zbog alkohola, kad te privde ko najvećeg kriminalca zbog pive u ruci blizu stadiona. NA repki je to najočitije, dolaze ljudi koji odu par puta godišnje na stadion i nemaju pojma, i onda im uleti marica, u najboljem slučaju ih tjera da proliju pivo, al većinom ih trpaju u maricu i ako napire imalo imaju zajamčen broavak narednih nekoliko sati u marici. A čovjek napirio 0.3 promila! Pa ne ide vozit, ide gledat tekmu.

Što se tiče ostatka teksta, postoje više vrsta navijača. I svi oni imaju svoje shvaćanje navijanja. Tebi j navijanej tih 2 sata na stadionu, dok je nekom to puno više.
Nitko ne tjera onoga kome smetaju baklje da dolazi u među žešće navijae. Ima ohoho još mjesta na stadionu di može u miru gledati.

I što se tiče ovog što je šorti reko profiteri i slično, mislio je na ovaj danas moderni nogomet, ako imaš volje pročitaj ovaj članak pa će ti biti jasno na šta cilja:

http://www.kohorta.net/cgi-bin/aspvijesti/aspvijesti/vijesti/vijest.asp?VIJEST_ID=381

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Shorty
Offline
Ukupno postova: 81
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2006. 18:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

puki je napisao/la (Pogledaj post): ›

prva natuknica - štadfak?
druga - podvučeno šta d fak?!!!
De, onak, malo pojasni. Evo, ne želim, NE ŽELIM , te stavljati u isti koš sa "navijačima", pa malo pojasni te natuknice.
Kakvi profiteri?
Kakva sranja?

Shvaćaš da ti se argumenti spuštaju na "ašta ti znaš nisi ti u to upućen i nisi osjetio kako je kad STVARNO navijaš" nivo? Nemoj da poćnem.....


Da,istina,sad sam i ja još jednom pročito i vidim da je nejasno pa zato...
1.- Ljudi koji se nazivaju navijačima glume frajere prije i poslije tekme zlostavljajući narod koji je došao gledati utakmicu samo zato jer navijaju za klub koji njima ne paše. "Dokazuju se" pred nekima na krivi način tako da tuku narod,uništavaju gradsku imovinu... A protiv onih koji se potuku jer su obojica tako htjeli,da pritom nikoga sastrane ne ozljede i ništa ne unište nemam ništa protiv! Tko voli nek izvoli! Siguran sam da protiv takvih ljudi ne bi imo nitko ništa(osim nekih zagriženih pacifista) da nema onih čobana sa početka priče koji se samo iživljavaju na svemu i svačemu!
2.- Bilo bi ti lakše shvatiti moje riječi da pročitaš tekst koji je cohors stavio u svom postu,ali ako ti se baš ne da opet ću ti pokušt pojasnit!
Dok je samo gledanje nogometa bilo sramota za gospodu nikome nisu smetale učestale kvartovske tuče po Londonu,pa kasnije i po cijeloj Europi,a sada odjednom kada su u nogometu veliki novci svi se pokušavaju riješiti tih navijača koji uvelike pridonose da nogomet bude tako zanimljiv pa su odjednom navijači najveće zlo na svijetu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: