Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



BEZUVJETAN UPIS

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: BEZUVJETAN UPIS

ZA
56%
 56%  [ 9 ]
PROTIV
43%
 43%  [ 7 ]
Ukupno glasova : 16


Autor Poruka
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.09.2006. 11:36 
Naslov: Note BEZUVJETAN UPIS
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kako vam se čini pad 30-ero studenata (od sveukupno 90-ak) prve godine jedno- ili dvopredmetnog studija njemačkog jezika i književnosti (Bologna) zbog jednog ili dva predmeta, te sama upitnost postojanja dekanskog roka, da ne spominjemo rektorski?

osobno smatram da bi odluka slična ili istovjetna onoj donesena u Splitu (UDAR NA BOLONJSKI PROCES NEOBIČNA ODLUKA SENATA SPLITSKOG SVEUČILIŠTA) bila sasvim u redu.

šuška se, šuška svašta i (budući) germanisti željno iščekuju sutrašnji dan, što zbog jednog određenog ispita, što zbog same sjednice: ODLUKA O BEZUVJETNOM UPISU ODGOĐENA ZA 29. RUJNA.

molim sve studente, sadašnje i bivše, da izraze svoje mišljenje, informacije, nagađanja, pretpostavke i sl.

hvala

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.09.2006. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

društvo drago, knjige u ruke pa učite, a ne stalno tražiti nove rokove......
kakav crni bezujvetni upis?!? to je kao cjeloživotno švercanje - ne smiju te srušiti u osnovnoj, na mauturi svi kao da škole nikada vidjeli nisu, i onda još da na četvrtoj godini imaju ispite s prve. to nema nigdje.
nema lakog i teškog faksa. ili si naučio ili nisi.
onda nije ni čudno što svaka budala ima neku diplomu.
usput, diplomirala sam (na EFOSU-u), a nisam se pretrgla od učenja (i s najboljim prosjekom u generaciji), što će reći da ostali sjede u hodniku i čekaju da se pojavi baš ona "kartica" s pitanjima koju su naučili.
dakle, uzdajte se u svoje znanje a ne u dodatne rokove......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.09.2006. 13:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@danica
moraš uzeti u obzir da ja, koja studiram eng i njem, imam 20 ispita po godini... neki su veći, neki su manji, ali se kod svih kad-tad pojave problemi...ali naravno - ne svim studentima...

smijem prenijeti 6 bodova, imam 4 uvjetna ispita, 48/60 je bodovni prag za upis u II. godinu pod uvjetom da si dao ova 4 uvjetna... naglašavam - poanta bolonje je bezuvjetnost... danas su uvjeti oni kolegiji koji su prije bili prenosivi. a upravo ti profesori si sada svašta daju za pravo. 4/4 uvj. ispita u rukama imaju 2 profesora koja su, prema nedavnim saznanjima, u dosluhu... u prijevodu - ako nisi kod jednog dao ispit, nećeš ni kod drugog... tim profesorima kao da je u interesu da što više studenata ne upiše višu godinu studija (u ovom slučaju to su oni s uvjetnim kolegijima)...

primjerice:
jezične vježbe se u 1. i 2. semestru sastoje svaki od 5 kolokvija. kolokvije možeš polagati odjednom. ako ne daš koji, polažeš ga na nekom drugom, sljedećem roku. što je super. međutim, čak i ako ti ostane onaj najlakši kolokvij 2. semestra da daš ispit, ti ćeš na dekanskom morati polagati sve te kolokvije 2. semestra... to ima smisla? objašnjenje prof.: imali ste priliku birati kad ste što htjeli polagati, a sada ja biram za vas (nešto u tom stilu)...

što se tiče drugog uvjetnog, možeš znati pjevati gramatiku od 600 strana ili doći ko muha bez glave, ako nisi predodređena za prolaz, to ti ne vrijedi... tko vrši predodređivanje? viša sila profesorovog uma te cjelokupno stanje u indexu, bez obzira na drugi predmet (konkretno, neće se gledati samo njemački, već i engleski)...i da ne duljim.
sad ti meni reci da to lako ide...

p.s. naravno, uza sve to, najviše se cijeni tvoj boravak u njemačkoj, jer ti onda mora da savršeno znaš njemački jezik...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.09.2006. 15:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › društvo drago, knjige u ruke pa učite, a ne stalno tražiti nove rokove......
kakav crni bezujvetni upis?!? to je kao cjeloživotno švercanje - ne smiju te srušiti u osnovnoj, na mauturi svi kao da škole nikada vidjeli nisu, i onda još da na četvrtoj godini imaju ispite s prve. to nema nigdje.
nema lakog i teškog faksa. ili si naučio ili nisi.
onda nije ni čudno što svaka budala ima neku diplomu.
usput, diplomirala sam (na EFOSU-u), a nisam se pretrgla od učenja (i s najboljim prosjekom u generaciji), što će reći da ostali sjede u hodniku i čekaju da se pojavi baš ona "kartica" s pitanjima koju su naučili.
dakle, uzdajte se u svoje znanje a ne u dodatne rokove......


Hmm... Ok, mislila si na određenu skupinu ljudi. A što s nama kojima je ost5ao samo jedan jedini ispit zbog kojega ćemo izgubiti godinu... i to ne zato što nismo naučili.

Ja sam, recimo, iz dva zadnja pismena dobila 4... i pala na usmenom. Iz jednostavnog razloga - kvota od 50% je popunjena i više nas ne mora pustit. A koji su bili kriteriji za tih 50%...? eh, to zna samo profesorica.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2006. 15:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

alexia je napisao/la: ›
kako vam se čini pad 30-ero studenata (od sveukupno 90-ak)


to i nije tako puno... nije sramota ponavljati godinu... a i nigdje nije zagarantirano onima koji upišu fakultet da isti moraju i završiti (ima i onih koji ne mogu savladati gradivo ili im treba duže vremena da ga utvrde (nemoj se sad uvrijediti i misliti da se ovo odnosi na tebe))... kako objašnjavaš to da je ipak 60 studenata prošlo te ispite??? i nije uopće fer što si naglasila da ti ipak studiraš engleski i njemački... i drugi su fakulteti jednako teški, a ovo je ipak bio tvoj izbor

alexia je napisao/la: ›
za upis u II. godinu pod uvjetom da si dao ova 4 uvjetna...

neki ispiti su uvjetni zato jer bez njihovog polaganja nisi u stanju dovoljno dobro pratiti predavanja na višim godinama (npr. ne možeš slušati morfologiju ukoliko nisi položio fonetiku i fonologiju jer se gradivo nastavlja jedno na drugo, a profesorima se ne da ponovno objašnjavati neke stvari koje se podrazumijeva da ste naučili na prošlim predmetima
alexia je napisao/la: ›

naglašavam - poanta bolonje je bezuvjetnost...

mislim da si tu pobrkala neke lončiće
wendy je napisao/la: ›
A što s nama kojima je ost5ao samo jedan jedini ispit zbog kojega ćemo izgubiti godinu... i to ne zato što nismo naučili.

Ja sam, recimo, iz dva zadnja pismena dobila 4... i pala na usmenom. Iz jednostavnog razloga - kvota od 50% je popunjena i više nas ne mora pustit. A koji su bili kriteriji za tih 50%...? eh, to zna samo profesorica.


lajf iz a bič!!! ali, u slučaju da si totalno sigurna u svoje znanje, uvijek ti ostaje opcija sazivanja komisije... iako ti je to poveća procedura... i dovodiš se u konflikt s profesorima (ne samo s tim, već i ostali kod kojih trebaš polagati će te gledati poprijeko)... za takav postupak treba imati muda... ali ako si sigurna da znaš dovoljno...

savjet: nikada najteže ispite ostavljati za kraj, već ih riješiti prve... poznato je da su rokovi pred kraj najteži

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.09.2006. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

euchrid je napisao/la: ›
alexia je napisao/la: ›
kako vam se čini pad 30-ero studenata (od sveukupno 90-ak)


to i nije tako puno... nije sramota ponavljati godinu... a i nigdje nije zagarantirano onima koji upišu fakultet da isti moraju i završiti (ima i onih koji ne mogu savladati gradivo ili im treba duže vremena da ga utvrde (nemoj se sad uvrijediti i misliti da se ovo odnosi na tebe))... kako objašnjavaš to da je ipak 60 studenata prošlo te ispite??? i nije uopće fer što si naglasila da ti ipak studiraš engleski i njemački... i drugi su fakulteti jednako teški, a ovo je ipak bio tvoj izbor


--bilo bi čudno da je prošlo manje od pola... kako wendy kaže: kvota od 50% je popunjena...

euchrid je napisao/la: ›
alexia je napisao/la: ›
za upis u II. godinu pod uvjetom da si dao ova 4 uvjetna...

neki ispiti su uvjetni zato jer bez njihovog polaganja nisi u stanju dovoljno dobro pratiti predavanja na višim godinama (npr. ne možeš slušati morfologiju ukoliko nisi položio fonetiku i fonologiju jer se gradivo nastavlja jedno na drugo, a profesorima se ne da ponovno objašnjavati neke stvari koje se podrazumijeva da ste naučili na prošlim predmetima



--hoćeš reći da sve ono što naučim za jedan ispit, to ću zauvijek i zapamtiti? dakle, ako ja ili netko drugi učim napamet, pa zaboravim kroz 2 dana - šta onda?

euchrid je napisao/la: ›
alexia je napisao/la: ›
naglašavam - poanta bolonje je bezuvjetnost...

mislim da si tu pobrkala neke lončiće


--nisam pobrkala lončiće... Bologna kao pojam isključuje uvjetne ispite, te se kao takav u potpunosti okreće prema studentu i olakšavanju polaganja ispita istom...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2006. 21:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

alexia je napisao/la: ›
--hoćeš reći da sve ono što naučim za jedan ispit, to ću zauvijek i zapamtiti? dakle, ako ja ili netko drugi učim napamet, pa zaboravim kroz 2 dana - šta onda?


nećeš zapamtiti sve, ali neke najbitnije stvari ti uvijek moraju ostati u glavi...to znači da nisi naučila... cilj studiranja nije diploma nego znanje... a i neki strani jezik ne možeš nikako učiti napamet!!! što misliš kako bi bilo da doktori uče samo za ispit, a onda zaborave za dva dana???

alexia je napisao/la: ›
Bologna kao pojam isključuje uvjetne ispite, te se kao takav u potpunosti okreće prema studentu i olakšavanju polaganja ispita istom...


olakšava time da dobiješ više rokova, i više manjih jednosemestralnih predmeta, a time i više manjih ispita, a ne nikako time da ispiti budu manje zahtijevni (upravo suprotno)

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.09.2006. 22:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@alexia,
napisala sam da sam završila EFOS. što se tiče njemačkog, učila sam ga u školi, čak bila u Mannheimu kao DAAD stipendistica, ali moram priznati da je gadan za naučiti i da sve osobe koje znam da ga pričaju ili su njemačkog podrijetla ili su živjeli u njemačkoj, tako da.... ti ne bih bila u koži.

@wendy,
to se zove životna škola, čitaj nepravda. uvijek nastradaju oni kojima ostane jedan "zez" ispit (ili zez profesor, a takvih ima na svim fakultetima). oni kojima ostane više se i ne nerviraju, jer znaju da nisu ništa ni učili....... ma odobrit će već oni dodatni rok, položit ćeš za uvjet. držim palčeve!!!!! Wink

(p.s. moja taktika je bilo polaganje dijela ispita u predrokovima, ostatak u roku, onda slobodno ljeto i jesen; organizirajte se i sve će biti o.k.)

šti se tiče učenja, ne isplati se bubati napamet. profesor te, ako je normalan, više cijeni ako skonta da razumiješ o čemu pričaš. ne može se sve zapamtiti zauvijek, ali bitno je da znaš o čemu se radi i gdje ćeš informaciju pronaći u trenutku kada ti zatreba.
smisao školovanja na svim raznimama nije SVE naučiti, nego naučiti učiti, naučiti razmišljati i koristiti se predznanjima u određenom trenutku.
i kontinuirano učiti, što će reći i kada diplomiraš pratiti struku.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2006. 15:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za cijeli taj spektakl oko bolonje krivo je Ministarstvo, koje je hoštaplerski uvelo taj sustav, a da pri tome nisu napravili niti jedan konkretan pilot projekt. No zato su stvar popravili sa HNOS-om....
Što se tiće bolonje dovoljno je reći da je na početku doslovno svaki fakultet "bolonju" tumačio na svoj način.

Tako imate slučaj da su studenti psihologije u Zadru već nakon prvog semestra popadali godinu...( što je nemoguće jer student prema bolonji ne upisuje pola godine već cijelu nastavnu godinu )...
Uvođenjem "bolonje" govorilo se kako će studenti profitirati jer će moći izabrati onaj smjer i predmete koji ih zanimaju kojme se mislie baviti u budućnosti, što znaći uska specijalizacij. No ja vidim da ništa od toga se nije dogodilo, da stvar bude bolja studenti su dobili na grbaču još više stvari, a da su pak sami mogli birati predmete to još uvijek ostaje iluzijom. Znam da su na povijesti studenti dobili izborne predmete, ne da su ih odabrali već su ih dobili, pod izlikom da ostali predmeti već imaju previše studenata, a recimo Slavoniju i Srijem u srednjem vijeku nitko nije izabrao pa bi bilo nepravedno da nitko to nesluša...

Koliko mi je poznato, bolonjski proces je i natjecateljski proces, znaći profesor mora ponuditi, tj zainteresirati studente da odaberu baš njegov predmet, ako to neuspije znaći da je to njegov problem što nema studenata...ali eto oni se još usput mogu i dogovarati koliko će studenata srušiti.
Ako je to istina onda pokazuje da se ništa nije promijenilo i da su to retardi od ljudi koji nemaju nikakve veze sa prenošenjem znanja i studenti su im zadnje sa čim bi setrebalui opterećivati. Nisu studenti tu zbog njih, već oni radi studenata, da nema studenata oni nebi imali gdje raditi niti bi znanost i visoko obrazobanje uopće imalo smisla. Takvim razmišljanjima možemo se komotno vratiti u kameno doba i baviti se lovom i razmnožavanjem jer ovo sve što je čovjek stvarao izgubilo bi smisao...

Još jedan od većih problema je taj što uopće nepostoji nikakav dialog između profesora i studenata. Non stop je to linija MI protiv NJIH. Što je kontra produktivno zabilo koji sustav obrazovanja. Da me se krivo neshvati, ovdje se radi o obostranoj krivnji i studenata i profesora...
Bilo bi najbolje kada bi studenti sa svojim profesorima mogli riješiti sve te probleme oko ispita, a ne da se tu mora čekati na nekakve odluke, nekih sjednica....Da je bolji dijalog između te dvije strane kladim se da bi barem 50 % problema bilo riješeno na obostrano zadovoljstvo, a bilo bi moguće izaći u susret i onima koji se eventualno osjećaju zakinutima.

Nadalje potrebna je bolja organizacija samih studenata, a ne ovakvo rasula kavo postoji kod nas. Postojenje jednog studeskog tijela koje se zove Studenski Zbor nije dovoljno. Mislim, zapravo siguran sam da većina studenata u Osijeku nema pojma tko su ti ljudi koji tamo sjede, niti koja je njihova funkcija osm te da se s vremena na vrijeme pojave u medijim zahtjevajući nešto u ime svih studenata....itd neda mi se više Very Happy

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: